home
alias Sněhurka
Vítám Vás na Fujtajblíkových stránkách v nové sekci cestopisy. Nutné min.rozlišení 1024x768 pixelů, optimální je 1280x1024 pixelů!!! Návrat do základního menu tlačítkem home (vlevo nahoře). ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1.den 2.den 3.den 4.den 5.den 6.den 7.den 8.den 9.den 10.den 11.den 12.den 13.den 14.den 15.den
TOUR DE SKANDINAVIA 2019
Úvodem
celková mapa (kliknutím zvětšíte) Život je plný paradoxů – v posledním cestopise vznikl úvod víc než půl roku po tour, a tak v rámci kompenzací byl letošní úvod sepsán týden před dovolenou. Celkově byly přípravy na cestu do několika zemí, kam naše noha ještě nevkročila, řekněme laxní.

Jakýs takýs seznam na balení sice na poslední chvíli vznikl (oprášený letitý, takže jsem trvala na tom, že plážový stan do Skandinávie fakt nepovezeme), ale balení komplikoval streptokok, se kterým naše dítě na poslední chvíli bojovalo antibiotiky. První antibiotika v životě, a hned koňská dávka.

A naprosto nepochopitelná mi vzhledem k minulým předodjezdovým obstrukcím přišla tato situace: v poklídku relaxujeme a vtom se ozve: za týden touto dobou budeme čekat na trajekt. Za týden?!?! A zavazadla, která by měla být napěchovaná k prasknutí, ještě nikdo ani nevyndal z nejvyšších pater skříně. Asi jsme konečně dozráli a dosáhli nejvyšší cestovatelské úrovně, když nás nic nerozhází. I když, zcela nepřipravení nejsme – první z trajektů máme zaplacen už několik měsíců a zjištění, že nyní je jeho cena téměř dvojnásobná, nás hodně potěšilo. Nepotěšila nás ale dlouhodobá předpověď počasí: přes den 10 stupňů, v noci 2. To je síla. Ale není to důvod dovolenou rušit. Pět dní před odjezdem objednáme Michalce pořádný spacák, přece jen má poděděný letitý po tatínkovi. Víc pro ni už snad udělat nemůžeme.

Přijměte pozvání, ponořte se mezi následující řádky a autentické fotografie a určitě zjistíte, zda se přece jen nenašlo něco, co nás během cesty dokázalo rozhodit.


Sobota 29. 6. 2019, den první - 1 207 km
mapa 1.etapy (kliknutím zvětšíte) Před čtvrtou ranní se vyloupneme z říše snů, zavřeme vodu a okna a vykračujeme (pravou, Štěpánku!) do Evropy, kterou sužují extrémní vedra. Podezřelé a neuvěřitelné je, že jsme asi nic nezapomněli, a tak vyrážíme. Cíl dnešního dne: dojet k přístavu na severu Dánska. Po pěti kilometrech ale Michal zjišťuje, že doma zapomněl (ačkoli si neumí představit, jak by se to mohlo stát), vytištěné itineráře. Naštěstí jde jen o tiskopisy k zaznamenávání míst a časů, nikoliv o trasy a plány. Vracet se kvůli tomu nebudeme, v Kauflandu v Německu, kam se chystáme, koupíme nějaký sešit. Zatím věnuji Michalovi list ze svého poznámkového bloku.

Horší je pozdější zjištění, že ani já, ani Michal, do auta nenesl jeho tepláky, které jsem včera odpoledne ještě prala a chodila na balkón fénovat, aby uschly. Když jsem pak prádlo sundala, ani jeden z nás si nevzpomněl, že je potřeba tepláky přihodit do auta. Ve Schwerinu musí být KIK, tam snad něco seženeme.

6:05 – zastavujeme v MĚLNÍCE u pumpy a za hodinu a pár minut už překračujeme hranice CZ/DE. V 9:20 uděláme hygienicko-jídelní přestávku na odpočívadle poblíž Tropical Islands, atrakci identifikujeme podle střechy, Michalka mi podává mimino, že se mu zvětšila díra v oblečku, a já, ochota sama, za jízdy fušuju do řemesla švadlenám. Úspěšně.

V 9:46 si přestáváme libovat, jak to krásně jde, protože se ocitáme v koloně. Nic nehlásí ani rádio, ani navigace, uhnout nemáme kam, vyhnout se není kudy, vrátit se nemůžeme, a tak stojíme a čekáme, jako stovky dalších. Míša má hlad a já dostávám chuť na třešně, co jsme je s sebou museli vzít, aby se doma nezkazily. Tatínek se chystá otevřít rakev, ale máme smůlu – zrovna v tomto okamžiku se vepředu kolona hne, takže musíme být připraveni ke startu. Taky to mohlo ještě 4 minuty vydržet – jednak kvůli těm třešním a jednak kvůli tomu, abychom si mohli stěžovat, že jsme v koloně trčeli celou hodinu.

Příjezd do Schwerinu se oddálil o hodinu, a tak usínám, času dost. Když se na chvilku probudím, už navigace ukazuje příjezd v 15:58, při dalším mém procitnutí píšou 16:35. To nám zpoždění nějak rychle naskakuje, to už dokážu zaspat i kolonu? Užiju si aspoň tu, do které opět přijíždíme. Obávám se, že do zítřka do přístavu nedorazíme… Michal pozoruje dopravu, jako správný zodpovědný řidič, a vykoumá, že někteří využívají ďouru mezi dělícími svodidly, otáčejí se a jedou jinudy. Asi to tady znají, určitě líp než my, tak se k nim přidává. Navigace varovně rudne a křičí na nás, že jedeme po silnici špatným směrem, Michal odbočuje doprava jako ti, co otáčeli auta před námi, ale pak už je odkázaný sám na sebe a na navigaci, která si zarytě trvá na svém, chce nás otočit a nahnat zpět do kolony. Tůdle! Dojezd do Schwerinu po 17. hodině, razítko nebude, KIK asi taky už bude zavřený a trajekt je v čím dál větším ohrožení. Nebo naše bezpečnost, když řidič ve snaze stihnout trajekt, nepůjde spát.

Michal navigaci zatrhne volit trasu po dálnici, protože by nás zase hnala tam, kam už nechceme, a mně pod tíhou myšlenek, co bude, když… opět klesá hlava. Když se probudím, jen mrknu na navigaci a jsem překvapena – jednak míříme na dálnici (kterou zase Michal povolil, neboť tahle není hlavním tahem a nebude tak vytížená) a jednak se rapidně zlepšil čas dojezdu do Schwerinu. Michalka se přehrabuje svými hračkami, zvedá cosi černého a volá: „Tatí, nehledal jsi tohle?“ Michal je štěstím celý pryč, protože se jedná o jeho zapadlé desky s itineráři! „Super, děkuju, ještě mi prosím najdi ty tepláky,“ žadoní, ale oba víme, kde doma se přesně nacházejí.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Schwerin Schwerin Schwerin Schwerin nocoviště
14:00 – na druhý pokus trefujeme parkoviště ve SCHWERINU u Kauflandu, v komplexu obchodů je značen i KIK, a dokonce snadno narazíme i na automat na vratné lahve. Loni se v Německu kupoval balík pepsiny a Germáni PETky zálohují, tak je vezeme s sebou, euro pade je euro pade.

