home
alias Sněhurka
Vítám Vás na Fujtajblíkových stránkách v nové sekci cestopisy. Nutné min.rozlišení 1024x768 pixelů, optimální je 1280x1024 pixelů!!! Návrat do základního menu tlačítkem home (vlevo nahoře). ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1.den 2.den 3.den 4.den 5.den 6.den 7.den 8.den 9.den 10.den 11.den
TOUR DE EUROPE 2014
Úvodem
celková mapa (kliknutím zvětšíte) Tentokrát to s úvodem bude jednoduché. Místo Fífy, která přechází na režim Senior+ a bude jezdit jen po republice, vyráží na svou první životní tour Fanda. Škoda Octavia, tmavě modrá metalíza, diesel 1,6 TDI CR. Přechod z jednoho na druhé vozidlo provázelo mnoho technických příprav a speciálních úprav. Deska, která zpevňovala Mišce lůžko ve Fífě, na větší prostor ve Fandovi nestačí, takže se musela uříznout nová. Zároveň také bylo nutné eliminovat hup do kufru (asi v úrovni kosti křížové), který znemožňuje pohodlné spaní. Těchto úkolů se zhostil (jak jinak v naší domácnosti) Míra, adept na Nobelovku za vstřícnost, zručnost a trpělivost. Týden před odjezdem vyvstal ještě jeden problém – Fanda je širší jak uvnitř (bohužel ne v úrovni našich nejobjemnějších partií), tak logicky i zvenku a potřebuje širokorozchodný nosič na rakev, který bohužel nemáme. Buď to bude držet bez pojistek, nebo budeme muset sehnat nový… Ale Míra dokázal vyřešit i tento zádrhel. A dál? Jak říká Ogíček: „Tatí hačí, točí kolí (=volantem). Brm brm, jedééééém!“


Neděle 20. 7. 2014, den první - 573 km
mapa 1.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík zvonit neslyším, proč taky, když na to mám lidi. Když probudím Ogíčka, který tentokrát nespinkal v pyžamu, ale v triku a punčocháčkách, aby se s ním ráno nemuselo příliš manipulovat, jen prohlásí: „ Mamí, dej mi hají.“ Noční pozdvižení v baráku se nekoná.

4:05 odjíždíme, a ještě dřív, než dorazíme za deset minut k benzince, zjistíme, že jsme každý něco zapomněli. Michal dvě půllitrovky s pitím na cestu, pro které má Fanda speciální držáky po ruce, a já Michalčino triko, které si včera stačila ušpinit na hřišti a kvůli kterému jsem si večer psala ceduli jako kráva, abych nezapomněla jít na balkon, kde se sušilo. Na balkon jsem došla, triko zůstalo ale na křesle. A kromě toho postrádáme také parkovací hodiny, na které se v zahraničí často hraje. Budeme muset nějaké koupit, a to doma máme patery.

7:25 zastavujeme v LINCI na kopci FREINBERG, kde jsem si vyhlídla rozhlednu Franz-Josefs-Warte, volně přístupnou od osmi hodin. Michalka dostane snídani a čistou plínku, a když ještě před osmou dorazíme k rozhledně, už je odemčená. Vystoupáme, pokocháme se a v 8:20 pokračujeme dál.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
brzký ranní odjezd rozhledna Freinberg pohled na Linz Bad Ischl - rozhledna oběd před Salzburgem
9:35 zkoušíme přece jen získat razítko z města LAAKIRCHEN. Loni jsme avizované íčko nenašli, tak letos zajíždíme k papírnickému muzeu, ovšem zbytečně.

10:20 zaparkujeme v BAD ISCHL u odbočky na SIRIUSKOGEL. Nahoře čeká další rozhledna na své dobyvatele, ovšem takový pruďák jsme snad ještě s kočárkem nešli. V jednom úseku musím Michalku vzít, aby Michal mohl kočárek vůbec utlačit. Na rozhledně si to Michalka jak jinak užívá, pořád chce, abych ji vyzvedávala, a volá „etě kokí“ (=ještě koukat). Cestou dolů musíme kočárek brzdit oba s Michalem, naštěstí cesta netrvá moc dlouho. Všechno, včetně Michalčina využití skluzavky u cesty, zvládáme za 60 minut.

V pravé poledne v HOF BEI SALZBURG dostává oběd Michalka a my si za půl hodiny kupujem u starého známého Haciho kebab. Vyšlo nám to výborně, dovolená mu začíná až za tři dny a až pojedeme z Chorvatska, tak už bude zpátky.

14:40 BAD FEILNBACH – dvacetiminutová přestávka, zejména na provětrání Michalky. Ťape si po lavičce sem a tam, a když ji odmítnu nahoru vysadit, prostě si tam vyleze sama. Konečně je pod mrakem a začíná být snesitelně, snad bude v cíli pršet až v těch 7, jak hlásili. Miška ukazuje „kokej moto“ a nechce do auta. Když ji přece jen přemluvíme, vyleze si na sedadlo řidiče a „točí kolí“ jako táta.

Krátká zastávka (jen razítkový výsadek) následuje v BAD TÖLZ a pak už jsme konečně na místě. Jedeme přímo na vyzkoušené a osvědčené parkoviště v GARMISCH-PARTENKIRCHEN, kde jsme už jednou nocovali, ale nějak se to tady změnilo. Jednak je parkoviště nějaké rozvrtané a jednak je tu zákaz stání od 20. hodiny. Hm, to ještě bude zajímavé. Nemrháme časem a přiblížíme se tedy ještě k jezeru RIESSERSEE, kam jsme z parkoviště chtěli dojít pěšky. Nevyndáváme ani kočárek, Miška si po svých obejde celé jezero, prohlíží si všechny kytí, sbírá „kamí“ (=kamínky), kouká na „kakí“ (=kačeny), sleduje rybičky a nakonec se zabaví na hotelové skluzavce, když jdu shánět razítko.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
teď řídím já Bad Tözl Ga-Pa - Riessersee Riessersee - hřiště Ga-Pa - večeře
V půl šesté se vypravíme hledat jiné místečko k spánku a hned první parkoviště navržené navigací se nám líbí. Nachází se v bezprostřední blízkosti aquaparku a zimního stadionu. Rozesteleme, navečeříme se a jdeme ještě na procházku. Dojdeme k našemu původně vyhlídnutému parkovišti, Michalka pobíhá, mává mašinkám, na zastávce chce vylézt na sedačku, ale nějak se netrefí a zahučí do mezery mezi sedačkou a „zdí“. Spíš se lekne, než že je potlučená. Do kyblíku ohřejeme trochu vody a snažím se z ní smýt pot dnešního dne, dostane pyžamko, ale na spaní je brzo. Obouvá si botičky a ještě ji necháme ťapat. Před půl desátou Mišku umístíme na lůžko „na galerii“, vrtí se, hledá spací polohu a po 15 minutách začíná klidně a spokojeně oddychovat.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pozdravení mašinek večerní hygiena naše pojízdná ložnice čištění zoubečků doboru noc


Pondělí 21. 7. 2014, den druhý - 204 km
mapa 2.etapy (kliknutím zvětšíte) Ve tři hodiny nás vzbudí déšť, Ogíček se budí v pět. Nevíme, zda záměrně nebo omylem, přepadává přes mantinel, naštěstí na naše špeky, takže do měkkého. Ale už se jí spát nechce, leze po nás, takže nám nezbývá, než najít oblečení a absolvovat ranní rituál. Před půl sedmou vylézáme z pelechu. Ještě půjdeme pozdravit na zastávku mašinku. Ačkoli stojíme u jiné koleje, Michalka mává tak zběsile, že zastaví vlak na znamení jedoucí v protisměru.

Popojedem na parkoviště k Lidlu, podchodem se projdeme k nádraží, kde využijeme civilizované záchody. Následuje přejetí k IC, kde razítko dostaneme bez problémů, ale parkovací hodiny už bohužel nemají ani v jedné ze skříněk, které kvůli nám prohledávají.

9:10 opouštíme první stanoviště a na cestu nám začíná drobně pršet. První zastávkou je EHRWALD, kde nabereme na íčku kromě razítka i několik map a prospektů a Michalce omalovánky a balónky. Parkovací hodiny dostaneme gratis. Další turistické informace navštívíme v BIBERWIER a LERMOOS. Tady jsem sice vykorespondovala nějakou panoramatickou trasu pro kočárek, ale při pohledu na nebe nás ani nenapadne pouštět se do jakýchkoli větších akcí.

10:25 začínáme stoupat do kopce, čeká nás FERNPASS (1216m.n.m.) Vyběhnu jen do hospody pro razítko, teplo vypadá jinak a sucho taky. Tady jsme se taky měli courat, ale je to naprosto vyloučeno. Nezbývá, než pokračovat v cestě. Na íčku v NASSEREITH dostaneme razítko nadřízené kanceláře v Imstu, a to už asi máme, už jsme tam byli. Tak aspoň v IMSTu navštívíme Hofer, tradičně koupíme několik velkých pytlíků Haribo medvídků a slaného mixu pro případ nouze.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Arzl im Pitztal Hochalpenstra3e Timmelsjoch Timmelsjoch 2509m cesta do Merana
11:35 přestože prší, nechceme si nechat ujít procházku po nejvyšší visuté lávce pro pěší v Rakousku, BENNI-RAICH-BRÜCKE v katastru obce ARZL IM PITZTAL. Autem jedeme až na parkoviště, navlékneme Mišku do slušivé žabičkové pláštěnky (tak se jí líbí, že od této chvíle, kdykoli vystoupíme, natahuje se pro pláštěnku). Miška to musí zvládnout sama, kočárek by byl zbytečně špinavý a mokrý. Nenapadlo mě, že u mostu bude občerstvení a že bude otevřené, sešit na razítka zůstal v autě. Michalčiným tempem pokračuji do auta, tatínek jde svižně napřed pro sešit, razítko je volně k mání na terase, tak se dokáže nakonec obsloužit sám.

Pak už zase jen vybíhám pro razítka u plánovaných i neplánovaných IC AMBACH, ÖTZ, UMHAUSEN, LÄNGENFELD a SÖLDEN. Uvidíme, co nás čeká, v rádiu pořád mluví o tom, že jakési silnice v Tyrolsku jsou uzavřeny kvůli vodě, bahnu a sesuvu skály, překvapí nás zejména předpověď počasí, která připouští ve výškách nad 2700 metrů možnost sněžení. Ale v Itálii za kopcem snad bude líp. Tím kopcem je průsmyk TIMMELSJOCH (2509 m.n.m.). Zaplatíme na mýtnici a můžeme stoupat. Pro samé mraky a mlhu přehlédneme první plastiku – vyhlídku, kvůli druhé ani nezastavujeme (nějaká expozice), nahoře zaběhneme jen do hospody pro razítko, jsou 4 stupně, nepřipadá v úvahu, aby Michalka dělala ťapí, po čemž touží. Na vzduch ji vyneseme až o kus níž, k vyhlídce Fernrohr. Koukneme do údolí a zase se vracíme do auta, i když už je docela teplo (7,5 stupňů). Pak mě ty změny teplot nějak ukolébají, takže podřimuju až do města MERANO, kde po čtvrté hodině učiním rychlý výsadek a následně si projdeme mezi kapkami deště pěší zónu.

