home
alias Sněhurka
Vítám Vás na Fujtajblíkových stránkách v nové sekci cestopisy. Nutné min.rozlišení 1024x768 pixelů, optimální je 1280x1024 pixelů!!! Návrat do základního menu tlačítkem home (vlevo nahoře). ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1.den 2.den 3.den 4.den 5.den 6.den 7.den 8.den 9.den 10.den 11.den 12.den 13.den 14.den 15.den
TOUR DE SKANDINAVIA 2015
Úvodem
celková mapa (kliknutím zvětšíte) Má vůbec cenu sepisovat nějaký úvod? Vždyť je to pořád dokola. Vlastně ne, letos máme jedno velké zavazadlo navíc - stan. A s největší pravděpodobností je letos poslední rok našeho divokého motonocování, protože Fandův vnitřní prostor se nezvětšuje úměrně rostoucímu Ogíčkovi, kterému už neříkáme Ogíček, protože už je to velká slečna.


Sobota 4. 7. 2015, den první - 567 km
mapa 1.etapy (kliknutím zvětšíte) 7:50 odjíždíme od baráku a až do ÚSTÍ NAD LABEM se nic zajímavého neděje. V Globusu si poručíme dvakrát rajskou s knedlíkem, Michalce sundáváme triko, aby si ho hned nezašpinila, a koupíme si ještě jeden chleba kromě řemeslného, který vezeme z naší pekárny.

11:49 - ratolest oznamuje, že chce čůrat, sotva najedeme na dálnici. Vydrž, hned, jak to půjde, zastavíme… Využíváme tedy první německé odpočívadlo na A 17 BREITENAU, malá usíná a nerušeně jedeme dál.

13:35 - panuje úmorné vedro, už abychom byli na severu. Babička psala, jak nám závidí to ochlazení, jenže přece jen chvilku trvá, než se tam člověk dostane. Michalka se navíc špatně probudí a je protivná, žár nám na náladě nepřidá, a přesto se rozhodneme dodržet plán návštěvy města LEIPZIG a zdolat rozhlednu BISTUMSHÖHE. Je potřeba se trochu protáhnout, Michalka sama kousek dojde, ale pak protestuje, nezbývá mi, než si ji posadit na ramena a jít. Ty očekávané 2 kilometry se zdají naprosto nekonečné, ale výhled je díky slunečnému počasí úžasný. Přestože Michalka na rozhledně ožije a chce hrát svou oblíbenou vrcholovou hru (na honěnou, za vydatného zpěvu „včelího“ songu Mámo, táto, ona mě honí), dole už ji ani nenapadne, že by mohla jít po svých. Funkci nosiče na sebe bere tatínek. Nabízím se, že ho vystřídám, ale tajně doufám, že ho ani nenapadne na to přistoupit. Je gentleman, nepřistoupí…

Schváceni v 15:05 absolvujeme dvacetiminutovou jízdu do centra, abychom získali razítko na informačním centru, ale naprosto odmítám procházet se po městě rozpálenými ulicemi. Potřeba zchladit se nás vede do nákupního centra kousek od íčka a doufáme, že v suterénu bude umístěn nějaký potravinový řetězec s nacpanými mrazicími boxy. Je tam Edeka. Michalka v klimatizovaném prostředí pořádně ožije, běhá a vříská, podaří se nám ji uklidnit výhrůžkou, že když bude křičet, zmrzlina se lekne a uteče. Edeka má opravdu dobrou zmrzlinu, čtyři příchutě v jednom, a její služba je k nezaplacení!

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
cestou na rozhlednu rozhledna Bistumshöhe ochlazení pohled na Lipsko noční hygiena
16:10 odjíždíme dobře naladěni k dobytí další rozhledny, tentokráte do parku ROSENTAL. Přestože jsem byla v mailu informována pracovnicí lipského infocentra, že nejbližší možnost parkovat je 2,5km vzdálená, zjišťujeme, že jízda ani parkování na Marienweg zakázáno není, navíc parkujeme ve stínu a cesta k rozhledně má cca půl kilometru. Michalka se zvědavě ptá, co se děje. Vysvětluji, že půjdeme na rozhlednu. Odzbrojí nás hláškou: „Půjdu s váma, už nebudu protivná. Slibuju.“ Cesta vede lesem, vděčně si procházku ve stínu užíváme, nikam nespěcháme. Michalka se rozběhne i do schodů, ale v první zatáčce zakopne a musíme ji vynést, protože má bebí. Klidně bychom na rozhledně hráli na honěnou, jen kdyby se stavba při prudším pohybu tolik nekývala. Kousek od auta jsou lavičky a stolečky, přinášíme svačinu a užíváme si pohodu.

17:15 startujeme motor a hurá na rozpálenou dálnici A14. Návštěvu Magdeburgu necháme na jindy, íčko už je stejně zavřené a na courání jsme jaksi líní, zejména při pohledu na teploměr - 39°C v 17:45. V sedm hodin míjíme plánované odpočívadlo Börde u dálnice A2, ale na uložení se ke spánku je ještě brzy, co bychom tady dělali? Pojedeme dál a v 19:55 kotvíme na odpočívadle u Wendenburgu.

Spořádáme řízky z termoboxu, Michalka dostane dvě vytištěné mapy Lipska, aby si na jejich druhou stranu malovala, hraje si s autíčkem a vymyslí novinkovou hru s názvem „Balím knihu.“ Sedí na židličce kousek od stolečku a požaduje, abych zavolala, ať si jde malovat. Odpoví: „Počkej, jenom si sbalím.“ Očekává dotaz: „Co si sbalíš?“ „Přece knihu.“ Imaginární rozečtenou knihu zaklapne, vloží do imaginární kapsy u kalhot a se slovy „Už běžím,“ přiběhne ke mně. Musím se ptát, co dělala a jakou knihu četla, pak si namaluje dvě čáry a vrací se na židličku, otvírá knihu a čte si… Popáté mě to už opravdu přestává bavit, ale co nadělám…

Michal v mezičase obhlédne záchody a zdroj užitkové vody a pak připravíme ložnici. Jakmile se trochu setmí, sbalíme mýdlo, žínku, ručník a židličku - musíme se zbavit toho potu z Bistumshöhe (a nejen odtud, stále je 35° ve 21:15, mám pocit, že spíš jedeme do Chorvatska než na sever.) Na benzínce je ale příliš živo, půjčujeme si konev a vodu odnášíme stranou. Michalka je naprosto nadšená ze sprchování konví, požaduje stále, abych jí ještě „zalila“ nohy. Nakonec pronese: „Míša je zalitá, Míša poroste jako kytičky.“

Zjištění dne: Přestože jsem se vracela, zapomněli jsme tácky. Chleba dobrý, ale z čeho budeme jíst párky? Bude to nadlidský úkol, sehnat v Německu v neděli otevřený obchod, který by vedl papírové tácky.



Neděle 5. 7. 2015, den druhý - 833 km
mapa 2.etapy (kliknutím zvětšíte) 6:10 chce Michalka už ven a jet pryč, budík nařízený na půl sedmou nás zastihne v plném balení. Koukáme, kolik přibylo nocležníků. Jsme naprostí žabaři, předstihli nás Bulhaři, kteří mají dětskou sedačku odloženou vedle auta, na trávníku pod širákem chlapík a vedle něj ještě malý stan - tam bude asi spát matka s dítětem. A v autě ještě dědeček, jinak by tam mohli nechat tu sedačku, odhadujeme. Přemýšlíme, co bude potřeba dnes během dne a zítra na lodi. Večer totiž nebudeme stlát ložnici, protože na místo určení dorazíme hodně pozdě. Navštívíme toalety, umyjeme si pořádně vše, co se dá, vyčistíme chrup a v 7:45 začínají opět naskakovat kilometry na tachometru.

8:25 parkujeme kousek od íčka u nádraží v HANNOVERU. Překvapí nás nezvyklé rušno, srocení policie, záchranky, zátarasy, slyšíme nějaké bubny a vidíme blížící se dav. Tipuju na sportovní fanoušky. Domníváme se, že skupinka míří do centra, tak ji s mírným odstupem následujeme. Různých skupinek a družin přibývá, postávají, posedávají, vyhrávají, pochodují… Z plakátů a poté ze zpráv se dozvídáme, že se zde koná Schützenfest, největší střelecká slavnost světa, a zrovna dneska je na programu slavný pochod střelců s více než 10 000 účastníky. Rozhodně jim nezávidím tříkilometrový pochod v rozpáleném městě v plné polní. Postupně předháníme či jsme doháněni příslušníky nejrůznějších spolků, u radnice se otočíme a kolem kostela se vracíme k autu. Připadáme si jako předvoj celého průvodu, kolem nás na chodnících si lidé rozkládají křesílka a stolečky, přinášejí zásoby jídla a pití, otevírají slunečníky… Fanatici!

Vracíme se k nádraží a Michalku vedeme rovnou ke slíbené kašně. Trysky jsou přímo v chodníku, Michalka nejdřív jen tak opatrně chodí kolem nich, ale velmi brzy napodobuje jiné děti, a aby nebyla celá mokrá, musím jí sundat nejen boty a kalhoty, ale i triko. Michal mezitím jde na nádraží, odkud úspěšně přinese papírové tácky, koupené v obchodě Mr.Papier. Nádraží je téměř vždycky jistota. Bohužel ne tak tomu bývá na íčku. Firemní razítko nesmí nikde nikam nikomu dávat… Výpravčího Hubičku na vás! - říkám si, když v 10:15 začínáme přesun do Brém.

Ve 12:25 parkujeme u nádraží BREMEN, zajdeme na íčko. Michalka se tam mermomocí chce družit se starší holčičkou, ta se na ni jen útrpně usmívá. Možná kdyby rozuměla, co jí Michalka říká, potěšilo by ji to. (Máš pěkný vlasy. Máš pěkný boty. Máš pěkný býle… A já taky.“) Na dohled od íčka objevíme jehněčí kebab, takže se rovnou naobědváme. Začíná poprchávat, obsadíme lavičky na zastávce, aby nám nenapršelo do jídla. Navigace nám hlásí, že Marktplatz je odtud vzdálený 4km, ale když zjistíme, že nás táhne na úplně jiný Marktplatz, už jsme na cestě. Klidně jsme mohli zůstat parkovat u nádraží. Orientaci na náměstí nám ztěžují samé stánky, zátarasy a spousta lidí. Právě zde probíhá „Frauenlauf in Deiner Stadt“. Vyžebrám pro Michalku, choulící se do kapuce, nafukovací balónek, zajdeme na druhé íčko, kde dostaneme druhé razítko, vystojíme frontu na fotku s Brémskými muzikanty, přestárlými zvířátky, která vyhnala z chaloupky loupežníky. Stejně nevím, proč se jim říká Brémští, když do Brém nikdy nedošli. Tradičně nemineme kostel, projdeme uličkou Böttcherstrasse a promenádou Schlachte se vracíme ve 14:25 k autu.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Hannover Hannover-u nádraží Bremen-kebab Bremen tankování v přístavu
Nečekaně dlouho nám trvá, než se vymotáme z Brém kvůli uzavírkám a objížďkám, bohužel je to jen začátek ne zrovna příjemné cesty. Před sebou máme ještě 625 kilometrů a v dopravním zpravodajství hlásí uzavírku na A7 mezi Hamburgem a Flensburgem. I navigace hlásí zdržení, nejdřív 23 minut, pak je z toho hodina deset. Michal důvěřivě dává pokyn „vyhnout se“, takže snad ani on nemá přehled, kde se vlastně neustále ocitáme. Když se vrátíme na dálnici, moc velkou radost nemáme, protože nás vcucne kolona. Další uzavírka, další objížďka, přes U37, která nikde není značená. Pojedeme, a když narazíme na zátarasy, tak budeme vědět, že tudy to už fakt neprojedeme.

Značená objížďka je ucpaná, Michal konzultuje s navigací i mapou a rozhoduje sjet až příště, kde už nebude taková kolona. Motáme se, z navigace se téměř kouří, jak neustále přepočítává a vyhýbá se dalším a dalším uzavírkám, ztratíme víc než hodinu. Ale v koloně bychom stáli asi ještě dýl. Minuty ubíhají, kilometry na tachometru přibývají, ale číslo, udávající počet kilometrů do cíle, se nezmenšuje tak, jak by mělo. Co jiného můžeme s Michalkou dělat než spát?

17:50 tatínek ordinuje bezpečnostní přestávku před mostem Rader Hochbrücke. Michalku donutíme se trošku hýbat, projdeme se na vyhlídku pod mostem, ze které stejně není nic moc vidět, a po čtvrt hodině pokračujeme v nekonečné jízdě. Německo bylo vystřídáno Dánskem, A7 nahradila E45, zkoušíme si vzpomenout, ve kterém místě je minule navštívená rozhledna Ejer Bavnehoj. U Aabenraa něco málo povečeříme (19:30-20:00) a najednou se vzbudím na odpočívadle u Aalborgu. Michal už toho má plné zuby a půlnoc je období zlé… Musel zastavit, cítil, že se mu zavírají oči a ty dva spáče na palubě má v tuto chvíli plnou odpovědnost. Z původních hrůzostrašných šesti set kilometrů zbývá posledních 70. Po krátké úvaze ale sám šéf zavrhuje možnost přespat tady. Něco se ráno vyštění a přece si nenecháme uplout trajekt.



Pondělí 6. 7. 2015, den třetí - 130 km
mapa 3.etapy (kliknutím zvětšíte) 0:45 jsme konečně na místě. Obkroužíme přístav, abychom ráno nehledali správný terminál, najdeme benzínku a místo na krátký spánek. Krizová varianta spaní je pro Michalku ještě pohodlnější než normální, leží na zadním sedadle, má prostor pro sebe a my se krčíme na sedadlech předních. Autosedačka se odstěhovala do kufru, aby neznemožňovala sklopit přední sedadla. Na to, jak „hladký“ průběh měla cesta, jsme se oproti itineráři zpozdili pouze o 15 minut, což je neuvěřitelné.

Kdyby ráno kohout nezakokrhal, spali by tu všichni jako Šípková Růženka! Takhle jsme z říše snů vytrhnuti budíkem v 7:00. Venku je docela chladno, fouká silný vítr, takže se oblékám do dlouhých kalhot, pakujeme vše nutné, Michalka se proběhne kolem auta, a jakmile začnou karavany odjíždět, vyrážíme se taky chceck-inovat.