Tradičně kupujeme jogurty, pečivo a nějaká Hariba pro lepší náladu, v KIKu pořídíme tepláky (přestože Michal prská, že jsou moc teplé – neremcej, jedeš do mrazu!), ve fast foodu objevíme i kebab, který nebudeme tudíž muset shánět ve městě. Opět vše jde jako po másle, dokonce zvládneme přibrzdit i u vytipované DMdrogerie, kde mám v plánu si koupit suchý šampon (přece neumrznu a hlavu si prostě umýt musím!), zásoby doma došly a zdejší standardní cena odpovídá naší akční.

V 15:15 se snažíme najít místo k parkování v centru, bloudíme a nakonec necháváme auto stát v postranní ulici. Michal jde k automatu, já balím Mišce pití do batůžku. Osloví mě starší sympatický pán, prý zda umím německy. Přikývnu. Můžete tady parkovat zadarmo. Už se neplatí? To jo, ale když zajedete sem, je to gratis. Zarazím se. Ale to určitě bude jen pro místní, snažím se neporušit žádný předpis. Tak jste tady na návštěvě u nás, ne? Děkuji a pán se usmívá, že taky hodně cestuje a že je rád, když mu někdo pomůže nebo poradí, tak rád udělá radost jiným. Udělal.

Zamíříme na íčko, zámek u vody obrostlé rákosím je opravdu krásný, ani tak hezky snad nevypadal na fotkách. Škoda, že se Michalka nemůže vykoupat, aspoň nohy – žadoní. Na náměstí se koná jakási barevná akce, stánky, plno lidí a kravál. Dostaneme úřední razítko. Už máme všechna spolková hlavní města? Ne, ještě jsme nenavštívili Saarbrücken a Erfurt. Vůbec nevím, zda jsme kdy byli v Magdeburgu a razítko nemáme ani z Postupimi a Hannoveru. V Postupimi jsme byli ještě před zahájením sbírky razítek a v Hannoveru jsme nesehnali. Pořád je co dohánět.

Na schwerinský zámek se pro razítko ani nedobývám, neboť v budově sídlí zemský sněm Meklenburska-Předního Pomořanska, v parku obdivujeme dvě nevěsty a objevíme schody. Do vody, nikoli do nebe. Dovolím Michalce sundat boty a smí si vykoupat nohy, pak ale máme problém ji odtud dostat. Podej čertu prst… Na konci parku si ještě dáme slalom mezi tryskami a míříme k autu. Kousek dál stojí policajti a něco řeší, máme se blížit k autu? Jasně, jsem tady na návštěvě u sympatického pána, o němž netuším, jak se jmenuje. Ale bydlí přímo v tomto baráku, nedávejte nám pokutu. Vzhledem k tomu, že jsou uniformovaní do čehosi zabraní, volíme variantu naskočit do vozidla. Než se otočí, můžeme být pryč. Nikdo si nás ale nevšimne, tak v klidu naprogramujeme navigaci. A máme chuť na nanuka. A já na čistou neochucenou vodu. Budeme koukat a hledat penáč nebo něco podobného. Taky by to chtělo potkat toalety, říkáme si v 16:40, když opouštíme Schwerin.

Za 15 minut zahlédneme Aldi, koupíme nanuky i vody a v 17:50 se dočkáme i toaletní zastávky na odpočívadle. 20:05 poskytneme na benzínce ve FLENSBURGU stravu i Fandovi, mně Michalka naordinuje rozcvičku a tatínek se mezitím pokouší vysvětlit navigaci, kam a hlavně kudy chce dojet. Příjezd do cíle je hlášen na 23:43, takže do jedné bychom měli být uloženi ke spánku. Michalka dostává slíbený tablet s pohádkou a zase jedeme dál, dneska vlastně furt jedeme.

0:15 jsme na místě (VILDMOSEN), do přístavu zbývá necelých 50 kilometrů. Dvacet minut potřebujeme na oživení procesu přípravy lože, a to za úplné tmy, což od zítřka taky nebude.



Neděle 30. 6. 2019, den druhý - 253 km
mapa 2.etapy (kliknutím zvětšíte) Probouzím se v 6:35, budík zvoní ve tři čtvrtě, vyfotit nocležiště, což jsme včera (resp. dnes) před ulehnutím nestihli. Michalka si chválí novou karimatku od Jéžiška (asi věděl, že si stěžuje, že ta stará je tvrdá, protože už nedrží ventilek) a chválí si také nový spacák. Už dnes a nejvíce ho bude moci ocenit prý zítra. Cíl pro dnešní den (a hlavně noc): nezmrznout.

7:10 odjíždíme a po 35 minutách dorážíme do přístavu HIRTSHALS. Žádná z těch budov tady tehdy nebyla, jen staveniště, pamatuješ? Nacházíme čerpací stanici (automat), stejně jako směrovku Fjord line check-in a vjezd s nápisem Kristiansand. Dočkáme se odbavení a pokynu zařadit se do lajny F a zase čekáme. V 9:30 dostáváme pokyn k nalodění.

Vyplouváme přesně na čas, v 10:00. Sedíme v křeslech se sklopnými stolečky, Michalka si maluje a taťka jde na prohlídku lodi. Infopult nenajde, pouze bistro a shop, kde se mu zalíbil polštářek se sobem (losem?). Při placení zkoušíme razítko, ale chlapec nás posílá ke druhé pokladně. Tamní pokladní mě prosí, ať se stavím, až půjde na pauzu, tak za 45 minut. Chodíme s Michalkou vyhlížet na palubu, čas vůbec nesleduji, ale stavit se u pána neopomenu.

Omlouvá se, že ještě neměl čas, nechá si ukázat, kde sedím, a slíbí, že až půjde, tak si mě najde. Takže se nesmím ani hnout. Asi po deseti minutách si ode mne bere sešit a odchází. Po chvíli se mi sešit vrací, bohatší o razítko s nápisem: Fjord line Danmark – Fjord Cat – Captain. Přímo kapitán nám ho prý otiskl!

Povinně si dojdeme na záchod, na palubě vyčkáváme výzvy, abychom se dostavili k autům, a pak ještě hodně dlouho čekáme, než po dvou a půl hodinách vjíždíme do země, která má jednu z nejvyšších životních úrovní obyvatelstva, nejkvalitnější demokracii na světě a jednu z nejnižších úrovní kriminality (až na Breivika).

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
čekání na trajekt vyplutí z Hirtshals Kristiansand Kristiansand Kristiansand-Dueknipen
Ve 12:30 nás ve městě KRISTIANSAND vítá slunečno a teplo, odstavíme auto a projdeme se k íčku, které je zavřené. Ve 13:05 parkujeme pod kopcem na ostrově ODDEROYA, bereme sváču, kterou ve 13:30 zlikvidujeme. Hřiště nalezené v mapách patří asi mateřské škole, ale nikdo nás z něj nevyhání. Ve 14:35 ještě deset minut popojedeme k dalšímu oblíbenému vyhlídkovému místu – DUEKNIPEN.

