home
alias Sněhurka
Vítám Vás na Fujtajblíkových stránkách v nové sekci cestopisy. Nutné min.rozlišení 1024x768 pixelů, optimální je 1280x1024 pixelů!!! Návrat do základního menu tlačítkem home (vlevo nahoře). ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1.den 2.den 3.den 4.den 5.den 6.den 7.den 8.den 9.den
TOUR DE BALKAN 2014
Úvodem
celková mapa (kliknutím zvětšíte) Pokud se mezi vámi najde někdo, kdo už už chce volat na sociálku, protože Ogíčka týráme v autě, ještě než tak učiníte, seznamte se s příhodou, která se stala dva dny po návratu z minulé tour:

Nastal večer a Michalka se se svojí dekou přibatolila do předsíně a zabušila na dveře vedoucí z bytu. Ptala jsem se, co potřebuje, a ona odpověděla: „Mami, dej mi hají.“ „Ty chceš spinkat?“ Přikývla. Vzala jsem ji za ruku a dovedla k postýlce. „Michalka bude spinkat tady.“ Místo radosti se malá rozplakala: „Ne ne, tady ne, dej mi hají brm brm.“

A když malá takhle žadonila, rozhodli jsme se vydat do „Jugošky“ i přes varování ministerstva zahraničí. Týden před odjezdem v Bosně a Hercegovině byly docela velké záplavy, silnice neprůjezdné, svahy sesunuté. Uvidíme, třeba to nějak půjde – na oficiálních stránkách bosenského automotoklubu je veden jako neprůjezdný jen jeden úsek, který se dá docela dobře objet, jinak vše aspoň kyvadlově zdolatelné.

Tak jakýpak cavyky, sbalit stan a člun a pro jistotu také dva kanystry nafty. Přece jen, co když nebude po ruce žádná pumpa?


Čtvrtek 14. 8. 2014, den první - 513 km
mapa 1.etapy (kliknutím zvětšíte) Vstáváme docela pozdě, jako bychom jeli na Šumavu. Jako vždycky přenášíme Mišku až jako poslední s taškou „příručních“ panenek. A jako vždycky, když se jede na výlet, se malá směje od ucha k uchu. Odjíždíme v 5:05, ale nejedeme do Chvalovic pro plyn, nýbrž natankujeme v HRUŠOVANECH NAD JEVIŠOVKOU diesel. Jedeme sice na jih, ale taky ještě kousek na východ.

7:50 parkujeme v SENCI u Tesca, Mišce nejdřív dáme snídani („mamí, papat míko“), pak nakoupíme nějaké pečivo a popojedem k informačnímu centru pro razítko. Tato dovolená bude v tomto ohledu – tušíme – dost bídná. Než tatínek naprogramuje navigaci, Michalka třikrát oběhne blok, aby se trochu provětrala. Zapomněla jsem podotknout, že to vypadá na déšť (tato dovolená – netušíme – bude v tomto ohledu dost bídná). A opravdu, když přijíždíme ve čtvrt na deset do DUNAJSKÉ STREDY, už cosi z nebes padá. Informace o informačním centru jsme nikde nenašli, tak spíš jen koukneme, jestli tady náhodou není (takové město přece MUSÍ mít íčko!). Vidíme značku, Michal dokonce i najde. A vrátí se s lístečkem v ruce – íčko je nově otevřené, razítka jsou čerstvě vyrobená, ale ještě leží na městském úřadě na sekretariátu. Neptal se samozřejmě, kde je úřad (ha, co jsem říkala v Orleánsu?), ale navigace nám tuto informaci podá. Ten kousek doběhneme. Na úřadě chvilku bloudíme a pak se konečně zeptá (měl se rovnou zeptat na číslo dveří). Dostaneme dvě krásná razítka, možná je to jejich první otištění, a ještě nabídku počkat na paní „přednostku“ (to je starostka nebo tajemnice?), která má nyní jednání. Ale ráda by se nám věnovala… Netušila jsem, že tady dojednáváš partnerství, směju se. A Michal je moc rád, že „sa ponáhláme“. Ani jsme moc nepromokli, ale při pohledu z okýnka je nám jasné, že tohle si dlouho říkat nebudeme.

10.45 KOMÁRNO – opět máme problém najít informační centrum, ta jedna vygooglená adresa nás vede někam do tramtárie. Něco tady sídlí, ale turistické informace to nejsou ani omylem. Pak už zbývá pokus č. 2 v pěší zóně. Sedím a sedím. „Ty jako nejdeš?“ ptá se Michal hodně překvapeně. „Tady se ještě domluvíš, já půjdu za mostem a pak budu chodit až do konce týdne,“ odseknu naprosto nevzrušeně. Kupodivu to Michal vezme a vybíhá do velkého slejváku. O pár minut později musím i já mezi kapky, i když parkujeme hned přede dveřmi tourinform KOMÁROM.

12:25 pršet ještě nepřestalo a my vystupujeme ve Stoličném Bělehradu. Tohle mi někdo říct, tak bych si asi myslela, že to už je někde na samém konci Evropy, to jméno je snad ještě blbější než název originální SZÉKESFEHÉRVÁR. Projdeme se svěžím tempem po pěší zóně, na chvilku se déšť zmírní na samé minimum. Ještě musíme navštívit Auchan a nakoupit suvenýry a dárky k Vánocům. Bohušovi paprikové pasty csípós (štiplavé), Zdeně papriku édes (sladkou) a nám taky něco. Třeba jogurty k jídlu. Návštěva nákupního střediska trvá hodinu i s nakrmením Michalky. Přebalovací pult je zamčený, o klíče si rozhodně říkat nebudu, přebalím na lavičce v atriu.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
dočerpání nafty v Hrušovanech pro snídani do Tesca Székesfehérvár Szekszárd Szekszárd
15:30 následuje jeden deštivý rychlovýsadek ve městě SZEKSZÁRD. Vystoupím u íčka, které je naštěstí jen přestěhované (proto jsme měli dvě různé adresy), rychle tam zaběhnu. Michalka by chtěla ťapí, ale když zmoknout, tak stačí v Pětikostelí, které prý stojí za návštěvu i za zmoknutí.

16:40 parkujeme ve městě PÉCS hned u pěší zóny, musíme si obléknout protidešťové oblečky a vyrážíme na průzkum. Podle mapy si vybereme, kam bychom se rádi podívali, pomalu dojdeme na náměstí k bazilice sv. Petra a Pavla, ale dovnitř nenakoukneme. Zabrání nám v tom probíhající mše a stojan s cedulí TURISTI STOP!!! Podíváme se aspoň na základy raně křesťanského hřbitova, které jsou odkryté (do podzemí na prohlídku ale nejdeme) a zapsané na seznamu UNESCO. Začíná zase pršet s větší intenzitou. Vracíme se tedy do auta a míříme si to směrem k televiznímu vysílači. Tam někde má Michal přes street viewer v googlu vyhlídnuté místečko k noclehu.

Časové znamení ohlásilo 18 hodin a my pro dnešek končíme. Místo je klidné, nenápadné, naprosto ideální k jednoročnímu bivaku, ovšem o vhodnosti počasí nelze jinak než pochybovat. Nesmíme být nespravedliví a nevděční, na to, jak celý den prší, máme ještě štěstí, když se dočkáme okamžiku, kdy můžeme nachystat ložnici, ohřát párky a ještě se jít projít na protější stranu silnice do altánku.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Pécs Pécs Pécs honěná v altánku nocování
Zdá se, že parkujeme u křižovatky turistických cest, ale brodit se blátem k mapám odmítáme. Michalka se dokáže zabavit i tak, běhá kolem sloupu v altánu a zapojuje i nás dva. Nejvíc se jí líbí, když před ní Michal utíká a ona ho nemůže chytit, ani za sloupem najít. Běháme skoro půl hodiny, než se rozprší pořádně, vracíme se do auta. Protože dneska byla Miška hodná, zaslouží si na dobrou noc nějaký ten díl tučňáků, do kterých se zamilovala, když jsme je náhodou chytli na ČT D. Ještě není ani 9 hodin a tma je horší než … tam. Michalka naštěstí proti příliš brzké večerce nijak neprotestuje.

Michalovi se kolem jedenácté zdá velmi živý sen o ohňostroji. Pozoruhodné je, že mně taky :-)



Pátek 15. 8. 2014, den druhý - 357 km
mapa 2.etapy (kliknutím zvětšíte) Vzbudíme se naprosto svěží ještě dřív, než zazvoní budík, nastavený na 5:35. Ve čtvrt na sedm opouštíme maďarské lesní parkoviště a o hodinu později překročíme hranice do Chorvatska, v těsné blízkosti hraničního přechodu se Michalka nasnídá a můžeme pokračovat v plnění plánů, které zatím vycházejí na 100%.

8:05 zavítáme opět do obchodu, tentokrát se nám na cestě hodí (samozřejmě ne náhodně, ale po pečlivé přípravě) Kaufland ve městě OSIJEK. Proč pečlivá příprava? Protože se potřebujeme zbavit pytle plechovek a PETek od Crazy wolfa. Víme taky, že Chorvati mají dnes státní svátek, ale v přípravě jsme šli ještě dál – známe i otevíračku Kauflandu o svátcích. Tentokrát ani nezkoušíme cpát nic do automatu, obsluha si to přebere a přepočítá. Váháme, co koupit, ale nakonec se nějak domluvíme. Jogurtů není nikdy dost a sirupů taky ne. Pak ještě zkusíme zajet do centra, ale vypadá to, že informační centrum dneska nepracuje.

I přesto máme pozitivní zprávu – na obloze není jediný mráček. Procházíme se po náměstí, zvony svolávají ovečky ke sváteční mši, tramvaje jezdí sem a tam a Michalka jim pořád mává a volá: „Koukej, ššš!“ Docela dobře se zabaví i u trysek v chodníku, kam se slétají holubi, aby si připili. Michalka běhá po chodníku sem a tam a pózuje jako největší frajerka s rukama v kapsách. Užívá si, dokud ji opět neposadíme do auta a nenutíme jet dál.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
snídaně vrácení obalů mňam Osijek frajerka
10:55 přijíždíme do Bosny a Hercegoviny. Myslela jsem si, že to bude horší, čekání zabírá pouze 15 minut. Ovšem máme menší problém, potřebujeme sehnat bosenské konvertibilní marky. Na internetu psali, že tak lze učinit na každém hraničním přechodu, ale nic tady nevidíme. Snad mě celník nezastřelí, když se ho půjdu zeptat. Kouká na mě sice, jako kdybych peníze chtěla po něm, ale nijak mi neublížil. Žel ani nepomohl. Michalka má další zářez do své cestovatelské sbírky, další navštívená země… Kolik let jsem musela čekat já, než jsem se dostala do ciziny? A ona už má sježděnou půlku Evropy. Holt jiná doba. Cestou vyhlížíme nějakou exchange, čili mjenjačnicu, ale marně.

12:15 vystupujeme ve městě DOBOJ a čekáme, že projdeme ulici a najdeme íčko jako všude jinde a tam se zeptáme, kde je směnárna. Ach, jak jsme naivní! Můžeme být vůbec rádi, že nám navigace našla ulici, čísla popisná nezná. Hlavní ulicí procházíme tam a zpátky, najdeme sídlo Železnic Republiky srbské, nespočet bankovních ústavů, jednu jedinou směnárnu (zaplať pánbů, tady už spíš zaplať Alláh), ale nic, co by aspoň vzdáleně připomínalo turistické informace. Pěkně, pěkně, kde seženu razítko z Bosny a Hercegoviny? Aspoň jedno jediné, když i z Ukrajiny máme dvě! Asi to dopadne tak, že si budeme muset nějaké nechat vyrobit, ale nesmíme to nikomu říct. Projdeme se také parkem, kde se Michalka vetře mezi šachové kibice, přidáme se k neidentifikovatelnému postávajícímu hloučku, ze kterého se pro jistotu zase vzdálíme, když si všimneme, že je to nějaký úřad pro sociální záležitosti. Tam sice razítko asi mít budou, ale do toho nejdu, i kdyby mě tady Michal měl nechat bez kapesného.