Představujeme si, jak hrozné bude vydržet s malou, než se vůbec nalodíme a co s ní čtyři a půl hodiny na lodi? Představy jsou naštěstí mnohem horší než realita - nejdřív posnídáme buchtu, pak počítáme střešní boxy vyjíždějící z lodi, pak se projdeme na záchody, chvilku pobíhá s tatínkem venku a pak koukáme, jak pomalu najíždějí kamiony a karavany. V půl deváté dojde i na Fandu stojícího trpělivě v lajně č. 2 a hned po opuštění auta hledáme nějaké dobré místo. Vyplatí se přijet k přepážce mezi prvními - dostává se na nás stoleček s křesílky přímo u dětského koutku s kuličkami a skluzavkou. Tomu říkám strategická poloha. Michalka nelení a jde řádit, než bude v kuličkách narváno. Rychle si zapamatuje těch pár kroků k našemu stolku, když chce napít, čůrat nebo pofoukat bebí, samostatně si přijde. Tradičně si vyhlédne svou „oběť“ - snědou paní s teplákovkou v barvách Filipín, která hlídá v koutku své holčičky. Všechny děti chodí nahoru po skluzavce, jen Michalka poslušně obchází po schodech a pořád nutí „černou paní“ uhýbat a pomáhat jí, pak jí taky vaří kafe…

Po neustálém řádění je na Mišce znát únava, ale ona tvrdohlavě odmítá si ji připustit. Chce malovat, namaluje dvě čáry a zase letí do kuliček. Na delší dobu (skoro hodinu) ji do křesílka připoutají jedině příběhy kačera Donalda, které běží na obrazovce namísto původního instruktážního filmu pro případ poplachu. Jdeme se na chvilku podívat i na palubu, kam svítí sluníčko. Mišku nejvíce baví otvírat dveře zeleným tlačítkem. A za chvíli už můžeme pomalu balit. Michalka si sedá k okýnku a vzteká se, protože se chce koukat, nikoli jít hledat auto do podpalubí. Dlouho sedíme a čekáme v autě, než se naše patro sklopí a dovolí nám ve 13:45 vyjet z útrob lodi.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
nocování v přístavu čekání na trajekt dětský koutek na lodi na palubě přistáváme
Íčko v LANGESUNDU, než se navigace vzpamatuje, jsme údajně přejeli, ale vracet se a bloumat po přístavišti se nám nechce. Beztak norská íčka byla (a budou) stejně pofidérní jako italská. To se potvrzuje hned v další destinaci, kterou je BREVIK. 14:05 řešíme, jestli máme tvrdě spící dítě budit, chtěli jsme se trošku projít. Nakonec malou zlákám na labutě, ale než se vyhrabe z auta, obě uplavou a jsem za podvodníka. Íčko asi nacházíme, ale zamčené, neobydleně vypadající. Projdeme se tedy aspoň na vyhlídku na silniční most, po němž jsme přijeli a taky v 14:35 odjedeme.

15:05 přijíždíme do PORSGRUNNU, mnou vygooglená adresa se jeví jako průmyslová zóna, zeptáme se navigace a ta nás vede do centra. Najdeme něco, co se íčku velmi, velmi podobá, ale bohužel je zavřeno. Norské razítkové skóre 0:2 nás zatím rozhodně nemůže potěšit. Aspoň Michalka je potěšena kašnou.

Štěstí zkoušíme v 15:45 ve městě SKIEN a zadaří se! Projdeme se po pěší zóně a přiblížíme se ke kostelu. Cestou potkáme sousoší, na kterém si Michalka zamiluje malého buldočka a žádá, abychom ji s ním vyfotili. Narazíme taky na sochu Henrika Ibsena, který se tady narodil, a vracíme se k autu. Po odjezdu v 16:10 zaujme naši pozornost oktávka s norskou SPZ, která má nalepený oválek s českou MPZ. Natolik zajímavé, že to musíme zdokumentovat. Možná si řidič všiml našich vlaječek, a proto na nás vystrkuje z okýnka malého krtečka, což nás opravdu pobaví a od srdce se smějeme.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Brevik Brevik Porsgrunn Skien norsko-česká oktávka
15:05 přijíždíme do PORSGRUNNU, mnou vygooglená adresa se jeví jako průmyslová zóna, zeptáme se navigace a ta nás vede do centra. Najdeme něco, co se íčku velmi, velmi podobá, ale bohužel je zavřeno. Norské razítkové skóre 0:2 nás zatím rozhodně nemůže potěšit. Aspoň Michalka je potěšena kašnou.

Štěstí zkoušíme v 15:45 ve městě SKIEN a zadaří se! Projdeme se po pěší zóně a přiblížíme se ke kostelu. Cestou potkáme sousoší, na kterém si Michalka zamiluje malého buldočka a žádá, abychom ji s ním vyfotili. Narazíme taky na sochu Henrika Ibsena, který se tady narodil, a vracíme se k autu. Po odjezdu v 16:10 zaujme naši pozornost oktávka s norskou SPZ, která má nalepený oválek s českou MPZ. Natolik zajímavé, že to musíme zdokumentovat. Možná si řidič všiml našich vlaječek, a proto na nás vystrkuje z okýnka malého krtečka, což nás opravdu pobaví a od srdce se smějeme.

Po čůrací přestávce zastavujeme v HEDDALU u největšího norského dřevěného kostela. Projdeme se kolem něj po hřbitově, Michalku musíme krotit, aby neočuchávala kytičky na hrobech a neházela kolem sebe kamínky. Naproti kostelu hledáme pokladnu, abychom poprosili o razítko - neúspěšně, vstupenky se prodávají v kavárně. Celá akce zabírá 25 minut a teď už jen zbývá najít nějaké místo na spaní. Michal má jako vždy vyhlédnuté místečko s pomocí street view, cestou ale se nám zamlouvá jiné, dokonce ještě víc, než to vyhlédnuté. Vracíme se tedy, ale místo stejně přejedeme a musíme se vracet ještě jednou.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Heddal postavení stanu obývák se záchodem ložnice nocoviště
Počasí nám přeje, Mišce vyndáme autíčko a šťastně převáží šišky z místa na místo. Nejdřív se nějak neumíme při stavbě stanu zorientovat, ale nakonec máme vztyčeno u silnice Rv 361. Bohužel teprve po půlhodině práce si uvědomíme, že na nás dorážejí stovky malých drzých mušek. A pár komárů. Se zatlučením kolíků a připevněním střešního okna tak, aby nám domů nepršelo, budování zabírá 45 minut. Za deště si to ale představit neumíme. Michalka se vzteká, že ji něco zlobí (má na mysli mušky), zavřeme ji do stanu, ale tam být nechce. Když vytáhnu repelent, na necelých 30 minut je pokoj. Z technických důvodů večeříme ve stanu.

Malá vyvádí alotria, spát se jí očividně nechce, prvně ještě chce papat, pak má žízeň, pak chce zase čůrat. Když ji nasoukám do spacáku, přijde s tím, že chce kakat, což se zadaří, takže ještě musím do bezpečné vzdálenosti vyklopit obsah a nočník umýt. První usíná Michal, takže ani neregistruje, že si malá chce ještě jednou čistit zuby, aby nemusela spát.

Komáří útoky si vyžádaly daň, i přes repelent má Michal 30 štípanců jen na rukou, Michalka 9 na čele a 2 na krku, já sotva 5 - asi nejsem dobrý člověk.



Úterý 7. 7. 2015, den čtvrtý - 414 km
mapa 4.etapy (kliknutím zvětšíte) Zapomněli jsme nařídit budík a Michalka dneska výjimečně tuto funkci neplní. S Michalem vylezeme před sedmou a balíme vše kromě stanu, než se Michalka probudí. Dostane snídani a ještě může vozit šišky v autíčku. Občas nám pomůže - podržet, přinést, podat. Nespěcháme a včetně snídaně potřebujeme na „vykopání se“ hodinu a půl. Při troše dobré vůle a cviku by to asi šlo rychleji.

Sluníčko mě navnadí, beru si krátké kalhoty. Ještě v 9 hodin u jezera TINNSJA, kde děláme půlhodinovou přestávku, je mi fajn, ale jakmile se blížíme nějakému bezejmennému průsmyku, dělají se mraky, přivalí se odkudsi černo… Na průsmyku uděláme jen rychlý výsadek, protože nepříjemně fouká, a já si říkám, jestli jsem ráno volbu garderoby trošičku nepodcenila.

Nedivíme se, když potkáme na silici Rv40 pracující norské silničáře, docela nás však pobaví, že mají pendlera, který vede řidiče tím správným pruhem, aby nikoho nenapadlo vjet jim do čerstvě položeného asfaltu. Tam, zpátky, tam, zpátky… Jsme v čele kolony, a tak si můžeme „ledebila“ (překladač uvádí „konvoj doprovod vozidel“) nerušeně nafotit. To je snad jediná věc, kterou u nás máme řešenou lépe - kužely.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
jezero Tinnsja následuj Le debila
11:30 parkujeme ve městě GEILO, navštívíme zdejší IC a pokračujeme po Rv7. Vystupujeme na chvilku u jezera ORTEREN a Michalka se ptá, co to tady je poskládané z kamínků. Původní účel turistického značení tady mužíci jistojistě neplní, ale funkci upoutat pozornost plní dokonale - od této chvíle Michalka bude všude chtít stavět kamínky, které doposud jen sbírala, házela do vody nebo vozila na plechovém retroautíčku.

13:40 dorazíme k hotelu Fossli, odkud se chceme vydat na krátkou procházku k vodopádu VORINGSFOSSEN. Než Michalku obléknu a domluvím se s ní, tatínek utíká napřed, aby byl na vyhlídce dřív, než ty dva autobusy, které máme v patách. Pak si malá objedná něco k jídlu a já mezitím jdu do hotelu pro razítko. Úspěch slavíce, dokrmím Michalku a odpovědný vedoucí celé akce nachystá oběd pro zbylé dva dosud nenakrmené účastníky. U hotelu strávíme 40 minut a další půlhodinu zabere zastávka o kousek níž na odpočívadle přímo u silnice. Z kiosku mě pro razítko pošlou do kavárny, abych se dověděla, že razítko není, resp. je „broken, kaput“. Z internetu jsem připravená na to, že musím na dítě dávat zvýšený pozor a nepouštět ji ani na krok, na tabuli před spletí vyšlapaných cestiček, které vedou přímo na okraj nikterak nezabezpečené propasti, se toto varování objevuje také. Až mě překvapuje, že poslechla hned napoprvé, drží se mě za ruku a nevzpouzí se. „Jů, maminko, koukej, zase vodopád. A táta musí vyfotit.“


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
u jezera Orteren u jezera Orteren Voringsfossen Voringsfossen Voringsfossen
15:15 věnujeme 3/4 hodiny procházce po EIDFJORDu a nezbytné návštěvě budovy turistických informací. Následuje nepříliš dořešená cesta k jezírku se zlatými rybkami. Máme jen nepodrobnou mapu a víme, že odbočka se nachází v OYSTESE, ale která to je, to už nám mapa neumí ukázat, navigace a ani my při průjezdu si nevíme rady, Fv131 značená není. A tak jedeme dál.

Vzápětí si u silnice všimnu budovy, na jejíž střeše trůní velké zelené i, ale odbočka je pouze do kempu a navíc jsem požadavek zastavit nahlásila příliš pozdě. Pokračujeme tedy do NORHEIMSUNDU, kde se nám plánované informační centrum najít nepodaří. Obracíme se a Michal mě vysadí u toho „mého íčka“, které je součástí areálu Hardanger Feriesenter. Pán za pultem se s návštěvníky baví německy, takže se tentokrát o angličtinu ani nesnažím. Vysvětluje mi, že jestli jedeme od Eidfjordu, pak jsme tady špatně. Přiznám se, že to vím, jen nevím, kde je ta odbočka. Věnuje mi podrobnou turistickou mapu a zdůrazní, že je to druhý kruhák. Navíc najde razítko a ptá se mě, jestli nejsem ze Švýcarska. Asi ho zklamu, ale přesto mi popřeje úspěšnou cestu. Na dotaz, zda tam zlaté rybky opravdu jsou, jen pokrčí rameny a zatváří se záhadněji než Mona Lisa. V cestopise, odkud jsem se o jezírku dověděla, si autor stěžoval, že se dočkali jen drzých hladových kačen, tak uvidíme.

Jsme sice vyzbrojeni podrobnou mapou, na druhém kruháku objevíme dokonce směrovku, ale když navigace ukazuje, že se blížíme k vodě, zjistíme, že jezírko SKORSVATNET už jsme dávno přejeli. Vůbec jsme neměli sjíždět z kopce. Pokus číslo dvě, z tohoto směru už je jezírko krásně vidět. A jsou tam rybičky (a drzé kačeny taky). Zdálky se zdá, že by mohly být opravdu zlaté, zblízka ale konstatuji, že jim budeme muset ve Fotofiltru malinko pomoct.

Vracíme se do Norheimsundu a 5 minut za ním si můžeme odškrtnout další splněný cíl - STEINSDALFOSSEN. Michal byl nejprve skeptický vůči popisům cesty typu „jeď po silnici směr a vodopád je nepřehlédnutelný“, ale dnes už podruhé tento způsob navigace stačí (o jezírku nikdo nepsal, že je nepřehlédnutelné, že?). Ani cestičku nahoru pod vodopád nemusíme hledat, ještě takhle večer (18:25) po ní lezou nějací mravenečkové. Koupíme pohledy, vezmeme si z auta bundy, protože drobně krápe nejen od vodopádu, a vydáme se na procházku. Na plácku mezi ostatními musím s Michalkou postavit mužíka, tedy mužíčka nebo spíše mužičičíčka a cestou dolů se zdržujeme s ovečkami, které zvědavě koukají přes plot.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
most přes Hardangerfjorden jezírko Skorsvatnet Steinsdalfossen Steinsdalfossen nocování Osteroybrua
19:20 zavelíme odjezd a hledáme místo, kde přečkáme noc. Rozhlížíme se, vyhlížíme a najednou se ocitáme u cedule FOSSEN BRATTE. Vodopády, které jsme měli na programu až zítra. Spokojíme se pouze s pohledem od silnice, na procházku dolů nemáme ani chuť, ani čas. Pokocháme se a dál pátráme po vhodném plácku. Sotva si vybereme jedno odpočívadlo, nazuju Michalce gumáky a v tu chvíli přijede dodávka, z níž vyjede sekačka a dá se do práce. Tady si asi v klidu neusteleme, takže zvedáme kotvy. Michalka opakuje poučku: „Sekačka seká, není klid na spaní.“ Oblast pro nocování se docela tenčí, nemůžeme přece spát v Bergenu na náměstí. Přejíždíme most Osteroybrua a hned za ním vedle autobusové zastávky spatříme parkoviště - stolečky tam jsou, záchody tam jsou, tak by se to snad dalo… Jedeme ještě kus dál, ale pokorně se vracíme na ono „v nejhorším případě“.