Parkujeme na jakémsi sídlišti, tatínek objeví dětské hřiště, ale to bude až za odměnu, nejdřív kolem jezírka vylezeme na vyhlídku, cestou dojíme zbylé třešně z termoboxu. Cestou z vyhlídky se s malou uvelebíme na hřišti, vyzkouší lanovku, kolotoč, houpačku, skluzavku a přes zákaz i pískoviště. Michal zatím programuje navigaci a řeší problém – všechny body jsou zadány a místo plánovaných 450 kilometrů navigace hlásí jen 350. Ještěže se Michal při plánovaní sekl směrem nahoru.

15:50 odjíždíme a já docela rychle usínám. Nějak už si nevybavujeme, proč jsme kterou zastávku do programu zařadili, navigace hlásí zadané souřadnice, nikoliv názvy, a tak se holt necháme každou další zastávkou překvapit. Procitám kousek před EVJE, právě včas. Za městem má vést silnice úchvatnou krajinou kolem Byglandsfjordu, my ovšem hezkou krajinu vidíme až o kus dál. Kdoví, jak to ten průvodce myslel… Na konci jezera domy na kůlech ovšem nevidíme ani náhodou.

17:00 – 17:30 se rozhlížíme kolem SYRTVEITSFOSSEN, zaujme nás pohled na raft bojující v peřejích, projdeme se po kamenném náspu, vyfotíme krásnou scenérii a vracíme se do auta. U starého, již nepoužívaného průplavu STORESTRAUMEN SLUSE (18:00 – 19:00) se rozhodneme povečeřet. Je tu hezky, až na to, že se docela rozfoukalo. Salám ani okurek neuletí, vyřídíme telefon s dědou a opět opouštíme stanoviště.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Syrtveitsfossen Syrtveitsfossen Araksfjorden Honnevje nocoviště
Vodopád REIARSFOSSEN vidíme od silnice (19:10 – 19:15), zajedeme na značenou vyhlídku před kempem, ale už jsme viděli lepší, jedna fotka tady stačí. HAKNI zůstalo v itineráři asi ještě před úpravou jako jeden z tipů na nocování. Támhle vidíme nějaké zábradlí, a tak přece jen z auta vylézáme, mrkneme se na vodu a ve 20:00 nás čeká ještě odpočívadlo HONNEVJE. Zda najdeme poněkud mohutnější Povydří, dinosauří stopy dle Michalky, řekou Otrou vymleté hrnce ve skutečnosti, poskakujeme tu a litujeme, že odpočívadlo je plné. Jedno z navrhovaných nocovišť opouštíme ve 20:20, ale daleko nedojedeme. Objevíme příjemné odpočívadlo, a když nám nebude vadit, že zítra budeme vstávat jako do práce, můžeme přespat v katastru obce BYKLE.

Michalka sice protestuje, ale utluče ji argument, že tady je docela hezky a dál by mělo pršet. A tak ve 20:55 začneme stlát a bráníme se dotěrným muchničkám. Vyčistit zuby musíme, ráno jsme to nějak zasklili. Šla bych si umýt nohy, jakási voda tady je, ovšem vypadá nevábně – listí, jehličí, tráva, pěna, musí tedy stačit ubrousková metoda. Promítání pohádky končí ve 22:15, vyčůrat a spát.



Pondělí 1. 7. 2019, den třetí - 483 km
mapa 3.etapy (kliknutím zvětšíte) V noci mě probudí déšť, ach jo, předpověď se nemýlila. Budím se v 5:50, Michalka už je vzhůru, protože potřebuje čůrat. Teď zrovna neprší. Pokyn zní jasně – máknout si a sbalit za sucha, protože podle radaru se opět za chvíli rozprší.

Zima není (14 stupňů), ale bundu si beru kvůli útokům muchniček. Ani nevím, zda štípou, ale moskytiéry, které tatínek vylovil z boxu, s vděčností přijímáme. Strach z deště je tak velký, že trhneme nový rekord v balení – pokyn vydán v 5:51 a auto v pojízdném stavu je v 6:13. Z nebe začíná padat voda, ale my sedíme v suchu a relativně teple. Pozabíjíme muchničky, které nám nalítaly do bytu, a v 6:15 startujeme. Dospím se cestou.

8:05 – činíme první zastávku dne u vodopádu LATEFOSSEN. Voda, která na nás útočí, ovšem nepochází pouze z vodopádu. Měli jsme tady snídat, tak se tady holt nasnídáme. Kiosek je zavřený, ale před ním jsou na stojáka pod stříškou dva stolečky. Jeden je pro tuto chvíli náš. Za stálého poskakování proti lezavému vlhkému chladu mažu chleba májkou hladovému dítěti, Michal bez ohledu na hlad považuje za prioritní foto- a videodokumentaci vodopádu. Chvilku mrholí, chvilku prší, chvilku nic a teplo vypadá jinak (8 °C), ale pořád by mohlo být (a taky bude) hůř. Stihneme vyzkoušet i toitoiky a v 8:55 pokračujeme v cestě.

O chvilku později zastavujeme ve městě ODDA (9:15) – stavíme se na íčku, Michalka si vybere růžového sobíka nebo losíka (furt se mi pletou, a to každé 4 roky googlím, kdo je kdo), získáme razítko s nápisem Troltunga (šlapat do kopce asi 25 kilometrů, to nejspíš nedáme ani při příští návštěvě Norska, i když… kdo nevylezl na Trolí jazyk, nebyl v Norsku) a v 9:30 už jsme zase na cestě.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Latefossen Latefossen Ullensvang Hardangerbrua Skjervsfossen
V 10:10 nás zdrží na deset minut ULLENSVANG. Informační centrum nenajdeme, ale spatříme podivuhodný rychlotrajekt, který přes fjord převáží lidi. Za dalších deset minut děláme neplánovanou zastávku – spatříme IC KINSARVIK. A hele, trajekt, co jsme se s ním předháněli, už je tady. Rychlík.

Projíždíme kolem místa, kde jsme taky jednou nocovali, obkroužíme kruhák v tunelu a v 11:00 přistáváme za mírného poprchávání na parkovišti u vyhlídky na 3. nejdelší visutý most v Evropě HARDANGERBRUA. Než se vybatolíme, máme v patách zájezdový autobus. Rychle, ať je přes ty Japonce most vůbec vidět! Z vyhlídky sejdeme ještě kousek po silnici, dojdeme na toalety a v 11:15 se před občasnými kapkami schováme.

Další desetiminutovka následuje na íčku ve městě ULVIK (11:35 – 11:45) a cestou na chvilku mikrospím – přece nebudu furt hypnotizovat teploměr nebo zataženou oblohu. Dnešní den budiž ve znamení vodopádů, ve 12:20 zastavujeme u SKJERVSFOSSEN. Koukáme na něj shora, támhle sjedeme dolů, tam bude vodopád líp vidět. Dokonce se k němu projdeme. Ve 12:40 nasedáme a po půlhodinové jízdě zastavuje u dalšího „fossenu“ na starém známém místě.