Vyjedeme nahoru k hradbám, zkusíme se tam projít. Konstatuji, že jsem při čtení následující věty na internetu měla velmi odlišnou představu o skutečnosti: „Dobojský hrad představuje jeden z nejzajímavějších kulturně-historických památníků ve střední Bosně a Hercegovině.“ Ani to avizované vstupné už se neplatí, výběrčí by si neměl kam sednout, bouda je poněkud zteřelá a rozsypaná. Podle lahví a pytlíků od chipsů soudím, že tady za dlouhých večerů schází mládež. Schody do vyhlídkové věže, která už delší dobu neslouží svému účelu, nevedou, i když je jasně vidět, že kdysi vedly. Dobojské dobrodružství zabírá celkem 90 minut.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Doboj Doboj Doboj Doboj Doboj
Cestou sledujeme břehy řeky Bosny, na kterých jsou patrné stopy nedávných povodní, občas je nám jasné, že voda tady musela být ještě výš, než máme střešní box, občas provoz omezuje práce na silnici, ale neděje se nic tragického. Na jednom místě musíme udělat fotodokumentaci, aby bylo vidět, že jsem v úvodu nelhala.

15:05 zastavujeme na moje přání v městečku VRANDUK. I když si přestávám být jistá, že je t dobrý nápad – uvidíme stejnou skládku jako v Doboji? Sotva zaparkujeme, u zavřených krámků se najednou objevují lidé a čekají, že budeme vybírat a smlouvat. Ale copak potřebujeme náramky nebo šátky? Ani háčkované šatičky pro Michalku mě nezlákají ke koupi. Z takových turistů se místní asi moc radovat nebudou. Vystoupáme po schodech k opuštěnému hradu, sotva strčíme hlavu na nádvoří, máme v patách pána. Kratičkou chviličku se domnívám, že to je turista, ale začne vykládat, že se máme projít po hradbách, že si můžeme zastřílet z luku a že máme jít dovnitř, kde je muzeum, do kterého zmizí. Kocháme se krásným výhledem, vyfotíme Michalku s dělem a řešíme, co dál. Půjdeme do muzea? Nikde nic není napsané, ani když jsem hledala na internetu, informace o vstupném jsem nenašla. Rozhodně je nám blbý zdrhnout, tak pomalu jdeme do muzea. Pán vystaví účtenku na 300 marek a to si ještě kupujeme pohled Zenice, pod níž Vranduk, který bohužel pohled nemá, patří. Ptám se také na razítko, ale to bohužel pán nemá, možná prý v Zenici. Že by?

Prohlídneme si fotografie i originální nálezy, pán nás pošle do poschodí, kde najdeme typickou bosenskou hostinu, písárnu a originální oděvy. Když už si myslíme, že není co prohlížet, rozloučíme se a jdeme pryč.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
stopy po záplavách stopy po záplavách Vranduk Vranduk - nocování Vranduk
16:05 se dáme do plnění úkolu těžkého přetěžkého, a sice najít íčko v ZENICI a ještě být úspěšní razítkově. Opět známe název ulice, ale nenacházíme nic. Domníváme se, že to bude někde tady v tom komplexu, nakonec přece jen najdeme, ale smůla, otevřeno měli do čtyř. Tak snad zítra v Sarajevu.

Ani se nám nezdá, že bychom se právě nacházeli ve 3. největším městě Bosny a Hercegoviny, když procházíme kolem nedobytné mešity a zkoumáme z bezpečné vzdálenosti to nepřeberné množství stánků s kebabem. Michal se bojí, aby neměl zažívací problémy tady z těch podmínek. Ale připomínám mu, jak mu bylo zle, když si dal kebab v civilizovaných Hořicích. A že se nic nestalo, když jedl kebab téměř v Albánii. Ukecám ho, vybere si stánek, kde je největší rušno. Sice obsluha kouká udiveně, když řeknu „no tomatos“, běží pro radu ke kolegovi a ten mu jasně dává najevo: Podívej, takhle se to dělá, když nerozumíš! Nakládá do housky a každou položku si nechá odkývat. Ukáže cibuli, přikývnu, ukáže salát, přikývnu, ukáže rajčata, zavrtím hlavou (tak je tam nedá), dresink, přikývnu, chilli, přikývnu. Na rozloučenou ukáže palec nahoru a tohle gesto oplatím. A jsme spokojení všichni.

Usadíme se na lavičku a užíváme si teplé jídlo. Je to tak lepší, protože vůbec netušíme, kde dneska budeme spát. Takhle můžeme vzít zavděk skromnějším místem, kde by se třeba nedalo vařit. Vodu do termosky uvaříme vždycky, to není tak nápadné, jako večeře u rozloženého stolečku.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Zenica mamce chutná Ogíčkovi taky chvilka na hraní před spaním Zenica - nocoviště
Projíždíme sem a tam a hledáme, kde se vyspat. Nic lepšího nenacházíme, takže v 18:05 končíme na dohled hlavní silnici (kterou od nás odděluje křoví a koleje) před nějakou fabrikou nebo skladem nebo co to je.

Michalka si nadšeně hraje s autíčkem po tatínkovi, nakládá na korbu kamínky a vozí je, my zatím v klidu nachystáme ložnici a věci na ráno. Večeří se zabývat nepotřebujeme. Den zakončíme pozvolnou procházkou na benzínku, kde jsou záchody (turecké, ty už jsem neviděla dlouho) a hlavně odpadkové koše. Psi, kteří hlídají sklad stavebního materiálu, jsou naštěstí uvázaní a my doufáme, že pevně.



Sobota 16. 8. 2014, den třetí - 316 km
mapa 3.etapy (kliknutím zvětšíte) 3:55 mě ze snů budí halekání, které se nese z reproduktorů přidělaných na mešitě. Než mi dojde, že se mám zvednout a běžet k modlitbě, opět usínám. Tady bych teda fakt žít nemohla!

4:55 to bude nějaký ten muezzin halekat každou hodinu? Michal se snaží zachytit zvukovou kulisu na kameru a při té příležitosti si všímá, že na mešitě svítí zelený majáček. Jasně, zelená, spěchejte. Do budíčku v 5:35 už ale nikdo nehaleká, a když vstáváme, majáček na mešitě svítí červeně. Teď se tam nesmí, teď se není nutno modlit. Ti to mají teda pěkně vymakaný! Ještě kdyby nebyli takoví lakomí a nechali člověka do mešity aspoň nakouknout. Copak mi má stačit Minaret v LVA?

6:10 odjíždíme a oči obracíme k nebi. Vaduzský zázrak naopak. Kam zmizelo to včerejší jasno? Resp. kde se vzaly ty hrozné černé mraky? Snad zůstane jen u toho mžení, říkáme si, když u jakési benzínové pumpy u obce VISOKO dáváme Michalce snídani.

7:45 přijíždíme do SARAJEVA. Trošku se otepluje, dokonce leze i sluníčko. Pro jistotu zaplatíme a necháme auto na hlídaném parkovišti. Michalka chce ťapí, tak to s ní zkusíme, ale golfky samozřejmě nenecháváme v autě. Nějak nejsme schopni se vyznat v mapě, v té od Bičíka je íčko zakreslené jinde, než v té, kterou tu mají vylepenou. Bude to ještě asi hodně zajímavé… V dřevěné boudě si řeknu o mapu a zeptám se na místo, kde byl spáchán atentát. Paní krčí rameny, že nepracuje tady, ale ve vedlejší hospodě. Ta, co tu pracuje, se dneska trochu opozdila. Nevadí, zkusíme to později. Nejprve se zdržíme u jakýchsi hradeb nebo opevnění (tedy pozůstatků), pod prosklenými mostky vykukují vykopávky. Ono místo se jmenuje nějak od T… ale nejsem schopna ten název dohledat ani v mapách, ani na internetu. Ach, ta paměť. Tady na rohu v podloubí by mělo být jedno z těch íček, ale očividně se jedná o klasickou cestovní agenturu.

Tržnice Baščaršija má ještě půlnoc, jen ojedinělá ranní ptáčata otvírají své krámky. A neojedinělí holubi se nechávají krmit. A budou se mít ještě lépe, až přijde ke stojanu prodejce – prodává krmení pro holuby. To by u nás asi neprošlo. Vlezeme aspoň na nádvoří Gazi Husrev-begovy mešity, kde se cítím i tak dost nepatřičně. Bloumáme pořád dokola, objevíme dokonce i informačku, ale nikde žádná otevíračka. Kdo ví, v kolik v sobotu otevřou, otevřou-li. Tak nejdřív zkusíme přijít na devátou, pak na desátou a pak pojedeme dál, plánujeme si. V mezičase nakoukneme i do Katedrály srdce Ježíšova, aniž bychom tušili, že v ní sídlí biskup, a kousek od ní najdeme i jednu z pověstných sarajevských růží – díry po granátech zalité červenou hmotou (někde píšou voskem, někde píšou betonem, nezkoumáme to), které připomínají masakry civilistů během bosenské války. Na rozdíl od jakéhosi cestovatele, který růži nenašel ani jednu, jsme úspěšní. My asi nebudeme mít úspěch v jiném dílčím úkolu. I když jsme si řekli, že bosenské razítko musíme mít aspoň jedno jediné. Procházíme kolem švédské ambasády – kde sídlí česká? Tam budou mít razítko určitě! A zítra se objevím v televizních novinách jako maskovaný atentátník, který vnikl do úřední budovy…

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
zelený semafor mešity Sarajevo-nádvoří mešity Sarajevo-Katedrála sarajevské růže Sarajevo
Zaslepena touhou po jednom otisku do sešitku vlezu do muzea, nikde nikdo, tak prohlížím dvůr, a než bys řekl švec, mám v patách správce. Stejně jako ve Vranduku, zjevil se jako duch, jak jen to dělají? Nutí mi lístky, když odmítnu, nehodlá se se mnou dál bavit, takže ho pár kroků pronásleduju já, role se vyměnili. Zavrtí hlavou, nemá. Další marný pokus. Ani o místě, kde došlo k atentátu, nic neví. Zkusím muzeum Sarajeva za několika rohy, které jsme si vyhlídli už dřív, když bylo zavřené. Teď už jen chodíme jako Pešek okolo Baščaršije a čekáme, až otevře íčko. Podle jednoho zdroje informací by místo atentátu mělo být právě někde u tohoto muzea. Vlezu dovnitř a pán už trhá lístky. Včas ho zarazím. Razítko – jak jinak – nemá a k atentátu došlo tady po pravé straně. Kolik metrů, to neřekne, kde přesně neřekne, a já se – jak jinak – nezeptám na podrobnosti, protože si naivně myslím, že to najdeme. Ale ani nevíme, že jsme to místo nenašli. Zpětně při sepisování cestopisu nacházím na internetu fotku, že k atentátu došlo na Latinském mostě, tam jsme teda ani nebyli, a koukám, že tam je taky Sarajevské muzeum, resp. jedna z jeho poboček. A prý je tam i pamětní deska. A já hledala u muzea Sarajevo 1878-1918. Nemůžou to trochu líp značit?