20:45 stan by se tady sice postavit dal, ale přece jen, jsme příliš na ráně a je už docela pozdě. Nachystáme ložnici, Michalka jezdí s autíčkem ve vymezeném prostoru a mírně poprchává. K zaparkovanému autu se střešním boxem přichází Polák a dlouho nám trvá, než pochopíme, že spát nás tady bude víc. Nejprve rozložíme stoleček vedle auta, ty erární jsou mokré. Intenzita poprchávání se zvyšuje, dostanu geniální nápad - přestěhujeme stoleček, židličky, vařič i suroviny do protější autobusové zastávky. Po deváté večer už snad moc autobusů nepojede. Když natřikrát odneseme všechny potřebné věci, zjistíme, že přece jen nějaký autobus pojede a navíc přestalo pršet, tak se zase stěhujeme k autu. Polák z nás musí mít srandu. Nemáme ještě dojezeno, když zase začne pršet, na zastávku se nám už nechce, tak stolek poponeseme pod střechu u záchodů. Soused nocležník si jde čistit zuby a i my poté spácháme hygienu, musíme využít toho, že zde teče teplá voda. Michalka tradičně nechce spát, koukáme se na tři díly Traktora Toma a asi v půl dvanácté usínáme.



středa 8. 7. 2015, den pátý - 145 km
mapa 5.etapy (kliknutím zvětšíte) Včerejší ponocování je znát, naštěstí nemáme kam spěchat. Vstáváme až před půl osmou. Než v 8:45 odjíždíme, ještě si stihnu umýt i hlavu. Polákovi nemůžeme zamávat, protože ten ještě spí. Michal přemýšlí, co s sebou může vozit, když cestuje sám a ještě tahá box.

9:20 dorazíme po silnici č.16 do BERGENU. Podaří se nám neskutečný kousek - zaparkujeme vedle pevnosti Bergenhus v ulici Bradbenken na jediném volném místě, které není zpoplatněno. Jen o 10m vedle se platí 100 Kč/hodinu. Vyndáme z boxu kočár, promenádou Bryggen dojdeme do informačního centra, kde si musím vzít lísteček s pořadovým číslem. Mezitím se mě jakýsi předsunutý předvoj ptá, co pro mě může udělat. Co je tak vtipného na tom, že chci razítko? Stejně ale čekám, abych se zeptala, jak se dostaneme pěšky s kočárkem na kopec Ulriken - kdo nebyl tam, nebyl prý v Bergenu. A tady u nemocnice doleva do kopce. Michal mi nadá, že jsem nedostala pořádnou mapu, kde by byla i ta nemocnice, a že se obává popisu cesty „u nemocnice doleva“. Ještě studuje vše, co najde, a vrazí mi do ruky bankovku, pohled a pořadové číslo… Paní mě obslouží, ale nějak ji nechápu - mele cosi o dánských korunách. Beru peníze a pohled a ona na mě vybafne: „To si chcete koupit?“ Zírám jako tele na nová vrata. „Chcete si ten pohled koupit?“ „Ano, koupit.“ „I´m sorry, I´v changed only.“ Co mi jako vyměnila? Někdo tady musí být úplně pitomej! Pak zjistíme, že mi Michal do ruky dánské koruny, kterých jsme zas tak moc neměli…


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
hygienické zařízení ranní vstávání Bergen-jediné stání zdarma v centru pohled na kopec Floyen lanovka na Floyen
Jdeme obyčejnými ulicemi a zaráží mě, že Michal jde téměř na jistotu. Aha, šmejdil tady přes street view a hledal, kde by se dalo parkovat. Podle jízdního řádu na zastávce se domníváme, že k nemocnici jsou to ještě dvě zastávky a teprve po další chvíli si uvědomíme, že Ulriken není ten kopec, který jsme viděli z centra, ale támhle ten, co je celý schovaný v mracích a mlze a určitě z něj bude nezapomenutelný výhled. Michal kouká do mapy, aby zjistil, jak se jmenuje ten kopec, který měl na mysli. Na íčku vzal prospekt, ale ten nemůžeme najít. Byly tam i atrakce pro děti. Z protější zastávky volá starší paní, nereaguji, a tak chudák přebíhá silnici, aby se zeptala, jestli nám může pomoci. Říkám, že jsme chtěli jít na Ulriken, ukáže nám cestu (jak jinak než u nemocnice doleva) a popřeje, ať se počasí zlepší, než tam dojdeme. Přiznám se, že váháme nad pokračováním v cestě, poděkujeme a snažíme se někde najít cestu na kopec Floyen. Bloudíme, vracíme se, ale nakonec jsme úspěšní a trefíme správnou cestu, stoupáme a funíme. Michalce je v kočárku hej, ale my se musíme dokonce i střídat. Jak se s kočárkem jezdilo, když malá měla o 12 kilo míň!

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Bergen Floyen - hřiště Floyen - hřiště Bergen Bergen
Námaha opravdu stála za to, v pravé poledne jsme na vrcholu - obrovské hřiště v obležení dětí, Michalka ožije, běhá od skluzavky k domečku, musí vyzkoušet houpačky i houpací koš, ani si nevzpomene na jídlo, které cestou nahoru žádala. Michal jde obhlédnout výhledy, potom zase on je s Miškou a já jdu pátrat po razítku. V luxusní restauraci se mnou neluxusně vyběhnou, ale zachrání mě kiosek se suvenýry. Podaří se nám do Michalky dostat aspoň půlku přesnídávky a usadit ji do kočárku až po hlášce, že kamarádi v autě brečí a stýská se jim. Ve druhé zatáčce už má zaklapnutá víčka a spí jako špalek. Abychom nezabloudili a nemuseli kočár snášet po schodech, držíme se před námi jedoucích kočárků, dole ještě zdokumentujeme Bryggen, složíme kočár a ve 14:40 odjíždíme po E16. Poté, co odbočíme za Dale na Fv314, nás na 20 minut zdrží ovečky. Nebojí se, tak zastavíme a ony nás začnou očuchávat. Úžasný zážitek pro Michalku, když si je může pohladit a ony neutíkají… Pomalu se rozhlížíme, kde by se dalo spát.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Bergen - Bryggen Bergen zastávka u oveček nocování ložnice
Je 17:15 a my máme tip na místečko u silnice, lepší to určitě nebude. Sice tady široko daleko není žádná atrakce na procházku – ani fjord, ani jezero, ani vodopád, ale jsou tu kamínky a Michalce ke štěstí stačí autíčko. Michal a já se zabavíme stavěním stanu, přípravou ložnice a večeře, přesně tak, jak jsme navyklí. Je tu sice nějaké tvrdé podloží, kolíky jdou zatlouct u předsíně jen do půlky, ale poradíme si. Pro případ, že by přišel nečekaně silný vítr, zatížíme mělce zatlučenou stranu ložnice taškami a nic (kromě čas od času kolem jedoucího auta) nebrání tomu, abychom si užívali pohodový rodinný večer.


Čtvrtek 9. 7. 2015, den šestý - 211 km
mapa 6.etapy (kliknutím zvětšíte) Vzbudíme se tradičně po sedmé, jsem zvědavá na sklízení stanu, protože v noci střídavě pršelo a nepršelo. Nikam nespěcháme, můžeme tedy stan nechat co možná nejdéle proschnout – nejprve ho ale vyklidíme, rozložíme vedle ložnici, aby uschnul nedopatřením mokrý roh, a provedeme zemětřesení, aby co nejvíce kapek zmizelo. Michalka si bere kamarády, kteří „skáčou“ po vypnutých šňůrách a „dělají pršení“, tentokrát ji za geniální nápad chválíme. Nezvykle pozdě (9:40) opouštíme stanoviště a v dobré náladě vyrážíme vstříc novým dobrodružstvím.

10:00 přijíždíme do VOSSU, kde kromě razítka disponují také zónou wifi free. Michal zvědavě koukne na počasí – do neděle to ještě půjde, ale pak bude jen a jen pršet. No co už naděláme. Jednou jsme v Norsku, tak nemůžeme chtít třicítky a modrý blankyt. Leda by po něm plynuly bělavé páry s odstíny šedé až černé. Pro jistotu poprosím, ať mi ukážou, kde je jistý vodopád. Víme, že je nepřehlédnutelný (a věříme tomu) ze silnice E13, ale po ní pojedeme jen kousek. Kdyby ležel někde stranou, tak ho asi necpu do itineráře dodatečně, ale jeden nikdy neví.

Po půlhodině opouštíme Voss a dvacet minut stačí, abychom dojeli k poptávanému vodopádu. TVINDEFOSSEN opravdu nelze minout, stejně jako prodejnu suvenýrů u něj. Michala zaujme nabídka slunečních brýlí, protože dneska se hodí a on ty své archívní polaroidky poškrábal cestou, jak se snažil vyčistit flíček. V Ústí v Globusu ho žádné nezaujaly a v Bergenu se mu nechtělo hledat optiku. Vybírá, vybírá, až vybere. Michalčina reakce na sebe nenechá dlouho čekat – já si taky něco vyberu. Sahá po první čepici, tmavé, pánské, tak jí nabídnou fialovou alternativu s Trollem a s nápisem Norge. A ještě ponožky se soby (nebo losy?) Čepici si narazí na hlavu, a přestože je dneska výjimečně na zimní čepici teplo, nechce ji sundat ani na chvilku.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Voss Tvindefossen Tvindefossen Stalheimsfossen údolí pod Stalheim
Další zastávkou má být, a taky pět minut před polednem je, hotel STALHEIM, poté, co jsme z E13 odbočili na E16. Michalka spinká, tak sami dojdeme k hotelu – vypadá tak luxusně, že se mi tam ani nechce pro razítko. Na parkovišti si všimneme karavanu z Prahy, konečně nějaký Čech. Sjíždíme serpentinovitou silnicí a odstavujeme v zatáčce auto, že se koukneme na vodopád. Rozesmátě nás vítají jiní Hradečáci: „To snad není možný. Sice máme auto s pražskou značkou, ale jsme traky z Hradce.“ Ptají se, zda jsme byli nahoře ve skanzenu, a my nevíme, o čem mluví… Domečky jsou sice zamčené, ptali se v hotelu a tam jim řekli, že tam jít můžou. Dobrý tip.

Sjedeme dolů a Sivletunelem se vrátíme zpět k hotelu. Kde je ten skanzen? Asi tam, jak ukazuje ta šipka, půl kilometru. Zákaz není, zkusíme dojet autem. Jenže jsme v nějaké osadě, kde se sotva můžeme otočit. Miška se mezitím probouzí a chce ťapat. Když jsme nenašli skanzen, tak se projdeme aspoň na vyhlídku za hotelem, říkáme si. Přímo naproti hotelu si všimnu cedulky „jen pro hosty hotelu.“ A hle, za plotem jsou domečky, to určitě bude ten skanzen-neskanzen. A když tam mohli jiní Hradečáci, proč bychom nemohli my? Procházíme mezi dřevěnými domečky, přes okna můžeme nahlédnout i do zamčených interiérů, Michalka se v jednom malinkém vyfotí, ale procházka ji zmůže tak, že na žádnou vyhlídku už nechce. Přehodnotíme situaci, jdu si říct o razítko a za odměnu dostanu hned tři! Něco málo tady taky zakousneme, a když v rádiu pípají 13 hodin, vydáváme se opět na cestu.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
skanzen u hotelu Stalheim skanzen Stalheim skanzen Stalheim školní WC skanzen Stalheim
Silnice E16 nás ve 13:45 zavede až do FLAM, proslulého svou turistickou železnicí Flamsbana. Ač fanoušci mašinek, nemáme v úmyslu se projet, Michalovým zájmem je vlak si vyfotit do sbírky. Na informačním centru u nádraží razítko nemají a posílají mě do návštěvnického centra. Nechávám Michalku tatínkovi a vydávám se neohroženě na lov. Nějak se ve vestibulu zamotám a domnívám se, že mě šipka zavedla do suvenýršopu. Tam na mě koukají, jako bych spadla z višně. Teprve pak si všimnu, že návštěvnické centrum je vedle. Postavím se tedy do té nejkratší fronty. Dostanu firemní razítko „Fjord sightseeing and tours“ a posílají mě do pokladny, že tam má své razítko železnice. Co bych pro Michala neudělala. I se správně nastaveným datem, heč!

Michalku přebírám do péče, zatímco tatínek jde na průzkum toalet. Miška vzlyká, že chce jít pozdravit bambule. Zavede mě do mnou již jedenkráte navštíveného obchodu se suvenýry ke stolu s čepicemi, ze kterých visí bambulky. Michalka je hladí a ony se roztomile houpou. „Maminko, pohlaď bambule, ty jsou měkoučké, že?“ Díky norským čepicím si malá osvojila další přídavné jméno. Je docela umění dostat malou od bambulí a navštívit WC. Michal jde fotit a dáváme si sraz u protějšího muzea. S Michalkou koukáme, jak se nakládají kola, jak se výpravčí drbe pod čepicí. Michal se vrací z muzea a zůstává s Michalkou pozorovat vláček až do jeho odjezdu, zatímco já v muzeu, kam se nevybírá vstupné, hledám nějaký železničářský suvenýr pro Michala. Kšiltovky nenosí a trička jsou příliš drahá, zkouším tedy jen vyžebrat razítko. Kupodivu nedostanu úřední, ale krásné kulaté s obrázkem vláčku. V 15:00 usoudíme, že můžeme jet zase dál.