Ano, tady si Michalka koupila zimní čepici s trollem, stále ji prodávají (za 99 NOK). Nestojí zde žádný erární stoleček, ale naštěstí neprší, a tak poobědváme salám a chleba na kapotě auta. Projdeme se na dosah ruky k mase valící se vody, Michalka si stěžuje na nízkou teplotu, tak musím obětovat svou mikinu a za 30 minut (13:45) opouštíme TVINNEFOSSEN a míříme do známých míst. Jeden tunel, druhý tunel, až se dočkáme nejdelšího silničního tunelu na světě se 3 modrými jeskyněmi. V první jeskyni Lardalského tunelu vylezeme a vyfotíme se (14:45 – 14:50). Neprší tu, teplota vzduchu je v tunelu vyšší než venku, ale ten kravál je nesnesitelný.

Svištíme dál směrem k oblíbenému lesnímu nocovišti přes nezapomenutelný Jotunheimen. Počasí sice nepřeje tomu, abychom všude zastavovali a bezmezně se kochali, ale na břehu Sognefjordu si nepropršenou toaletní přestávku dopřejeme (15:30 – 15:40). Pak míříme přes Ovre Ardal v mapách neznačenou, leč vyzkoušenou, placenou soukromou cestou kolem hotelu TURTAGRO. U mýtnice zaplatíme 90 NOK (16:30) a kocháme se už na pohled mokrou krajinou.

Vyhýbáme se ovečkám na silnici, posunujeme se rozvážným tempem a prohlížíme krajinu a vzpomínáme. V 17:10 brzdíme před chatou Sognefjellhytta. Minule to byla čerstvá novostavba, dřevo ještě vonělo smůlou, teď už zvenku vypadá omšele (ty povětrnostní vlivy!), pozorovali jsme odtud běžkaře. Přeběhneme dovnitř, projdeme se po ochoze, běžky tady jsou taky několikeré opřené, lidi s běžkařským vybavení potkáváme, ale zdá se nám, že při naší minulé návštěvě bylo větší sucho, větší teplo a podstatně víc sněhu (to globální oteplování). Letos ale v chatě mají razítko, to je radosti! A luxusní toalety, to je radosti! A venku stále prší, to není radosti! V půl šesté opouštíme lavičky s kožešinami a mizíme.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Tvinnefossen Lardalský tunel Ardalsfjorden nocoviště michalčino spaní
Přestává pršet, to bychom teď potřebovali. Za deště stlát nebo vařit, i to už máme za sebou, ale je to událost, kterou rozhodně nevyhledáváme. V 17:50 přijíždíme na oblíbené a při severské tour nikdy nevynechané parkoviště LIASAND. Neleníme, a protože neprší, nejdříve usteleme. Erární stolky i lavičky jsou docela suché, využíváme je tedy jako odkladnou plochu i prostor pro vaření, konzumaci i relax.

Michalka dostává koloběžku, aby se nějak zabavila, skáče přes švihadlo, dáme vařit vodu a stíháme si zahrát i na honěnou a schovávanou. Podle mě místo ideální, jenže Michalka si vypěstuje ze zdejších záchodů přímo trauma. Jsme na oné místnůstce spolu, mechanismus splachování funguje na čidlo, já se nějak nevhodně protáhnu a čidlo zareaguje, aniž by to naše malá kočička čekala. Toť osudový okamžik s nežádoucími následky.

Před sedmou se pustíme do večeře, máme slíbenou kofolu. Stojí na stolku, hromadně jdeme na záchod, a když se vrátíme, lahev s kofolou není. Michalka je naprosto zděšená, nic jiného se neztratilo, jenom ta flaška. Asi ji ukradl sob. Uvaříme do termosky čaj, na zítřek se zajisté bude hodit, vyrážíme doplnit užitkovou vodu, zavedeme Michalku k řece, jejíž hukot dotváří neopakovatelnou atmosféru zdejšího místa, a ve vodě objevíme postavenou hrázku z kamenů… a v ní pohřešovanou petku. Mamí, ten zloděj sob si ji tam asi dal vychladit… Michal musel potajmu vybudovat zabezpečení ze šutrů, abychom o lahev v řece opravdu nepřišli.

Hnát naši mladou na kutě argumentem, že je tma, bohužel zrovna nemůžeme, a tak ji nalákáme na film Ať žijí duchové, ovšem nejdřív vyčistit zuby. Po kině má ale tatínek ještě chuť na průzkum parkujících karavanů, beztak to budou (a taky jsou) samí Němčouři. 11 stupňů v 11 (tedy 23) hodin, to ještě jde. Projdeme se k mostku, okukujeme kopečky kolem a Michalku navlíkám do tlustého pyžama o spacáku ji pořádně zachumlám, aby se v noci nemohla vysoukat. Ovšem tušíme, že rekordně studená noc bude zítra a potom na Nordkappu.



Úterý 2. 7. 2019, den čtvrtý - 799 km
mapa 4.etapy (kliknutím zvětšíte) 5:38 zvoní budíček. V autě naměříme 12 stupňů, to jsme si docela dobře zafuněli, venku je 6. Pocit ovšem mám, jako by mrzlo. S Michalkou jdu na strašidelné záchody (vytápěné), kde je teplo na to, aby se malá převlékla. Dnes nás čeká 3. nejdelší přejezd s jednou procházkou po ránu. Zvládnu spáchat celkovou hygienu, až na umytí hlavy, do té zimy s mokrými vlasy nemůžu. Taťka mezitím balí a připravuje k odjezdu, který nastává deset minut po šesté.

Na chvilku se ukáže dokonce sluníčko (asi na půl minuty), ale naděje nám příliš neposkytuje. Zima, zima, zima, zima, zima, chodím, čakám kedy osloví ma… zní mi v uších hit Mira Žbirky, když teploměr pípnutím oznamuje, že venkovní teplota klesla na 4 stupně. Nedá se nic jiného dělat než spát. I když… mohla bych se kochat norskou krajinou náhorní plošiny. V 7:30 ve městě DOMBAS natankujeme naftu a v 8:05 nacházíme parkoviště nejblíže turistické trase s názvem FOKSTUMYRA TRAIL. (Pro případ, že hledáte na seznamáckých mapách, zadejte název se dvěma k – Fokkstumyra).

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Fokkstumyra trail Fokkstumyra trail Fokkstumyra rozhledna Grunnlovsvarden
FOKSTUMYRA, nejstarší přírodní rezervace v Norsku (zal. 1923), je známá především bohatostí ptačích druhů, včetně silně ohrožených (např. pěnice vlašská). Okruh rezervací měří asi 7 kilometrů, my si zvolili jen cestu k ptačí pozorovatelně a zpět v délce 3,5 km. Chce to ovšem mírně poupravit odění – Michalka snese i oteplovačky a požádá o nákrčník, kulicha i palčáky. Michalovi radím, aby si vzal teplejší bundu, a pak mi děkuje.

V břuchu kručí, vítr fučí, na chodníčku nad vodou kocháme se přírodou. Přelezeme plůtek, podejdeme železniční trať, zabojujeme s dvířky a mašírujeme po chodníčku. Občas sice chodníček chybí, a tak se snažíme vyhnout bahnu, což nejmladší z nás samozřejmě neustojí a žuchne sebou. Dorazíme k rozhledně, dokonce zachytíme i nějakého opeřence v dálce a vyrážíme na zpáteční cestu. Michal chce udělat hromadnou fotku, ale postrádá selfie-tyč. Kde je? Jasně, zůstala nahoře na okenním parapetu. Michalka se ochotně vrací, protože tuší, že by mohla dostat za odměnu nějaký motivační bonbon (a neplete se). Vzpomenout si až u auta, to by se asi tak ochotně nevracel nikdo.