Michalka si občas odskočí do kočárku a vzbuzuje v místních velké sympatie, protože se choulí tak, jako by se chtěla modlit k Alláhovi. Jenom netuším, jak mám kočárek natočit, aby malá směřovala k Mekce. Vystojím na íčku frontu, ale razítko nemají, nemají a nemají. Plamínek naděje uhasl. Já už fakt vrazím do té cestovky a odtamtud se nehnu, dokud nedostanu buď razítko, nebo přes hubu. Paní chápe, že chci turistické razítko Sarajeva, ale to ona nemá. Musím na turistické informace. Ale tam jsem byla a bylo mi řečeno, že nemají. Paní se velice diví, ještě víc než já. A tak melu cosi o tom, že sbíráme razítka a za dva dny v Bosně jsme ještě žádné nesehnali, ani nemusí být turistické, prostě jedno jediné z Bosny. Paní nakonec projeví notnou dávku empatie a nabízí mi razítko své cestovní agentury. Jupííííí!!!!!

Michalovi to samozřejmě nedá a pošle mě zpátky, ať se zeptám, na které tourist office mají to razítko. Paní mi dá lepší mapu a udělá do ní křížek přesně do míst, odkud jsme odešli s nepořízenou. Tak to sorry, tam fakt už nejdu. Chtěli jsme jedno jediné, a to máme. Žádný takový, že s jídlem roste chuť. Ale že jsem to tak dobře zařídila, dostane se mi odměny – úkol získat jedno razítko z Montenegra. Jo jo, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

10:50 opouštíme spleť uliček a Michal ví, že Fandovi nesvítí jedna žárovka. Až někde bude čas a prostor, tak se pustí do výměny, u Fandy je to trošku složitější. A než Michal dokončí myšlenku, vyjekne: „Do p…“ Odstavuje nás policejní hlídka. Kolik tak můžou chtít na pokutě? Michal na vyzvání vystoupí a jde se podívat. Jejda, nesvítí, krčí rameny. Poklepe na reflektor, ale nepomůže to. Při nejhorším asi vymění tu žárovku tady. Pošlou ho zpět do auta, zhasne a rozsvítí a nic. Policajt anglicky přikáže: „Short lights.“ Cože? Short je krátký, povídám. Jo, potkávačky. Zapne potkávačky, policajt se usměje a propustí nás. Když nám nechtěl dát pokutu, proč nás tak buzeroval? Pochopíme vzápětí, když vyjíždíme ze Sarajeva soustavou neosvětlených tunelů.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Allahu Akbar Sarajevo - Baščaršija údolí řeky Piva řeka Piva-foto z hráze Pivsko jezero
11:35 najdeme první nejbližší aspoň trošku vhodné místo k zastavení. Jsme u obce PODROMANIA. Pokud bychom trvali na estetické stránce stolování, na jídlo bychom tady ani pomyslet nemohli. Všude samé odpadky, petky, plechovky, papíry, určitě tady budou i hřiby podpapíráky. Mišku z auta nemůžeme ani vysadit, to by byla žloutenka jak vyšitá. Co nejrychleji se najíme a vydáváme se hledat poslední čerpací stanici před hranicemi. V GORADŽE jsme deset minut po 13. hodině úspěšní a konečně napojíme i Fandu, naposledy jedl v Hrušovanech. Obdivuhodné!

Silnice se začíná pěkně úžit, maximální povolená rychlost je 40, ale většinou se stejně rychleji jet nedá. To těch posledních 15 bihačských kilometrů pojedeme pěkně dlouho… Úzká silnice nesilnice, za stromy sráz dolů, samá serpentina, takže jsme moc rádi, že před námi jede předsunutý nárazník. Bohužel nemá v plánu jet do sousedního státu a sjíždí dolů do údolí po cestě, po níž bychom se neodvážili ani jít pěšky.

14:25 konečně jsme na hranicích, schyluje se k adrenalinovému zážitku? Místní nás jen prolustrují, asi jim je jedno, kdo jejich zemi opouští, ovšem černohorští celníci chtějí u těch před námi vidět zelenou kartu i otevřít kufr. Polezou nám i do boxu? Suneme se k přepážce, odevzdáme doklady, prohlížeč kufrů si odskakuje do kanceláře. Před místem, kde odstavovali Francouze, Michal přibrzdí, chvilku postojí, rozhlíží se. Tak chce nás někdo vidět? Jedem, když tak po nás půjdou. Ale ani to se nestane. Můžeme se smát, já dvojnásob, protože už mám splněno – mám razítko z Černé Hory, dokonce tři (v každém pasu jedno).

Silnička se vine kolem kaňonu řeky Piva, který webový portál Places to see in your lifetime zařadil do žebříčku 10 nejpůsobivějších kaňonů na světě. Pohled je to velmi pěkný, ale kaňon Tary (který výše zmíněný portál dosud neobjevil) se mi líbí ještě víc. Silnička vede soustavou piditunelů, nahrubo vykutaných a neosvětlených, Michalka nestačí volat: „Jůva, dají (=další) tuný.“

Dostáváme se do Durmitoru, ostré zasněžené vrcholky a hluboká příkrá údolí to sice nejsou, ale krajina bere dech. Travnaté plochy nepravidelně zvrásněné a zvlněné, támhle černobíle pruhovaná skála, jedinečný přírodní úkaz. Pohled do kraje, nezvyklý a nový, mi nedovolí usnout. A stejně by to už nemělo cenu. Michal poznává lanovku, kterou jsme chtěli před 4 lety jet, ale já ji nepoznávám. Podle mě tady kolem nebylo tolik baráků a hospod. Ať tak či tak, lanovka dneska nejezdí. A nikde se nedovíme, kdy a jak pojede.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
cesta do NP Durmitor Nacionalni Park Durmitor černohorské Trosky Durmitor Žabljak-nocování
17:00 i ten ŽABLJAK se změnil k nepoznání, pěkně tady bují cestovní ruch, stavby jsou buď ještě nedokončené, nebo voní novotou. Kemp BOCE naštěstí zůstal na stejném místě, dokonce to vypadá, že se ve vybavení za ty roky nic nezměnilo. A na ceníku jen pramálo – 2 eura osoba, 2 eura stan, za auto nic, Miška neplatí, lázeňský poplatek se nevybírá. Paní domácí nemůže najít propisku, aby nám vypsala doklady, tak jí necháme pasy a jdeme stavět stan (domy, jak říká Michalka). Po chvíli poslíček (syn paní domácí) přiběhne s pasy i potvrzeními, na kterých je otištěno razítko kempu. Vezmu peníze a razítkovací sešit a jdu zaplatit. O razítko slušně poprosím a stejně slušně ho i dostanu. Zeptám se na lanovku na Savin Kuk, paní se směje a říká, že to je jenom skilift. Tak proto dneska nejela a zítra taky nepojede. Co tady budeme dělat? Michalka by klidně zůstala v kempu celou dobu, moc se jí tady líbí. Nejdříve zkoumá stan, a když si všimne dřevěného prolézacího domečku, okamžitě je jí stan ukradený. Musím na ni jít dohlížet, nahoru vyleze sama po schůdkách a spadnout by taky mohla sama. Vezme si s sebou balónek a autíčko. Tatínek zůstal na stavění stanu sám. Michalku přilákám ke stanu na nafukovací balón s krtečkem, chvilku s ním pobíhá a hází, pak ale zase jde na svoji „průlezku“.

Paní domácí je z Ogíčka doslova unešená, kdykoliv nás vidí, jak obléháme průlezku, neodpustí si komentáře: krasavica // slatko // djevojke // dobra… V mezičase se Michalka seznámí i s její vnučkou, chvilku si spolu hází, ale Tanja je pak odvolána. A my můžeme jít jíst, tatínek v kuchyňce uvařil nudle a naservíroval nám je na vlastním stolku u stanu.

Musíme se připravit na noc, nezvykle chladnou, Michalce dáme punčocháče i tepláky, triko, mikinu, zachumláme ji do spacáku a ještě pro jistotu nasadíme čepičku. Podle předpovědi, kterou jsme viděli ještě doma, to bude v noci stát za to. I když, zítra bude ještě hůř. Po čtyřech dílech maxipsa Fíka Michalka obejme Nanyku, zkontroluje přítomnost všech dalších členů „postelové skvadry“ a zmožena usíná jako nemluvně.

V průběhu noci se 4x vzbudím, spíš preventivně, jestli se Michalka nevysoukala ze spacáku atp., a vždycky slyším, že venku prší.



Neděle 17. 8. 2014, den čtvrtý - 130 km
mapa 4.etapy (kliknutím zvětšíte) Michalka se budí před šestou, rozhrabe spacák, ale podaří se mi ji ještě zpacifikovat a do půl sedmé spíme v jednom spacáku spolu. Bohužel nás nečeká nic dobrého, prší. Přinesu z auta knížečky, abych ji aspoň chvilku zabavila, ale posléze si vzpomene na TV, což není možné (protože to neumím pustit), pak chce ťapí, což taky nejde. Nakonec si v sedm hodin žádá snídani, tak tatínek musí coby šéfkuchař do práce. Střídavě prší a neprší, nebe je plné vody, co teď? Dokonce i pod karimatkou mám mokro, a to jsem se opravdu nepočůrala.

8:55 odjíždíme z kempu dolů do Žabljaku, podíváme se na íčko, třeba nám něco poradí. Poradí nám tři věci: 1) Černé jezero s kočárkem obejít nelze, pouze dojít k němu (což si Michal pamatoval dobře), 2) lanovka je letos mimo provoz, 3) s kočárkem tady žádná procházka nikde není. A zazdí to jedním za čtvrté – razítko nemají.

Vlezeme do konzumu, tam aspoň neprší. Dle předpokladu nic nekoupíme, pak využijeme nepršavou chvilku a procházíme se jen tak bezcílně ulicemi. Navigace nám nic neporadí, z mapy vyčteme velký kulový, tak nám nezbude nic jiného, než zajet do nejbližšího města. Sice tam asi nic nebude, ale lepí než sedět v autě a poslouchat ohrané empétrojky. Z nedostatku jiné činnosti prospím celou hodinu cesty, stejně jako Michalka.

11:20 vystupuje ve městě PLJEVLJA. Kolem potoka, ve kterém se koupou petky, igelitky, zbytky svačin, plechovky a jiné předměty, dojdeme k mešitě, značené i na hnědé ceduli u silnice, prolezeme nádvoří. Ale nejdřív zkoumáme jinou mešitu, taková modrá, zajímavě tvarovaná… pak zjišťujeme, že věž s touto budovou není spojena, takže to asi bude něco jiného, snad nějaká firma. Dovnitř se radši nehrnu, aby mi zase nenutili vstupenky. Stačí nám necelá hodina a jedeme pryč. Hned za městem stavíme Michalce na oběd, my vydržíme až k jezeru (pokud vydrží nepršet) nebo do kempu.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Pljevlja cestou k Černému jezeru cestou k Černému jezeru Crno jezero oběd v kempu
13:15 se nám podaří zaparkovat u ČERNÉHO JEZERA. Zaplatíme vstupné (bohužel až doma si všímám, že z druhé strany je na vstupence razítko, o které jsem si mohla zkusit říct) a vypouštíme Michalku na asfaltovou silnici. Motá se dokonale mezi cyklisty i pěší, mává těm, kteří tady za přenosnými pultíky prodávají produkty a plody – od hub přes maliny a borůvky, až po med, šťávy a slepeniny z kamínků. ČOIku na vás. Nemáme kam spěchat, tolerujeme Michalčino tempo i zastávky (musí zkoumat kamínky, broučky, kytičky a kolemjdoucí) až na břeh jezera.