15:15 parkujeme v AURLANDU, razítkovací sen nám na íčku nejsou schopni splnit, tak si ve Sparu kupuju krabičku čaje, o kterém jsem za dnešního chladného rána snila. Po třiceti aurlandských minutách vjedeme do žlutého a modrého tunelu. Laerdaltunnel je nejdelší silniční tunel na světě. Michalka kouká, jak je tunel žlutý a pak docela kouká, když vjedeme do modré jeskyně. Michal sice zastavuje a fotí, jako by tady byl poprvé (a naposled), ale Michalku z bezpečnostních důvodů nevyndáváme, zůstávám s ní v autě. Ještě budou dvě modré jeskyně, říkáme Michalce a ona od této chvíle v každém tunelu očekává modrou jeskyni. Tunel nás vyplivne v 16:30 v LAERDALU. I tady jsme už byli, ovšem íčko bylo zavřené. Letos jsme přijeli v lepší dobu. Dostaneme datumovku, která byla použita naposledy 28.6.2015.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Flam Flam Flam Aurland Laerdaltunnel
Vracíme se do Aurlandu, ovšem nikoliv tunelem, ale vyhlídkovou cestou AURLANDSFJELLET (Fv 243). Nahoře se otevírá nádherné panorama, sníh a sníh a sníh a místy jen 2°C . Na rozdíl od Michala nevylézám z auta a spokojím se s pohledem přes okno. Místo je kouzelné, na parkovišti už je nachystán na nocování karavan, ale teplotu jako naprosto nevhodnou uznává i Michal. Musíme někde něco najít, až sjedeme dolů.

17:55 zastavujeme na vyhlídce STEGASTEIN. Nic zlého netuše, navštívím záchody a po dlouhé době se mi pořádně zvedne kufr - mísa plná papíru v různých odstínech žluté a hnědé. Vydržím, i kdybych nemohla. Dvacet minut kochání se výhledem na Aurlandsfjord uteče a rozhlížíme se při silnici po nocležišti. V Aurlandu jen s Michalkou využijem čisté a voňavé toalety a pokračujeme v hledání. Bohužel nikde nic nenajdeme a projíždět zase tím téměř třicetikilometrovým tunelem a doufat, že za ním se vhodné místo objeví, se nám nezdá jako dobrý nápad. Rozhodneme se vrátit do FLAM.

V 18:50 se nám zalíbí odpočívadlo oddělené od silnice kamennou zídkou (kousíček za odbočkou na Otternes), možná by se sem při dobrém situování vešel i stan. Ale auto bude určitě lépe zvukově izolované. Rychle upravíme ložnici – při pohledu vzhůru není vyloučeno, že se něco přižene nebo přežene. Michalka pomáhá vybalovat spacáky a večeři zapije téměř dvěma hrnky čaje. Po osmé hodině už lezeme do auta a tatínek spouští videoprojekci a následně máme problém donutit Michalku spinkat. Na pravdu o jejím argumentu: „Spinká se, až je tma.“ má opravdu ještě nevyzrálou mozkovnu. Nechce dneska spát nahoře a minule jsme jí (v touze po klidu) slíbili (jojo, sliby – chyby), že bude spát s námi dole. Pořád se souká ze spacáku a cpe se na mě, ačkoli směrem k tatínkovi má spoustu volného místa, ale ráno vstaneme v dobré náladě a plní energie všichni.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Aurlandsfjellet Aurlandsfjellet Aurlandsfjellet Aurlandsfjord nocování


Pátek 10. 7. 2015, den sedmý - 164 km
mapa 7.etapy (kliknutím zvětšíte) Budí nás před tři čtvrtě na osm tatínkův močový měchýř. S Michalkou bychom klidně spaly dál, ale když velitel zavelí, sbalíme, posnídáme a ještě se kousek projdeme k vyhlídce na fjord, kterou Michal objevil při včerejším průzkumu noclehárny. Nachystáme si teplejší oblečení na dvě výškové prémie, co nás dneska čekají, a v 9:00 odjíždíme. Profrčíme žlutým a modrým tunelem, chceme se stavit znovu v LAERDALU na íčku a aktualizovat wifinou počasí (hnusné a ještě hnusnější), ale otvírají až v deset. Zbývajících 20 minut strávím s Michalkou na hřišti a tatínek na záchodě. Zatímco Michal na íčku aktualizuje počasí a stahuje novinky, Michalka krmí dvě asi bronzové rybičky před íčkem.

10:35 míříme po silnici č. 53, 10 minut se zdržíme vyhlídkou na SOGNEFJORD a v 11:30 hledáme ze všech sil íčko v OVRE ARDALU. Když ho konečně najdeme, zklamaně odcházíme, jedná se totiž o regály s materiály a počítač s frontou v areálu kavárny v přízemí knihovny. Aspoň se zde k využití nabízí luxusní sociální zařízení. Michalka dostane pod kalhoty punčocháče a navrch bonusovou mikinu a pět minut před dvanáctou můžeme stoupat. Nadšeně uznáváme, že tak vymetenou oblohu, jaká se v tuto chvíli nabízí, jsme nečekali ani ve snu. Kromě dvou silnic a necelých dvou set kilometrů nemáme v plánu vůbec nic, takže dnešek může (díky itineráři a hlavně díky počasí) být stoprocentně kochací.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pohled na Flam Sognefjord Tindevegen Tindevegen Breheimen
Na Fv302 (Tindevegen) platíme 75 NOK mýtné (pouze kartou) a ani netušíme, že to tady bude tak úžasné. Na téměř každém odpočívadle či parkovišti vystoupíme, Michal plní kartu ve foťáku a kazetu v kameře, Michalka hází kamínky a dělá stopy do sněhu. Jak přibývá nadmořská výška a zintenzivňuje se fičení, dostává Michalka další nachystané oblečení. Působí dojmem, že na každou zastávku má speciální kostým. Nejdéle (40 minut) se zdržíme na vrcholu průsmyku MURANE ve výšce 1300metrů.

Ve 13:30 si naordinujeme obědovou pauzu před hotelem TURTAGRO, dostaneme razítko, ale nedostaneme žádnou mapku, kde by byly zakresleny odbočky v následujícím národním parku, který se minule nesmazatelně vryl do našich srdcí. Michal se tady chtěl zdržet a trošku více oblast prozkoumat. Snad najdeme nějakou mapu na některém z odpočívadel či výchozích bodů pro pěší túry.

Na hodinky nekoukáme a plynule z jedné úžasné oblasti přejíždíme na silnici č. 55 do národního parku JOTUNHEIMEN. Minule jsme netušili, že se jedná o národní turistickou trasu SOGNFLEJJVEGEN, letos už sem míříme záměrně plni nádherného očekávání, které je naplněno do nejmenších detailů. Na prvním odpočívadle OSCARSHAUG vylezeme i k mohylce a rozhlížíme se po úžasném místě, tentokráte za denního světla. Na dalším odpočívadle Michalka spinká, její smůla, nedostane sušenku a posádka auta s norskou SPZ nás pozdraví česky. Vyzvídají, jak jsme to vyřešili s placením mýtného. Radíme jim, že jsme minule na benzínce ukázali, kudy jsme jeli a oni nám sečetli všechny projeté mýtné úseky a zaplatili jsme. To prý zkoušeli, ale obsluha naprosto nechápala, co po ní chtějí. Asi blbá benzínka. My to letos neřešíme, necháme si poslat domů vyúčtování, posílají to bez penále. Jenže u auta z půjčovny může být problém, půjčovna si většinou rovnou naúčtuje i penále. Doporučili jsme jim, ať se domluví v půjčovně, až auto budou vracet. Zkoumáme zde mapu s odbočkami, přesně takovou, kterou Michal chtěl. Ale Jotunheimen si podle ní projet nemůžeme, protože s sebou nemáme ani lyže ani sněžnice.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
u hotelu Turtagro Jotunheimen Jotunheimen Jotunheimen Jotunheimen
Na dalším odpočívadle Michalka stále spí, ale společná fotka na sněhu do kalendáře je žádoucí. Budit malou nechceme, vyndáváme ji i se sedačkou. Manipulací se ale probouzí a na další zastávce už je čilá, všimne si kamínků a sněhu a ne a ne ji dostat do auta. Ať si užije, dneska nikam nespěcháme.

Zastavujeme u stavení s názvem SOGNFLEJJHYTTA, jeho přístavba ještě voní po novém dřevě. Mají zde upravené běžkařské trasy, ucházející záchody, ale razítkem buď nedisponují nebo ho zatajili. Razítko zkusím (úspěšně) získat v hotelu KROSSBU.

Dole zkoumáme značenou mýtnou cestičku kamsi. Nedozvíme se ale přesně, co skýtá zajímavého, tak zkusíme zajet přímo k mýtnici a zjistit, kolik se platí. U mýtnice Michalka honí pasoucí se ovečky. Tady už to není tak krásné, takže 60NOK se rozhodneme ušetřit a zamíříme na už jednou vyzkoušené odpočívadlo v lese.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Jotunheimen Jotunheimen Jotunheimen odpočívadlo LIASANDEN RASTEPLASS
16:30 zakotvíme na odpočívadle LIASANDEN RASTEPLASS. Michalce se tady líbí, okamžitě se shání po autíčku, aby mohla vozit šišky. Největší výklenek už je obsazený karavanem, takže nacházíme jediné místo, kam se vejde náš velký stan. Komáři ani mušky neotravují, takže můžeme nechat pořádně vyvětrat postavené obydlí. Jsme tu jako v kempu, dokonce si mezi stromy natáhneme šňůru na sušení prádla, především ručníku, který nestačil v autě proschnout, a po večeři také utěrky. Postupně přibývají další nocležníci. Využíváme záchodů s teplou vodou ke spáchání hygieny. Michalka poslušně před spaním využije nočník, který kráčím vyklopit a vymýt do civilizované místnůstky. Na noc už se mi nechce, ale ráno si určitě musím umýt hlavu, abych se cítila jako člověk. Jediné, nač se musíme připravit, je očekávaná zima v noci. Michalce obětujeme každý mikinu, aby získala jednu izolační vrstvu navíc, čaj se ráno taky nejspíš bude hodit.


Sobota 11. 7. 2015, den osmý - 227 km
mapa 8.etapy (kliknutím zvětšíte) Jako první vstává výjimečně tatínek, který už od čtyř hodin musí na záchod a déle než do 7:15 prostě nevydržel. Mikiny coby Michalčina podestýlka jsou mokré, sražené tělesné teplo jako každé ráno na spodní straně lehátka. Dnes je suché lehátko. Mikiny rozprostřeme na kapotu vyhřátou od sluníčka. Michalka do sebe kopne mlíko a pak kolem nás pobíhá s autíčkem, kamínky a šiškami.

Umytí, usušení, s vyčištěnými zuby a já i s umytou hlavou odjíždíme v 9:35 do LOMU. Razítko odtud už máme, na íčku chceme ale nabrat nějaké materiály pro inspiraci. Bohužel směrovka k íčku je přelepená, íčko zrušeno. Aspoň se hezky česky nasnídáme, konečně došlo na paštiku poté, co jsme ráno snědli poslední kousek perníkové buchty. Obejdeme kostel, uděláme společné foto. Překvapuje mě, že v době selfíček se stativem a nastavenou samospouští vzbuzujeme takový rozruch. Pět minut po desáté jsme opět nachystaní k odjezdu.

U benzínky v BISMO doplníme Fandovi vzduch do pneumatik a v 11:20 stojíme před íčkem ve SKJAK. Otevírá až ve 12, a to tady už nebudeme. Daleko sice neodjedeme – u silnice si všimneme nově budovaného snad koupaliště či čeho, zakládají tady trávníky kolem cestičky okolo dvou rybníčků. Michalka hází kamínky do vody, tatínek hodí kus kůry a ukáže Michalce lodičku. Při vrhání kůrou ale vrazí do foťáku, a tak nepřivázaná krytka objektivu letí. Naštěstí spadne ke břehu, takže Michal ji vyloví. Ale hned, jak budeme doma, objednáme minimálně dvě náhradní. Na krytce není žádné očko nebo místo, kam by se dal připevnit provázek. Michal vezme velký kus dřeva a slibuje Michalce, že až bude voda blíž (momentálně procházíme lesíkem), pustí ještě jednu loď. Stane se tak u potoka, který přitéká do většího z jezírek. Lodička se ale zasekne hned nad rourou. Kapitán si poradí, najde velký klacek a lodičku postrčí. Michalka je nadšená, že lodička proplula rourou a točí se pořád dokola ve víru. Aby jí nebylo smutno, pošlou lodičce ještě malého kamaráda.

Pět minut po dvanácté pokračujeme ke známé vyhlídce Dalsnibba, tentokrát ale nemíříme po hlavní silnici, nýbrž odbočkou Fv258 přes lyžařské středisko STRYN. Středisko je nadnesený výraz, jedna budova, jeden vlek a jedna sjezdovka. Lyžařů je tady docela dost, ale ne tolik, aby u vleku byla fronta. Neposmívám se, co bychom za takové středisko dali v Krkonoších!

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Bovra Lom Skeisoyi Strynefjellet Stryn
Dvacet minut se zabavíme a zkratka (či spíš prodlužka) nás vyplivne na hlavní silnici, kde na nás čeká mýtnice. Zaplatíme 110 NOK a stoupáme vzhůru. Je zde tepleji, než jsme čekali, sluníčko svítí už od rána, příliš nefouká.

14:10 vystupujeme na vyhlídkovém místě DALSNIBBA. Porozhlédneme se z vyhlídky, dojdu pro razítko. Odtud i z Trolí stezky máme, ale jedno z nich je s datumovkou. Přestože jsem se doma dívala, už to zase nevím. Takže pro jistotu. Na kamenech procvičíme Michalčinu odvahu a koordinaci pohybů. Za odměnu se bude moct koukat na krásné fotky. Nahoře strávíme skoro celu hodinu a dále se zdržujeme a procházíme na vyhlídce FLYDALSJUVET, kolem které sjíždíme. Michalku zde fascinují zámky připnuté na zábradlí, pořád je chce hladit a počítat.