Jsem ráda, že tento tip, který jsem našla a do itineráře prosadila, stál za tu námahu. Krajina opravdu nezvyklá, za vítr nemůžu, ale naštěstí celou dobu nepršelo, tedy pozitiva převažují nad negativy. Sundáme zimní oblečení, zavřeme se do auta a zaslouženě posnídáme. V 10:00 zavelíme k docela dlouhému přejezdu.

Střídavě se přehání déšť, vidíme i kousek duhy. Poblíž Trondheimu se chceme vyhnout mýtným branám, a tak projíždíme po téměř nezpevněné (ale značené) silnici norským lesovenkovem, několikrát je potřeba navigaci usměrnit, ale na to je Michal odborník. Má-li naplánovanou cestu, kterou navigace nezná nebo nepovažuje za schůdnou, stejně ji nakonec přesvědčí, pokud do silnice nevede zákaz.

14:05 – dojedeme k ostrovnímu hradu STEINVIKHOLM, který je největší norskou středověkou stavbou. Máme v plánu se najít. Po příjezdu ale musíme plán přehodnotit – to by bylo odfouknutých věcí (a možná i lidí). Jestli ráno pořádně foukalo, tady fučí ještě mnohem víc. Vybírá se tu parkovné, ale kiosek je zavřený, tak situaci necháme plynout a zavření v autě se krmíme. V mezičase kiosek otvírá, ale nikdo po nás kvůli parkovnému nejde. Překonáváme se a sami dobrovolně jdeme platit, klobouk smekáme sami před sebou, že bychom konečně začínali dospívat a pobírat rozum a zodpovědnost? Projdeme se přes lávku ke hradu, ale dovnitř se stejně nedostaneme. Michalce vítr vůbec nevadí, pobíhá po břehu a hledá mušličky. Do prkýnka, proč jsem vyhodila tu krabičku po třešních? Do čeho budeme dávat úlofky z Lofot? (Nejde o hrubku, ale o záměrnou slovní hříčku – pozn. aut.) Nedá mi to a pokouším se v kiosku o razítko, dostanu jakýsi červený erb bez nápisu. Ve 14:50 se zase stěhujeme dál.

Michalka se chce vyfotit s trollem, kterého se minule hrozně bála, slibujeme jí, že nějakého určitě potkáme, možná ještě dneska – jak jsme se minule fotili u toho akvária. Každopádně k vodopádu se nedostaneme, neboť turistická atrakce prochází rozsáhlou rekonstrukcí, jak mi odepsali na můj dotaz. Aspoň ten troll by venku mohl být. Jenže když projíždíme kolem místa, kde čekáme NAMSEN LAKSAKVARIUM, není ani troll, ani budova, pouze hromada šutrů a bagry. Tomu se říká pořádná rekonstrukce. A Míša je smutná. Hele, most, hulákám, tam by se třeba dalo projít, ať furt jen nesedíme v autě. V 17:15 Míša sice silně protestuje, ale nakonec se nechává strhnout (obrazně řečeno) proudem vody, který se valí přes FISKUMFOSS. Přes most se projít dá, stihneme se vyčůrat a zase před deštěm zdrhnout do auta. Vlastně celou cestu by bylo stylové mastit Prší, nebo si aspoň zpívat Prší, prší, jen se leje… Do toho se ukazuje sluníčko, takže dnešní den je plně ve znamení duhy. V půl šesté opět startujeme a říkáme si, že jakmile uvidíme nějaké pěkné odpočívadlo, můžeme uvařit. Večeři nemusíme nutně nechávat až na konečnou, ta bude dnes hodně pozdě.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Steinvikholm Fiskumfoss Harran Trol u Nordlandsportalen nocoviště
18:45 – zrovna neprší, když objevíme opravdu zajímavé parkoviště – PORTEN TIL NORD-NORGE (text na razítku), případně NORDLANDSPORTALEN (www.mapy.cz) nebo také NORDLANDSPORTEN (v google mapách). U brány do Severního Norska váháme jen chvilku, nenápadně uvaříme před suvenýršopem s občerstvením a jídlo si sníme u zastřešeného stolečku. Vodu na nádobí ani nemusíme ohřívat, na záchodech teče teplá. Občas sprchne, jinak by to dneska ani nešlo, ale zrovna, když nejvíc potřebujeme sucho, tak nás dešťové kapky nechávají na pokoji. Stanoviště opouštíme v 19:30.

Jasně že občas sprchne, ale zavřeným v autě to až tak nevadí, navíc vařit už nebudeme muset, pouze ustlat. Ve 21:55 si Michalka vyžádá toaletní zastávku, je 8 a půl stupně. Zbývá posledních 20 minut a Michal nám dopřeje luxus a zatopí. Ve 22:15 přijíždíme na vytipované parkoviště v lokalitě MO-I-RANA, zbytečně nevětráme, ve 22:45 už ležíme zavrtaní v relativně vytopeném kině a ve 23:30 si přejeme dobrou noc.



středa 3. 7. 2019, den pátý - 565 km
mapa 5.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík plní svou povinnost v 5:25, dneska jsme opět limitovaní trajektem, proto v 5:55 startujeme. Venku 9 °C, vevnitř tradičních 12. Delší jízda končí až v 7:20 na starém známém místě, parkovišti u centra polárního kruhu (ARCTIC CIRCLE CENTRE).

Komáři asi došli, od naší poslední návštěvy jejich útoky zde téměř ustaly. Projdeme se nejdříve k pomníku skrz pláň posetou kamennými mužíky, které Michalka překřtila na trolíky. Sbírá volné kamínky z popadaných, abychom postavili taky nějakého. Sama pak dodělává ještě jeden menší a jeden trpasličí, aby byli tři jako my. Taťka jde nachystat snídani a my ještě chvilku budujeme a vracíme se přes sněhový ostrůvek.

Z dálky vidíme, jak Michal gestikuluje a očividně se s někým baví. Vsadím se, že to bude posádka téčkového kamionu, a když dorazíme k autu, je moje domněnka potvrzena. Zatímco snídáme, otevřou návštěvnické centrum, nejdřív razítko a pak záchody. Michalka se nejdřív brání, ale nakonec si fotku s trollem udělat nechá a v 8:40 opět vyrážíme dál.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
polární kruh polární kruh NP Saltfjellet a Svartisen NP Saltfjellet a Svartisen NP Sjunkhatten
9:05 – Michal se mě ptá, jestli jsme tady byli pro razítko. NORDLAND NASJONALPARKSENTER umístěný v lokalitě SALTDAL, nic mi to neříká podle názvu, dokonce ani podle vidění. Michalka se usadí na hřišti, já úspěšně zkusím íčko a pak se s Michalem ještě vydáme na pidivyhlídku. Takový areál tady snad před lety ani nebyl, informačního centra bychom si museli všimnout. Po dvacetiminutové pauze se opět dáváme na cestu.