16:45 ukončíme dnešní putování nad Meranem. Na tomto místě nám doporučil Bičík (zdravíme do Hořic) procházku mezi vinicemi s krásným výhledem na Merano, první část dostatečně široká i pro kočárek, pak se prý zužuje. Na tabuli u parkoviště je zakreslená nějaká zážitková cesta pro děti, s atrakcemi, nějaký domeček, houpací síť. Vybereme body, které by se snad mohly použít i po dešti, a táhneme Michalku do lesa. Domeček není vybaven nábytkem tak, jak je malá zvyklá, tak se jí moc nelíbí, ale houpací síť si zamiluje. Lana jsou ale docela nacucaná, tak je „zaizoluji“ svou bundou. Michalka střídá polohy „hají“ a „hačí“ a chce houpat a houpat. Když se nabaží, poručí si: „mamí, dují“ (=dolů), pomalu se vracíme k autu a jsme rozhodnuti, že toto klidné parkoviště bude na nocleh ideální. Jediná dodatková tabulka varuje, abychom v autě nenechávali cenné věci a že je parkoviště monitorováno kamerou. No a? Ať se podívají na ty exoty… Sice jsme ještě měli asi 60km jet, ale prostě vyrazíme ráno o tu hodinu dřív, Miška stejně bude vstávat brzo.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pohled z vyhlídky Merano volnočasový park Marling - nocování večeře
Odesteleme, povečeříme párky a ještě se jdeme projít, tentokrát na druhou stranu, tam, co doporučoval Pavel. Přioblékneme Michalku i sebe a následujeme ukazatel waalweg. Waal znamená zavlažovací kanál no a vedle takového kanálu většinou vede cesta, kterou budovali zároveň s kanálem, protože umožňovala kanál udržovat. Tento kanál byl vykopán před zhruba 250 lety a voda teče převážně v původním korytu. Samozřejmě nemáme v plánu absolvovat celou procházku po MAARLINGER WAALWEG, která obnáší asi 12km. Michal ukáže Ogíčkovi, jak plave list, když se hodí do vody, čímž je postaráno nejen o zábavu, ale také o permanentní zastávky a pauzy. Z vinic, které jsme čekali, se vyklubou jabloně. Když se pořádně rozhlédneme, tak jabloně jsou tady naprosto všude. Některé části sadů jsou přikryty černou sítí, některé světlejší, některé jsou ponechány volně, asi podle stádia zralosti. Obrazce takto vzniklé působí na stráních docela bizarně. To ještě netušíme, že zítra pojedeme kolem jabloňových sadů, větve z jejichž stromů jsou téměř na dosah z okýnka automobilů, frčících po hlavní silnici. Už jsme vlastně někde slyšeli, že Merano má něco společného s jablky, není to náhodou taky nějaká odrůda? Každopádně až doma zjišťujeme, že každé desáté jablko vypěstované v Evropě pochází právě odtud, a že Jihotyrolská jablka mají stejný osud jako Hořické trubičky nebo Olomoucké tvarůžky, tedy jsou chráněna zeměpisným označením.

Nachystáme všechno, co bude potřeba mít zítra po ruce, uvaříme Mišce vodu do termosky, ráno bude kvalt. Čekáme, až po osmé zavolá děda, pustíme si k tomu Boba a Bobka. Po třech dílech Miška při změně polohy do přenosné televizky kopne, snažíme se ji přesvědčit, že je to rozbité a že to tatínek bude muset zkusit opravit. Místo toho vystrčí z okýnka anténu a naladí během chvilky 160 TV programů. Zvědavě přepínáme, zhlédneme v italštině Toma a Jerryho, na jiném programu zase běží Prasátko Peppa… Nejde nám do hlavy, proč Taloši vysílají dětské pořady v době, kdy u nás už skoro dvě hodiny místo ČT D vysílá ČT Art. Jiný kraj, jiný mrav. V půl desáté dáme Mišku na vyhrazené místo a bez problémů spokojeně usíná.



Úterý 22. 7. 2014, den třetí - 371 km
mapa 3.etapy (kliknutím zvětšíte) 5:30 zvoní budík a Ogíček by zrovna dneska spal až do alelujá. Necháme ho ještě tedy spát a usadíme do sedačky až v úplně posledním kroku před nastartováním a odjezdem o hodinu pozdě. Všudypřítomné jabloňové sady nás doprovázejí až pod další kopec, takovou odbočku. Hledáme hrad nebo zámek nebo co to je, co si koupil Reinhold Messner. JUVAL je vlastně jen pětina jeho MMM (Messner Mountain Museum). Včera bychom možná dostali aspoň razítko z hospody, protože muzeum je podle cedule do 1.9. zavřené. Tak aspoň Michalka dostane snídani, v odpaďáku necháme Reinholdovi na památku plínku a uháníme dál a dál. Ve vesnici SANTA MARIA VAL MÜNSTAIR vidíme, že se na íčku svítí. Přibrzdíme a jdu prosit. Otevíračku sice mají napsanou až odpoledne, ale vezmu za kliku. Než stačím pozdravit, vyletí z debatujícího kroužku statná důchodkyně a velmi důrazně mě upozorňuje na to, že má zavřeno. Když má zavřeno, tak má mít zavřeno, ne?

8:15 slyším Michala zaklít: „Kam to zase jedeme?! A proč jako tudy?!“ Seberu odvahu se zeptat, jestli se dočkáme steliva (naše domácí označení pro Passo dello Stelvio) Jo, jenom trochu jinak, než jsem chtěl. No co, vracet se kvůli tomu nebudem.“ Místo pravého steliva se musíme spokojit s UMBRAILPASSEM (2501 m.n.m.) Zima je určitě stejná tam i tam. Před hospodou, kam jdu žebrat o razítko, stojí stan a nějaký blázen cyklista tam bivakuje. No a pak stejně projedeme zbývající půlku PASSO DELLO STELVIO, který nás před půl desátou vyplivne ve městě BORMIO. Na prohlídku Michalce navlíkáme pláštěnku a snažíme se ji hlídat, aby nevymetla všechny kaluže. Podle mapy projdeme pěší zónu, kterou pracovnice v oblasti cestovního ruchu označila jako centrum, a vlezeme do trafiky pro pohled. Michalka bere vše, nač dosáhne, a my to zase vracíme zpět do regálů. Nakonec tatínek rozhodne, že tenhle malý pendrek jí přece koupit můžeme, když je na dovolené. Zabaví se tím na dlouho, ještě když ji v autě sundávám mikinu, drží kus v ruce jako zlatou trofej. Za 40 minut už nemáme v Bormiu stání a uháníme s deštěm o závod. Přibrzdíme jen v obci ISOLACCIA (VALDIDENTRO), protože zahlédneme íčko.

Loni jsme si kopců moc neužili, letos to musíme dohnat. Jak jinak si vysvětlit, že už zase stoupáme? Na vrcholku PASSO DI FOSCAGNO (2291 m.n.m) rozhodně nebude mít smysl Ogíčka oblékat a tahat ven, ať si tatí vyfotí mlhu, já vyběhnu se sešitkem, bude-li kam (ale ono není). V 10:55 se mě Michal ptá, jestli přece jen nezměním názor a ukáže na dřevěnou zajímavou vyhlídkovou stavbu kousíček od auta. To se samozřejmě musí prubnout, i malá volá: „Mamí, dej mi ťapí.“ Když ale dojdeme blíž, zjistíme, že vyhlídka je zatlučená a osázená cedulemi NO ENTRY. Vypadá to jako rampa, akorát nevíme, jestli pro MTB nebo SNB. Riskneme to, jedno prkýnko ve dveřích je uvolněné. Bez pokuty a bez nadávek od někoho jiného si nakonec připisujeme do sbírky tuto velmi netradiční a originální rozhledničku.

11:30 nás pod kopcem uvítá bezcelní zóna LIVIGNO. Naproti prostorné budově IC je fotbalové hřiště, pár laviček, houpačka a skluzavka. K poslední jmenované atrakci se Michalka žene, ale pak dá přednost obědu. Michalka se sklouzne, pak ji musím pohoupat a nakonec nás drobné mžení donutí k vyklizení pole. Snad to nebude tak hrozné, abychom se nemohli projít kolem řeky, kde by se Michalka mohla do sytosti vyťapkat. Popojedeme na parkoviště u řeky, tatínek skočí na benzínku kouknout, za kolik prodávají kanystry, když si s sebou žádný nevzal (a to dopředu věděl, že nafta tady stojí pod 30 CZK). Se železným se teda rozhodně tahat nebudeme. Skočíme se ještě podívat do Coopu (budou brzy Vánoce a jednomu člověku by se nějaká lahvinka hodit mohla). Jen musíme pohnout, protože za čtvrt hodiny mají polední pauzu. Vybereme litrovku Finlandie za 200 CZK (na www.heureka.cz 1 litr již od 329,-). Malibu máme ještě od loňska (ne-li předloňska), tak si kupujeme 2 lahve nějakého jahodového lepidla. Slovo Keglevich jsem nikdy neslyšela, takový jsem odborník. Velmi nás doma po návratu pobaví, když lahev otočíme a čteme. Made by Stock Božkov Plzeň.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
ranní pohled na Merano hrad Juval Bormio Passo di Foscagno 2291m Livigno
Procházku absolvujeme klidným pomalým pohodovým tempem, Michalka studuje kamínky a broučky, ukazuje na kola, která jezdí kolem, mává kolemjdoucím, objevuje svým způsobem nejen Livigno, ale i svět. A my jsme spokojení, že je spokojená. Teď už jen natankovat tu neuvěřitelně levnou naftu a ještě jednou se podívat, jestli náhodou nemají plastový kanystr za cenu, která by se vyplatila. Jenže všichni mají polední pauzu. Na konci Livigna potkáme ještě jedno íčko (ale je pauza, tak příště) a jednu jedinou otevřenou pumpu – jdeme se mrknout na kanystry. Na 10 litrech ušetříš 6 euro a desetilitrový stojí 12 éček, tak na to kašleme. Prostě do Livigna jedině s vlastním kanystrem. Najdeme si nějakou opuštěnou pumpu, že natankujeme přes kartu. Akorát nějak nerozumíme návodu, tak nás předběhne nějaký pán. A dobře mu tak, nejdřív kouká, pak zběsile mačká knoflíky a nakonec se obrací na nás. Bohužel mu kartu vydolovat nepomůžeme a poslušně se vracíme k nesympatické Shellce. Všimneme si nápisu discount a self, jenže všechno mezitím je v italštině, tedy pro nás naprosto nesrozumitelné. Po natankování zjistíme, že nám naúčtovali ten nižší tarif - 1,013 EU/litr, což nás víc než mile potěší. A s dobrou náladou hurá do tunelu!

Zaplatíme 16 euro a postavíme se do fronty (jsme první!!) před malým jednosměrným soukromým tunelem pod horou MUNT LA SCHERA. Původně ho stavěli proto, aby měli jak dopravit materiál na stavbu přehrady. A co po dostavbě přehrady s tunelem? Otevřeli ho veřejnosti. Čekáme asi 10 minut, než naskočí zelená a jsme vpuštěni do 3394 metrů dlouhého tunelu. Miška se raduje: „Kokéj, tuný!“ a nadšeně tleská.

14:25 zastavujeme u návštěvnického centra Švýcarského národního parku ve městě ZERNEZ. Zastávka víc než vhodná, protože turisté zde mají k dispozici čisté a vybavené toalety. Michal si dokonce vybere ve výprodeji suvenýr, triko původně za 30 franků, nyní za 5. A zase můžeme stoupat. Cestou na FLÜELA PASS zažíváme naprosto jedinečný pocit, dosud nepoznaný – jedeme do kopce a přitom předjíždíme jiné auto!!! S Fífou bychom tomu poloteréňáku z moravskoslezského kraje ani nestačili. Nahoře kromě mlhy nic zvláštního nevidíme, dlouho se tedy ve výšce 2383 m.n.m. nezdržujeme.

15:45 parkujeme u Davoského jezera, poté co jsem se na íčku v DAVOS DORF ujistila, že procházka kolem jezera je sjízdná s kočárkem. Kočárek ale nevytahujeme, je hnusně, zima, fouká a prší (a když neprší, tak jen chvilku). Celé jezero obcházet nebudeme, to až příště (třeba až pojedeme do Livigna s kanystrem). Michalka se aspoň trochu proběhne. Dojdeme do první zatáčky k jachtařskému klubu a otáčíme se. Každý rok píšu o tom, že blbí mají štěstí na počasí. Museli jsme letos zmoudřet, jinak si to vysvětlit nedokážu! Máme vlastně rekord, dva dny v kuse nám ještě na žádné tour nepropršely, a kdo ví, jestli je tomu konec. Zastavíme se ještě na íčku v DAVOS PLATZ a v 16:40 jedeme hledat sluníčko. Rychlé výsadky učiním v destinacích CHURWALDEN a CHUR a pro dnešek můžeme hledat místo pro nocleh. Jedeme podle dané trasy a až někde něco uvidíme, tak zaparkujeme.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
tunel z Livigna Flüela-Pass Davosersee když spím, tak spím nocování Linthal
19:55 přímo u silnice vidíme nějaké zrušené zatarasené parkoviště s vysvětlující cedulí, že to jinak nešlo, protože tady pořád vznikaly skládky. Nejdřív si myslíme, že tady přenocujeme, je už nejvyšší čas. Ale vařili bychom za plotem, aby malá nevběhla do silnice. Jenže po chvilce nám připadá, že silnice je příliš frekventovaná a že bychom se asi nevyspali. Nevíme sice, jak bude vypadat to parkoviště za 25 kilometrů, ale nepohodlnější než tady to být nemůže. Trpělivost je odměněna a najdeme naprosto úžasné parkoviště v obci LINTHAL.