15:35 v GEIRANGER nás směrovky s íčkem zavedou k Norskému centru fjordů, než vyžebrám razítko, Michalka s tatínkem otestuje skluzavku, ze které ji následně nemůžeme dostat. Šup, šup, potřebujeme stihnout loď, čím dřív, tím líp. Neplánovaně zahlédneme zelené íčko, takže zastavíme. Musím počkat notnou chvíli, než někdo přijde, čekání ale bylo zbytečné. Bohužel.

Rv63 nás táhne do EIDSDAL. Na trajekt nemusíme čekat, přijeli jsme v pravý čas na nalodění se. Než se Michalka pořádně usadí na křesle tak, aby viděla, už ji zase přemlouváme, že musíme jít do autíčka, protože už budeme na místě.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pohled z Dalsnibba pohled z Dalsnibba Geiranger na trajektu trajekt
Po necelých deseti minutách plavby vyjedeme v LINGE a pokračujeme zase po souši do VALLDAL. Minule jsme íčko našli, ale buď neměli razítko, nebo otevřeno. Teď jsem úspěšná. A pomalu abychom hledali místo na spaní. Ideálně na stan, protože pak už nebude téměř kdy – buď máme plánovanou cestu až do pozdního večera, nebo bude dle předpovědi pršet a pršet. Nebo obojí. Máme dvě možnosti – najít místo ještě před soutěskou a tou začít zítřejší program, nebo místo do těch 16 kilometrů nenajdeme a stihneme soutěsku proběhnout ještě dnes. Moc daleko ale za soutěsku jet nemůžeme, cesta začíná stoupat a spát znovu v 700 metrech nebo dokonce výš už opravdu nehodláme.

Jak tak hledáme místo, narazíme na GUDBRANDSJUVET. Soutěsku, kterou už známe z minula, ale proč si ji nepřipomenout? Pod parkovištěm je nádherná louka, kdybychom si tam dolu přenesli věci, nebyli bychom ani moc vidět. Jdeme plácek omrknout, ale na to, abychom si postavili stan přímo u cedule NO CAMPING, nám dostatek drzosti přece jen chybí. Deset minut stačí, abychom prošli ocelovou vyhlídkovou plošinu, jít do kavárny pro razítko mi přijde zbytečné. Spíš se musíme soustředit na hledání možnosti ubytovat se. Sice není ještě tak pozdě (18:00), ale hlavy si málem ukroutíme, jak hledáme. Výškový limit 450 metrů nad mořem se nám očividně splnit nepodaří. Zajíždíme do dvou odboček, ale obě vedou ke stavením, štěstí nám dneska nepřeje. Hodně nahlodaní jsme u jakéhosi JZD, okukujeme místo na kraji louky, tady už mají seno shrabané, traktor jezdí jen na druhé části za provozními budovami, sem už nepojede. Od silnice bychom byli docela krytí, ale cosi nám pořád nedovolí zaparkovat a vybalit obydlí. Radši jedeme ještě kousek dál a poslední zoufalý pokus učiníme odbočkou na LANGDAL, kudy je značený i kemp.

18:20 narážíme na plácek, který si okamžitě získá naši plnou důvěru a náklonnost. Posekaná tráva, vyštěrkované prostranství, uprostřed stůl a lavičky (v neposekané trávě) a houpačky a průlezka. „Maminko, tatínku, tady musíme spinkat, tady se mi to líbí,“ hlásí malá při pohledu z okýnka. Luxusní místo ale patří už ke kempu - cedulka s nápisem plass nr. 1 a šipka dál (plass nr. 2: 750 m) Popojedeme tedy ještě kus dál, třeba narazíme na recepci a na ceník. Kdyby nechtěli majlant, proč se jednou nevyspat v kempu? Jenže další místa jsou vysekaná sotva pro jeden karavan, pak kus les a zase jeden výsek. Narazíme na ceduli „Informacijon pl. nr. 15“. Kam až máme jako jet? Tam určitě už nebude takový klidný plácek, vrátíme se rychle na začátek kempu, aby nám místo, které jsme našli s takovým úsilím, někdo náhodou neobsadil.

Na dřevěné ceduli najdeme instrukce, platí se každá noc, kasíruje se večer, pokud nechcete být rušeni, vložte do obálky 50 NOK a obálku dejte za stěrač auta. Za všechno nebo za osobu? 100 NOK by pořád ještě šlo, Michalku ještě ukecáme. Rozhodnutí je jasné, dál už nejedem. Jakmile Michal začne kolíkovat postavený stan, vyrojí se zpod odkopnutého kamínku tisíce rezavých mravenců. Teď nás sežerou za to, že jsme jim narušili hnízdo. Pro dobré sousedské vztahy přenášíme postavený stan na druhý konec plácku, přeparkujeme auto a pokračujeme ve vypínání a vybalování ložnice. Tatínek se ujímá přípravy večeře a já povinně musím s Michalkou na houpačku.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Gudbrandsjuvet Langdal-kemp Langdal-kemp hygiena kemp i s houpačkou
Po deváté hodině večeříme u vlastního stolečku, když je erární zarostlý. Z rubu cedule objevíme schránku s obálkami s nadepsanými stvrzenkami, všechny na 50 NOK za ubytování. Vyplníme dle instrukcí SPZ a zalepenou obálku s padesátikorunou dáme za stěrač, jak si majitel přeje. Váháme, zda nechat obálku v kastlíku, ale tam jsou jen prázdné obálky. Když tam nic nenajde, půjde k autu. Kemp je oblíbený u vodáků, během večera směrem k recepci míří dost aut, většina s lodí na střeše, dokonce i dvě české posádky. Tradiční večerní blbnutí ve stanu nesmí chybět ani dnes a opět musím napsat, že v noci střídavě prší a neprší v různých intenzitách.


Neděle 12. 7. 2015, den devátý - 234 km
mapa 9.etapy (kliknutím zvětšíte) Vstáváme asi v půl osmé, momentálně neprší, ale na jak dlouho to je, nemáme tušení. Stan je posetý kapkami, ložnice v rohu mokrá, v trávě se lesknou kapky. Michalka vyfasuje gumáky a mlíko a my se dáváme do likvidace ložnice. Ložnici rozložíme na vyštěrkované místo, materiál je rychleschnoucí. Následuje záměrně způsobené zemětřesení. Teprve, když dáváme první věci do auta, všimneme si, že obálka za stěračem zůstala netknutá. Co jsme si vlastně z kempu vzali? Ani do sprchy jsme nešli, to by byla procházka minimálně kilometr. Jen dvě lahve vody, která je sice označená jako pitná, ale plave v ní nějaký čurbes, takže ji radši budeme používat jen jako užitkovou. Rozhodujeme se typicky česky – hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. Padesátikorunu si usušíme sami. Tohle místo povedeme v patrnosti, protože není vyloučeno, že nás sem zase někdy toulavá krev zavede.

10:00 odjíždíme a na dosah (20 minut jízdy stále po Rv63) máme plánovanou jako další atrakci silnici TROLLSTIGEN. Trollí stezka (nebo Cesta Trollů) má být pokořena i Michalkou, která se typicky norských postaviček hrozně bojí, takže přemlouvat ji ke společné fotce s Trollem je vždy dřina. Domluvili jsme se večer s Michalkou, že když Trolla podrbe za ouškem, dostane za statečnost sušenku. Nejprve si projdeme všechny tři vyhlídky, Michalku z bezpečnostních důvodů nijak nedružíme s Trollem, aby pak byla vůbec nějaká společná usměvavá fotka.

Michalka cupitá po svých, občas se jí nožka smekne, ale zvědavě pozoruje, co se děje pod námi. Sleduje autobusy a auta s boxy, jak se šplhají nahoru nebo se sunou dolů, a my pochvalujeme letošní počasí v těchto místech - takovou dobrou viditelnost jsme tu minule neměli. S vypětím všech sil posbírám nějaké kamínky, abychom s Michalkou mohly na vhodném místě „žbluňkat“, a přesuneme se k Trollovi otestovat, zda včerejší domluva platí. Sušenka je natolik silná motivace, že Michalka uzná, že Troll asi vážně nekouše, rychle a nejistě ho podrbe za ouškem a významně praví: „A teď tu sušenku!“ Slib plníme a Michalka s hrdým výrazem konzumuje mňamku.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
ranní snídaně ranní hygiena Trollstigen Trollstigen Trollstigen
Nezbytná je i návštěva zdejších záchodů a se vzrůstající frekvencí turistů v pravé poledne zahájíme sestup. Za mostkem ještě zastavíme kvůli fotečkám vodopádu STIGFOSSEN. Jestli jsme do včerejška ještě měli pocit, že Češi oproti roku 2011 ztratili o Norsko zájem, dneska už jich je tady požehnaně. Asi jsme tentokrát jeli méně obvyklou trasou.

Napojíme se na E 136, ale vydáváme se do protisměru (vzhledem k našemu plánu). Cílem je návštěvnické centrum TROLLVEGGEN BESOKSSENTER, kde se Michal chce podívat na nějaké materiály k naší další cestě. Minule tato instituce ještě voněla novotou a razítko určitě neměli, připadám si jako prázdninový inspektor na kontrole. Materiály nemají žádné, jen kvantum suvenýrů, ale zato mají krásné razítko. Slečna datum šteluje tak pečlivě, že místo 12 nastaví 21. Pak teprve pokračujeme v cestě dle plánů.

13:10 přijíždíme do ANDALSNES, kde mají íčko na nádraží. Kromě razítka (neúspěšně) se zajímám i o procházku na vyhlídkovou plošinu Rampestrecken, která nás zaujala na obrázku. Výchozím bodem je parkoviště udělané z bývalé benzínky, asi hodinová cesta vede do kopce, s kočárkem schůdná není. Podíváme se na nebe a nemůžeme s jistotou říct, že se každou chvíli nerozprší, procházku nejistým terénem kvůli Michalce vzdáváme. Třeba někdy příště.

Navštívíme KIWI, ale v neděli je to s nabídkou pečiva docela slabota. Bereme nějaké celozrnné housky a plníme Michalce přání - vracíme se na nádraží, kde na lavičce poobědváme. Předtím ještě nakoukneme do odstaveného vagónu, který slouží jako kaplička. Zajímavý nápad.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Andalsnes Andalsnes Andalsnes Andalsnes Langfjorden
Postupujeme dále podle plánu po silnici č. 64, ale místo trajektu, přes který je vedena z Afarnes, volíme cestu po souši silnicí č. 660 přes EIDVAG, kde uděláme krátkou pauzu a pokračujeme až do MOLDE (příjezd 17:30). Kromě kostela, dvou soch a íčka, které je zavřené (ale abychom věděli, v kolik ráno otvírá), máme v plánu zdolat vyhlídku s údajně nejčastěji fotografovaným norským panoramatem. Radniční náměstí se sochou dívky s růžemi najdeme snadno, ale se sochu jazzmanna stojící na stejném náměstí, kde je informační centrum, se zdá být situace komplikovanější. Když konečně narazíme na ceduli s mapou, nejsou v ní popsané ulice, takže je k ničemu. Cestou k autu si všimneme směrovky k IC a zjistíme, že obě hledaná náměstí jsou vlastně jedno, pouze rozdělené silnicí na horní Radhusplass a dolní Torget. Zítra v 8:30 nástup pro razítko a teď hurá na VARDEN.

Na kopci stojí restaurace bez razítka, ale zdejší výhled je opravdu úchvatný. Několik karavanů tady bude očividně nocovat, ale my? O kousek níž nás zaujme méně frekventované odpočívadlo. Ze silnice vidíme dřevěný přístřešek, jdeme se podívat, co tu je - lavičky, ohniště, odpaďák, nedaleko nějaké jezero a spousty vyšlapaných cestiček v mechu a kapradí. A plácek tak akorát pro stan. Z parkoviště sem věci doneseme. Buď budeme spát ve stanu tady, nebo jinde v autě. A stan je asi poslední možnost.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Molde Molde Molde Molde nocování
18:10 se pustíme do budovatelských prací a po dvaceti minutách si uvědomíme, že nás obtěžují malé hnusné mušky. Komáři se zde vyskytují v menší míře, ale mušky jsou otravné k nevydržení. Schováme se do stanu a tatínek připraví večeři, najíme se a pak ve zrychleném provozu umyjeme nádobí. Michalce se dneska vůbec nechce spát, ještě v půl dvanácté se spánku brání zuby nehty. Vymýšlíme v zoufalství povídačku o velkém pavoukovi, který číhá před stanem a kouše děti, které nespinkají. Celkem pětkrát ji musím ukládat ke spánku, nejdřív vyleze ze spacáku jen tak, pak chce čůrat, pak napít a nakonec ji něco lechtá na kolínku.


Pondělí 13. 7. 2015, den desátý - 355 km
mapa 10.etapy (kliknutím zvětšíte) 6:45 zvoní budík, tradičně je stan mokrý. Mechanicky sbalíme všechno z interiéru, ložnici rozložíme o kousek vedle a jako vždycky způsobíme stanotřesací opatření proti kapkám vody. Konečně jsme si ujasnili, jak stan postavit a sbalit bez komplikací a dohadů. Dokonce se nám včera povedlo stan sbalit tak, že se vešel do svého obalu i s pytlíkem tyček. Michalka nám nádše pomáhá nosit do auta věci - svůj spacák, kamarády, židličky… Když kamarády přepočítáváme, pohřešuje se kroupa. Ve stanu není, v ložnici taky ne, v autě ne, takže nezbývá, než přinést z auta spacáky a pořádně je prohledat. Jak to už pan Murphy určil, kroupa vypadne až z posledního rozdělaného spacáku. Zase sbalit a znovu odnést do auta.

Modro, které nás uvítalo do nového dne, se bezpečně vypařilo, než jsme v 8:55 hotoví a připraveni k odjezdu. Dnešek a zítřek by měl celý propršet, aspoň podle předpovědi, kterou aktualizuje Michal na IC v MOLDE. Razítko máme, nepříznivou předpověď počasí taky, tak se zase suneme dál. Směrovky ve městě BUD nás dovedou k německé pevnosti ze II. světové války ERGAN. Za deset minut otvírají, zatím si projdeme to, co lze volně vidět. Michalka opět krmí vysochanou rybičku. Dovnitř vlezeme s doprovodem autobusu plného turistů, dostaneme razítko a využijeme toalety.