Ne však dlouhou, 9:55 stavíme na odpočívadle v ROGNAN, v první řadě abychom se pokochali zasněženými vrcholky za azurovou plochou fjordu Saltdal. V 10:20 nás zdrží ručně řízená (manual dirigering) práce na silnici, čekáme na služby ledebila, který doprovází řidiče přes opravovaný úsek, ovšem už v 10:40 zvládáme pětiminutovku s razítkem ve FAUSKE.

Mírné zklamání zažijeme u parkoviště HUSMANNSPLASSEN KJELVIK (11:35 – 11:50). Značí zde muzeum a vyhlídku, zkusíme prozkoumat obojí. Zaslechneme ale nějaké trubky, vypadá to, jako by zde stavěli pionýrský tábor. Přes děti se prodírat do muzea nebudeme, obracíme k autu, aniž bychom dosáhli cíle. V autě koukám do mapy a vyhlídka nemá být cestou k muzeu, ale přímo nad parkovištěm na kopečku, zase vystoupit a šup hore. Úspěšně najdeme vyhlídku, ačkoli výhled je dost zarostlý. Nu což, nemůže být všechno ideální.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
NP Sjunkhatten pohled z Sorfold Kobbvatnet Tannoya Tannoya
Ve 12:05 zastavujeme na parkovišti kvůli krásnému pohledu, zkouším razítko a kupodivu ho v chajdaloupce dostanu – KOBBSKARHYTTA, další krátká pauzička následuje ve 13:10 v obci ULVSVAG, jen se tak lehce pokocháme.

13:40 – přijíždíme do přístavu BOGNES. Jako první a jediní stojíme v lajně „reserved“, aniž bychom měli jistotu, že tu stojíme dobře. Jsme tady ale zase nějak brzo, necháme se překvapit, jestli nás nalodí o spoj dřív, nebo jestli budeme muset čekat. Maník obchází auta, až to s ním vyřídíme, budeme vědět, na čem jsme, a najíme se.

Bere si od nás rezervačku, dává na oplátku kartičku a účtenku a beze slova zmizí. Takže stejně nejsme ani o chlup moudřejší a čas odjezdu nemáme zjištěn a potvrzen. Přesto vítězí hlad, a ač neinformovaní, pustíme se do konzumace. Pozorujeme sousední loď do Narviku (nebo kam), vyřizujeme toaletní potřeby. Pozorujeme cvrkot u lodi, která přijíždí z Lofot, přiběhne k nám další fufulík, bere nám kartičku, kterou jsme dostali od jeho kolegy, a opět neříká ani ň. Asi se s námi počítá už na spoj ve 14:30.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Bognes trajekt na Lofoty Hinnoya Austnesfjorden Austnesfjorden
To by bylo jedině dobře, potřebujeme co nejdřív být na starém dobrém místě, je jasno a zatím to vypadá, že bychom Půlnoční Slunce opět mohli spatřit. S malým zpožděním odplouváme. Usadíme se u okýnka, kde stejně moc dlouho nevydržíme sedět, neboť chodíme ven na palubu. Okukujeme, chválíme si počasí a plavba příjemně ubíhá. Tradičně se zvedáme jako poslední a běžíme k autu, které do útrob trajektu vjelo jako první a mezi prvními také vyjíždí (15:40) na půdu obce LODINGEN.

Pak už si jen tak jedeme, kocháme se nádhernými pohledy a výhledy, děláme fotozastávky, jednou opět čekáme na doprovod silničářů, zkrátka užíváme si svobody, nezávislosti a štěstí na počasí. Za zmínku stojí snad jen tři záživnější zastávky.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Gimsoya Gimsoya Vagan Vestvagoy most na Vestvagoy
17:30 objevíme odpočívadlo a krásnou vyhlídku AUSTNESFJORDEN. Schody vedou na kopec s vyhlídkovou plošinou, počasí přeje nám i našim uměleckým fotografiím, Michalka může odložit bundu i mikinu. Vydržíme se zde kochat a pobíhat celých 20 minut, než se nutkání pokračovat v cestě stává neodolatelným.

Podle souřadnic hledáme jakési umělecké dílo, zrcadlo, které odráží krásu přírody a je častým fotomotivem pro turisty. My abychom někde chyběli! Jenže navigace nás dovede akorát tak do kempu, skrz který bychom se chtěli/měli k bodu zájmu dostat. V mapě není jediná stezka, jediná odbočka nebo pěšinka. Ptám se recepčního, kouká do mapy, ale když tam nevidí fotku, co přesně hledáme, tváří se bezradně. Nějaká socha, umělecké dílo, možná jsme měla říct „spiegel“, když už jsme se domlouvali německy. Máme jet cirka dva kilometry zpátky a tam je odbočka. Jasnovidec, jak může vědět, ze kterého směru jedeme? Napadá mě, až když jsem pryč. Jedeme zpátky dva kilometry, ale po odbočce ani vidu ani slechu, ovšem podle map se přibližujeme. Kašlem na to, nebudeme si kazit krásný den neúspěchem. V papírech doplním: nenalezeno a jedeme dál.

Míjíme kemp a po dvou kilometrech narazíme na směrovku SKULPTURLANDSKAP NORDLAND (18:20) Mapy poprvé neodpovídají skutečnosti. Když už jsme tady, tak teda vystoupíme, sejdeme k uměleckému dílu (možná by se mi pohled líbil víc bez něj), opravdu se v objektu zrcadlí příroda. Má to nějaký účel, třeba na selfíčka, nebo ne? A když se člověk postaví blíž, zrcadlo pořádně rozšiřuje, čímž se bavíme dvacet minut.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Nusfjord Flakstad nocoviště Flakstad půlnoční slunce
Ve 20:00 zajíždíme do vesničky NUSFJORD. Minule jsme se na ni vykašlali, funguje jako skanzen a vybírá se vstupné, které si teď rádi zaplatíme. Měli by tam mít i razítko. Hele, recepce, naše první kroky vedou do budovy s tímto nápisem. Otevřeno, jdu se zeptat na vstupné. Platí se jen do pěti, protože v pět zavírají obchůdky. A razítko mají v šopu. Dostanu samozřejmě sprďáka za to, že jsem se nezeptala na adresu nebo GPS souřadnice toho konkrétního šopu. Procházíme městečko, Michalka nutně potřebuje kakat. Chca nechca musíme letět zpět k recepci, kde byly záchody. Kdyby byla jistota, že razítko mají v pokladně, tak sem zítra zajedeme, ale bohužel není. Nusfjord opouštíme ve 20:40.

Konečně kotvíme na starém známém parkovišti, kde jsme před 8 lety čekali (a taky se dočkali) Půlnoční Slunce. Dokonce stojíme snad na stejném fleku jako minule. Času máme dost (20:55) a spolučekačů snad ještě víc. Rozděláme stoleček, usteleme, uvaříme, navečeříme se, procházíme se po pláži a načasujeme i promítání Shreka v domácím kině. Mezitím si Michalka vyndá staré kovové autíčko a lopatičku, buduje z písku a kamínků a před večeří ji musíme důkladně umýt. Ještěže na záchodech teče teplá voda. Dočkáme se krásného Půlnočního Slunce i velkého množství turistů (dokonce i autobusového zájezdu, který jen zastaví, všichni vyskočí, vyfotí, naskočí a zase odjedou). Vyčůrat a spát, je asi čtvrt na jednu.