I tady se to nějak změnilo. Nebylo tady skoro nic a vyrostla tady nová hospoda, lanový park a atrakce, jakou znám z pionýrského tábora - napnuté lano mez dva stromy a na karabině jsme se vozili. Zadarmo. Tady se vozí turisti za peníze nad jezerem. Ze všeho nejdřív obsadíme lavičku, vytáhneme chleba a paštiku. Na minulé dovolené Ogi paštiku nechtěl, ale teď nám ukusuje chleba s nehraným apetýtem. Posbírá kamínky, přinese je k jezeru, že se budou koupat, a všechny nahází do vody. Neskonalou radost Ogi projevuje, když vytáhneme starý rohlík, podíváme jí kousky a ona je hází kačenám, které se po nich můžou utlouct. Teď chápu, jak je možné, že někdo třeba v ZOO koupí pytlíky s krmením. Pro radost dětem cokoli.

Obě ruce plné kamínků utíká malá za námi, zakopne a praští sebou do hlíny. Ozve se hrozný pláč, ale ne proto, že by si třeba rozbila hlavu. Řve jen proto, že se jí vysypaly „kamí“, které si sama nasbírala. Vydáváme se podél jezera přes mostek do lesa, dojdeme na protější břeh. Obcházet lesem to nemá cenu, cesta už není tak pohodlná, Michalce by se šlo blbě. Vracíme se podél „pláže“ a dlouho pozorujeme lidi, kteří se vozí na laně. Michalka vždycky zavolá: „Kokéj, élo“ Ani se jí nesnažíme vysvětlit, že to, co tam letí, má k letadlu hodně daleko.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
čas na hraní Žabljak-kemp Boce ústní hygiena večerníček hlavně pořádně zabalit
15:40 jsme doma. Stan už oschl, dokonce i mokrá podlaha, nebe se taky už tolik nemračí, takže si Michalka může užít do sytosti volného pohybu s „balí fumý“ (nafukovací míč), brm brm i „domý“ (domečkem). Tatínek uvaří – pozor změna – polívku 2v1 (tedy 2 polívky v jedné dávce vody, aby byla hustější, když jsem kdysi byla na koleji, říkali jsme tomu falšguláš). Původně ani polívky brát nechtěl, prý na ně bude teplo… Oproti letům studentským si dopřejeme luxus v podobě nakrájeného párku, Michalce v polívce ohřejeme nenakrájený, ale stejně si pak chleba namáčí do polívky.

Miška se druží dneska s nově příchozí malou Francouzkou, ale ta s ní do domečku jít nechce. Tam se k ní přižene Tanja. A hned se ujme prastarého kovového náklaďáku. Holky si hrají a nikdo netuší, jaký řev vzápětí spustí Tanja. Nejdřív se leknu, že do ní Miška strčila, a připravuju se na následky, ale hned si všimnu, že je u ní maminka. Á jé, důvodem k pláči je naše auto – maminka ho chce vrátit Michalce, ovšem Tanja se odmítá autíčka vzdát. Na omluvu jen maminka prohodí: „She likes trucks very much.“ Už ani nevím, nač malou nakonec nalákají, ale o autíčko jsme nepřišli. Dokud je ještě trochu sluníčko, využijeme sprchy. Michalce se sice moc nechce, ale nakonec to zvládne výborně. Na chvilku se mi podaří zabavit ji u stanu, resp. ve stanu, noruje ve spacácích a v polštářích, válí sudy s panenkami a pak zase leze ven a hurá na průlezku. Večer si ale odmítá Ogi čistit zoubky, k dosažení cíle musím vyvinout trošku síly a použít nestandardní metodu.

Co jsme potřebovali usušit, už můžeme sklidit, pomalu se začíná stmívat. Uplynulé noci bylo 8 stupňů, na tu nadcházející hlásili 3. Věříme tomu, protože nebe je jasné. Kdyby nepršelo, aspoň bychom nemuseli řešit, kam s mokrým stanem. A proti zimě ještě máme jednu vrstvu oblečení pro každého. Michalka navíc ještě pod sebe dostává jednu deku. A po nevynechatelném večerníčku bez protestů a diskusí dvakrát potáhne dudlík a spí, jako by ji do stanu hodil.

Kdyby byla noc teplotně neúnosná, samozřejmě máme v záloze plán. Ve stanu jsme tentokrát nechali jen to nejnutnější, místo v kufru je připraveno, takže by se rychle shodil stan, naskočili bychom do auta. A topení tady funguje rychle a dobře. Lehce po půlnoci se vzbudím, sice ne zimou, ale pro jistotu Mišku ještě jednou plonkovní dekou přikrývám. Poslušně je zachumlaná, ručičky má pěkně zahřáté, tak ještě usínám.



Pondělí 18. 8. 2014, den pátý - 314 km
mapa 5.etapy (kliknutím zvětšíte) 5:35 nás vzbudí budík, nikoliv zima. Konstatuji, že to ještě šlo/jde, ale zároveň dodávám, že takovéto podmínky rozhodně nebudu záměrně vyhledávat. Trošku mi dělá starost Ogi, ale když vidím, jak spokojeně spinká, věřím, že to zvládne. Však ona má tuhý kořínek! Nepršelo, ale stan je pěkně mokrý od rosy. Vyklepeme a rozprostřeme vrchní vrstvu, pobalíme, co se dá. Spící Michalku převalíme na polštáře, než vyfoukneme a sklidíme karimatky, než si dojdeme na záchod a než jsme připraveni k odjezdu, ale stejně nadchází okamžik, kdy ji musím vzbudit. Sundám jí jednu vrstvu oblečení, aby neutrpěla teplotní šok, a šup s ní do auta. My se taky budeme svlékat až postupně cestou.

6:25 zamáváme paní domácí, která už pilně uklízí, a třeba zase někdy, ideálně až nebude pršet. Fanda okamžitě začne topit, takže nám ani moc nevadí, že se na prvním kopci ozve zvukový signál, varující před náledím (vždycky, když teplota venku klesne na 4°C).

Silnici, jejíž výstavbu jsme chtěli zkontrolovat, ale nevidíme. Navigace nás vede po jiné, která tehdy možná ještě nebyla ani rozestavěná. V katastru obce DONJA BUKOVICA přibrzdíme v 6:50 Michalce na snídani a pak už se zase držíme plánované trasy. Jak se jmenoval ten klášter, co jsme koukali na obrázky? Ten mezi Nikšičem a Podgoricou? Nepoznamenali jsme si název, v atlase zaznačen není (turistickou mapu Montenegra jsme zapomněli doma) a navigace ho nezná. Tuším, že se jmenoval Ostrog nebo tak nějak. Slíbila jsem, že budu bedlivě sledovat směrovky, tady je značen snad každý klášteříček, tak ho určitě najdeme. Bohužel Michal musí hledat sám, mě přemůže spánek. Vzbudím se, když už stoupáme po úzké silničce vedoucí serpentinovitě ke klášteru.

8:20 parkujeme před klášterem a zaráží nás, že tady projíždí množství aut, ale nikdo nezastavuje. No jo, nahoru je značen ještě nějaký kostel. Po silnici vyjdeme nahoru (i když ani ne avizovaných 400 metrů), nikde kromě klášterního šopu nic nevidíme. Na procházku je tato silnice naprosto nevhodná, tak seběhneme dolů a jdeme do kláštera. Míšovi se to ale nějak nezdá, to není to, co viděl na těch obrázcích. To asi viděl ten kostel. 400 metrů, to bude muset být vidět z klášterního dvora. A opravdu, támhle nahoře je to, co jsme hledali. A je-li to vzdáleno 400 metrů, pak leda vzdušnou čarou. Asi by se tam dalo dojít, ale lepší cestu než silnici neobjevíme, takže sedneme do auta a nahoru se vyvezeme. Silnice se vlní téměř dva kilometry, 400 metrová pěšinka vede přímo do kopce po kamenitých nerovnoměrných schodech. To bychom pěšky nedali.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pohled z kempu cesta na jih k moři Ostrog-dolní klášter Ostrog sbírání korálků
8:58 najdeme volné místo na druhém parkovišti (to první přímo u kláštera už je zaplněno, tudíž zavřeno), nikde žádný výběrčí, což nás mile překvapí. Hurá na průzkum. Podle výše vstupného a podmínek (prohlídku na dvě hodiny bychom s Ogim absolvovat nemohli, ale jen rychle nakouknout, to by se zvládlo) se tu klidně zdržíme, vždyť nikam nespěcháme. Ceník nikde nevisí, a tak okukujeme frontu u okýnka v domnění, že nějak vykoukáme, kolik se platí. Nezmoudříme, spíš jsme ještě víc zmateni – každý u okýnka vyfasuje pytlík a několik svíček, snad úplně zadarmo. Platí jen ti, kteří vybírají z ošatek magnetky nebo propisky s obrázkem kláštera. Všichni z fronty pak vstupují do místnosti, kde se svíčky zapalují. A pak narazíme na další frontu. To bude určitě fronta na prohlídku teras, ke které zve cedule „what to see here.“ Svíčkárna, terasy a shop, víc z textu nevyrozumím.

Ve frontě čekáme, co bude dál. S hrůzou pozorujeme před námi stojící a říkáme si, že nás snad nikdo nemůže nutit líbat pravý pilíř a oblouk brány. Na žloutenku či mononukleózu máme zaděláno z vlastních zdrojů. Miška se nudí, a tak vymýšlí bejkárny. Nejprve se Miška chce houpat na špagátu, který odděluje frontu tam od cesty v protisměru, po chvíli si usmyslí, že bude prolézat kole stojanů, který ten špagát podpírá, nakonec se usadí na schodech a nohama kope do betonu. Při postupu o další schod si Miška všimne korálků, které někomu popadaly z přetrženého náramku, a začne je sbírat. Ukazuje a volá: „Jů, koukej, dají. A dají, A etě (ještě)“ Průběžně mi korálky podává a ukazuje, abych jí ten nalezený poklad uložila do kapsičky u mikiny. Tatínek se směje, jestli toho nasbírá aspoň na náramek a zakročí: z kapsičky korálky vyndáme, přebereme je a Mišce necháme pouze ty, které jsou rozšlápnuté a už by nešly navlíkat. Když je ztratí, tak se to na hotovém náramku neprojeví.

Pomalu se posunujeme k domnělému výběrčímu. Pozorujeme, co které ovečky odevzdávají za dary do připravených ošatek – pletené ponožky, koberečky, chleba a samozřejmě flašky. Poslíček přiběhne z útrob budovy, vybere koš a věci třídí do „meziskladu“ za plentou. To bude jednou pěknej mejdan! Některé ovečky (to asi nebudou ty správné) ale nevhazují nic. Takže si nemusíme dělat výčitky. Za dveřmi do jakési jeskyně stojí hlídač a rukou řídí dopravu. Máme jít dovnitř, tak nezdržujeme a ocitáme se ve stísněném prostoru. Ovšem je to teprve předjeskyně. Mišku beru do náručí. Za druhými dveřmi – nedveřmi řídí plynulost provozu další ruka. Marně nakukuji, co se děje před námi. Musíme jít s davem, nelze jinak. Jejda, tam se zase něco líbá, asi obraz. Holt si ho jenom prohlídneme.