10:10 odjíždíme za drobného deště s mapkou Atlantské cesty před očima, abychom neminuli žádné zastavení. Ale ATLANTERHAVSVEIEN je velmi dobře značená, první dvě zastávky - vyhlídkový bod KJEKSA a ASKEVAGEN najdeme podle směrovek. Bohužel si to zrovna moc neužíváme, protože od moře dost fičí. Problém máme trošku s nalezením bodu číslo 3 - MYRBAERHOLMBRUA. Než se k němu dostaneme, začíná úsek přes moře, který si chce Michal natočit. Bez zastávky tedy projedeme Atlantskou cestu až na konec, vracíme se zpátky a pokračujeme od třetího bodu v průzkumu. Průzkum je však vzhledem k počasí spíše letmý. Na Myrbaerholmbrua byly postaveny dva rybářské mostky, zakončené lavičkami. Projdeme se pouze po jednom, rybářů je tu dostatek, ale úlovek nevidíme ani jeden. Následně stavíme na ostrově ELDHUSOYA, kde má být kromě kavárny také informační centrum. Dopředu jsme počítali s tím, že tady určitě budou mít razítko, bohužel íčko má formu prostoru s brožurami a letáky. Smůla. Ve svižném tempu proti větru projdeme zdejší okružní cestu. Zastávku GEITOYA už vynecháváme záměrně, procházku k rybářské plošině nepotřebujeme absolvovat.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Bud Atlanterhavsveien Atlanterhavsveien Kristiansund Kristiansund
Po atlantském dobrodružství nás silnice 64 vede skrz tunel Atlanterhavstunnelen, za který zaplatíme 130NOK (93 za auto s řidičem a 37 za dalšího pasažéra). Ve 13:30 parkujeme ve městě KRISTIANSUND. Nejprve v COOPu sháníme pečivo - vybereme si něco, co nikde nemá štítek s cenovkou, všimneme si ale cenových kódů (A, B, C asi jako u nás v papírnictví na přáních). Ceny za kilogram? U pokladny zjišťujeme, že ceny jsou za kus. Hned dáme malou ochutnávku, k paštice to bude stačit. Navštívíme IC, ovšem s razítkem nepochodíme. Projdeme se po promenádě k vodě, Michalka objeví dvě dřevěné průlezky-lodičky, ve kterých se musí vyfotit. Osm tipů, co si nenechat ujít, podle brožury je muzeum, aquapark, výlet lodí na ostrov, takže tady jsme docela rychle hotovi. Popojedeme pod jakýsi kopec, odkud je prý nejhezčí pohled na město. Stojíme na vyhlídce u nějakého kanónu a koukáme směrem k vyhlídce VARDEN, kam máme namířeno. Výhled z tamní uzavřené rozhledny opravdu není tak dokonalý jako od kanónu.

Dneska to na stan rozhodně nevypadá, dokonce i nudle jsou v ohrožení, uvidíme, co vlastně bude. Pro jistotu využijeme toho, že momentálně neprší, a pořádně se nasvačíme na nově vyhlížejícím odpočívadle na křižovatce silnic E39 a Fv285 před mostem Bergsoysundbrua. Nepršet nevydrží moc dlouho, a když dorazíme v 17:40 do města SUNNDALSORA, je téměř průtrž mračen. Zdejší íčko už má být zavřené, zajedeme ke kulturnímu domu, který má otevíračku až do 23 hodin a v němž by měla být pobočka turistických informací. Pult se zeleným IC je osvětlený, ale opuštěný, a nikdo se k němu nehrne. Dojdeme si na toalety, pak se osmělím a zaklepu na přivřené dveře. Pán ochotně jde prohrabovat šuplíky u zeleného pultu, ale uzavře celou pátrací akci slovy: I´m affraid.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Kristiansund-Varden Bergsoysundbrua svačina nocoviště někdo ještě nespí
Deset minut před sedmou stavíme v dešti před nádražím v OPPDAL. O úspěšnosti lovu razítek silně pochybujeme, ale aspoň záchody by mohly být v provozu. Využijeme je nakonec všichni tři, ovšem dost dlouho nám trvá, než se přes rozkopané silnice, uzavírky a objížďky k nádraží vůbec dostaneme. Předpověď počasí na dnešek vyšla stoprocentně - stále prší a prší a prší.

Sedíme v autě před nádražím a řešíme, co udělat. Vypadá to na krizovou variantu alá Hirtshals, jen pořád nevíme, kde budeme spát. Volíme variantu prvního vhodného odpočívadla, které se nám ukáže ve 20:15 hod. na GPS souřadnicích 62°24'22.8"N 9°38'11.0"E.



Úterý 14. 7. 2015, den jedenáctý - 513 km
mapa 11.etapy (kliknutím zvětšíte) 6:10 se ozve Michalka: „Já už chci jet!“ K balení nemáme skoro nic, mlíko zatím ještě nechce, takže za 15 minut můžeme odjet a snídani Michalce uděláme někde poblíž HJERKINN.

V DOMBASU je v 7:45 íčko ještě zavřené, tak aspoň koupíme chleba, nějaký s jogurtem, dokonce se trefíme i do očekávané ceny. Poprvé ale chceme platit mincemi a nějak nám uniklo, že mince se nedávají pokladní do ruky, ale do automatu, který i mince vrací. Vždycky se najde něco, co nás burany dokáže překvapit.

Pokračujeme stále po E6 za docela ucházejícího počasí (zataženo, ale neprší)a snažíme se trefit správnou odbočku k zemním pyramidám, tzv. Bílým mnichům. Včera nám dalo hodně zabrat, než jsme podle popisu cesty dokázali nastavit navigaci tak, aby nás k této přírodní zajímavosti dokázala vést. V jednom cestopise se psalo „přes Dombas a Dovre“ a my pořád hledali odbočku v blízkosti Dovre, přestože ve skutečnosti je SELSVERKET, odkud odbočka vychází, až asi 3km před Ottou).

Naštěstí také stačí dávat pozor a všimnout si směrovky s nápisem KVITSKRIUPRESTINNE. Naprosto nevhodně začíná pršet. Po chvilce narazíme na závoru, kterou si sami musíme zvednout poté, co do obálky vložíme 30NOK. Narazíme na parkoviště a přesně nevíme, co nás čeká.

Někde na netu jsem četla, že cesta k těmto vzácným útvarům vede 10 minut do kopce. Směrovka neomylně ukazuje do kopce tak prudkého, že prudší už může být jen kolmice. Michal zapochybuje: „Jsem zvědavej, jak tohle malá zvládne.“ Já jsem spíš zvědavá na těch avizovaných 10 minut. Navrhuju to vzdát, ale nejsem vyslyšena. Prší i mezi stromy, kořeny a kameny mají tendenci se smekat. Kdykoli to je jen trošku možné, beru Michalku na záda, ale místy musí ťapat sama, samozřejmě aspoň za ruku. Když se před námi objeví prudké schody, jsme téměř u cíle. Michal jde celou dobu napřed, aby mohl v klidu fotit, případně aby celou akci pro neschůdnost terénu odvolal, my se za ním táhneme co možná nejrychleji na dané podmínky. Za schodištěm následuje ještě chvilku přírodní terén a další schody už vedou na spodní „vyhlídkovou plošinku“ a dále kolem útvarů na plošinku horní. Fotograf musí samozřejmě nahoru, já se spokojím s jediným úhlem pohledu.

Cesta dolů je ještě náročnější, na záda můžu vzít malou pouze na schodech, jinde bychom uklouzly a sletěly obě. Slibuju naší malé turistce bonbón, když přestane fňukat, že to klouže (mně to taky klouže a nekňourám) a že tam nedojde (to jsem si myslela cestou nahoru, teď už se k autu nějak dokutálíme). Kupodivu vidina bonbónu zabírá a malá nebrečí, ani když uklouzne a svalí se jako pytel brambor. Tatínek je opět rychlejší a v mezičase už Michalce její odměnu připravil, abychom se nezdržovali hledáním v boxu.

Musím nás pochválit, i se sundáním špinavých botiček a rozprostřením mokrých bund v interiéru automobilu od příjezdu do odjezdu potřebujeme 35 minut, ale určitě bych tuhle procházku neoznačila za tak jednoduchou, že ji zvládne i tříleté dítě. Navíc mám nepříjemný pocit, že Bílí mniši na fotkách (i na našich, které neprošly žádnou úpravou) vypadají lépe a mohutněji než v reálu temného zapršeného lesa za dřevěnou ohradou.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
snídaně Kvitskriuprestinne sestup zpět k autu Bessegen Jotunheime
Cesta dále vede do osady Mysuseter a k nějakému prý malebnému jezeru, ale my se vracíme na hlavní tah, abychom v informačním centru města OTTA sehnali razítko a využili záchody, na obé nám stačí 20 minut a v 9:50 zase ujíždíme dál.

Ze směrovek a tabulí vyčteme, že íčko by mělo být také ve VAGAMO, ale ať hledáme, jak hledáme, nenajdeme ho. Tentokrát nás v NP Jotunheimen doprovází naprosto odlišné počasí než při návštěvách předchozích. Zkoušíme jen tak zajet odbočkou, kde je značené jezero BESSEGEN, v kiosku (Gjendeosen kiosk and parkering) získáme krásné turistické razítko a koupíme si pohled. Michalku z auta nevyndáváme, je chladno, fouká a prší. Na dalších dvou rychlozastávkách už nevystupuju ani já, počasí venku je vhodné akorát tak pro fotografa, který se specializuje na zamlžené kopce v mracích. I Michal toho začíná mít plné zuby, takže na třetí fotografické zastávce už nevylézá ani on, pouze stáhne okýnko.

Silnice č. 51 nás ve 12:15 vyplivne přímo před íčkem v BEITOSTOLEN. Pak mě přemáhá dřímota a budím se, až když se parkuje ve FAGERNES. Je za pět jedna. Nejdřív dostanu razítko železniční pokladny, pán mi ho otiskne bez mrknutí oka, pak teprve si všimnu šipky, která říká, že turistické informace jsou až ve vedlejší místnosti. Ve čtvrt na dvě už zase startujeme.

Jedeme směr Lillehammer a nestačíme se divit, že i v Norsku se najde silnice s dírami a pěkně zaflikovaná (Fv204). Najednou se informace na směrovkách s navigací rozchází, a protože cesta, kterou nás chce tahat navigace, vypadá skoro jako nezpevněná, volíme zde směrovky. Necháme navigaci trasu přepočítat, čekáme, že nám předtím nabízela nějakou zkratku, ale oproti původním 134 kilometrům nová trasa ukazuje jen 113 km. Když se ocitneme na lepší silnici, navigace nás opět žene jinam, než ukazují směrovky. „Kašlu na tebe,“ nadává Michal ElGině, ale po chvilce před cedulí avizující mýtnou bránu se jí hluboce a upřímně omlouvá.

V 15:45 parkujeme v LILLEHAMMER u nádraží, v jehož útrobách je skryté íčko. Michalku do hustého deště nevytahujeme, Michal zaktualizuje počasí a stahuje novinky, aby mohl offline číst. Poté zajedeme ještě k olympijskému muzeu, razítko se hodí vždycky a mohli bychom tam vybrat nějaký suvenýr, musíme utratit poslední noky. Když konečně najdeme nějaké dveře do areálu, všimneme si cedule, že olympijské muzeum se přestěhovalo na Maihaugen. Tam je nějaký skanzen nebo co, koukala jsem na to v mapě a směrovky tam vedou taky.

Když dorazíme na MAIHAUGEN, zjistíme bohužel, že nové olympijské muzeum bude otevřeno až začátkem příštího roku. Suvenýry tady taky nejsou nic moc, vybereme pohled a pak z nouze jeden magnet na lednici. Michalce se líbí nejvíc dva houpací koníci, na malého si umí vylézt sama, na většího ji musím asi třikrát vysadit a zase sundat. V posledních 5 minutách před zavíračkou využijeme záchody a řešíme, co s večeří (momentálně mrholí jen trošičku).

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
kudy předjet Lillehammer večeře nocování dobrou noc
Cestou narazíme v 17:45 u RUDGSHOGDA I RINGSAKER na velmi pěkné odpočívadlo (Proysenhuset), na prostranství u sochy Alfa Proysena. Což o to, i stan by se tady dal postavit, ale je tu příliš živo. Uvaříme nudle, dokud neprší, nevíme, kdy se zase začne z nebe snášet voda, tak v 19:10 dnes naposledy zvedáme kotvy.

Když v katastru obce NORD-ODAL spatříme asi v osm večer pěkné odpočívadlo s houpačkami a ovečkami, je rozhodnuto, že dneska dál už nejedeme. Vypadá to tak lákavě, že se rozhodneme ještě jednou postavit stan. Sice je nám jasné, že do rána opět bude pršet, ale představa další noci ve stanu je neodolatelná. Při budování opět musíme čelit náletům drobných protivých kousavých mušek, dokonce i Michalka se dožaduje postříkání repelentem. Pomalu chodí za pasoucími se ovečkami a sleduje je. V naučenou dobu se ovečky jednoduše seberou a jdou domů. Výjimečně usíná malá dobře, aniž bychom museli vyhrožovat kousavým pavoukem. Michal počítá, na kdy nastavit krajní hranici odjezdu - ideální v půl deváté, nejpozději pak v deset.



Středa 14. 7. 2015, den dvanáctý - 508 km
mapa 12.etapy (kliknutím zvětšíte) 6:30 se probouzíme a chystáme vše na stanotřesení. Jak stan oschne, když sluníčko nesvítí a větřík nefouká, na to jsem vážně zvědaví. Na půl devátou se začínají trousit ovečky do práce. Před odjezdem se Michalka s jednou jde ještě rozloučit a gumáčku zaboří do čerstvé ovčí hromádky. Takže odemknout box, vyndat vodu, najít klacík a hrát hru „na ďoubanou“, Michalka má totiž na gumáčkách vzorek víc než zimní. Pak teprve (9:00) můžeme odjet.

9:45 přijedeme do města KONGSVINGER. IC naproti nádraží otvírá až v 10:30, tak ještě předtím stihneme navštívit záchody a nějaký market. Na pustém nádraží nikoho nezdržujeme svou ranní důkladnou hygienou. Pak si spočítáme, že do otevíračky market už nestihneme, tak Michalka očuchává zálibně kytičky před nádražím a fotí se u kanónu. A vše korunuje příjezd vláčku.