Čtvrtek 4. 7. 2019, den šestý - 579 km
mapa 6.etapy (kliknutím zvětšíte) V 7 hodin se budíme, lofotní ráno je příjemné a teplotně vyrovnané, 11 stupňů venku, v autě 12,5. Sbalíme, vyčistíme zuby, pokocháme se ještě oblačným a zataženým pohledem a v 7:50 opouštíme stanoviště.

V 8:20 parkujeme ve městečku REINE, které má být jedním z nejikoničtějších míst Lofot a Norska vůbec. Na konci 70. let 20. století označil norský týdeník Allers Reine za nejkrásnější vesnici Norska. Íčko otvírá až v deset, projdeme se tedy aspoň mezi domečky na kůlech a přivykáme si na všudypřítomný nezvyklý smrad. Všude kolem visí sušící se či sušené ryby, porcované nebo menší vcelku. Projdeme se ještě k majáku, těsně před ním je špagát s nápisem stengt – význam už známe, ale nevidíme ho moc rádi… Vracíme se k autu, ale na íčko čekat nebudeme. Co kdybychom si zajeli do A, navrhuji. Vždyť tam nic není, namítá Michal. No právě, oponuji. A v přístavu, jak jsme sem před lety připluli, by mohly být záchody. Zabijeme čas a na desátou se vrátíme do Reine, domluvíme nakonec.

9:15 se ocitáme v přístavu MOSKENES, kde se nám zblázní navigace a požaduje, abychom najeli na trajekt. Než by se s ní Michal hádal, rovnou trajekty zakáže a technika se vrací ke své původní trase. Pak se prostřídáme na toaletách a v 9:30 zamíříme do nejzápadnějšího místa Lofot.

9:40 přijíždíme do místa A, které absolutně nepoznáváme – co je to tady za tunel? A to obrovské parkoviště? Vždyť před 8 lety tady nebylo vůbec nic, ani íčko, ani rozlehlé rybářské muzeum. Prolézáme a nevěřícně koukáme, jak se ten turistický ruch pěkně rozrůstá, je to na hranici únosnosti? IC otevírá v 10, zkusíme pokladnu muzea. Otevírá v 9 a získáme naprosto nečekaně krásné razítko. Na íčku potom nedostaneme ani úřední, ale radost nám to rozhodně nezkazí a s úsměvem na rtech v 10:10 odjíždíme.

Pětiminutový výsadek v REINE (10:25) před informačkou už tak radostný není, protože je zcela zbytečný. Když vyjíždíme z městečka, zahlédneme turistky, kterým se podařilo sjet ze silnice, asi uhýbaly protijedoucímu až moc. Zastavíme a jdu na výzvědy, jak bychom mohli pomoct? Slečny ale ještě nejsou seznámeny s krutou realitou, vykukují z okýnek. Michal navrhuje, že bychom mohli zkusit zatlačit, snažím to přetlumočit, ale slečny jen lomí rukama a koukají. Přidá se k nám ještě jeden pěší turista. Rukama nohama řešíme, zavolám: Let´s try it, ale řidička leze ven z auta, krčí rameny a říká, to je zlé, hodně zlé… zkusme něco, opakuju, ale ona jen krčí ramen a v sebelítosti se snad vyžívá. No co, má tady toho pěšího, rameny pokrčím já, popřeju hodně štěstí a jdeme k autu. No jo, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly…

V 11:35 parkujeme v LEKNES, spouští se sice pár kapek, ale už jsme si na vlhko tak nějak zvykli. Michalka musí nevyhnutelně pokropit trávníček a odebíráme se na informační centrum, kde nás potěší obrovským kulatým razítkem s nápisem Signert Lofoten (tipla bych si podepsaný na Lofotech??) Na všechno včetně projevu upřímné radosti nad úlovkem nám stačí čtvrt hodiny.

Ve 12:30 odstavíme auto na parkovišti u hospody, která tak úplně hospodou není, jakýsi kulturní sál či společenská místnost. U venkovního stolku, jemuž hospoda ze dvou stran poskytuje závětří, poobědváme chleba se salámem, u konzumace ti zimomřivější z nás proti chladu poskakují a všichni se kocháme okolím. Pět minut po jedné si balíme fidlátka, je čas pokračovat za dalšími zážitky. Daleko ale nedojedeme, zastavujeme hned v půl druhé ve městečku HENNINGSVAR. Tentokrát platíme parkovné, ovšem nevidíme ceník. Michal vhodí do automatu 20 NOK, ale do čtvrt na pět se tady určitě nezdržíme. Storno. Vhodí 10 NOK, taky zbytečně dlouho, nakonec vhodíme pětikorunu a délku už neřešíme. Projdeme se známým místem, v galerii razítko nemají, na íčku taky ne, ale specifickou atmosféru si opravdu užíváme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Reine - sušení ryb A Henningsvar Henningsvar nocoviště
15:55 přijíždíme k benzince v obci KVAFJORD, docela akutně, protože Michalka potřebuje kakat. Zatím nebylo kde, ale na benzínce má slíbený záchod. Michal tankuje a nadmíru spokojen je s jazykovou vybaveností – automat komunikuje česky, a dokonce bez chyb. I Michalka má štěstí: obíháme budovu, ale na klasickou benzínku to nevypadá (entrace for drivers in control only), tak to bude problém. Najednou se otvírají dveře a jakýsi pán se ptá, co hledám. Ukazuju na Michalku, doufám, že s malým tvorečkem bude mít větší soucit, než by měl se mnou. Come in, zazní, klíčem odemyká toalety, a když máme vyřízeno, zase za námi zamyká. To určitě nebyly veřejné toalety, ale co to je za budovu se mi nepodaří zjistit ani do 16:10, kdy odjíždíme, ani doma zpětně.

16:45 zastavujeme na odpočívadle KONGSVIK, protože na rozdíl od Michalky jsme ještě nebyli na záchodě (ani já, když jsem viděla, jak pán nervózně stepuje). Při té příležitosti zjistím, že přilehlá pláž je plná mušliček! A to vlastně už od rána marně koukáme, kde by bylo vhodné místo na sběr suvenýrů, na který se Michalka moc a moc těší.

Volám na ni: „Jdeš ven z auta?“ „Ne, nepotřebuju, proč?“ „Co jsme ti slíbili?“ „Mušličky? Mamíí, prosíím otevři mě!!“ Je šťastná, objevuje žluté minišnečky a soustředí se jen na ně. Schválně jsem nechávala skleničku od omáčky. Tu sice máme velice rychle naplněnou, ale Michalku od vody nelze dostat. Slyší až na trenčanské párky (v 17:10) … Jenže na ty si ještě chvilku musí počkat.

Na střídačku prší a neprší, ale dnes se nikde neprodírá sluníčko, takže duhový den se neopakuje. Vyhlídka, která je značená v mapě, je pouze jakási židle za uměleckým paravánem, takže ani nevystupujeme, natož abychom vypnuli motor. O kus dál, kdesi u Grovfjordu, si všimneme cedule s našim neoblíbeným nápisem „stengt“. No jo, nějaká silnice zavřená, ale podrobněji jsme ji nezkoumali. Po chvíli narazíme na manuálně dirigujícího a on nám oznamuje, že tahle silnice je do 19 hodin zavřená. Teď je 18, to se musí objet. Michal se mě (nechápu proč, když jsem „superodborník“ na mapy) ptá, jestli se po silnici 829 dostaneme na E6. Koukám a vidím, že nejdřív na E10 a pak na E6. To jako musíme jet až do Narviku? Než stačím vyčíst odpověď na tuto otázku, navigace trasu přepočítá a čas nám nabobtná pouze o 10 minut, takže to zas taková hrůza není.