Pravda, zase u kolejí, ale ty mašinky už k nám tak nějak patří. Michalka spí tak tvrdě, že ji nevzbudí ani stěhování z auta ven ani vlak, který jí projíždí za hlavou. Musíme si pospíšit, protože mraky, které se blíží, vypadají deštivě. Michalku probudím, když je hotová první várka nudlí, ale jen křičí: „Dej mi hají.“ Papat nechce. Ani nudle, ani přesnídávku, ani brumíka. Ani mašinkám nechce zamávat, vzbudila jsem ji ve špatném bodě. Aspoň ji přebalím a převleču, ale pořád jen vzlyká. Musím ji nechat a jít se najíst, aby Michal pak mohl rychle sklidit dřív, než začne pršet. Když jdeme s Michalem zalehnout, Miška ještě chvilku klimbá, najednou ale popadne druhý dech, chce si hrát, směje se. Čekáme, až si vzpomene na jídlo (něco tady proti hladu mám po ruce), ale dneska jíst nebude. Kolem desáté usíná a my chvilku po ní.

23:30 něco mě bouchne přes nohy a ozve se Ogíčkův křik. Chudáček, propadla dolů zadem. Ale jak je to možné? No jo, tatínek zaparkoval z kopce, překulila se k zadnímu sklu a svou váhou si odjistila plachtu, která se zasunula a deska se prohnula, protože nebyla podepřená, když ta plachta zajela. Asi to většina z vás nechápe, ale to je v podstatě vedlejší. Nahoru už ji dávat nechceme, protože by se situace mohla opakovat, tak bude spát dneska s námi. Jenže jak jsme z kopce, tak všichni (a nejvíc Ogi) kloužeme dolů. No a Miška, jak se škrábe nahoru, kope mě a šťouchá, takže se namáčknu úplně na dveře, probudím se asi za hodinu s naprosto dřevěnou rukou… Tak si stěžuju. Michalovi je nás líto a taky chce mít klid, tak se v půl druhé sebere a přeparkuje.



Středa 23. 7. 2014, den čtvrtý - 210 km
mapa 4.etapy (kliknutím zvětšíte) Ráno se nechce vstávat nikomu po takové divoké noci, ale dřív nebo později musíme. Sbalíme, Miška dostane mlíčko a podnikneme výpravu blízkým podchodem na nádraží. Oproti očekávání spácháme hygienu, cestou zpátky se Michalka pohoupá na dřevěném šnekovi a v 9:15 odjíždíme za dalším dobrodružstvím. Zopakujeme si historii, když stoupáme na KLAUSENPASS (1948 m.n.m.) Přijde mi, že už se nemůžu tak kochat jako dřív, když jsme do kopce jeli 20km/h, teď se všechno za oknem míhá mnohem rychleji. Ale kravičky na silnici, ty si pamatuju. Michalka je z nich celá vedle, pořád volá: „Kokej, búú!“ Počasí se trošku umoudřilo, není zas až taková zima, momentálně neprší a dokonce vidíme i sluníčko, nahoře se tedy projdeme, ať pořád jen nesedíme v autě. Pláštěnku stejně máme u sebe, tady nikdo nikdy neví… Otáčíme se v okamžiku, kdy přes cestu teče velký vodopád, Mišku bychom museli přenést a určitě by nám nateklo do sandálů. Nasmějeme se, když malé vysvětlujeme, že kromě kaluží se taky nešlape do těch hromádek. To tady kravičky udělaly eé, poučujeme ji. Chvilku přemýšlí, pokývá hlavou a ukáže na zem na další hromádku: „Búú kaká.“ Hýbánky skončí po třiceti minutách a před námi je další kopec, dosud nepoznaný. Mezi dvěma kopci stihneme ještě IC ALTDORF.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
ranní hygiena na nádraží Klausenpass Klausenpass Klausenpass-1948m
12:20 zastavujeme na vrcholku SUSTENPASS (2259 m.n.m.). Počasí nám docela přeje, na parkovišti uděláme obědový piknik a obejdeme jezírko. Michalka je šťastná, když může běhat, aniž bychom ji napomínali, že tam nesmí a tam nesmí. K vodě se neodvažuje, na cestě ji drží kamínky, které hází do kaluží, tleská si a povídá: „Kamí koupá.“ Vydáme se druhým směrem k chajdě pro razítko a během chvilky jezírko není, resp. je za mlhou hustou tak, že by se dala krájet. Před chalupou si Michalka osedlá houpací kačenku. Teprve po 70 minutách pokračujeme v cestě.

Při sjíždění narazíme na odbočku, asi nějaká panoramatická cesta. Soukromá, placená a měla by vést k ledovci. Ano nebo ne? Při pohledu na oblohu si nejsme jistí, jestli to má smysl. A Michal rozhodne filozofickou otázkou, co je vlastně ledovec… Hromada sněhu a sníh už jsme dneska viděli.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Sustenpass Grimselpass
Ještě než se pustíme do zdolávání dnešního třetího průsmyku, zdoláme IC v INNERTKIRCHEN. A můžeme se zase šplhat nahoru. Cesta přes GRIMSELPASS taky nějaký čas zabere. U každé z obou přehrad se zdržíme 20 minut, nejdříve je to RÄTERICHSBODENSEE a následuje GRIMSELSEE. Na samotném vrcholu (2165 m.n.m.) to zase vypadá na pěkný déšť, vidět není nic, Michalka počká v autě, než seženu razítko a než tatínek uloví fotky. Dole navštívíme IC GLETSCH, ale paní se moc omlouvá, že razítkem nedisponuje. Pochodíme tedy aspoň na IC OBERWALD a MÜNSTER, než v 17:15 dorazíme do dnešní cílové stanice FIESCH. Otevřené íčko taky ještě stíháme, ale od noclehu na parkovišti přímo u lanovky nás odrazuje zákaz kempování. Sice bychom tady byli docela zašití, vyhlídli jsme si místečko v samém rohu parkoviště, co nejdál od silnice, ale přece jen trvám na tom, že se zkusíme poohlédnout jinde. Oběma směry se vydáme, ale nic lepšího se nenabízí v takové blízkosti, abychom ráno zase nejeli 60 kilometrů k lanovce. Rozhodneme se tedy, že to riskneme. A co nám tak vadí? Ani ne tak pomníček nějakého sebevraha, který stojí v „našem“ rohu, jako cedule CAMPING VERBOTEN. V zákazu jsou jmenovitě vyznačeny sice pouze karavany, přívěsy a stany, ale kdo ví. Když si dopředu hodíme sluneční fólii a věci na předních sedadlech překryjeme bundou, parkovací lístek dáme viditelně hned zepředu, tak by nikdo nemusel auto zkoumat. A kdyby, přes černá skla stejně neuvidí, že tam někdo spí. A kdyby byl přece jen problém, prostě nebudu umět německy. To abych si nachystala anglické vysvětlení, že nejsme ani karavan, ani přívěs ani stan a že vůbec nechápeme, co znamená slovo verboten. V potoce voda točí (a pořádně), podemele tvoje oči… Vysvětlujeme Mišce, aby tam nechodila, a ona kupodivu poslouchá. Snad do rána neopustí koryto, o auto s plovoucí podlahou opravdu nestojíme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Sustenpass Sustenpass-2259m oběd na Sustenpass Grimselpass 2165m Fiesch - nocování
Michalka velmi rychle zmerčí lanovku, která nám jezdí nad hlavou, také mašinku, která houká kolem nás za lesem. Po večeři se jdeme projít. Zvířátka v klecích v tierparku jsou zalezlá v domečcích, asi cítí ve vzduchu vodu. Michalka zkoumá jediného králíka a ukazuje: „Kají papá.“ Poté se projdeme opačným směrem. Mezi chodníkem a kolejemi jsme objevili lavičku, toto místo po dobu našeho pobytu ještě budeme hojně navštěvovat, Michalka mává mašinkám. A je odtud vidět také na protější svah, kde lze pozorovat vláčky, svištící dolů, nebo naopak líně se plazící nahoru. Z toho strategického stanoviště nás vyžene počínající déšť. A tak si pustíme králíky z klobouku, aby nám ten mokrý večer rychleji utekl.


Čtvrtek 24. 7. 2014, den pátý - 195 km
mapa 5.etapy (kliknutím zvětšíte) Ogíček hezky spinká a my taky – co jiného dělat, když venku… jak to říkal děda Komárek? V půl osmé jde Miška k nám dolů a hrajeme oblíbenou hru. Pejska nebo cokoli jiného Miška schovává – pod triko, do spacáku… a ptá se: „De je… baf baf?“ A my musíme hledat, po chvilce pejska vytáhne a volá: „Tadýý!“ Během dovolené se Miška naučila bravurně říkat: „Hele, piší.“ (=prší) Dnes přidala do svého slovníku další slovo: „To je moký. (mokrý)“ V osm si vzpomene na jinou větu a chce snídat. Tatínek musí pro mlíko vylézt do boxu a při té příležitosti zjistí, že už neprší. Dobrá zpráva je, že na nás v noci nikdo nepřišel, špatná, že je všude mokro. Půlka oblohy je modrá, zbytek nic moc a to nic moc se stále zvětšuje. Lanovku dnes uvidíme jen zvenčí. Michalku ani nemůžeme dát ven, byla by celá mokrá, vytahujeme tedy kočárek. Projdeme se po městě, skočíme na íčko, Michal zkoumá na internetu počasí a já s Miškou se věnuju vymalovávání obrázku u stolečku, pak se vyměníme, jen v rychlosti kouknu na poštu – vyhrála jsem dvě vstupenky na výstavu v Písku. Třeba je na bazoši udám. Za drobného deště dojdeme k nádraží, kde bohužel nenajdeme záchody, uspějeme však u lanovky. V autě Michal svolává válečnou poradu nad mapou. Do Chamonix je to 140 kiláků, za 3 hodiny tam můžeme být i s přestávkami. Když vynecháme ten přejezd Itálie, kde máme jen pár íček (a víš, jak na tom Taloši jsou s razítkama…), a pojedeme přímo, mohli bychom tady do zítřka počkat na lepší počasí. Vrátíme se ještě jednou na IC, kde pořádně zkontrolujeme hodinovou předpověď na zítra pro Fiesch i Fiescheralpe (stanice lanovky, odkud chceme na procházku). Polojasno, bez deště, je rozhodnuto. Sice jsem si nemyslela, že dvě noci po sobě strávíme tam, kde je to vyloženě zakázáno. Zkusíme vymyslet rychle nějaký náhradní program, přece nebudeme až do večera sedět na lavičce a koukat na mašinky.

Zastavíme se na IC BRIG, kde se zeptám, zda se dá zajet k blízkému jezeru a projít se s kočárkem, necháme to na pak, nejprve zdoláme SIMPLONPASS (2005 m.n.m.). Cestou musíme využít objížďku, moc zajímavá silnička, přilepená na skále a úzká tak, že bych tady nerada potkala byť jen cyklistu v protisměru. Na vrcholu si dáme svačinooběd a při té příležitosti se mě Michal ptá, k čemu jsem používala dneska nůž. K ničemu, na nůž jsem nesahala. Michal nemůže nůž najít, ale nakonec ho objeví na velmi netradičním a nečekaném místě – na střeše auta. Od včerejší večeře se tam válí a jen díky boxu jsme ho ještě nevyklopili. Vydáme se k vyhlídce, kterou zdobí velký kamenný orel. Postavil ho Erwin Friedrich Baumann na památku Geo Chavéze a jeho prvního přeletu Alpského hřebenu. Musíme aspoň Mišce obléct pláštěnku, chvílemi prší. Kousek se projde sama, ale po kluzké hlíně ji radši vyneseme. Sjedeme serpentinami do SIMPLON DORF, na íčku ale razítko nemají. Odkazují mě na obecní úřad, který otvírá až za půl hodiny. Kdyby nepršelo, počkali bychom na malém pěkném náměstíčku, ale takhle jedeme dál. Další informační centra navigace v okolí už nenachází, tak prostě nesmím v autě spát a musím pořádně koukat.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Fiesch - Glacier express Simplonpass 2005m Simplon Visp - nádraží vyhlášení
Vykoukáme íčko ve městech VISP a STALDEN (a kde ho najdeme? Přece u nádraží). Než stačím zmizet od pokladny, kde mají vystavené „i“, už jsem na řadě. Pán je ale velmi milý a kromě loga Matterhorn Gotthard Bahn dostanu i železniční razítko s dnešním datem. Provází nás přímo aprílové počasí – chvilku prší, chvilku svítí sluníčko. Zima jako taková ale není (22°C) Pokračujeme směrem k jezeru, teda přehradě, a snažíme se vykoukat další spřízněné instituce. V SAAS-BALEN je ještě zavřeno, otvírají v 16:30, v SAAS-GRUND je taky značené, ovšem nenajdeme ho, a vyčucháme ještě jedno v SAAS-ALLMAGELL.