Razítko na íčku nemají, ale posílají nás do druhé pobočky nahoře v pevnosti, suvenýry si tady taky žádné nevybereme. Poslušně jedeme k pevnosti, kde bohužel razítko taktéž nemají, no aspoň se pokocháme výhledem. Pak rychle vběhneme do KIWI, koupíme jeden jogurtový a jeden mrkvový chleba a velký jogurt. Pro nás tak netypicky odjíždíme se zpožděním v 11:20.

Další malé neplánované zdržení nabereme v MOROKULIEN. Jedeme sem vlastně jen proto, že tu má být odpočívadlo s infocentrem na hranicích mezi Norskem a Švédskem. Z prospektů zjišťujeme, že jde o „skandinávskou mírovou republiku“ a dozvídáme se i její historii. Na procházku k blízkému památníku je sice ideální počasí, ale toho času se nějak nedostává. Dostaneme razítko se správnou datumovkou a rovnou se najíme. Po čtvrthodině ve 12:10 se opět posunujeme směrem na jih.

Razítkovací výsadek učiním ve městě ARVIKA a následně ve městě KARLSTAD oběhneme náměstí a navštívíme zdejší katedrálu. Nic víc tady pro nás dle mapy a letáku není. Na odpočívadle GRUMS si Michalka osedlá houpací pérovací zvířátka a zase trošku něco málo sníme, abychom měli sílu na razítkovací rychlovýsadek v SÄFFELE - paní po delším hledání najde jen razítko s nápisem „Barnens Gransland“, pohotově bere fix a připisuje „Säffele“. Na vysvětlenou dodává, že to je pro mě, abych věděla, odkud to razítko je. Pěkné. Škoda, že totéž neudělal ten člověk, který mi otiskl o dvě stránky dřív norské poštovní razítko „A-POSTEN“. Už teď si nejsem jeho původem příliš jistá...

Zajížďky k posledním dvěma vygoogleným íčkům podél E45 z časových důvodů vynecháváme. 140 km před Göteborgem Michalka úpěnlivě oznamuje, že potřebuje kakat. První možností zastavit je autobusová zastávka KÖPMANNEBRO. Naštěstí stihneme vše dřív, než přijede nějaký autobus.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Kongsvinger nakupování oběd na hranicích typická švédská autocesta odpočívadlo
18:10 v GÖTEBORGU zaparkujeme auto a opustíme v něm spící dítě před obřím nákupním centrem NORDSTAN. Nejdeme na nákup, ale má zde sídlit íčko. Hodila by se nějaká podrobnější mapa než máme. Parkovné mají na deset minut zdarma, fousově to stíháme, i když napoprvé vylezem z centra úplně jinde, než jsme do něj vlezli. Razítko nemají, snad uspějeme na druhém infocentru v centru, kde se nám v 18:25 podaří zaparkovat hned za rohem a navíc zcela zadarmo. A ještě k tomu ve stínu! Razítko seženeme, ale nechodí avizované wifi. No co, loni jsme taky furt neaktualizovali počasí a taky jsem přežili.

Vyndáme z boxu kočár, malá ožije při představě, že nebude muset pěšky, a vyrazíme do města. Nemineme náměstí GOTAPLATSEN, kde Michalka obíhá velkou kašnu s obrovským pánem a neustále poukazuje na fakt, že pán je hambatej a zapomněl kalhoty. Na přednášku o antickém umění je ale ještě příliš malá. Jako bonus získáme přehlídku amerických veteránů, jejichž řidiči zde mají dostaveníčko. Kolem univerzitních budov pokračujeme na pěší zónu HAGA NYGATA. Cestou si odskočíme do prodejny potravin, dostali jsme dneska chuť na sýr a stejně ještě potřebujeme utratit SEKy. Od pěší zóny se vracíme parkem kolem vody, Michalka se těší na celý den slibované hřiště. Je kousek od íčka a záměrně jsme ho nechali až na zpáteční cestu, jinak bychom se do města vůbec nedostali. Vchod do parku TRADGARDSFÖRENINGEN jsme dokonce už i viděli, takže nyní jdeme najisto. Když před vchodem stojíme, bezradně na sebe s Michalem koukáme a každý v hlavě řeší, co se slibem daným naší ratolesti uděláme. Je 20:05 a park zavírá v osm. Michal navštíví zahrádku vedlejší restaurace a po chvilce se vrací s dobrou zprávou - přes hospodu se do parku dostaneme. A vzhledem k tomu, že se tady mají nějakou live-akci, předpokládáme, že ven se dostaneme taky.

Tato situace má jednu nespornou výhodu - Michalka je na celé velké a úžasné hřiště sama. Opakuje, jak má radost a jak tušila, že se na hřiště dostane, ale množstvím atrakcí je tak zaskočená, že ji musíme pobízet, aby zkusila houpačku, skluzavku a další věci, které ani neumím pojmenovat. Běhá od jednoho ke druhému, hned chce vysadit sem, hned zase tam. Asi v půl deváté přijdou větší děti a hrají si na schovávanou, Michalka parkuje na pískoviště vybaveném kyblíky, lopatičkami a bábovkami. Před devátou se nám ji podaří dostat do kočárku (tuším, že zabral slíbený sýr). Ještě zbývá vyjet na kopec Ramberget, odkud je prý druhý nejkrásnější pohled na město. Ten první z mrakodrapu Utkiken v přístavu jsme ani v plánu neměli. A najít nocleh.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
když musíš,tak.. Göteborg hřiště Göteborg
Bohužel se nám přestane dařit - půl hodiny nejsme schopni zavřít box, pořád někde něco překáží, dokonce v zoufalství vyndáváme ložnici ze stanu, na chodníku ji znovu skládáme, protože se Michalovi zdá, že se rozplizla a zavazí ona. Nešťastný Michal rezignovaně sedá do auta, aby si odpočinul a zkusil se po chvíli na celou věc podívat z druhého konce. Navrhuji vyndat všechno z boxu a skládat to znovu, ale jistotu, že se to povede, nemám. Než stačí dojít k nějaké tragédii, smiluje se Nejvyšší a box je zamčen. Vyhráno ale není.

Zhruba stejně dlouho trvá boj s navigací. Přestože kopec je vlastně jen na druhém břehu řeky co by kamenem dohodil, nemůže z ní Michal dostat cestu kratší než 33, resp. 27 kilometrů. Někde tam je placený úsek, který se jinak objet nedá. Navrhuji se na kopec vyprdnout, mj. proto, že mám docela hlad (a nejsem sama). Jenže, co CK Fujtajblik Travel jednou dala do itineráře, to nemůže jen tak vypustit, aby si klienti nestěžovali, že byli ošizeni. Michal dostane lepší nápad: stejně už jseme jednu mýtnou bránu projeli (sice nechtěně, ale stalo se a neznalost neomlouvá), tak jestli jednou nebo dvakrát, to už takový rozdíl není.

21:50 parkujeme na kopci RAMBERGET, ale idylická večeře s pohledem a svítící velkoměsto se nekoná, jíme zavření v autě, protože venku dost nepříjemně fouká a teplý fén to zrovna není. Michalka dožvýká poslední sousto už se zavřenýma očima, dneska byl přesunovací den, ale hodně energie vydala na hřišti. Michal prosí navigaci, aby nás vyvedla z Göteborgu mimo placené úseky (i když se říká třikrát a dost, takže bychom měli mít ještě jednu možnost), odjíždíme ve 22:35 a podle itineráře už jsme touto dobou měli být kdesi u Halmstad, což je 140km. Dneska fakt není kam spěchat, až to půjde, tak zastavíme. Samozřejmě usnu v první zatáčce.

23:30 jsem probuzena na jakémsi odpočívadle u silnice č. 549 u cedule označující začátek obce FURULUND. Stojíme u nějaké fabriky, či co to je, ale nemáme sílu řešit vůbec nic. Michal mě jenom upozorňuje, že placenými úseky je to sem asi 15 minut z Göteborgu, ovšem my na cestě strávili hodinu.Tu Větrnou hůrku nad Göteborgem nám byl čert dlužen, myslím si, když přesvědčuju Michala, že opravdu nemá cenu teď ještě stlát ložnici, když půlnoc ťuká na dveře a ráno nemůžeme moc dlouho vyspávat. Při sepisování cestopisu pátrám ve street view a strýček Google nápis na ceduli, kterou vidím na podivné budově, překládá jako „prostor vyhrazený pro elektrárny“. Hm, kde všude jsme to už spali? Na parkovišti před fabrikou, u nádraží, kdysi taky na sídlišti u kontejnerů na tříděný odpad, před vjezdem do průmyslové zóny. A kde všude ještě budeme spát, než s tím kočováním skončíme?



Čtvrtek 16. 7. 2015, den třináctý - 635 km
mapa 13.etapy (kliknutím zvětšíte) Nemáme co balit, takže v 7:10 můžeme začít s hledáním správné cesty, tudy nás určitě itinerář vést nechtěl. Ještě si neodpustím zpětnou poznámku, když jsme kvůli placenému úseku takhle dopadli. Nikde nezjistíme, jak můžeme zaplatit švédské mýto, tak odjedeme domů a čekáme fakturu. Doma se nám ale podaří vygooglit, že v červenci se ve Švédsku mýto neplatí. Kdybych to byl býval věděl! Jak jsme zcestovalí, tak jsme nezkušení a nepřipravení.

Na odpočívadle SKREA BACKE se v 8:45 nasnídáme. V mapě švédských odpočívadel z roku 2011 vybíráme schválně takové, co u sebe má nakreslenou ikonku hřiště. Ale žádné tady nevidíme. Buď už je zbourané, nebo je až kdesi u benzínky, kam se nám nechce. Michalka má ale jinou atrakci - bedlivě sledujeme popeláře, který si docela mákne, než vysype jednu obrovitou popelnici. Rameno auta se ovládá pomocí dálkového ovládání a popelář musí udělat stovku drobných postupů a zadat stovku pokynů, než je úkol splněn. Na jednu popelnici potřebuje celou půlhodinu.

V 9:50 parkujeme ve městě HALMSTAD. Uspějeme na íčku, proběhneme náměstí a vyjedeme na kopec GALGENBERGET, kde zdoláme volně přístupnou rozhlednu. V objektu očividně někdo bydlí, schody vedou kolem dveří s velkým nápisem „privat“ a jsou lemovány výstavkou panenek, figurek a hraček. Michalka po svých vyleze až nahoru a cestou dolů se rozhodne, že všechny panenky musí pohladit, takže zdržení nabíráme velmi brzy.

ANGELHOLM je na naší trase pouze sběratelskou zastávkou v turistických informacích, které nemůžeme najít, přestože stojíme těsně u nich. Stejně jsme chtěli prosvištět i město HELSINGBORG, ale líbí se nám tak, že se rozhodneme zůstat. Nejdřív na deset minut zaparkujeme před íčkem, koupíme pohled, vezmeme mapu i štempl, Michalka se zdraví s mramorovými králíky, zdobícími náměstí . Běhá mezi nimi a volá: „Tenhle už sedí. A támhle se jeden válí. Vstávej!“ Smutná z toho, že králík nechce vstávat, odchází se mnou k modré kašně, kde čekáme na tatínka, než přeparkuje auto do garáže. Společně zdoláme schody vedoucí k hradu, ale věž ponecháme nezdolanou.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
nocování v Göteborgu Halmstad Helsingborg Helsingborg v obchodním centru
Cestou zaparkujeme u obchodního řetězce WILLY´S, kde se rozhodneme utratit posledních 100SEK. Skořicové šneky v akci nakonec oceníme jako výbornou mňamku, Michal přidá sušenky a ještě potřebujeme jogurty. Mají buď nějaké pidi nebo naopak kilovku. Po dlouhém váhání bereme 4x125 gramů, já si přihodím ještě čokoládu a Michal ještě jedny šneky. Chystá peníze, ale odovlává mě z fronty - spletl se, máme nákup za 100 SEK a ještě našel dvacku. Abychom se nezdržovali, sáhneme po druhé čokoládě, hlavně, ať už jsme zase „on the road“. Z plánované chviličky v Helsingborg se stávají dvě hodiny.

Deset minut před půl třetí potkáváme odpočívadlo GLUMSLOU. Z boxu vydolujeme jogurty ke svačině a nestačíme se divit. Na prvním místě přebalu je napsáno „Jogurt řeckého typu, vyrobeno v Německu.“ Český nápis mě vede k podrobnému zkoumání obalů a hodně mě zaráží, že nápisy jsou česky, slovensky, bulharsky, polsky, ale nikde není nápis švédský.

Před informačkou v LANDSKRONA Michal pořádně ironem vyleští čelní sklo, chystá se totiž natáčet přejezd ORESUNDského mostu. Když jsme tudy jeli minule, nebylo na krok vidět, nyní svítí sluníčko. Trošku nás překvapí cena, Michal vyčetl, že se platí 43 euro, ale ve skutečnosti přejezd stojí 52. No co, nějak se na druhý břeh dostat musíme. Původně jsme si plánovali, že uděláme procházku Kodaní zalitou sluncem, ale postupně od tohoto plánu upouštíme a omezíme se pouze na hledání nějakého nákupního centra, potřebujeme utratit padesátikorunu. Dostáváme chuť na pořádnou vanu zmrzliny, ale než dojdeme vůbec do potravin, zaujmou nás ve výprodeji polštáře za 25 DKK. Ty naše cestovní se pomalu rozpadají, náhradu stejně budeme muset dřív nebo později pořídit. Mají taky trika pro Michalku, ale odolám, protože ta aktuálně potřebuje kalhotky, ponožky a pyžamko do školky. Nakonec zmrzlinu platíme kartou a padesátikorunu necháme paní za dva polštáře, které se hned za měsíc osvědčí v praxi. S chutí míříme na další most, tentokrát STOREBAELTský. Využíváme krásné počasí a zajíždíme na parkoviště s výhledem na most. Původně jsme chtěli jen vyfotit a zase jet, ale opět se neplánovaně zdržíme, protože je tady opravdu nádherně. S Michalkou jdeme k moři, necháme si omývat vlnami nohy, Michalka je nadšená a šťastná. Projdeme se ještě po molu, desítky minut strávíme tím, než uděláme společnou fotku, s níž by byl Michal spokojen, malá se nechce rozloučit s kamínky a nakonec ještě učiníme piknik. Kde budeme za chvilku zase hledat místo k večeři? Erární stoly jsou obsazeny, naštěstí máme vlastní vybavení.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Storebaeltský most Storebaeltský most dokumentace mostu most u Koldingu nocování
Odjíždíme tedy ve 20:20, což je o hodinu a půl později, než jsme měli být dle itineráře v Koldingu, kam zbývá ještě 100 kilometrů. Ale důležité je, že jsme se zdrželi z důvodů estetických nikoli katastrofických. Dneska do Německa už nedorazíme. Za přejezd mostu platíme 235 DKK a musím zdokumentovat aspoň na mobil, jak si Michal užívá přejezd Storebaeltského mostu, na který navazuje podmořský tunel. Celodenní přesun zakončíme na odpočívadle USTRUP cca 40 km za Koldingem ve 23:25. Tentokrát si dopřejeme trošku pohodlíčka a rychle rozděláme ložnici, kterou jsme schopni ráno i rychle sbalit.