Vstoupíme a zkoprníme. Vyděšeně se na sebe s Michalem podíváme. Jak se vyvlíkneme z tohohle? Namísto obrazu tam trůní živý člověk, rozmlouvá s poutníky a předkládá jim cosi k políbení. Co si s ním budem asi tak povídat? To je teda trapas! Škoda, že jsem před dovolenou nevěnovala hledání informací o Ostrožském klášteře více času, ale vymysleli jsme si ho na poslední chvíli. Bývali bychom se pobavili nad totožně prožívanou zkušeností (když do googlu zadáte klášter Ostrog, je to hned třetí odkaz). Pozdě bycha honiti… Napadá mě jediné řešení, aby bylo omluvitelné naše chování. Než si stačím rozmyslet, jestli bude lepší Michalku polechtat nebo štípnout, rozřízne neopakovatelnou atmosféru této chvíle její zapištění. Drbnu loktem do Michala a vidím, že si myslí totéž co já: teď nebo nikdy! Zdrháme právě včas, zrovna když duchovní pastýř propouští ty před námi.

Předjeskyní proletíme jako šíp, já dokonce i vycouvám ven, jak to dělala většina lidí před námi. Polezeme ještě někam? Terasy slibují nádherný výhled, tak půjdeme tam, kam jdou ostatní. Je zvláštní pozorovat poutníky, jak se courají chodbou, každý líbá obraz někoho jiného a některé obrazy vynechává, někdo líbá dokonce všechny a je tady i jedna prapodivná tříčlenná skupinka, která nepolíbí žádný z obrazů. Je v naprosté menšině a přemýšlí, zda se má cítit nepatřičně nebo pobaveně.

Adrenalinový zážitek už nás žádný nečeká, z terasy shlédneme do krajiny i na tu frontu pod námi. Zajímalo by mě, jestli ještě někdo tam dole netuší, do čeho jde. Michalka posbírá na schodišti ještě pár korálků, naprosto ignoruji fakt, že se snad celá fronta kouká zrovna na nás, proběhne se po nádvoří a sejdeme k autu. Člověk by ani neřekl, že tady strávil skoro dvě hodiny. Dvě nezapomenutelné hodiny.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Vransko Jezero Boka Kotorská
11:05 zastavujeme na místě s výhledem na SLANO JEZERO u Nikšiče, ale Michalka nemá hlad. Nechce svoje jídlo, od nás si vezme jen dva kousky chleba, čímž je najezená a ujišťuje nás: „Míša papat až až.“ Touží ťapat a běhat, musíme ji hlídat, aby nesletěla ze srázu, ale naštěstí se drží spíš u auta.

13:00 vystupujeme v KOTORU, tady dostane malá příležitost se pořádně proběhnout. Pro jistotu ale bereme i kočárek. Letos ovšem nelezem nahoru kolem hradeb. S vypětím všech sil se nám podaří najít místo k zaparkování, dokonce neplacené. Než se vydáme do města, přehodíme přes box vrchní díl stanu, stále ještě mokrý od rosy. Proti případnému větru ho zajistíme gumami, proti zlodějům je zajištěn sám svým vzhledem. Kdo by takovou opotřebovanou část stanu s podlepovanými (a tím vlhkem stejně opět prosakujícími) švy kradl? Nota bene když už na první pohled pamatuje Michalovu středoškolní docházku.

Michalku pořádně natřeme opalovacím krémem, přece ho nevezeme zbytečně! Napadne ji vyzkoušet, jestli když voláme „stůj“ a chceme, aby se zastavila a počkala, to funguje taky obráceně. Pobíhá za námi a pokřikuje: „Mamí, tůj!“ a vzápětí zase: „Tatí, tůj!“ A moc se jí líbí, že to funguje. Projdeme se po terase a křivolakými uličkami starého města, navštívíme bez úspěchu IC a zase můžeme jít do auta. Sbalíme suchý stan a vyrážíme k dalšímu bodu zájmu.

Před jeho dosažením ovšem strávíme dvacet minut na hranicích. Pracovníci to tady nijak nehrotí, Michal je vyloženě zklamaný, že to byla poslední šance otvírat kufr a nikdo to po něm nechtěl. V 16:40 se historie opakuje, když v DUBROVNÍKU nejdříve nemůžeme najít kloudné místo na parkovišti a pak nejsme schopni z automatu vydolovat parkovací lístek. Ale v trafice ho získáme rychleji než při minulé návštěvě. Kočárek zůstává v boxu, po těch schodech by se na něm naše ratolest stejně moc nepovozila. Navigace nás vede k líčku, kde dostaneme aspoň mapu, procházíme se kolem přístavu, kde je Michalka doslova nadšená z lodí, a pod hradbami objevíme ještě jedny turistické informace, kde dostaneme firemní razítko. Ó, jak milé a nečekané! Mišce se sice do auta moc nechce, ale ještě musíme kousek (asi 15 minut) popojet.

Michal by chtěl nocovat tam někde u horní stanice lanovky, nějaký plácek mu tam street viewer ukázal. Kousek od lanovky ale potkáme motorizovanou policejní hlídku, takže parkoviště u silnice, kde v 18:30 skončíme, není zrovna moc nenápadné. Pořád tady někdo jezdí, asi ubytovaní či majitelé z privátních vilek za lesíkem. A policajti to taky evidentně monitorují, tak to asi nepůjde. Co teď?

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
sušení stanu Kotor Dubrovnik mytí nocování nad Dubrovníkem
Za ruinou domku (nemá střechu, nemá okna, interiér slouží spíš jako skládka), u které parkujeme, vede ještě jedna cesta necesta, kdysi asi příjezdová. Michal chodí a zkoumá, kdyby se tam nějak dostal, nebyli bychom vidět přes ty stromy. S Michalkou prolezeme lesíkem a čekáme, zda je tatínek opravdu tak šikovný, jak se traduje. Samozřejmě, když správně a včas stočil volant, ani jednou si Fanda podvozkem neškrtl. Následuje kontrolní kolečko, jestli opravdu nejsme vidět, když po té silnici pojedou velmi pomalu pozorní policajti se zrakem ostřížím. Přijdou na nás jen za podmínky, že nás někdo práskne, třeba vyznavač joggingu nebo panička venčící psího miláčka, kteří nás míjejí. Ale tváří se, jako by si nás nevšímali. Využijeme svítícího sluníčka a na stráň rozložíme spodní část stanu a podložku pod stan, abychom domů nepřivezli penicilín. I když je fakt, že ten stan je prostě za zenitem. Michal se s ním po téměř třiceti letech bude muset rozloučit. Minimálně až Miška trochu povyroste a bude jezdit na kole, to se chystáme do Holandska, tam se jí bude jezdit krásně.

Michalka se tu cítí jako v ráji, nabírá kamínky a šišky na sklápěčku a vozí je do jediné kaluže ke koupání. Když dojdou kamínky, vezme zavděk směsí písku a hlíny, tento materiál si sype dokonce i do vlasů a patlá si špinavýma rukama po obličeji. Než nachystáme ložnici a než se pustíme do párků, musíme Michalku celou vykoupat. Hlavně, že jsme chtěli být nenápadní! Jenže tohle prostě jinak nejde. Ještěže je aspoň teplo. Dobrodružnou koupel si tatínek musí samozřejmě nejen nafotit, ale také zdokumentovat kamerou. V mezičase ale musí techniku odložit a hrát si na vodovodní kohoutek – z petky Mišku, sedící na židličce, protože tohle by malá neustála, přiměřeně a dle mých pokynů polévá vodou. A já mydlím a drbu, nemůžu vynechat ani vlasy. Miška se chvíli culí, ale dlouho jí to nevydrží. Když začne vřískat, musíme jí nabídnout dudlík místo roubíku, abychom co nejméně byli slyšet. Postupně ji oplachujeme, utíráme a oblékáme, naprosto úžasně vypadá, když na sobě má jenom ponožky, sandálky a v puse dudlík. Oblékám ji do dlouhého rukávu, dlouhých kalhot a dostane i zavřené boty. Ne, rozhodně se tolik neochladilo, jedná se o snahu minimalizovat možnost ušpinění se, a stejně na ni musím dohlížet se zvýšenou intenzitou a před večeří je ještě znovu potřeba vymydlit ruce. Před usnutím následuje animovaná projekce. Jsem zvědavá, co dnešnímu dni řeknou naše organismy – ráno 4 stupně a o pár hodin později o 30 stupňů více. Ať žije angína.



Úterý 19. 8. 2014, den šestý - 575 km
mapa 6.etapy (kliknutím zvětšíte) 5:35 zvoní tradičně budík, sbalíme, zdokumentujeme výhled na Dubrovník a kolegy nocující v autě. Dnešní den bude náročný – teplotně i nepohybově, Michalka se bude moct vyřádit až v cíli. Deset minut po šesté začíná tranzit směr Krk. Samozřejmě na snídani Mišce přibrzdíme a pak se suneme bez zastávky až do města KNIN (11:45).

Pamatuju si dobře, že tohle bylo to mrtvé město? Nikde nikdo, všechno zabedněné… Nepoznala bych to. Nádraží je opraveno, restaurace a cukrárny lákají na zahrádky, dokonce je tady i íčko. A otevřené i přes poledne. Zajímám se o mapu města, paní se moc omlouvá, má jenom jednu, ale může nám ukázat, co stojí za návštěvu. Rozkládá na pultě potrhanou, velmi používanou, mapu a ukazuje dvě místa: pevnost a vodopád, obojí nám ukazuje také na obrázcích v prospektu. Napíše na lísteček názvy ulic, které vedou k daným cílům, Michal si chce mapu aspoň vyfotit. Nato dostáváme dvě černobílé kopie, ale nejdřív je paní musí přiložit k sobě tak, aby navazovaly, a spoj označí propiskou. A pak že nemají mapu! Když jsme si tak hezky popovídali, pozeptám se na razítko. Bez mrknutí oka sáhne paní pod pult a razítko otiskne do naší sbírky. Profesionálně deformovaný Michal přemýšlí, proč si tu jednu jedinou mapu třeba nezalaminují nebo ještě lépe nevylepí na pult, aby se neustálým rozkládáním ještě více neponičila. Odpovědět mu nedokážu a vracet se nebudu, abych se na to zeptala.

Rozhodujeme se pro vodopád, tam by se mohla Michalka proběhnout a najíme se tam. Musíme se vrátit, odkud jsme přijeli a za mostem doprava. Najdeme parkoviště, ale nevíme, jak daleko je vodopád, radši bereme kočárek. Svačinu spořádáme hned u prvního stolečku s lavičkami, Miška chce jen pár kousků chleba a běží dál. Než se stačíme pořádně dostat do tempa, vidíme, že cesta končí. Ten zamřížovaný tunel byl na obrázku, tady někde už musí být ten vodopád, unikátní tím, že jde o soutok dvou řek: dole teče Krka a Krčič do ní padá po 22 metrů vysoké stěně. Vlastně měl by padat. Dojde nám, že stojíme před vodopádem, ale v Krčiči není téměř žádná voda. Asi musíme přijít v jinou roční dobu. Projít se není kde, necháme Michalku sbírat kamínky a házet je do vody, ať pobíhá, ať se proskočí. Cestou zpět dostane hlad a zdlábne celou přesnídávku. Za úplatek několika „bobí“ (bonbónů, přesněji sušených brusinek) se nechá přivázat do sedačky.

13:20 odjíždíme od „úžasné“ přírodní scenérie. Trvá docela dlouho, než Ogi usne, ale pak délka spánku stojí za to. Po Jadranské magistrále i vnitrozemím jedeme bez zastávky až do cílové destinace. Sice jsem měla cestou vygooglené adresy většího počtu informaček, ale razítková pravděpodobnost ve zdejším kraji není nikterak závratná, takže se rozhodujeme ani nezajíždět do Splitu či Šibeniku a jet nonstop, dokud malá spí. Mraky nad ostrovem Krk vidíme už z dálky, snad to nějak půjde.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pohled na Dubrovník ranní vstávání hrad Knin Knin-vodopád oběd
17:40 První čáru přes rozpočet zajistí naše oblíbené parkovací místo v letovisku NJIVICE. Je poněkud rozbahněné, takže musíme najít něco v rámci možností lepšího. Lepší než na protější straně silnice to nebude. Bohužel ani s počasím to nebude nikterak slavné, protože prší a prší, chvíli víc, chvíli míň. Bráníme se Michalku vypustit z auta, ale nakonec stejně musíme. Do rána ji zavřenou držet nemůžem. Asi by to chtělo se najíst, ale nemáme jinou možnost, než obětovat tatínka, který dá vařit nudle v dešti, schová se k nám do auta a občas vyběhne zkontrolovat vařič. Nadlábnout se musíme v autě.