15:40 parkujeme u přehrady MATTMARK. Nejdřív se projdeme kousek po louce mezi sviště, kteří varovně hvízdají a mizí ve svých norách, pak ještě kousek po hrázi, Michalku láká nejvíc lávka, která na hráz vede přímo z hospody. A protože je hodná a poslušná, za odměnu sejdeme dolů vnitřkem, aby si tu lávku mohla přeběhnout. Ještě má být íčko v SAAS-FEE, ale tam narazíme na závoru a privátní silnici. Místo toho objevíme to původně přehlédnuté a nakonec pochodíme i v tom původně zavřeném. Fajn, mám odpracováno, tak si můžu schrupnout. Jako Ogíček, obě spíme tak dlouho, dokud nezastavíme na parkovišti u lanovky.

Naše místečko je stále ještě neobsazené, domlouváme se, že zítra by to chtělo tak ve čtvrt na devět vyjet lanovkou nahoru, do Chamonix cesta se za hodinku nestihne. Michalka se vyspinkala do růžova, hraje na schovku, pobíhá sem a tam, když připravujeme nocleh. Samozřejmě i dneska nás čeká cesta k mašince, ale nejdřív se navečeříme. Tentokrát i Miška dlabe nudle a ještě si přidává. Umyjeme nádobí a nachystáme všechny potřebné věci na zítra, abychom se nezdržovali ráno. Přesně podle hodinové předpovědi ve 20:00 začíná krápat. Michalka se opět dočká animovaného přídělu, ačkoli Fíka i králíky z klobouku už jsme viděli. Máme s sebou ještě dvě DVD, ale věřte nebo ne, v tom věčném Bermuda-Jakl-trojúhelníku se zase někde ztratila.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
přehrada Mattmark přehrada Mattmark pod přehradou Mattmark Fiesch - večeře Fiesch - nocování
V deset Ogíčka nemilosrdně šoupneme do pelechu, sice protestuje, ale nakonec usíná a my si dopřejeme piknik s brambůrkami a kofolou (když ji miluješ…). Když se daří, tak se daří, zuřím, když si kofolu naliju omylem do spacáku. Ještě znovu koukáme na mapu a popis cesty na zítřek. Od stanice lanovky trvá cesta k jezeru a zpět 4 hodiny (píšou vozíčkáři, kteří cestu absolvovali). Michal prská, že jsme mu to neřekla a že v jednu nejpozději je potřeba odjet. Neřekla, neřekla, ten text jsme spolu procházeli minimálně dvakrát. V noci nejsem schopna zahřát spacák, na přikrytí mám jen ten pruh, který není nacucaný. Včera v noci teda rozhodně taková zima nebyla!!!


Pátek 25. 7. 2014, den šestý - 166 km
mapa 6.etapy (kliknutím zvětšíte) „A víš proč?“ ptá se pobaveně Michal v šest hodin ráno. „Protože je jasno!“ Už je to tak, vaduzský zázrak se zopakoval! A vzápětí oznamuje, že má nápad. Ani nemusí mluvit dál, já tuhle tu story už sto let znám. Jednoduše pojedeme nahoru hned první lanovkou v 7:15. Balíme všechno, co se bude tam nahoře hodit, kdyby se oteplilo, kdyby se ochladilo, kdyby slunečná předpověď vyšla, kdyby nevyšla, kdyby cokoliv více či méně pravděpodobného… a Michalka se usměvavá budí. Obléknout se nechá, jen protestuje proti čepičce s rybou, chce svého oblíbeného pejska. Do kočárku si sedne jen za podmínky, že dostane do ruky mlíko a že ji natočíme tak, aby viděla na mašinky. Už vyrážíme, ale Michal, jako by něco hledal. Tentokrát ani kabel, ani triko, ani nůž, dokonce se nehledá ani Nemo. Hledá se peněženka. S franky. Všemi (asi 40). Většinou drobáky, aby bylo na parkovné. Vyházíme skoro půlku kufru, prohledáme vše, co se dá, Michal marně přemýšlí, kam peněženku nakonec uložil. Chtěl jsem ji dát tam, kde je karta, ale očividně v ledvině není, není ani v tašce na kočár, ani v batůžku, ani na střeše (jako nůž), ani v bundě, ani v kalhotách, ani v odkladných plochách auta. Do toho Michalka volá „kokej, tááám“. Michal naštvaný ztrátou, se naštve ještě víc, protože akorát jede nahoru lanovka. Sakra, proč zrovna dneska musí ta první jet už v sedm?! Takže teď máme půl hodiny čas? Radši ne… Jdeme s Miškou napřed k lanovce a Michal ještě běží k automatu a nahoru k lavičce. Včera platil parkovné, pak peněženku uložil (si myslí) a teprve pak běžel k vlaku. Pořád nám ale přijde divné, že kdyby peněženka někde vypadla, že bychom si toho nevšimli. On spěchal a já šla za ním, navíc hromada drobáků něco váží a taky trochu rachtá. No, co se dá dělat. Jsem přesvědčena, že na nás třeba doma někde jukne.

Lanovka v 7:00 vezla nahoru nějaké pracovníky, první pro turisty jede za tři minuty, fousově ji tedy stíháme. Jede nás ranních ptáčat celkem pět, ti ostatní ještě pokračují nahoru na ledovec. Malá lanovka stoupá 10 minut na FIESCHERALP (2200 m.n.m.), hotely jsou ještě zavřené, třeba stihnu nějaké razítko sehnat, než pojedeme dolů. U rozcestníku chvíli váháme, ale shodneme se, že asi víme. Vybereme tu nejširší cestu, aby po ní projel vozíčkář. Jezero značí hodinu a půl, známe se, budeme rádi, když tam za dvě hodiny dorazíme. Šlapeme do kopce, akorát nevíme, jestli tohle je to nejhorší (jak psali) stoupání, nebo jestli teprve přijde. V textu se píše o velkých kamenech v cestě, ale nám se zdá cesta vymetená, uhlazená od deště. Michalka má radost ze života, honí „bijé“ (broučky), sbírá kamínky a vzápětí je zahazuje, protože jsou „fují moký“, občas chce poponést, chvílemi blbne v kočárku. Kocháme se, rozhlížíme, libujeme si, jak jsme se nakonec dočkali a najednou vidíme tunel. Už? Jdeme hodinu, za deset minut jsme u tunelu, tím se jde 15 minut, počítáme a dojdeme k závěru, že to za hodinu a půl zvládneme. Michalka je naprosto nadšená, tleská a ukazuje: „tuný“ a když jí řekneme, že tím „tuný“ budeme procházet, prohlásí: „bojí, bojí“, ale přesto nás popohání: „Jedéééém!“

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Eggishorn cestou k Märjelensee tunel k Märjelensee 1 km dlouhý tunel 1 km dlouhý tunel
V tunelu je prý tma (vytahujeme baterku), zima,(oblíkáme si bundy), kaluže (proti těm nic nemáme) a výmoly a kameny, takže Michalku proti její vůli do kočárku přivazujeme, abychom ji někde nevyklopili. TRÖLLIGRATTUNNEL je ovšem oproti našim předpokladům osvětlen, sice spoře, ale pořád lepší něco než nic. Jenom s baterkou by se šlo mnohem hůř. Tunel vykutaný v roce 1895 původně sloužil jako „odvodňovací“ kanál ledovcového jezera MÄRJELENSEE, které častokrát způsobovalo při prudkém odtávání sněhu povodně a které je našim cílem.

Nejdříve se výmolům a kalužím vyhýbáme snadno, ale po chvíli se uprostřed tunelu objeví potůček, z něhož se ke konci stává potok, přes který se přebrodíme jen díky kamenů, trčícím nad hladinu a naší skokanské obratnosti. V půlce tunelu jsme míjeli výklenek s oltářem Panny Marie, ale teď už se před námi ukazuje chata, hráz jezera a stádo oveček. Michalka by je nejradši honila a hrála si s nimi, ale ony na to nemají náladu. Projdeme se po hrázi (kolikáté už na této dovolené?), zakousneme svačinu a na zpáteční cestu pořádně nabereme do plic horský vzduch ve výšce 2348 metrů. To jsme zvládli takhle vystoupat a ani jsme moc nefuněli a nefuníme ani cestou dolu. Postupně odkládáme vrstvy oblečení, předpověď se naplnila. Oběhnu hotely, beru jeden vedle druhého, někde nepochodím, a kde pochodím, tam dostanu jen úřední razítko. Ale máme.

11:00 velká lanovka veze dolů jen nás tři, sluníčko svítí, teplota stoupá… ono to s tím naším zmoudřením zas tak horké nebude. Michala pořád trápí ta peněženka, dneska už nebudeme moci nikde zaparkovat a courat, protože nemáme čím zaplatit. I když, směrem vstříc Francii by mohly parkovací automaty papat i eura. Ale žádný pohled už si nekoupíme. Maximálně jogurt zaplacený kartou. Navrhuju Míšovi, když je tak přesvědčen, že peněženka není nikde zapadnutá, že se zeptám na íčku, jestli náhodou ji někdo nenašel. Přece jen, nejsme v Čechách, tady by se mohly nálezy odevzdávat. Paní si nechá napsat adresu, že kdyby se peněženka našla, pošlou nám ji. Ale co, člověk si pokaždé řekne, že když nejde o život… O čtvrt hodiny později stavíme na parkovišti odděleném od silnice svodidly, aby Miška mohla být venku, a v katastru obce FILET strávíme půl hodiny obědem.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pohled na Eggishorn u Märjelensee a tunelem zase zpět cestou zpět pohled na Ochsehorn
13:20 si nechávám zastavit v obci RARON. Vyčetla jsem z jednoho prospektu, že se zde nechal pohřbít Reiner Maria Rilke. A jakožto germanistka, která si u státnic vytáhla právě Reinera a dostala z něj jedničku, bych mu ráda zamávala. To už je let! Co vlastně napsal? Že by Sonety Orfeovi? A knihu hodinek? Ještěže už mám státnice za sebou.

Nejdřív ale objevíme kostel svatého Michala, vytesaný do skály. Tady musí být výborná akustika! Na stojanu mají pohledy, jeden by to chtělo na památku. Frank sice nemáme, ale oni někde to euro, co hodíme do kasičky, promění.Ogíček sní svůj odpolední sen, a tak jsem dotázána, jestli chci toho Reinera navštívit. Musím támhle na kopec, zajet autem se tam nedá a Ogíčka kvůli tomu budit nebudeme. No, když jsem tady, a když o sobě prohlašuji, že jsem germanista, mohla bych udělat něco intelektuálnějšího než si notovat písničku Zehn kleine Jägermeister (rauchten einen Joint, den einen hat es umgehaun, da waren nur noch neun. Neun kleine Jägermeister wollten gerne erben, damit es was zu erben gab, musste einer sterben…). Kopec si tedy vyběhnu, Rilke má opravdu krásný výhled, bohužel právě proti slunci. U kostela je muzeum, dokonce otevřené. Akorát paní se tváří ne zrovna přívětivě, když chci razítko. Upozorňuje mě, že normalerweise je to se vstupným. Náhrobek? Nebo jí vadí, že jsem si ji našla ve druhém patře (aniž bych shlédla výstavu v přízemí). Radši poděkuju a mizím. Íčko na nádraží ale otevírá až v pondělí, rozhodně tady čekat nebudeme, spokojíme se s dalším ve městě LEUK, následují SIERRE a SION. Osobně si myslím, že by město stálo za delší prohlídku, podle mapy a obrázků minimálně hrad, opevnění a park, ale všechno mít nemůžeme. Stejná myšlenka se mi honí hlavou i v MARTIGNY, zastávka by se tady šikla, ovšem nemyslím takovou, kterou právě máme – v hustém provozu v koloně. Nadávám na vedro a Michal se směje, že před dvěma dny jsem říkala, že vedro je lepší než déšť, což jsem opravdu říkala, ale hned jsem dodala, že až bude vedro, stejně budu nadávat. A propo, vedro je lepší, když je člověk někde v lese, na přejezdy autem je lepší déšť.