Pátek 17. 7. 2015, den čtrnáctý - 561 km
mapa 14.etapy (kliknutím zvětšíte) Vzbudí nás budík a v 5:35 už zahajujeme přesun k našim sousedům, Michalka se skoro ani neprobudí. Po necelé hodině jízdy na jih necháme probuzenou Michalku nasnídat na vhodném odpočívadle a proběhnout se může ve městě LÜBECK v 8:20. Poctivě jsme se tu rozhlíželi minule, ale chybí nám ve sbírce zdejší razítko, takže se postavíme těsně před otevíračkou před íčko a v 9:20 míříme za dalším dobrodružstvím.

S kratičkou čůrací přestávkou na odpočívadle BRETTHÄGER WISCH u dálnice A20, o kterou Michalka sama poprosí, dorazíme v 11:20 do ROSTOCKU. Chvilku nám dá, než objevíme zastrčené íčko a poklidným tempem dojdeme kolem brány Steintor, kostela sv. Mikuláše a Nového trhu s radnicí zpět na Univerzitní náměstí, kde jsme Michalce slíbili osvěžení v kašně. Zatím se nám bohužel nepodařilo sehnat kebab, ale na to ještě máme i zítřek.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Lübeck Lübeck Rostock Rostock Rostock
12:45 přijíždíme do WARNEMÜNDE, kde nám nezbyde než zaplatit parkovné, protože jiné místo prostě nenajdeme. Projdeme se k turistickým informacím a vydáme se ke zdejšímu majáku, který nemůžeme nechat nezdolaný. Hned vedle íčka objevíme dobře vypadající kebab, který nemůžeme nechat neochutnaný. Velmi podobnou procházkovou trasu městem má i skupiny uniformovaných hudebníků, nic bych nedala za to, že zpívají rusky - potkáme je celkem čtyřikrát. Na majáku Michalka hraje svou oblíbenou hru „Mámo, táto, ona mě honí“, a když si všimne, že pod námi je pláž, začne žebrat, že se chce taky vykoupat, prý aspoň nohy. Což o to, počasí by bylo, a tak jí v bláhové představě ostrovního ráje pro dovolenkáře dáváme naději, že se možná ještě dneska vykoupe. Slovíčko možná nám zachránilo čest a čisté svědomí, ale o tom později.

Po dvou hodinách pokračuje dále, ovšem cesta se komplikuje. Byl-li do teď provoz silný, musíme ho nyní označit za megahustý. V pátek po obědě očividně všichni Němci (i Neněmci) míří na Rujánu. Jestli ostatní někde dělají zastávky, to nevím, nás na deset minut zdržuje odpočívadlo WARNOWTAL SÜD a na pět minut rychlovýsadek na íčku ve STRALSUNDu. Na náměstí se zajet nedá, tak tam doběhnu a Michal mezitím vyfotí radnici.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Warnemünde Warnemünde Warnemünde Warnemünde Stralsund
16:45 se v turistických informacích města BERGEN AUF RÜGEN snažíme sehnat pořádnou mapu celého ostrova, abychom věděli, co tady nesmíme minout. Ale představujeme si mapu podstatně lépe provedenou s jinými atraktivitami, než jsou zámecké hotely. Projíždíme kolem velkého přeplněného parkoviště, tak se Michal ptá, co tam je. Hledám docela dlouho, než z mapy pochopím, že zase zámecký hotel. Nenajdeme nic, co by stálo za změnu plánů. Míříme do SASSNITZ, kam se deset minut po sedmnácté hodině konečně dostaneme.

Proplétáme se uličkami a dvory hotelů, protože důvěřujeme tomu, že nás navigace dovede na íčko. Bohužel se tak nestane. ElGina ale nebere v úvahu šířku Fandy a chce nás nacpat tam, kam se rozhodně nevejdeme. Auto odstavíme na parkovišti, kde bychom si mohli později uvařit, a vydáváme se k informacím. Rádi bychom přesně zjistili, jak se dostaneme ke „Královské židli“, vyhlídce na křídové útesy, případně se prý kolem útesů lze projít. Dále pak mám za úkol zjistit, kde bychom se mohli vykoupat a Michalce by se hodilo nějaké hřiště.

Poslední položku objevíme ještě dřív než IC, ale nemůžeme se tady zdržovat, aby nám náhodou nezavřeli. Tak protivnou zaměstnankyni turistických informací, jaká se mě ujme, jsem ještě nikdy nikde nepotkala. Ale možná je můj pocit z ní ovlivněn tím, že pro mě nemá zrovna pozitivní informace – pláže na Rujáně jsou, ale museli bychom buď na Kap Arkona nebo do Glowe, procházka kolem křídových útesů je pouze na vlastní nebezpečí a turistům ji nedoporučují a k vyhlídce Königsstuhl lze dojet pouze autobusem nebo pak asi 4km z parkoviště „Hagen“ . A vyhlídka Viktoriasicht je značená hned vedle té první vyhlídky (dle informací z netu je výhled téměř totožný, akorát Viktoriasicht je zdarma a Königsstsuhl se platí v rámci návštěvy interaktivního návštěvnického centra ve výši 8 éček). Michalce musíme vysvětlit, že koupání tady není možné, místo toho jí slíbíme hřiště. Ale teď zajedeme do Hagenu, dáme si jednu procházku k vyhlídce, uvaříme si tam a buď přespíme tam, nebo se vrátíme sem na nocleh.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Sassnitz útesy cestou k moři u moře nocování
V 17:50 tedy odjíždíme a zjištění, které učiníme u zákazu vjezdu do odbočky ke Královské židli, nás donutí plán překopat. Vjezd je zakázán pouze do 20:00. Jedeme tedy zpět do SASSNITZ, Michalku necháme vyblbnout se na hřišti, na osmou dojedeme k návštěvnickému centru, zdarma se projdeme na vyhlídku (a rozhodně nejsme sami) a ještě slezeme po schodech a chodníčcích dolů k moři. Na Viktoriinu vyhlídku už to určitě nebude, žene se na nás nějaké podezřelé černo, přibližuje se docela rychle. Michalce dovolíme jen hodit pár kamínků do moře, vlny nejsou zrovna příjemné a zvedá se vítr. Pro úprkovou strategii volíme následující postup – já vynesu malou do těch nejhorších dolních schodů (jde o docela krátký úsek, ale oproti další části cesty hodně výškově náročný). Nad schodištěm nejdřív musím najít plíce, Michalku v tu chvíli přebírá tatínek a spěchá s ní do auta, protože opravdu začíná pršet. Tady rozhodně není místo vhodné k vaření a spaní, vracíme se tedy do Sassnitz. Naštěstí ta voda z nebe je jen přeháňka, ze které ujedeme, aniž by nás honila.

21:10 parkujeme na vyhlédnutém místečku, než usteleme a pustíme se do stolování, téměř už není vidět ani na krok. Zatímco ještě před pár dny pořád někdo zapomínal zhasínat, dneska nám zhasnul dřív, než bylo žádoucí.



Sobota 18. 7. 2015, den patnáctý - 811 km
mapa 14.etapy (kliknutím zvětšíte) Spalo se nám opravdu dobře, žádná bouřka nás nerušila, takže v 6:20 už můžeme v klidu odjet z místa posledního odpočinku. Michalka spí a spí (já mám zrovna co povídat) a snídani si poručí teprve v 8:45 na odpočívadle RAVENSMÜHLE SÜD. V 9:40 musím s Michalkou opustit auto, protože ona se bojí, když tatínek zaparkuje u mycího boxu s hadicí na benzínce v MIERZYNĚ, kousek před jedinou velkou zastávkou dneška, kterou je SZCECZIN.

10:05 parkujeme kousek od IC v ulici Jana z Kolna, po krátké zastávce kousek popojedeme a parkujeme v bezprostřední blízkosti kašny pod vyhlídkovou terasou Waly Chrobrego. Podle plánku se vydáme na zámek Pomořanských knížat, kde objevíme druhé informační centrum, kde nám velmi příjemný pán vyrazí dech třemi ozdobnými razítky. Na věž katedrály se nakonec nepouštíme a ani nehledáme růžovou zahradu, jen se projdeme kolem přístavu - po hodině a čtvrt v rozpálených ulicích toho máme všichni dost. Ještě se dopravíme hustým provozem do Auchanu, kde najdeme ve výprodeji za 1,50 zlotých ponožky, za 2 zloté kalhotky a po 10 zlotých tepláčky a pyžamko, což se všechno bude hodit do školky. Michalka má z nákupu obrovskou radost a balíčky nechce pustit ani ve spánku v autě.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
budíček Szceczin Szceczin Szceczin Míša nakoupila
Bez větších zádrhelů a bez důležitých zastávek a událostí se dostaneme až do BERLÍNA, odkud jsme si dali za cíl přivézt aspoň jedno razítko. Máme ekologickou plaketku DEKRA 4, takže bez problémů můžeme vjet do samého centra Berlína, ale máme trochu problém dohodnout se, kde je informační centrum. Já si to nepamatuju a všechny pobočky dle oficiálního berlínského webu určitě nemůžeme navštívit. Navíc jsme Michalce slíbili nějakou atrakci, Berlín je přece plný kašen... Zastavujeme za rohem od televizní věže a Alexanderplatzu. Držím se webu a tvrdím, že IC je v přízemí televizní věže, Michal mě rovnou posílá na Alexanderplatz do rožáku, kde jsme kupovali suvenýry, na všem měli takové pěkné logo, to by mohli mít i na razítku. Michalku beru s sebou, u paty televizní věže byla kašna se schody, tak by se mohla zchladit. To ale nestihneme, protože si všimne v chodníku zabudovaných trampolín a chce skákat. Všechny tři jsou ale obsazené a ona je takový ňouma, že se neumí k nikomu přifařit a pořád mi vysvětluje, že musíme počkat, až doskáčou, protože Michalka přece má slíbeno nějaké překvapení a že chce právě skákat.

Nemáme tolik času, protože Michal tam, kde parkuje, vlastně parkovat nesmí, už počítám s tím, že holt budu dneskla krkavčí matka a Mišce nic nedopřeju. Jestli bude volno, až půjdeme zpátky, tak tě nechám skákat, slibuju jí a táhnu ji pro razítko. Dostanu sice jenom obyčejné úřední, ale co... Uleví se mi, že na trampolíně narazíme na dva dospělé, kteří si jen chtějí udělat akční selfie a určitě tam nebudou skákat až do večera, takže se rozhoduji počkat. Michalka je šťastná, párkrát si skočí a hned to musí letět říct tátovi. Předávám mu dítě do péče a běžím ještě, když je to jeho přání, do oněch suvenýrů na rohu. Vystojím frontu, abych se dověděla, že razítko nemají, ale mám si zajít do turistických informací v přízemí televizní věže. Nejsme turistické informace, jsme suvenýršop.

Rychlý výsadek udělám na Pařížském náměstí a přinesu razítko z pobočky v Braniborské bráně a stejný scénář má i zastávka před Hlavním nádražím. Sotva sednu do auta, připoutám se a Michal otočí klíčkem v zapalování, zavolá Michalka, že chce kakat. Ale kam tady? Čůrat by mohla na kanál, ale kakat? Teda na nočník ji posadíme, ale spíš kam s obsahem nočníku? Poběžím s plným nočníkem na nádražní wecko? A jakou mám jinou možnost? Nakonec obětuju jednu plínku, do níž nočník vyklopím, a tu vyhodíme do odpadkového koše.

Všichni si zasloužíme zmrzlinu, ideálně tu suprovou z Edeky. Poprosíme navigaci, aby nám našla nejbližší pobočku obchodu Edeka... Parkujeme u nádraží Friedrichstrasse a obchod se nám podaří najít v nádražním suterénu - kde jinde by v Německu byly potraviny? Prohrabeme všechny mrazáky, ale čtverhrannou zmrzlinu čtyř chutí privátní značky za skvělou cenu bohužel nenacházíme. Nepochodíme ani ve druhé filiálce, takže nezbývá, než si vzít jinou zmrzlinu. Zchladíme se a v 17:30 vyrážíme na zteč posledních kilometrů.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Berlin když musíš,.. u hl.nádr. Berlin Berlin Tropical Islands
Po hodině jízdy si ze zvědavosti dopřáváme zastávku u areálu Tropical Islands, když se o této atrakci tolik napsalo a namluvilo. Na recepci dostaneme razítko, využijeme civilizované toalety a frčíme domů přes Bautzen, Löbau, Liberec. Podle itineráře jsme měli příjezd do Hořic psán 23:00 a přijíždíme dvacet minut po jedenácté. Jako vždycky téměř přesně.



Závěrečná statistika
Finance
položkaEuraNOKSEKDKKZlcelkem v Kč
jídlo+zmrzka+kebab171311632501 449
suvenýry+pohledy+známky8276225021 340
pohonné hmoty78,510602581242359 177
parkování5,8201500266
mýto+trajekty110456023505 320
vstupné40000110
wc0,51000045
tácky+myčka200010122
pojištění00000391
celkem225,8195345843424518 220


Celkově jsme za 15 dní najeli 6 308 km při spotřebě 4,47 l/100km nafty. V přepočtu 1 km vyšel na 1,45 Kč.