Čekáme, až se přeháňka přežene, ale ona ne a ne zmizet. Řekla bych, že pršelo až do rána, ale to tak úplně není pravda. Stihneme za sucha ustlat ložnici a v další přestávce mezi přeháňkami dokonce zvládneme dojít nejen na poštu vyměnit peníze, ale také do naší oblíbené slastičárny na dvakrát dvě kuglice. Ovšem bez pláštěnky ani krok. Michalka je naprosto spokojená, motá se všem pod nohy, pokřikuje na ostatní, zejména na „mimi“ v kočárcích a pejsky a bez dlouhého přemlouvání nám pomůže zlikvidovat zmrzlinový náklad. Takhle jsme si pobyt u moře fakt nepředstavovali.

Škoda, že nemůžeme parkovat támhle na tom betonu u hotelu Biely Kamyk, závistivě si myslím. Tam nejsou kaluže, tam by se Michalka nemusela ani tak moc ušpinit. I když je to lepší, než jsme doufali, včerejšek se neopakuje, přenáší kamínky sem a tam, občas kopne do balónku, občas popojede s autíčkem. Uspávání zvládneme dneska bez večerníčku, musíme šetřit baterku, zítra toho autem moc nenajezdíme, tak ji nebude kde dobít.

Než usneme, zase prší, nejdřív jen tak drobně, ale déšť postupně sílí, až nás v noci probudí taková bouřka, kterou jsme snad ještě nezažili. Hromy třískají snad hned vedle auta, Michalka nemůže spát, vrtí se, nechce být nahoře sama. Bereme ji k sobě dolů, aby nedostala chudinka malá ještě nějaký hysterák.



Středa 20. 8. 2014, den sedmý - 5 km
mapa 7.etapy (kliknutím zvětšíte) Nemáme kam spěchat, vstaneme, až se vzbudíme. Musíme ohřát vodu Mišce na mléko, včera nebyla příležitost vařit do termosky, byli jsme rádi, že se vůbec podařilo uvařit nudle. Jen tak halabala naházíme věci do kufru a v 7:30 odjíždíme 2 kilometry k pláži. Koutek, který není přímo o promenády, jsme si vyhlídli už minule. Rozhodně letos nepojedeme do Bašky, loni jsme přeci zjistili, že už to tam nemá žádnou výhodu. Postupně nanosíme k vodě člun s příslušenstvím, deku, pumpu a Michalčinu tašku.

Malá má radost, ráno jsme jí zakázali dolovat kamínky z mokré hlíny u auta a slíbili jsme, že budou lepší. Podle jejího bezmezného nadšení to vypadá, že jsme měli pravdu. Michalce obouvám boty do vody, oblékání vesty se ale brání. Tak aspoň až budeme na člunu, to riskovat nebudeme. Lopatičkou nabírá kamínky a září štěstím. Tatínek nafukuje člun a já druhou pumpičkou dodávám požadovaný tvar sedadlům do člunu, Michalčině člunu a balónu s krtečkem. Michalka se zvědavě nechá posadit do svého člunu, ale brzy jí to nestačí. Výkřiky: „Jů, Míša hačí loď!“ se změní na stále intenzivnější: „Mamí, dej mi koupát!“Její přání je mi rozkazem. Využijeme ohrádky z kamenů, kterou tady někdo včera postavil buď malému prďolovi nebo jako zarážku pro lehátko. Nám se hodí na to, aby Michalce pořád neplavaly pryč bábovky a lopatička, ale Michalka si na to místečko tak zvykne, že se celou dobu drží v ohrádce, a když náhodou uteče na lepší kamínky, do vody si sedá jen a pouze ve vymezeném prostoru.

Přece jen se občas bábovičce ve tvaru žabičky podaří dostat se za lajnu a v tu chvíli Michalka volá: „Mamí, kakí topí.“ Ani netuším, kde na tohle sloveso přišla. Ještě lépe ale tento výraz vyzní, když si jde Michal zaplavat. Ogi skáče na mělčině, tleská a radostně oznamuje: „Jů, koukej, tátá topí.“ To by upřímně řečeno zas taková sranda nebyla. Vykládáme Michalce, jak se loni bála, jak nechtěla do vody, a letos ji pro změnu nemůžeme dostat z vody, když už si myslíme, že je tam dlouho a měla by se trochu usušit. Snažíme se ji nalákat do velkého člunu, ale to ji dvakrát nebere. Líbí se jí „v lodi“ teprve, když se odrazíme od břehu a ona může pozorovat, domečky, jiné lodě a lidi. Jenže ti se koupou, takže si v tu ránu zase vzpomene, že se vlastně chce taky koupat. Jsme na ni ovšem dva, takže zatím nad ní vítězíme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
malý námořník velký námořník na souši na lodi blížící se bouřka
Užíváme si moře, střídáme vodu a člun, Michalka si chvilku hraje s bábovičkami, chvilku s autíčkem, chvilku s balónem, ještě dvakrát se mi ji podaří dostat do její malé lodě. Dočkáme se dokonce i sluníčka, ve které jsme ráno ani nedoufali. Jenom tatínek má velkou starost. Jak se cachtal, omylem se dotkl ježka a ruku má plnou drobounkých bodlinek. Boty do vody máme, ale rukavice nás nenapadlo s sebou brát. A tak sedí na břehu a snaží se desítky bodlin vydolovat. Nejdříve nehty, pak zuby, nakonec se na to nemůžu koukat a skočím do auta pro sichrhajcku (ta bohužel není tak špičatá jako jehla, ale šitíčko s sebou nemáme. Zatím jsme ho nikdy nepotřebovali, a když se něco utrhne, máme na to právě sichrhajcky). Vyloví jubilejní desátou bodlinu a vzteká se, že už nemá ani sílu, ani motivaci. Dlaň má rozpíchanou jako feťák paži.

V plánu máme zůstat tak do tří, maximálně čtyř, aby se malá sluníčkem nepředávkovala, i když má na hlavě šáteček a na člunu se ji snažím schovat pod slunečník. Rozhodne za nás vyšší moc, když nad Rijekou seskupí nejdříve nenápadně šedé a pak nápadně černé mraky, které očividně míří k nám. Ti, kteří mají buď hodně věcí, nebo delší cestu domů, pomalu začínají balit. Asi bychom taky měli. Ani by nás nenapadlo nechat Michalku samotnou u vody, takže nejdřív vyfouknu její loď a Michal odnese ty drobnější věci, potom přemluvíme ji, aby šla do auta, že už se koupala dost a že by se taky mohla napapat a že v autě čekají „bobí“. Když je malá přikurtovaná v bezpečí, vracíme se pro poslední položku – Intex Seashawk 4 v nafouknutém stavu. Překlopíme člun na střešní box a nemůžeme uvěřit tomu, jak do sebe tyto dva předměty zapadají. Podezřívám Michala, že když objednával člun, vybíral schválně takový, aby bylo možno ho takhle pěkně usadit na rakev. Zajistíme gumami, Michal ještě běží k vodě vyfotit černo (ty o tom určitě budeš psát a já nebudu mít fotodokumentaci!), já na záchod, a když za sebou zavíráme dveře auta, začne nepěkné dešťové rodeo, nebojím se říct průtrž mračen.

Dojedeme na spací stanoviště a čekáme v autě, dokud nepřestane pršet. Obuju Michalce botičky, vysvobodíme ji z popruhů, dovolíme jí běhat, ale během minuty ji opět cpeme do auta, protože se zase pořádně rozprší. Její malá hlavička to nedokáže vstřebat, i když se jí to snažíme vysvětlit. A tak to jde několikrát po sobě. Připadám si jako pejsek a kočička, když sušili prádlo.

Pokud bude zítra takhle, nemá cenu tady bivakovat a pojedeme dál. Kdyby mělo být dopoledne hezky, byl by problém rozkouskovat další program, ale třeba by to nějak šlo. Michal se jde podívat na ceduli, kde vždycky visívala předpověď na další dny, ale cedule už neexistuje. Musíme zajít na íčko, snad nám paní pomůže. Nejdřív ale nachystáme ložnici, dokud chvilku neprší. Michal kouká k nebi a naprosto vážně se zabývá myšlenkou, odkud prší, když kouká do jasného modra. Člun pro jistotu zamkneme řetězem k nosiči, přece jen je to trošku lepší zboží než polovina téměř rozpadlého stanu, neradi bychom o člun přišli – i když, objevili jsme jednu vadu: pádla jsou nějak nedomyšleně krátká. Doma si musíme postěžovat Mirkovi, nepochybuju o tom, že něco vymyslí.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
sušení člunu na zmrzlině mňam chodí Pešek okolo.. rybáře Njivice
Cestou na íčko si dáme zmrzlinu. Rozhodování ohledně dalšího programu naší cesty je snadné poté, co se na íčku dozvíme, že ráno a dopoledne má být škaredě a hodně pršet, po obědě se ukáže sluníčko a k večeru bude zcela jasno. Člun tedy můžem s klidným svědomím zase vyfouknout.

Procházíme se po promenádě, sedíme na lavičce a Michalka sbírá kamínky a obíhá sochu rybáře. Michal zkouší, jestli náhodou z restaurace, kde je avizovaná zdarma wi-fi, nechytí signál. Podaří se mu připojit, zkusíme mamče poslat fotku od moře mailem. Bohužel se data strašně dlouho načítají, fotka se neodeslala. Asi po hodině relaxu se vracíme se k autu, abychom sbalili člun, než zase začne pršet. Ale ještě stihneme posedět s další zmrzlinou na lavičce. Tentokrát Michalce kupujeme první vlastní kopeček. Pyšně si drží kornoutek a musím jí trošku pomáhat, aby se jí zmrzlina neroztekla.

Sundáme člun ze střechy, z prohnutého dna na sebe ještě vyklopíme trochu vody a usadíme se na asfaltové cestě, kudy stejně moc aut nejezdí. Michalka si hraje tradičně s kamínky a autíčkem a my můžeme v klidu pracovat. Člun částečně oschnul a mokrá místa otíráme hadrem. No, hadr jsme s sebou nevzali, musíme se spokojit s trikem ze špinavého prádla. Ze člunu je potřeba pořádně vytlačit vzduch, aby se vešel na určené místo. Doma Michal držel ventilek a já jsem válela sudy. Jedeme i tady podle nacvičeného postupu, no co, tak se tady válím po silnici. Účel světí prostředky, ne? Sice až na druhý pokus, ale máme sbaleno. Zkrátíme si dovolenou o jeden den, co bychom tady dělali v dešti?