Uvažuju nahlas o počasí a řešíme, že zrovna zítra nás takový dlouhý přejezd čeká, a zase začínáme stoupat. To máme ještě nějaký průsmyk? Pro sbírku razítek to snad bude jedině dobře. Na vrcholu průsmyku COL DE LA FORCLAZ (1527 m.n.m.) si počkám na recepci hotelu, až se dočkám. Téměř půl hodiny se tady procházíme, využijeme čisté toalety a po chvilce už hledáme IC TRIENT. Najdeme ho, ale jde o regály s materiály v přízemí obecního úřadu a tam bych pro razítko nešla, ani kdyby bylo otevřeno. Chuť si spravíme ve VALLORCINE. Paní sice neumí ani německy ani anglicky, ale je inteligentní, takže ukazuje razítko a ptá se: „OK?“ Přikývnu.

U silnice si všimneme budovy s nápisem reservate naturale nebo tak nějak, že by návštěvnické centrum národního parku? Za zkoušku nic nedám a v sešitku přistane otisk Associaton des réserves naturelles des Aiguilles rouges. Paní sice německy neumí, ale anglicky obdivuje sešit, kterým listuje. Zavolá kolegyni, ať se jde taky podívat, kolegyně německy umí, tak ji poprosím, ať mi na papírek napíše, jak se razítko řekne francouzsky. Abych byla vybavená. Ani ve snu mě nenapadlo, že budu jezdit po Francii a sbírat tampóny!!! Poslední zastávka na IC v ARGENTIÉRE a pak už konečná.

Blížíme se k CHAMONIX-MOUNT BLANC a pokukujeme po nějakém pěkném parkovišti, ale kde nic tu nic. Jedno je u lanovky, ovšem docela na ráně. Tady jenom, když bude nejhůř! Důležitější pro nás v tuto chvíli je, že najdeme místo k zaparkování blízko centra, bonusem budiž, že zdarma. Zajdeme na IC, Michal si na zdi fotí mapu, kde jsou zakreslená parkoviště. Michalka honí parádu ve slunečních brýlích, před íčkem si vyleze na lehátko, nechá si sundat botičky a houpe se. Po pěší zóně běhá sem tam, uvědomíme si, že bychom měli rychle sehnat ještě pečivo, zítra to asi nevyjde a v neděli nebude nic k mání. Vlezeme do COOPu, kde jsme kdysi kupovali krabicák (krabicovou zmrzlinu), pak jsme seděli na obrubníku u auta jako socky, dlabali lžičkou a všichni na nás soucitně koukali. Teď kupujeme bagety, na zmrzlinu jaksi nemáme chuť.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
lanovka z Fiesch cestou dolů Raron Chamonix-Mont-Blanc nocování v Chamonix-Mont-Blanc
18:45 jedeme podle mapy na okraj Chamonix, parkoviště najdeme, Michal to nedělá schválně, ale opět parkujeme u kolejí. To by mi až tak nevadilo, Michalka by byla nadšená, ale odrazuje mě protější hospoda. Michal navrhuje, že kousek dál je ještě jedno parkoviště, dalo by se tam dojít a porovnat. Ještě sice musíme vařit, ale na průzkum se vydáváme. Místo se mi zalíbí na první pohled, klid, široko daleko žádná frekventovaná silnice, dokonce budeme mít i sousedy ve švýcarském karavanu! S Michalkou zůstáváme a hrajeme si s míčkem, Michal dojde pro auto a přijede jinou stranou. Miška tady má prostor, večeře se chystá, libujeme si, když najednou nám nad hlavou přeletí vrtulník. Člověče, tam se něco stalo, že tam přistává? Vychutnáváme si nudle, Miška chvilku jí vidličkou, chvilku lžičkou, chvilku rukama a nad hlavami se nám nese další vrtulník.

To už není možné todleto, jdeme na výzvědy. Jestli budou lítat i v noci, tak snad budu říkat: zlatá hospoda! Přímo na druhé straně cesty, za živým plotem, je základna záchranářů. Michal je přesvědčen, že v noci nelítají, protože všude kolem jsou hory, to už by se muselo semlít fakt něco vážného. Máme v plánu se ještě trošku projít, vypadá to tady na ráj vyznavačů cyklistiky, joggingu a psích miláčků. Jenže než k procházce dojde, radši sklízíme poslední věci, protože začíná co? Pršet. Už nás to vlastně ani nepřekvapuje, zavřeme se na „pokoj“ a dovádíme i tak. Když Michalku pře desátou vyzveme, aby šla spát, sama se natahuje nahoru a volá: „Dej mi hají!“ A zítra? IC v Ženevě otvírá v 9, a jestli se chceme projít, tak v půl abychom tam byli. Hlavně, že si umíme zdůvodnit, proč dáváme budík na 5:45. V noci střídavě ne-prší.



Sobota 26. 7. 2014, den sedmý - 606 km
mapa 7.etapy (kliknutím zvětšíte) Vzbudíme se chvilku před budíkem a jen nešťastně koukneme ven – prší. Ale jako vždycky si Michal dokáže poradit. Přendáme pouze věci, které má Michal na sedadle, sednu si dozadu k Michalce a až to bude možné, uklidíme pořádně a sednu si na své místo, kde se vezou tašky a stoleček. Pět minut před šestou tedy odjíždíme a příležitost ke stěhování dostaneme u benzínky v LASAUIN (nebo tak nějak). Ogíček se nasnídá, uklidíme, vyhodíme odpadky a pokračujem dál v tradičním grafickém uspořádání. A prší a prší.
8:15 přijíždíme do ŽENEVY a podaří se nám zaparkovat naproti íčku. Chvilku šolicháme kolem auta, aby nám pak stačilo parkovné na půl hodiny, automat naštěstí lze nakrmit i eurem. Procházku směřujeme kolem vody. Koukáme docela vyjeveně, protože nevidíme vodotrysk. Ach jo, už ani ta Ženeva není, co bývala. Nezdá se nám, že by nějak moc foukalo – když vítr přesáhne 20km/h, je vodotrysk z bezpečnostních důvodů vypínán. Jednou utíkáme přes silnici, abychom stihli zelenou, a Michalce se to tak líbí, že před každým přechodem se chytá za ruku mě, druhou vezme tatínka a volá: „Šupi, šupi, šupi.“ U jezera pozorujeme labutě a Michalce se od nich nechce. Pět minut po deváté odjíždíme, čeká nás dlouhá cesta.

Navigace nás vede přes město NANTUA, kde značí íčko. Otevírací dobu v tabulkách podle dnů a měsíců a ještě k tomu ve francouzštině se mi studovat nechce, vezmu za kliku a nic. Tak asi v sobotu nefachčej. Ale sotva udělám pár kroků, vyběhne za mnou slečna. Je to se mnou špatný, už ani dveře neumím otevřít. Další zastávkou je město MACON, zde si zapisuju poznámku, že by taky bylo fajn, kdyby se tady člověk mohl zdržet aspoň na malou procházku. Pohled na hodinky říká, že je nejvyšší čas k jídlu, pohled z okna říká, že bude velké štěstí, stihneme-li to za sucha. Jen najít nějaký plácek, kde by se Miška taky mohla proběhnout.

Zastavíme pod stromy, navigace říká, že jsme v obci HAMEAU DU CLUSEAU. Nějací turisté tam akorát sklízejí piknik, asi se bojí deště. Michal nachystá spěšně poslední záchranu před smrtí hladem a já zatím hraju s Michalkou na honěnou. Nutím ji běhat od stromu ke stromu, ale jen tam, kam sahají koruny. Sama sobě připadám směšná, jak tam poskakuju, ale kdybych se neangažovala, Miška by seděla na obrubníku jako buchta. Takhle mě napodobuje a aspoň trochu se protáhne. Stejně za chvilku musíme do auta, protože se pěkně rozpršelo. Tělocvik pod stromem mě zmohl natolik, že usínám snad rychleji než Michalka, sotva se podíváme z okna na několik stád kraviček. Michal si libuje nad krásnou cestou, které vede stranou měst a vesnic, téměř žádný provoz, co víc si přát, když člověk spěchá?

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
ranní evakuace snídaně Geneve přestávka Bourges
14:57 Dva dudci v autě tvrdě spí, třetí dudek, který spát nemůže, vypozoruje odpočívadlo. Skočíme si na záchod, Michalka se probudí a chce „ťapí“, Vzhledem k tomu, že máme náskok, si to můžeme dovolit. Všichni přeběhneme odpočívadlo nudlového tvaru sem a tam, Miška si vzpomene na balónek, který už dlouho zahálí. Je ve svém živlu, podaří se mi ji i přes sportovní aktivitu převléct do lehkých šatiček, na obloze není po mracích ani památky a teplota během našeho spánku začala trénovat šplh. Za pár medových kroužků nám malá vrátí po necelé půlhodině balónek a nechá se opět usadit do sedačky a můžeme šupajdit do dalšího města.

Po patnácti minutách dorazíme do BOURGES, Míšovi to připomíná nějakou značku omáček, já si vzpomenu spíš na Bruggy a belgické pralinky, nicméně k jídlu směřují sehrané myšlenky nás obou. Nechápeme, proč zrovna ten výjezd z kruháku, který potřebujeme, je zatarasený policajty. Tak musíme jinudy, abychom se přiblížili íčku. Ani si nestačíme vychutnat pohled na úchvatnou katedrálu, o které ani nevíme, že je zapsaná na seznamu UNESCO. Další cíl na nějakou příští procházku, ale rozhodně ne, když se tady rojí policajti s obušky. Když vyjíždíme z centra, je zatarasená i ta silnice, kterou jsme na kruhák přijeli. To bylo o fous. Nechybí moc a nedostaneme se bez policejní asistence ani odtud.

Na křižovatce je značená objížďka, chvilku trvá, než navigace přepočítá a ukáže, že máme jet na druhou stranu, než stojíme. Michal se rozhodne zařadit do správného pruhu teď a tady. Couvne, prudce dupne na brzdu a ozve se troubení. „Sorry,“ houkne Michal a je přesvědčený, že se nic neděje. Chlapík ale vystupuje a gestikuluje. „Já jsem tě fakt neviděl, byl jsi v mrtvým úhlu.“ Michal vystoupí a jen vidím, jak krčí rameny a opakuje sorry a pardon. To bude pěkne, pěkne, fajne a pěkne… Chvilku sedím, ale pak vylezu, kdyby bylo potřeba. I když předpokládám, že kdyby Michal chtěl pomoc, už mě zavolal. Připadám si jako nájemná gorila (stojím tu rozkročená, ruce v kapsách a čumím) křížená s Vietnamcem při policejní razii (nevím, neumím, nerozumím). Francouzi mají SPZ zalitou v plexiskle, no a to plexisklo prasklo, takový pavouk. Kolik může stát kus plastu? To snad nechce řešit přes pojišťovnu. A tak tam stojíme, jeden kouká a mlčí, druhý kouká a česky se omlouvá, třetí křičí francouzsky tak, že koukat už nestačí. Nakonec je to právě on, koho to všechno přestane bavit, mávne rukou. Tak taky nasedáme a jedeme pryč. Vybavuje se mi vtip o cizích jazycích – ten jich uměl a taky se nedomluvil. Třeba ale uměl jenom tu svou fráninu.