Sotva zaklapneme střešní box, drobně se rozprší, naštěstí to ale není nic hrozného. Původně jsme měli v plánu navečeřet se po 18. hodině, protože pak bývá ve Viktoriji problém sehnat místo, zatímco pinglové v ostatních restauracích nemají do čeho píchnout. Všechno se trošku protáhlo, takže před restaurací stepuje zrovna ve špičce, v 19:00. Zahlídneme volný stolek a hrneme se k němu. Číšník místo vytouženého jídelního lístku (který nepotřebujeme, dvakrát pizza Viktorija a pivo) přináší nepříjemnou poznámku. Hrozně se omlouvá, ale tamti (ukazuje směrem ke skupince před restaurací) tady už čekali před námi. Jasně, chápeme, neprotestujeme, omluvím se, že jsme si toho nevšimli. Jenže sotva se procpeme mezi stoly před restauraci, skupinka jde jinam. Tak se můžeme zase nacpat zpátky, že? Čekáme na souhlas toho, kdo nás vyvedl, a mezitím si ke stolu sedne dvojice, která tady rozhodně nestála. Vyhlížíme našeho číšníka, který má zrovna práce nad hlavu, a onu dvojici mezitím navštíví jiný číšník s jídelním lístkem. Gestem si postěžujeme a odpovědí je nám pokrčení ramenou. Na jednu stranu chápu, že teď nepůjde vyhodit někoho, kdo už si vybírá, na stranu druhou se mi to hrubě nelíbí.

Jakmile se uvolní stolek jinde, nehledíme nalevo ani napravo a nacpeme se tam. A čekající němečtí turisté na nás vyštvou číšníka. Nedáme se a bude-li třeba, vysvětlím to Germánům tak, aby rozuměli. Schválně dlouho vybíráme, trošku tady pozdržíme provoz. A objednáme si bez piva. A místo 10% dýška dostanou jenom 5%. Vychutnáváme si jídlo, které není ani polévkou, ani těstovinami, ani chlebem, Michalka si z mého talíře dělá samoobsluhu. Jsme všichni spokojení (možná až na číšníka). Projdeme se na konec pěší zóny, aby nám trochu slehlo. Klasické lavičky jsou všechny plně obsazeny, tak se uvelebíme na nízká sedátka, která tvoří obrubník kolem sloupu. Tady jsme seděli i loni a Michalka trénovala stání s oporou. Letos už leze sama nahoru i dolů, mává kolemjdoucím a ukazuje na lodě.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
na večeři Njivice-na molu u rybáře Njivice-noční život Njivice-nocoviště
Vedle nás se posadí německá rodinka s asi tříletou holčičkou. Michalka ji okukuje, Maruška taky okukuje Ogíčka a netrvá dlouho, už si hrají kolem sloupu na honěnou. Maminka se marně snaží Marušku odtáhnout pryč, odběhnou chvilku koukat na vodu a na světýlka v dálce, ale když se kolem nás vrací, Maruška znovu leze nahoru za Michalkou. To se opakuje asi třikrát. Nakonec maminka Marušku přesvědčí, aby Michalce dala dárek a rozloučenou. Dárek vlastnoruční výroby. Jak výchovné, vyhodit by se to asi kvůli Marušce nemohlo, tak jí nabulíkuje, že je to dárek pro holčičku, která určitě bude mít radost. Což o to, Michalka radost má, ale co s takovým krámem? Půllitrová petka od coca coly ani ne z poloviny zaplněná vodou a v ní asi hrst kamínků. Říkám si, že poletí do prvního koše, ale to nám Michalka nedovolí. Lahev nechce dát z ruky, prostě je to její „kamí koupá.“ Už vím, jak vypadá pořádný Danajský dar. Michal mezitím ukecal internetové připojení, aby byla fotka doručena, zkontroluje předpověď. Zrovna v té době, kdy bychom měli být v Bledu, kde plánujeme procházku kolem jezera, má zrovna v těch místech docela silně pršet. Tak tam ani zajíždět nebudeme a vezmeme to jinou cestou. A pak ještě musíme nějak promyslet cestu Rakouskem, žádná íčka nemáme plánovaná, protože v sobotu jsou zavřená. Jenže 24 hodinový posun nás tam dostane o den dřív, kdy bývá otevřeno. Naštěstí Rakušáci mívají informačky výrazně značené (i ty, které informačkami nejsou), tak se můžeme řídit cedulemi. To se doladí cestou.

Na dobrou noc si dáme ještě sladoled, Michalka se podělí s námi. Už léta chodíme na stejné místo, rok co rok, den co den a večer co večer je tenhle pult v obležení, zatímco ostatní chlaďáky marně lákají turisty. Umíme si vybrat.

Utahaní padneme do postele a strávíme ne zrovna příjemnou noc. Nad ostrovem řádí bouřka. Sice nehřmí tak hrozně jako včera, ale silně prší a podle bubnování na kapotu poznáváme, že padají kroupy. Divíme se, že ty rány malou nevzbudí, když my spát nemůžeme. Pravda je, že malá dneska měla hodně zážitků, hodně pohybu a v autě zase tak dlouho nespala, což bude asi ten pravý důvod. „Z takového slejváku několik dní po sobě by u nás byly minimálně padesátileté záplavy, všichni by se evakuovali, a tady nic,“ říká Michal a já jen doufám, že v noci nebudou stěhovat zde zaparkovaná auta někam do bezpečí.



Čtvrtek 21. 8. 2014, den osmý - 348 km
mapa 8.etapy (kliknutím zvětšíte) Ráno se probudíme a nestačíme se divit. Hřiště na minigolf je pod vodou a zhrozím se i při pohledu na betonové parkoviště hotelu. Jeden z ubytovaných nám dokonce dopřeje zajímavou podívanou. Chce se dostat k autu, ale pohled na parkoviště ho šokuje. Musí sundat své bílé tenisky i bílé ponožky a zamíří k autu bos. Znechuceně našlapuje do špinavé vody, která mu sahá téměř po kotníky. A není to tak dávno, co jsem mu záviděla. Michalce dopřejeme snídani ještě na místě a ve čtvrt na osm opouštíme stanoviště. Co to je za kolonu, ve které se ocitáme ještě před Krčkým mostem? Po chvilce se došouráme k problémovému místu – na silnici se valí voda z potoka. Tak přece jen „povodně“.

7:55 zastavujeme u RIJEKY na pumpě, Fanda nemá žádnou potřebu, ale my uvítáme záchody. Michlka se chce projít, proč ne? Objeví malé hřišťátko, možná patří k pumpě jako takové, možná k restauraci, ale pokud nás nikdo nevyhodí, budeme si hrát. Michalce se líbí autíčko, protože může točit s volantem – to je v současnosti její největší vášeň. Asi jí budeme muset z vrakoviště nějaký starý volant pořídit, třeba k svátku. Nejdřív si ale poručí: „Učít.“ Tento výraz slyším poprvé, tak se ptám: „Prosím?“ Michlka trpělivě vysvětlí: „To je moký, mamí, učít.“ Bodejť by všechno nebylo moký, když tak pěkně pršelo. Když po dvaceti minutách Mišku odnášíme, zoufale brečí, že chce hřiště. Abychom ji strčili do auta, řekne si o úplatek ve formě sušenky. Slibujeme jí, že se určitě ještě dneska pohoupá a sklouzne. Ona si ale vzpomene na své „kamí koupá“ a musím jí je podat. Vydrží si s petkou hrát obdivuhodně dlouho, doufáme jen, že ještě neumí odšroubovat zátku.

8:38 strávíme na hranicích do Slovinska dvě minuty a po deseti minutách stavíme ve městě ILIRSKA BISTRICA. Nebylo to v plánu, ale jsou tady značené turistické informace. Třeba budou otevírat v devět, tak se tady někde protáhneme a počkáme. Parkujeme přímo u cedule, ale nikde značení nevidíme. Obejdeme celý blok, vlezem i do budovy městského úřadu, nezřídka to bývá v jednom. Potkáváme samé úředníky s propiskou a blokem, ve druhé ruce svačinu a kafe z automatu. Určitě mají nějaké školení, Michal bezpečně pozná úředníka jdoucího se školit. Ale nepozná, kde je íčko. Nakonec zjišťujeme, že parkujeme přímo před ním, označeno sice je, ale na skleněných výlohách ten nápis není téměř vidět. Paní přichází na devátou, dá nám razítko a ještě si vezmeme mapy a prospekty, o kterých se domníváme, že by mohly pomoci při hledání dalších íček.

Např. v PIVCE, sídlí v nějakém vojenském muzeu. Otvírají v deset, tak tam chvilku počkáme. Musíme jít na skluzavku, která stojí kousek od muzea. Nejdřív s ní jsem já a tatínek zkoumá situaci, pak mě střídá s poznámkou, že už se tam svítí. Mezitím k muzeu přijede švédské auto, které nás okamžitě zaujme. Nahoře určitě mají ložnici! Divíme, jak něco takového vůbec mohlo dostat technickou, jak to někdo mohl povolit…

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
voda po nočních srážkách zaplavené parkoviště hřiště na odpočívadle Pivka-vojenské muzeum Idrija
10:25 hledáme íčko v POSTOJNE, máme tři různé adresy, začínáme v muzeu, které je zavřené, pak se přemisťujeme na náměstí, kde si vystojím frontu, abych se dověděla, že jsou cestovní agentura, která mimo jiné poskytuje turistické informace a že turistická razítka ve Slovinsku lze získat jen na horských chatách. Přesto se mi ale firemní razítko podaří získat. A pak ještě zkoušíme poslední možnost. Stavíme před snad obytným domem, směrovka mě vede do suterénu. A milá usměvavá paní mi dá dokonce dvě turistická razítka. Že by takhle vypadaly slovinské horské chaty?

Následuje zastávka u POSTOJNE JAMY. Na parkovišti má být stánek s turistickými informacemi. Michal čeká před závorou, přece kvůli tomu nebude platit. Vydávám se na lov s plánkem, který jsme vzali v Bistrici. Když doběhnu za roh a přes mostek, zjistím, že stánek s turistickými informacemi jsou pulty, u nichž stojí brigádnice a ukazují turistům, kde je vstup do jeskyně, kde se čeká na vláček atp. Nemají u sebe ani propisku, natož štempl. Posílají mě do vstupu k jeskyni. Přeběhnu tedy celý areál, od vstupu do jeskyně mě pán posílá na pokladnu, která je na opačném konci. Ach jo. Tam se zařadím do fronty, kterou pak nějaká slečna posílá k jednotlivým pokladnám podle toho, jak je kde místo. Rovnou mi řekne, že si není jistá, že budu úspěšná, ale jestli chci, mám to prý zkusit. Toho bohdá nebude… A moje rozhodnutí bylo správné. Paní pokladní se usmívá, odběhne si kamsi a přinese mi tři razítka do série.

Na parkovišti PREDJAMSKEHO GRADU máme další drobný problém. Informace by měly být na parkovišti pro autobusy, kam nás ale obsluha nechce pustit, protože jsme osobák. Těžko mu vysvětlujeme, že nechceme parkovat. Asi si myslí něco o debilech a mávne rukou. Michal mě vyhodí, odjede do bezpečné vzdálenosti a přikazuje mi, že kdyby mě poslali pro razítko až na hrad, ať se tam probůh neženu. V prodejně suvenýrů se paní velmi omlouvá, že razítko hradu nemá, že má pouze firemní. Ale vypadá jako turistické, je na něm vyobrazen tento dřevěný srub, nějaké výrobní družstvo Kašča.

12:20 ne a ne najít íčko ve městě IDRIJA. Nechápu, co je tady k zařazení na seznam UNESCO, když jsou na íčku tak nepříjemní. Odpovídají na půl huby, mapu mají pouze nějakou kreslenou z ptačí perspektivy, podle níž se nikam nelze nasměrovat. Divje jezero si tedy necháme na příště, místo toho Michal zkouší zajet k dětskému hřišti, kterého si všiml při příjezdu. Ogi téměř celou dobu točí volantem a ani nechce moc obědvat. Pět minut po jedné odjíždíme a Michalka je spokojená. Před čtvrtou přibrzdíme ve VILLACHU, minule jsme nemohli najít turistické informace v centru, zatímco nyní jedeme na jisto. Razítko sice nemají nikterak zdobné, ale zajímavé – místo, datumovka a velký nápis eingelangt (dosaženo, docíleno).