„Já ho neviděl, protože byl černej,“ vysvětluje Michal v autě. Aby ještě nedostal trest za rasismus! (černé bylo auto – pozn. aut.) „Stál přesně za mnou, takže v bočních zrcátkách nebyl vidět. A zpětným nevidím nic, protože tam někdo narovnal věci,“ dodává. Jasně, tak nakonec za to můžu já. Jak jinak u nás, že? Přiznávám, na odpočívadle jsem s věcma vzadu hejbla. „A tos celou dobu nezjistil, že dozadu nevidíš?“ „Ale jo.“ „A tos nemohl říct, nebo to spravit, když jsem byla na íčku?“ „Ale jo, akorát to nebylo potřeba, když mám boční…“ S takovouhle mě k výčitkám svědomí teda rozhodně nedonutí! „Ale kdybych mu rozbil třeba reflektor, tak už bych to řešil.“ Jak se vlastně řekne anglicky pojišťovna? Do příště nastudovat! Takovýho manžela mám a chudáka poškozeného se ani nezastanu. Asi proto, že jsem kdysi slíbila, že při něm budu stát v dobrém i ve zlém. Jak je vlastně nahlíženo z morálního hlediska na manželky zločinců? Z filozofických úvah mě vytrhne rychlý výsadek u IC VATAN. Mají vůbec francouzské zámky razítka?

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
zámek Valencay Montpoupon příprava na nocleh večeře Chenonceaux
17:05 odpověď zjistíme ve VALENCAY, kde ještě nechceme navštívit zahradu, máme vybrané jiné favority. Půjdeme, až kam se dostaneme (jak zjišťujeme, většinou je to bez vstupného nikam) a pak se vrátíme. Nejdřív ale navštívíme zdejší IC. Zámek pak vyfotíme jen přes mříže. Michalka už zase sbírá kamínky, ale pak se usadí na patníku u cedulky se šipkou ENTREE a pořád volá: „Sama hačí.“ Cožpak jí to sezení dneska nestačilo v autě?! Čekali jsme, že bude lítat jako divá zvěř vypuštěná z klece a ono nic. Půlhodina nám stačí, abychom viděli vše, co gratis můžeme, a vyřídili vše, co potřebujeme. Zbytečně pak děláme zastávku u zámku MONTPOUPON, který není ani tak na Loiře jako spíš na hlavní silnici. A to ho pěkně shazuje. Parkoviště tady snad není, navíc vypadá tak nějak ošuntěle a zdá se být zavřený (už 8 minut). Čeká nás posledních dvacet minut jízdy.

18:40 parkujeme v CHENONCEAUX. Nejdřív mezi karavany kde na půlce je a na půlce není zákaz nočního parkingu. Jdu omrknout situaci s noční prohlídkou (a rovnou koupím lístky), Michalka si nejdřív hraje s balónkem a pak obchází s tatínkem všechny cedule u této části parkoviště. Z cedulové obchůzky se vracejí jako poražení, musíme se přestěhovat mezi osobáky. Ale tam to vůbec nevypadá špatně. Zůstávám s Michalkou a Michal se vrací pro auto. Žádné časové omezení, žádné dodatkové cedule, jen tímto směrem značená picnic area. Michal zaparkuje až za plotem (domníváme se, že to je prostor vyhrazený pro piknik) na trávě, mezi stromy. Michalka běhá s balónkem, nemá tady kam spadnout ani jak vběhnout pod auto, dokonalá svoboda.

Prohlídka nasvícených zahrad začíná ve 21:30, pro jistotu s sebou vezmeme kočárek, kdyby Miška chtěla spinkat. Rozkramaříme věci, aby se vyvětraly, auto necháme také luftovat, uvaříme nudle, s chutí se najíme a pak Michalce tatínek ohřeje vodu na koupel. Musíme z ní nějak smýt ten pot dnešního přejezdu.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
nocování u Chenonceaux Chenonceaux Chenonceaux Chenonceaux Chenonceaux
Po deváté hodině už se zájemci srocují u brány, Michalka pozoruje pejsky a lidi a broučky a přenáší kamínky. Úderem půl otvírá pokladna a my zjišťujeme, že jsme jediní, kdo si lístek koupil předem. Honem k zámku, dokud je ještě trošku vidět. U zámku Michalku vypustíme a vypadá to, že bude vzhůru až do rána – běhá sem a tam, zejména po schodech nahoru. Tatínek nás nechá našemu osudu a jde lovit umělecké fotky. Není kam spěchat, jen ať se Miška vyřádí, dneska si to zaslouží. Stmívá se a světýlka stále více vynikají, zámek dokonce mění barvy. Nevšední atmosféru vytváří také typická zámecká plesová hudba, která se line z reproduktorů. Michalku stihnu na lavičce přebalit, bohužel to nezvládne v klidu. Když už není vidět skoro ani na krok, Michalku dáváme do kočárku, aby nám nezmizela z očí, nevyndáváme ji ani v labyrintu, abychom ji náhodou neztratili. Před jedenáctou se vracíme do auta, baterkou si svítíme, abychom mohli sklidit kočár do střešního boxu, vyčistíme zuby (Michalce jsme je čistili ještě před prohlídkou) a bez dalších průtahů se ukládáme k spánku. Ogíček uléhá bez jakýchkoliv protestů na své vyhrazené místečko.


Neděle 27. 7. 2014, den osmý - 297 km
mapa 8.etapy (kliknutím zvětšíte) Ráno je tráva mokrá, naštěstí jen od rosy, takže se nemůžeme moc roztahovat, Michalka by ještě spala (to má z toho, jak ponocuje), jako každý den ji necháme spát, jak nejdéle to jde, a když ji dáme do sedačky, rovnou se podává snídaně. Zamáváme skvělému klidnému noclehu a v 7:15 už se zase načítají kilometry na Fandův tachometr.
8:05 parkujeme před zámkem VILANDRY. To je náš druhý favorit, co se zahrady na Loiře týká. Hodinu, než otevřou, využijeme k fotbálku s Michalkou na parkovišti, k pozorování stáda kraviček a k objevení íčka, které otvírá o hodinu později než zámek (takže u něj přibrzdíme, až budeme odjíždět). Před vstupní bránu se přižene nějaký zájezd, ale my jsme neomylně první. Na pokladně i na WC.

Šokuje nás, že dostaneme tištěný leták v češtině, ale nezlobíme se kvůli tomu. Když se podaří Michalku odtáhnout od vodního příkopu, kde pozoruje rybičky, procházíme se podle návrhu trasy zelinářskou zahradou, kde je zelenina vysázena do geometrických obrazců a pro větší barevný efekt doplněna nejrůznějšími bylinkami, i samostatnou bylinkovou zahradou. Tentokrát se v habrovém bludišti tolik nebojíme a troufneme si dojít doprostřed k vyhlídce. V prospektu píšou půvabný zahradní domek, ale to podle nás tato stavba rozhodně není. Nemůžeme vynechat ani dětské hřiště, kde se s Miškou zdržím, než tatínek zdokumentuje další části zahrady. Miška se nadšeně rozběhne ke skluzavce, dotkne se a volá: „To je moký!“ Poodběhne k houpačce a situace se opakuje. Vyhrabu všechny balíčky kapesníků a klouzačku, houpačku i kolotoč pořádně vysuším. Co bych neudělala pro to naše zlatíčko? Jenže ono má zafixováno, že to je moký, a nepodaří se mi ji přesvědčit, že už to je suchý. Takové hřiště už určitě do konce tour nepotkáme a ona takhle zahodí svoji šanci. Dvakrát se přece jen sklouzne, a když nás tatínek vyzvedává, nejradši by tady ještě zůstala. Sluneční a vodní zahradou projdeme v rychlejším tempu, zdokumentováno už je, lesíkem se dostaneme k vyhlídkovému altánku a přes zámecké terasy, kde si vychutnáváme úchvatný pohled na okrasnou zahradu, zamíříme k východu. Ogi nás opět zdrží u rybiček, ale pět minut po desáté už jsme zase on the road.

10:32 brzdíme před infocentrem v TOURS a poté se ještě přiblížíme k zámku. Michalku necháme spinkat, Míša dokumentuje katedrálu a já vyrážím na zteč zámku, případně je tady značené ještě jedno „i“. Zámek je otevřen až od čtvrt na tři a íčko pro změnu nenajdu vůbec. A to obíhám katedrálu jako sprinter. Když už jsem tady, do katedrály vlezu, udělám interiérové kolečko a venku zjistím, že se snad platí vstupné. Ale kde a komu? Opravdu nebylo mým záměrem okrádat církev.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Villandry Tours Tours Chaumont sur Loire Blois
A jak tak po deseti minutách pokračujeme v cestě, proti nám se valí obří skupina turistů. Chodník je jim malý, tak se na ně zatroubí. Ale asi jsou hluší a jako buldozer si razí svou cestu. Kdo z koho? Ruka (držící foťák) jednoho žvanícího se střetává s naším zrcátkem. Bum, zrcátko se sklopí. A Michal ještě nadává: „Doufám, že tě to pořádně bolelo, když nevíš, k čemu je chodník!“ Co jsem si to vzala za člověka? Ujede od dopravní nehody, kterou způsobil, teď k tomu ještě přibylo ublížení na zdraví. Pozdě si vzpomínám, jak zněl ten citát… Než si začneš malovat budoucnost v růžových barvách, ujisti se, zdali se ti, kdož se na ní mají podílet, už vybarvili.

Než si stihnu ten citát nějak dát dohromady, už zase abych učinila výsadek v AMBOIS. Na zámek se tady asi vykašleme, není kde zaparkovat, zámek je kdoví kde v pěší zóně, necháme to na indy. Na íčku stojím ve frontě, a když na mě konečně dojde řada, nějaká francouzská baba mě normálně odstrčí, mezi mě a pult strčí svoji pazouru a pak se tam narve celá. Doufám, že slovo „čůza“ zní ve francouzštině ještě hůř než v češtině. Zeptám se na razítko a paní mi nabídne svatojakubské nebo úřední. „Both please,“ usměju se a je vymalováno. Michal se svěřuje, že by stejně někdy chtěl projet západní pobřeží, rovnou, bez zdržování se ve Švýcarsku, tak bychom pak mohli ještě tady vybrat nějaké další zastávky. Třeba zdejší pěší zónu.

Ještě zkusíme stihnout jedno íčko (jestli mají od 12 pauzu) a někde tam se taky musíme najíst. Tam = CHAUMONT SUR LOIRE. Íčko má přes poledne, ale nemá razítko, na pokladně zámku přece jen pochodím. Nikde ale nenajdeme prostor pro piknik. V nouzovém režimu přebalím Michalku na lavičce a z auta pak vyhlížíme nějaké místo, které by nebylo přímo u silnice a které by bylo ve stínu. Miška ale zatím nijak neprotestuje proti zpoždění přísunu potravy a vydrží až do 12:55 do BLOIS. V parčíku u parkoviště si vyhlédne lavičku, na které ji dokážu nakrmit i natřít opalovacím krémem (abych neměla pocit, že jsme ho brali úplně zbytečně). Sháněním razítka na zámku prošvihnu čtyřhlavou saň, která bydlí v protějším baráku, ale aspoň získám krásné razítko ze suvenýršopu.

14:15 prostornou pauzu u zámku CHAMBORD Ogíček málem zaspí. V bláhové naději, že násilně vzbuzená zase začne klimbat, vytahujeme kočárek. Než dojdeme od parkoviště k zámku a k ceduli, kde se píše, že parkovné máš zaplatit ještě před návratem k autu (Michal se musí vrátit pro parkovací kartičku), je sluníčko vzhůru natolik, že ťape přímo k vodnímu příkopu a hledá ryby a kačeny. Popisovat její činnost by znamenalo zkopírovat řádky výše psané, tak to přeskočím. Má dobrou náladu a kření se na vyvolené kolemjdoucí a těm nejsympatičtějším mává. Bohužel nás nenapadlo vzít s sebou balónek, šišku taky žádnou nenajdeme, tak Mišce nezbývá nic jiného, než si ve fotbalové touze kopat do vlastního kloboučku. Naivně se domníváme, že v autě vytuhne, sotva v 15:35 naskočí motor.

16:40 narazíme na strategické parkovací místo s výhledem na katedrálu ORLEANS. Tady si dokonce i koupíme pohled na íčku, kde mi paní prozradí, že pěkné razítko dostanu v té krásné budově naproti. Naproti je jenom jedna pěkná budova, ale je to hotel. Že by se mi tam chtělo na recepci? To snad ani ne. Co když je to naproti někde jinde? Dostane se mi jasného a stručného výkladu, že jsem se měla zeptat, jak se ta budova jmenuje, co tam sídlí a jaké má číslo popisné, protože to je přece základní a logické. Jasně, to říká ten, který – když se chci na íčku na něco zeptat – mi řekne: Vem mapu, to najdem. Jako trotl nejvyšší třídy se vracím zpátky na íčko a ptám se, co to je za budovu. Nenaštvalo by vás, kdybyste se dověděli, že je to hotel Groslot? Ten hotel, ve kterém nocovali král František II., král Karel IX. a Kateřina Medicejská? Ten hotel, co jednu dobu plnil funkci orleánské radnice? A ten hotel, který je dneska takovým neoficiálním muzeem? (Kdybych tohle všechno věděla dřív než po návratu domů, nepřipadalo by mi vůbec trapné chtít tam razítko.) Cestou k autu ještě hledáme na jednom z postranních náměstíček „někoho na koni“. Kdo jiný by to asi tak mohl být? V tomhle městě snad sochu nikoho jiného než Panny Orleánské (a byla vůbec panna?) nenajdeme – u hotelu, na náměstí, v kostele, všude samá Jana z Arku (tedy skutečně z Domrémy la Pucelle). Nakonec si nechám přibrzdit u jejího muzea, aby sbírka razítek byla kompletní.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Blois - u draka Chambord Orleans nocování u Paříže na pokoji
18:40 Navigace nás bez problémů navádí vstříc civilizovanému noclehu v hotelu F1 v BRÉTIGNY SUR ORG. Dostaneme kód k pokoji a doufáme, že se ráno nebudeme cítit tak zbídačení, jako při našem posledním noclehu na formuli. Michal machroval, jak bude vařit na parkovišti před hotelem, že to tak cestovky dělají, ale jakmile požaduji pro Michalku rozdělání stolečku, nějak se cuká. Zločinec a ještě srab?. Chce nás odbýt studenou večeří, ale to mu neprojde. V roli vrchního kuchaře využívá strategické polohy našeho pokoje a asi kvůli teplotě otevřeného únikového východu (sami bychom dveře otevřít nemohli, neboť by se spustil alarm). Vařič postaví na únikové schodiště, daleko od čidel kouře a ohně, párky jsou naštěstí hotovy docela rychle. Po večeři učiníme nálet na sprchy. Michalka se bojí, hygiena se tedy neobejde bez křiku, ale když se sprchuju já, má z toho hroznou radost, tak se po hotelu nese výskot a smích. Aby nás nepřišel ještě někdo vystěhovat! Michal využívá služebního telefonu a bezplatné wi-fi, aby zjistil počasí na následující dny a lokality a plánuje, jak zítra zvládnout Paříž, když přeprava kočárku metrem je časově náročná, ne-li nemožná (úzké turnikety a nepřítomná obsluha těch zamčených širokých, aspoň tedy dle zpráv očitých svědků). Vyhrává varianta pěší, přestože to znamená méně stihnout. Michalka tatínkovi usilovně asistuje – ruší signál, vypíná telefon, krade mapu. Z postele si udělá trampolínu a po dlouhé době zase může skákat jako doma. S tatínkem spí na dvojposteli dole, já se zavrtám nahoru. Tradičně ji ukládáme po půl desáté, ale mně se chce spát víc než jí. V noci tatínka utlačuje tak silně, že tento zalehne ovladač a spustí televizi, což mě samozřejmě probudí a vyděsí.


Pondělí 28. 7. 2014, den devátý - 161 km
mapa 9.etapy (kliknutím zvětšíte) Všichni jsme vzhůru ještě před budíkem, Michalka snídá a my balíme, zejména žádnou ze spacích panenek (a plyšáků) tady nesmíme nechat. Snad se nám to podařilo a můžem v 7:50 odjet. Ne, tentokrát nás opravdu nic nebolí. A Ogi vypadá taky spokojeně. 17 kilometrů před VERSAILLES se ocitáme v koloně. To jsme čekali. Ale to, že se po kilometru auta někam propadnou a zmizí, to jsme teda nečekali.
8:45 se přesvědčujeme, že opakovaný zážitek nebývá tak úžasný – málem park nepoznáme. Ústřední kašna je rozebrána a místo ní je jedno velké staveniště. Samozřejmě dnešní ne zrovna azurová obloha nemůže prostě konkurovat tomu, co jsme tu zažili před lety. Navíc už dopředu víme, že dneska nebudou fungovat fontány, zámek jako takový je zavřený. Potkáme kromě stavebních dělníků většinou jen příznivce joggingu, jinak kde nic tu nic. Michalka má kamínky, schody a kanály. Jakmile někde vidí kanál, musí se škvírkou podívat dolů a pak nutně musí najít něco (kamínek, suchý list), co zkusí do té dírky nacpat. Teprve pak uzná průzkum kanálu za dostatečný a může běžet k dalšímu.

Projdeme se až ke kanálu (tomu ústřednímu vodnímu), na kterém ovšem na rozdíl od minulé návštěvy neplují žádné loďky, snažím se získat někde razítko. Ale hospody se chystají teprve otevírat a nemají (nebo dělají, že nemají). Suvenýršop tady otvírá někdy v 10, někdy v 11 někdy až odpoledne. Tak to bude muset zařídit Miška, až sem pojede se školou. Na hlavní třídě najdeme íčko, aspoň tak, suvenýršop tady vepředu otevírá v 10:30. Parkovné máme do 10:40, když v půl budu stát u dveří, tak se to stihnout dá. Čekám ovšem do půl pět a nic. To je hrůza, ti si chodí do práce jako B-ě nebo B-á.

Pokračujeme na Paříž, najdeme parkoviště, vyndáme kočárek a máme od teď (11:20) tři hodiny. To je opravdu „hodně“. Nejdřív doběhneme do Invalidovny, na dlouhou dobu úspěšně, ovšem musím vyvinout slušný sportovní výkon. Z jedné pokladny mě posílají na druhou, která je až na druhém konci nádvoří. Cestou v běhu zmerčím šop, tak šup. A k pokladně už se hnát nemusím, ženu se zpět, kde na mě čekají. Museum d´Orsay je zavřené (pamatuješ, jak jsme tady čekali na autobus dvě hodiny, protože jsme nebyli po tom několikadenním maratonu schopni se zvednout a jít ještě něco objevovat?). Louvre sice zavřený není, ale jediný suvenýršop je až za několikahodinovou frontou, kterou si, jakkoli bychom chtěli, prostě vystát dovolit nemůžeme. Proč jsme nesbírali razítka už za svobodna? Aspoň dáme Michalce u pyramidy najíst, my se nějakým obědem nezdržujeme, a hlavně, děláme si místo na útok na Flunch. Dojdeme na jedno z vygooglených íček na Rue des Pyramides a narazíme na frontu. I zželí se hostesce vesnických balíků a přijde se zeptat, co pro nás může udělat. Může a taky udělá. Když se vracíme kolem Eiffelovky zpátky, ze šopu mě pošlou do jižního pilíře. To je vtipné, tam sídlí pokladna a fronta je snad ještě delší než v Louvru. Ošidit ji nelze a než seberu odvahu zeptat se ochranky (umí vůbec jinak než mateřsky?), pokračujeme dál s ubohými dvěma tampóny! Au revoir, mademoiselle Paris.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Versailles Versailles Paříž - Invalidovna Paris - Louvre Paris - Seine
Kolonou se došoupeme za 45 minut od Eiffelovky na MONTMRTRE (znám to jen z vyprávění, protože spím jak zabitá) do podzemní garáže. Hodina nám musí stačit. Íčko vidíme, až přejdeme silnici, takže to necháme na zpáteční poklus. Prodíráme se uličkou směrem k chrámu Sacre Coeur. Ty dva nechám svému osudu a běžím po schodech nahoru, objevit nějakou prodejnu suvenýrů. Prolítnu katedrálou jako namydlený blesk, jediný suvenýršop je bohužel zavřený. Ach jo, to zpropadené pondělí! Vracíme se k autu a říkám si, že kdybych měla čas, nečinilo by mi problém prohrabat se v sekáčových koších, vše za euro, max. dvě. Místo ke koši se postavím do fronty na íčko. Přede mnou je neuspokojitelná zákaznice, kupuje si nějaký Parispass a vyzvídá úplně všechno. Bohužel pro mě narazila na velmi sdílného a ochotného pána, vše jí ukazuje v mapě. Michal chvilku čeká se mnou, ale pak jde do garáže podívat se, kde je automat, abychom se nezdržovali. Když se vrátí, pořád ještě čekám ve frontě. Začíná být nervózní a chce po mně, abych paní (když je to Němka, podle toho, jak se bavila se svými ratolestmi) poprosila, ať mě pustí. Do toho se mi moc nechce. Pohádáme se, že on nebude platit další 4 eura (kecá, jen 3,10, jindy by byl hrozný detailista, ale teď se mu hodí do krámu přehánění). Moji nabídku, že mu to zaplatím z kapesného (a že se na další hodinu klidně půjdu hrabat do košů, aby to parkovné neplatil zbytečně), nepřijme a jen se zlobí. A já, ovce blbá poslušná (neposlušná, protože kdybych byla poslušná, tak paní poprosím a to razítko mám) klušu k autu a nechám si nadávat. V garáži, když nás nikdo (kromě kamerového systému) nevidí, se odhodlám k fyzickému útoku. Asi proto, že jsem málo průbojná, nebo spíš proto, že nic nedělám pro získání razítek. To znám zpaměti, on musí všechno naplánovat, odřídit, propočítat, nachystat, on musí vařit, on musí dalších sto věcí, zatímco já jen chrápu a vozím si dvě půlky. A opravdu to MUSÍ dělat? Nic nedělám… A na koho čeká doma lahůdka v podobě deset dní starých fuseklí? Příště si vezmu větší kapesné a z fronty prostě nevystoupím. Na íčku na nádraží ale naštěstí žádná fronta není.

Sláva a můžeme zamířit na tu večeři. V nákupním centru v CLAYE SOUILLY se Michalovi ale Flunch nepozdává, je prý příliš malý a na omáčce je škraloup. Tak aspoň přebalíme Michalku, Mirkovi koupíme nějaké víno a Michalce, aby vydržela do dalšího Flunche 20 minut, nějaký jogurt. Netušili jsme ale, že jogurty jednotlivě se tady prostě koupit nedají, balení po 4 kusech. Tak do zítřejší snídaně v boxu vydrží, ale ne déle. Ogi zblajzne jogurt ještě na parkovišti a pak už ji pořád jen ujišťujeme, že papat dostane za chviličku.

18:45 nastává okamžik pravdy v MEAUX. Jak že to v tom Flunchi chodí? Nejdřív najít tácy a příbory. Fajn, to jsme zvládli, dokonce si půjčíme i pojízdnou židličku pro Mišku (a to jsem zrovna chtěla řešit, kdo ji bude držet). A pokladna je uprostřed. Domluvíme se s paní na mase a ona něco povídá. Pochopíme, že asi nápoje. Však my víme, že si máme vzít nápoj. Na pomoc je povolán kuchař, který trochu umí anglicky. Celý problém nám vysvětlí velmi jednoduše – ukáže rukou a povídá: „Drinks are there.“ Aha, tak jsme si měli i nápoj vzít hned. Příště už to musím umět napoprvé jako Pája. Od boxu s nápoji ukážeme směrem k pokladně, co jsme si vybrali, aby nám pak nevysvětlovali, že tohle do akce MENU XL nepatří, a pak teprve jdeme zaplatit. Na ruce nám paní ukáže, že za pět minut to bude. A pak už si jen vybíráme a kombinujeme nejrůznější přílohy, začínám bramborovou kaší, Michal bere hranolky, pak ochutnáme trochu rýže a pečené brambory. Michalka se nejvíc natahuje po hranolkách, ale nakonec už baští jenom hrášek. S plnou pusou volá: „Dej mi balí!“ a ukazuje na balónky u dětského pultu. Při odchodu se pro jeden natáhnu a malá má mnohem větší radost z něj než z té večeře.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Paříž - Eiffelovka Paris - Sacré Coeur večeře ve Flunchu moje autolůžko Charly sur Marne - nocování
Když necháme svá nacpaná břicha trochu slehnout, můžeme se v 19:40 odhodlat k poslednímu dnešnímu přesunu. První parkoviště nalezené u nádraží se nám ale vůbec nelíbí. Než dojedeme k dalšímu, objeví se malé odpočívadlo, tak pro čtyři auta, se stolečkem a lavičkami. U stolečku má posádka ze zaparkovaného auta piknik, ale to nám nevadí, my už dneska vařit nebudeme. Miška si vytáhne balónek a využívá asfaltovou cestu k vyhlídkovému bodu se zakreslením výhledu. Kolegové se očividně nemají k odjezdu, ani když si zalezou do auta. Zapalují si jednu cigaretu za druhou. Že by to byl trend ve vyspělých zemích? Autopárty! (Zdravíme Přemka S. do jedné z českých Lomnic). Musíme nachystat ložnici a vyčistit zuby za přítomnosti další strany. Po půl desáté konečně ulovíme rozjetou Michalku a snažíme se ji přesvědčit, že půjdeme spinkat. Sama uzná za vhodné jít na kutě až po desáté hodině. Než usneme my, dočkáme se i odjezdu sousedů.