16:35 docílíme i poslední dnešní zastávku, město SPITTAL AN DER DRAU. Parkujeme vedle rozsáhlého hřiště, takže chvilku trvá, než Michalce vysvětlíme, že nejdřív si projdeme město a pak se sem vrátíme. Zahlédne ale větší kašnu, připomínající rybníček, posbírá kamínky a běží je okamžitě vykoupat. Za rohem najdeme informační centrum, ptáme se na počasí a dostáváme informační letáček k Maltské vysokohorské cestě, kterou chceme zítra absolvovat. Počasí neslibuje nic extra.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Spittal an der Drau večeře nocování věci z kufru naše ložnice
Projdeme se městem co nejrychleji, protože Michalka se vyloženě těší na hřiště. Dopřejeme jí ho na více než hodinu. Je šťastná, protože většinu herních prvků i jejich barevné provedení zná, atrakce jsou téměř stejné jako u nás na rákosníčkově hřišti… Zkoumám cedulky a opravdu, Hags Sweden. Možná by stálo za pokus nechat Ogíčka zapsat do Guinessovy knihy rekordů – dneska už má třetí hřiště (s klouzačkou v Pivce čtvrté) a každé v jiném státě. Spadne pár kapek, což je znamení, že máme hledat místo k přespání. Ještě ale proběhne nutná návštěva Hoferu, dlouho se teď do Rakouska nepodíváme, tak ať máme zásobu Hariba. A taky potřebujeme nějaké pečivo. Cestou do i z obchodu se snažíme minimalizovat zmoknutí a v 18:45 parkujeme na parkovišti u lanovky. Žádný zákaz, žádný noční provoz, takže počkáme, až přestane pršet, a dáme se do práce. Michalka pobíhá po parkovišti, hraje si se svou petkou a hodí ji do kaluže, prý aby se „kamí koupá“ mohli opravdu „koupá“.

Několikrát jí vysvětlíme, že se v té vodě máchat nebude, jenže ona si z nás nic nedělá. Malá ťafka přes ruce nepomůže a kamínkům i nadále v koupání vydatně pomáhá, takže po chvíli má zmáchané nejen kalhoty, ale i celé rukávy. Rodičovská trpělivost je u konce, takže dostane na prdel. Brečí, ba přímo řve, ale my jsme ji varovali. Snad nepřijedou policajti, že se tady ubližuje bezbrannému… Maminka se zlobí, tatínek se zlobí a malá uřvaná holčička se vzteká tak, že jí ujedou cvičky a do té kaluže si prostě sedne. Převleču ji do suchého a drží se spíš u stolečku. Ne že by byla tak poslušná, ale tuší, že bude jídlo. Naštěstí se po večeři už nechce koupat, i když nosí do kaluže šišky. Tatínkovi se ještě nechce spát, vyráží na procházku, my s malou koukáme na televizi a chystáme se na poslední noc v terénu.



Pátek 22. 8. 2014, den devátý - 749 km
mapa 9.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík dostane pro dnešek dovolenou, ale stejně nás Ogi nenechá spát do půl desáté. Posnídáme na místě a teprve pět minut po osmé odjíždíme. Při pohledu na oblohu cítím v kostech, že budou změny v itineráři. Musíme někde zjistit, jak to bude opravdu s počasím.

Možnost dostaneme ve městě GMÜND IN KÄRTEN. Soukromé muzeum Porsche otevírá až v deset, tak se tu stavíme, až pojedeme zpátky, a rychle na íčko. Potěšení se nekoná, dopoledne bude zataženo, přeháňky, po obědě se oblačnost pomalu bude protrhávat a navečer už bude jasno, zítra taky a příští týden má být slunečný celý. Protože nemáme co jiného na práci, zajedeme do obce MALTA, kde se snažíme nabrat prospekty a mapy, které by nás mohly zachránit. Dojedeme až k mýtnici panoramatické silnice, ale definitivně se rozhodneme, že nemá cenu vyhodit 18 euro, když nahoře budeme v mrakách. Michal spíš spekuluje o tom, že bychom příští rok mohli strávit v Korutanech týden a využili bychom korutanskou kartu, s níž se panoramatické silnice jedou zdarma. Zkoumáme brožury a musím ho opravit, zdarma jede jenom držitel karty, ostatní osoby v autě platí 4 eura. Zdarma se s kartou může jet asi sedmi lanovkami, pěti parníky, pak nějaká a parky se zvířátky. Vypadá to, že jsme rozhodli o dovolené na příští léto.

Podle toho, jak se mají posunovat mraky, vybíráme lokalitu, kde by nemělo pršet, podle obrázků a podle mapy by se nám více zamlouval sousední Seeboden, ale nevíme, zda ono íčko v mapě je kancelář nebo jen informační panel. Proto nejdříve jedeme do MILLSTATTU, kde adresu íčka známe. Zdržíme se pouze pět minut, nepotřebujeme zjišťovat podrobnosti k parkům v Seebodenu, protože nás paní ujistí, že i v Seebodenu je „büro“.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Seeboden Millstätter See Seeboden Seeboden Seeboden
10:40 vystupujeme v SEEBODENU, kde mám za úkol vyzpovídat pracovnici v těchto oblastech: Byla by nějaká lepší mapa, než máme z té brožury? Kde se nacházejí ty parky k procházkám a který je nejhezčí? Je tady nějaké dětské hřiště? A kde najdeme WC? Prosbu o razítko beru jako samozřejmost. Skočíme si na záchod a následně popojedeme k parkům u jezera. Nějak se nemůžeme trefit na parkoviště, tak pár metrů musíme jet po úzké cestičce a levými koly to vzít přes trávník. Snad nás nezavřou. Podle mapy si naplánujeme trasu z Klingerparku přes Blumenpark do Rosenparku, ale jsme trošku zklamaní. Tím, že u jezera jsou samé soukromé objekty – restaurace a penziony a priváty, nejsou cestičky průchozí, několikrát skončíme na soukromém dvorku, pohodlná procházka kolem jezera se tak trochu tříští. No a Růžový park, který má být nejhezčí, je úplně oddělený hlavní silnicí. Navíc, když si chceme udělat společnou fotku a usadíme se do trávy, je nacucaná od deště a všichni tři vypadáme, jako bychom se počůrali. Michalka je ale jako jediná z nás zvyklá, a tak nevěnuje pozornost ničemu jinému než kamínkům, které sbírá a hází do rybníčka i do potoka. Nečekala jsem, že bude přes poledne hřiště tak narvané, ale Michalka velmi rychle zapadne do kolektivu, vecpe se k ostatním na kolotoč, obsadí houpačku pro dva, musím ji jistit a zároveň i houpat. Vzápětí přiběhne větší holčička, naskočí na druhou stranu a mně tak zvýší zátěž na víc než dvojnásobek. Nakonec se Miška hrne ke skluzavce. Stejně se bude bát a bude nahoře jenom sedět a zdržovat, myslím si, ale příjemně mě překvapí. Dokonce i tím, že chce po šprušlích nahoru lézt sama. Doposud se tomu bránila, ale teď jí stačí tři pokusy a už ví, jak na to. Tatínkovi se pak chlubí, co se zase nového naučila. Michalka si hraje a my se aspoň najíme, malá jakoukoliv zmínku o jídle odmítá, nemá čas.

13:00 se nám podaří nalákat Michalku do auta na slib, že si bude hrát s „kamí koupá“, ale postupně ji to unaví a usne. Rychlý výsadek si dovolíme u IC KATSCHBERG a HALLEIN. Tady dostanu úřední razítko a ještě radu, že u vedlejších dveří v hnědém kastlíku je ukryto razítko turistické. Pak ještě u silnice vidíme IC v obci GRÖDIG. Tady se trochu zdržím, protože mě paní bere ven, kde vyleze na lavičku, aby dosáhla do kastlíku s turistickým razítkem, kastlík má stejný design i nápis. Zeptám se na nějakou brožuru nebo mapu, kde je seznam razítkovacích míst, vracíme se zpět do kanceláře. Paní hledá a hledá, ale marně. Prý už má jen knihu za 5E, ale předpokládala (správně), že tu potřebovat nebudu. Ptám se tedy aspoň na nějakou internetovou adresu, paní googlí a nakonec dostanu lísteček.

16:15 zastavujeme u Haciho v SALZBURGU. Paní už nás poznává a přes okýnko mává, s Michalkou stojíme frontu a čekáme na vyřízení objednávky, Michal mezitím programuje navigaci. Přemýšlíme, kam se s kebabem uklidit, přece to nebudeme jíst jim před okny, aby si mysleli, že se u nich nechceme posadit. U Hoferu mají podzemní garáž a s boxem se tam nevejdeme, takže zajedeme za roh a… parkujeme u dětského hřiště. Rychle se najíme a s Michalkou pak vyrážím vyzkoušet další skluzavku. Michal se ještě chce stavit do Hoferu, ani nevím, proč, a ještě chce něco dojednávat s navigací, takže na průlezky, skluzavku a pískoviště máme déle než hodinu.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Seeboden Katschberg Salzburg duha nad solnou komorou tankování počesku
17:40 výjimečně nemáme ze Salzburgu namířeno do Znojma. Když projíždíme HOF BEI SALZBURG, všimneme si, že na íčku ještě svítí. Kolikrát už jsme tady nepochodili! Ani nekoukám na otevíračku, zarazím se, protože vyrušuji zaměstnance v nějaké strategické poradě. Naštěstí nejsou tak neoblomní jako nedávno jistá Švýcarka. Na výzvu, co potřebuji, se snažím vysvětlit, že jenom razítko, už tady projíždíme asi podesáté a vždycky ve špatnou dobu, tak jsem prostě musela jít, když se tu svítí. Zasmějí se a přeochotně razítko dostanu.

20:15 potřebujeme dotankovat aspoň pár litrů, abychom dojeli do Českých Budějovic. Návod na samoobslužné tankování přelouskáme, ale nepochopíme. Zvolte maximální sumu: 20, 30 nebo 50 euro. Ale my chceme tankovat jen za deset euro, to navolit nejde? Nevíme a zkoušet to nebudeme. V nejcivilizovanější zemi, ve které jsme se ocitli během této tour, bereme kanystr a tankujeme z vlastních zásob. Michal to chce zdokumentovat, volá mě do práce, ale zrovna převlíkám Ogíčka do pyžama, takže vzniká opravdu originální foto. Pak už se řítíme nocí domů, my to snad do těch půl třetí stihneme. Libovat si přestaneme u Nasavrk, kde nás na půl hodiny zablokuje čerstvá dopravní nehoda. Takových kilometrů ujedeme bez jakýchkoliv komplikací a 75 kilometrů před cílem trčíme jako trubky, jenom proto, že někdo nedává pozor. Michalka se ani pořádně nevzbudí, když ji ve 3:00 přenášení z auta do postýlky.



Více fotografií najdete zde.


Závěrečná statistika
Finance
položkaEuraHUFKMKunacelkem v Kč
jídlo307,4105585
Döner Kebab20,50100720
pohledy + známky0,302,5045
pohonné hmoty00191,505254
parkování2,8100820280
mýto00335175
vstupné6060256
ubytování12000336
zmrzina000119445
auto0,6001262
suvenýry003044
pojištění0000360
celkem45,2100231,42918562


Celkově jsme za 9 dní najeli 3 307 km při spotřebě nafty 4,61 l/100km. V přepočtu 1 km vyšel na 1,59 Kč.