Úterý 29. 7. 2014, den desátý - 557 km
mapa 10.etapy (kliknutím zvětšíte) V 6:15 nás tedy nikdo neruší při vstávání. Po snídani se Miška ještě potřebuje dospat, což jí samozřejmě dopřejeme. V 8:20 nás uvítá REIMS, ovšem trochu jinak, než jsme plánovali. Chtěli jsme se projít, než otevřou íčko, ale bohužel prší a prší a prší. Dobu strávíme v autě těsně před íčkem, na střídačku zaběhneme nakouknout do staré známé katedrály a připomenout si náměstí. Pak ještě zastavíme u Carrefouru, potřebujeme záchody a pečivo. Toalety bohužel nejsou příliš luxusní, Mišku musím přebalit v nákupním vozíku. Ovšem na polní podmínky jsme zvyklé obě. Před obchodem se rovnou najíme a zase uháníme.
Spím nebo si povídám s Michalkou a najednou slyším Michala: „Netušil jsem, že nás to potáhne přes Belgii.“ A když neseženem pralinky, tak aspoň jedno jediné belgické razítko. Úspěšně pochodíme v městečku FLORENVILLE, bohužel jen s tím druhým.

13:00 musíme Michalku vzbudit, aby se mohla proběhnout po pěší zóně v LUCEMBURKU. Moc se (nejen) jí líbí roztažené deštníky zavěšené nad chodníkem, akorát si myslí, že tam nahoře visí balónky. Největší problém je dostat ji od obchodu s dřevěnými hračkami, ale proběhne se docela dost. Ve tři čtvrtě na dvě odjíždíme, pak už jenom natankujeme a zase se jedeme o kus přiblížit domovu. Mišička vymyslí další svoji kulišárnu, hraje hru „na hledanou“, ovšem neschovává se pod peřinu, ale pod čepici. A my se na ni střídavě otáčíme a „hledáme“ ji. Hlavně, že je hodná.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
naše autoložnice Rems Luxembourg Luxembourg Fantomas
16:30 vystupujeme ve městě MAINZ (neboli Mohuč). Íčko má do pěti, tak ho nejdřív musíme najít a pak se projdeme, jak dlouho budeme chtít. Protože máme špatnou adresu, resp. číslo popisné, máme co dělat. Procházíme se po pěší zóně, prohlédneme náměstí, konečně po dlouhé době nemáme kam spěchat. Íčko ve Wiesbadenu je domníváme se otevřeno jen do pěti, tak proč bychom se honili? Když přijdeme k autu, zjistíme z podkladů, že jsme si spletli Wiesbaden s Mohučí, měli by tam mít otevřeno do šesti. Pokud nebudou kolony, můžeme to stihnout. Ještěže to Michal nevěděl dřív, to bychom zdejší náměstí ani nespatřili.

17:45 přijíždíme k pěší zóně, do té se samozřejmě zajet nedá. Nemáme čas na to, abychom tady objížděli a hledali, kudy by se dalo ještě přiblížit. Jsem vysazena na frekventované silnici, čtyři pruhy každým směrem. Tady přejdu a buď je íčko na první rohu, nebo budu muset oběhnout blok. Michal prý počká támhle na konci magistrály. V rekordním čase doběhnu na íčko a zpět a ještě v rekordnějším čase začne pršet, nejdřív pár kapek a zničehonic se spustí takový liják, že když se hned neschovám někde do průchodu, což udělat nemůžu, kdyby mě náhodou Michal hledal, tak už se ani schovávat nemusím, protože jsem totálně durch. Přijdu na konec ulice, ale Fandu nikde nevidím. Všichni jsou někde přikrčení, jenom já tady pochoduju sem a tam a vrátím se až na místo, kde jsem byla vysazena. Jako bych zaslechla, že mě někdo volá. A opravdu, na druhém konci parku se Michal krčí pod stromem. Pomalu odkrývá svou bundu, kterou má zmuchlanou v náručí, Michalka vykoukne a usmívá se. Jediná z nás se nepotřebuje sušit.

Přemýšlím, kde budeme sušit ty hadry, a přitom si nechávám vyprávět. Nemohli tam nikde zastavit, tak zajeli sem a rychle vyběhli z auta. Mišku nemohl nechat samotnou a po pár krocích se kouká, že malá nějak divně skáče – ejhle, neměla botičky. Tak zpět do auta a obout se, abych já zbytečně neběžela, kam jsem byla poslána. Začlo krápat, Michalčina pláštěnka nebyla nikde po ruce, nemohli se zdržovat hledáním, tak Michal obětoval svoji bundu. V tu chvíli si uvědomím, že jsem se mohla schovat Michalčinou pláštěnkou, měla jsem ji v příruční tašce.

Jedeme k nádraží, kde má být ještě jedno íčko, na prohlídku centra nemáme ani jeden chuť. Těším se, až trošku přestane pršet, vytáhnu si z boxu suché triko a zaběhneme najít íčko. Stojíme tady ale už dvacet minut a déšť ne a ne ustávat. Michal vyrazí na průzkum, abychom tady netrčeli ještě další hodinu. Podle instrukcí zaběhnu na íčko, ale pán je neúprosný, úřední razítko je úřední razítko a dát mi ho nemůže. Deset minut před půl osmou odjíždíme hledat poslední ubytování této tour. Uvědomím si, že mám vzadu suchou mikinu, tak triko z boxu vlastně nepotřebuji, snad až zítra.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Mainz Mainz nocování na dálnici u Frankfurtu večerníček večerníček
Je docela pozdě, takže si už nebudeme vymýšlet, zaparkujeme na nejbližším dálničním odpočívadle, které potkáme. Ty poslední noci bývají vždycky takové nejimprovizovanější. I když přestane na chvilku pršet, je všude takové mokro, že se zdráháme Michalku dát vůbec ven, ale nakonec povolíme. Zmáchá si rukávy, sotva se opře o lavičku u stolečku. S teplou večeří se loučíme, Michalce bude stačit přesnídávka, nám nějaké zbytky s bagetou. Vařič se ale vyndat musí, je potřeba připravit do termosky vodu na snídani. Michalku vzápětí převlečeme do suchého, zavřeme se v ložnici a zase pořádáme večerníčkový klub. A pak ještě koukáme na zprávy, snažíme se zjistit předpověď počasí. Všude se ale jen mluví a ukazují, jaké povodně jsou v Hesensku a Porýní, tedy zrovna v místech, kde se nacházíme. Prý jen pomalu bude déšť ustávat. Snad nás to neodplaví a snad ještě dojedeme domů do sucha.


Středa 30. 7. 2014, den jedenáctý - 711 km
mapa 11.etapy (kliknutím zvětšíte) Počasí je stejně na prd jako včera, i když chvílemi prší míň. V 7:40 opouštíme RASTSTÄTTE MEDENBACH a v 8:20 zastavujeme ve FRANKFURTU NAD MOHANEM u nádraží, kde nám pán razítko dát neodmítne, a ještě mi dá mapu. Když se přiblížíme do centra, prší jen tak drobně, Mišku navlékneme do pláštěnky a vyrážíme na obchůzku. Ani se nám nechce věřit, že takové malé, příjemné náměstí má být centrem pátého největšího německého města, které má siluetu velmi podobnou New Yorku, s nímž je často Frankfurt srovnáván. Setkáváme se se zájezdem Japonců, kteří fotí domy a sebe navzájem, jeden z nich si fotí i naši žabičkovou Michalku a ona s úsměvem pózuje, jak je zvyklá. S Michalem se vystřídáme při prohlídce kostela sv. Bartoloměje, který bývá nazýván katedrálou, ač se nikdy o katedrálu nejednalo. Spolu s jinými nedočkavými turisty čekáme před půl desátou před íčkem. Tady otvírají naštěstí přesně a v 9:40 můžeme zase šlápnout na plynový pedál.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Frankfurt nad Mohanem Frankfurt nad Mohanem Frankfurt nad Mohanem Frankfurt nad Mohanem Würzburg
11:35 zastavujeme k poslední procházce této dovolené. Kéž by se nám podařilo někde narazit na kebab. Parkovací místo najdeme jako zázrakem v zóně, která není zpoplatněná, hned u parku. Projít parkem a tam někde by mělo být místo, kam si turisté chodí třeba pro mapu. Jenže projít park není vůbec jednoduché, vzhledem k tomu, že se v něm nachází rybník s kačenami, které tam dokonce mají domečky. Michalka se nejvíc směje, když některá z kačen mává křídly do vody a cáká kolem sebe a na „kakí“ se nemůže vynadívat. Kromě toho jsou na cestě kamínky a občas nějaký ten kanál. Snad nebude v dospělosti krást víka od kanálů, to by byla ostuda! Pozorně se cestou rozhlížíme, ale kebab žádný nevidíme. Projdeme se po starém mohanském mostě, ale pohled nahoru k nebesům nás odradí od hledání věhlasné würzburské rezidence ze seznamu UNESCO i od výšlapu nahoru k majestátní pevnosti Marienberg. Budeme rádi, když doběhneme do auta. Na íčku se zeptám, kde se dá koupit dobrý kebab. Obě dámy se shodnou na Schlemer Ecke a udělají nám křížek do mapy. Není to daleko, když nebudeme moc bloudit, mohli bychom to stihnout. Autem se tam bohužel zajet nedá. Onen kebab najdeme, ale že by se nám nějak zamlouval, to se říct nedá. Je kuřecí a 6 euro bychom možná nedali ani za hovězí s jehněčím dohromady. Jsme sice zklamaní, ale lepší než být zklamán a ještě vyhodit 12 euro. Něco, co se dá sníst, se ještě v autě najde. A doma si uděláme krokety.

13:35 sotva dosedneme do auta, začíná hřmět a blýskat se, nevyhneme se samozřejmě ani prudkému dešti. A s Michalkou můžeme spát až do Hořic. Docela bych si na pumpě v Nýřanech koupila bagetu, ale Michal se hrozně diví, proč by měl jezdit do Nýřan. Neuvědomila jsem si, že Fanda LPG nepije. Zaslouží si naftu nejvyšší kvality, vydrží do Hradce.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Würzburg Würzburg Würzburg Würzburg přesun domů
16:25 přejíždíme hranice a z rádia slyšíme samé hrůzostrašné zprávy o deštích a bouřkách. Takže tomu jako vážně neujedeme? Nejvíc to teď řádí na Plzeňsku a Tachovsku, dokonce tunel v Praze je zaplavený. A to jsme doufali, že se aspoň doma usušíme. Než přijedeme do Prahy, voda z tunelu už stihne odtéct, a cestou nepotkáme žádné jiné komplikace, takže domů přijíždíme v nezvykle rozumnou dobu, ještě není ani půl deváté.


Více fotografií najdete zde.


Závěrečná statistika
Finance
položkaEuraCHFcelkem v Kč
jídlo + pití25,390711
Döner Kebab13,600381
pohledy + známky4,613,40207
pohonné hmoty164,6523,766 434
parkování28,10141 109
mýto30840
vstupné250700
lanovka052,41 100
pojištění0396
celkem291,3593,5611 878


Celkově jsme za 11 dní najeli 4 020 km při spotřebě nafty 4,75 l/100km. V přepočtu 1 km vyšel na 1,60 Kč.