V 18:45 narážíme na dalšího ledebila a já se rozhoduji, že je přestanu zaznamenávat, není to ani důležité a už ani vtipné. Ve 21:00 dorážíme do cíle, na parkoviště HATTENG. Odpočívadlo je docela obsazeno, přesto se nám na první pohled líbí, stolečky se nacházejí v „domečkách“ – dvě stěny do pravého úhlu podpírají střechu s typicky norským travním porostem, na střeše je komín a kdyby jo moc foukalo, asi by se v rohu na lavici v závětří dalo i přespat.

Parkoviště objedeme dvakrát, než najdeme mezi kamiony, karavany i osobáky místo, ze kterého bychom brzy ráno mohli bez problémů vyjet i v případě, že bude přes noc pršet na už tak rozměklou travnatou plochu, zabereme si přístřešek a lážo plážo steleme. Dokonce se dočkáme i volných toalet, což je při obsazenosti zdejšího hotelu docela zázrak. Uvaříme, povečeříme, ve 22:35 ještě čekáme, než se dovaří čaj do termosky (zítra čekáme velmi nepříznivé počasí). Nádobí je umyto, Michalka se jako překvápko pro nás v autě převlíkla do pyžama poté, co jsme se v teple záchodů a v rámci možností „vykoupali“, a ve 22:50 promítá biograf Fujtajblik animák Madagaskar 2.



Pátek 5. 7. 2019, den sedmý - 532 km
mapa 7.etapy (kliknutím zvětšíte) Budíme se v 7 hodin, kramaříme a zametáme po sobě stopy. Do přístřešku přichází na návštěvu pěší turista s velkým báglem a přeje nám dobré ráno. Vzápětí přichází jeho spolustopařka, jedou do Tromso, docela se jim daří ve stopování. Míša pije čaj a všem v širokém okolí svým zvučným hlasem oznamuje, že se jí v hrnku utopil komár. Turista se směje, že asi nejedeme z Finska… Tam se máme na co těšit, komárů jak naseto, bez repelentů a moskytiér ani krok.

Zatím si na tyto drobné živočichy nemůžeme příliš stěžovat, vlastně jen já mám lýtka samý pupínek, asi od těch muchniček před pár dny, jinak nevím, že by někde někdo štípal. V 7:50 si navzájem přejeme šťastnou cestu.

Na krátké zastávce ve SKIBOTN (8:15 – 8:25) doplníme Fandovi palivo, stručně (ale mohutně) se pokocháme v obci LOKVOLLEN (8:50 – 9:00) a zdržujeme se teprve v obci NORDREISA (10:00 – 11:30). Nejprve stojíme před supermarketem Rema, kde kupujeme snídani (chleba a Michalce jogurty, nám dvěma zlaté dědictví zatím ještě nevadí), Michal na notebook stahuje fotky a záběry z palubní kamery, já využívám wifinu. Poté přejedeme k IC s muzeem. Michalka obdivuje vycpanou lišku i rysa a návštěva je odměněna razítkem.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Kvanangsfjellet množírna ryb bude koulovačka Kvanangsfjellet čas oběda
12:05 – zastavujeme na parkovišti v blízkosti KVANANGSFJELLET s cílem pokochat se zasněženými vrcholky. Podnikneme také výpravu za sněhovou fotkou a neodoláme touze zahrát si malou letní koulovanou, užíváme si celkem dvacet pět minut. Ve 13:20 nacházíme vstupní bránu do oblasti Finnmark (PORTEN TIL FINNMARK), stojí zde kavárna s íčkem. Nemají sice razítko, ale zato mají mapu Alty, kam dnes také míří naše kroky a kde máme v plánu uvařit teplý pozdní oběd.

Situace se ovšem změní přesně ve 14:00. Michalka potřebuje čůrat, odstavíme se na odpočívadle u vody. Záchody tu sice nejsou, ale je tady přístřešek se stolečkem a lavičkami, a navíc je tu hezky, co kdybychom se najedli tady? V klidu? Nebo budeme vařit v Altě před katedrálou? Takové hezké místo jako tady určitě už nenajdeme. Tatínek tedy kuchtí a Michalka běhá kolem vody a hledá mušličky. Skoro nic tady ale není, tatínek na(ne)štěstí objeví naleziště šneků, stihneme také postavit mužíka a v mezičase probíhá klasický jídelní scénář – uvařit nudle na dva chody, umýt nádobí. Ve 14:45 spokojeně odjíždíme.

Pět minut po třetí uděláme rychlovýsadek u muzea ALTA. Asi bychom měli zaplatit vstupné a jít obdivovat skalní rytiny, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Na druhou stranu ale nejsme ani historikové, ani výtvarníci ani kulturologové, tak se nudně spokojíme s razítkem a šineme se dál. V 15:25 parkujeme poblíž centra města ALTA u známého řetězce Rema. Vidíme íčko jiné, než je v mapě, ovšem podle nápisu se přestěhovalo, stačí přejít ulici. Sice chvilku tápeme, ale íčko nacházíme a razítko dostáváme, ale pokračujeme v prohlídce města. Katedrála je opravdu zajímavá stavba, možná by bylo fajn vylézt na věž. Kousíček od katedrály je krásné velké téměř prázdné hřiště, na kterém Michalku necháme, a jdeme na průzkum katedrály. Momentálně má kasa pauzu, říká obsluha, u které marně žádám razítko. Opouštím své spolucestující na hřišti a vydávám se k IC značenému v mapě. Nakonec jsem se aspoň prošla.

Cestou objevuji jednu skluzavku, na kterou je vidět od parkoviště u obchoďáku, kam přeparkujeme. Michalku pošleme se klouzat a my přehrabujeme věci a chystáme, aby bylo po ruce vše, co bude potřeba na Nordkapu, kde bude docela zima a bude silně pršet. Míše oteplovačky, gumáky, určitě pohledy (které tam napíšeme), večeři, sešit na razítka, zápisník zahraničních zpravodajů, Michalce pití a u nás konečně asi dojde na zavřené boty. Ty jsou ale v boxu. To už nevadí, stejně nahoru Michal poleze pro salám. Pro Mišku na hřiště ani nemusíme chodit, vrací se pro pití a rovnou sedáme do auta a v 16:20 se rozjedeme nejkratší cestou k nejsevernějšímu bodu naší cesty, který bývá mylně považován za nejsevernější bod evropské pevniny. Proč mylně? Protože se nachází na ostrově Mageroya (a dokonce i na tomto ostrově je ještě severněji položený mys Knivskjellodden). A proč nemáme v itineráři ten opravdový nejsevernější pevninský bod? Nordkapp je přístupný po silnici a ročně jej coby "nejsevernější bod Evropy" navštíví přes 200 tis. turistů, zatímco mysu Kinnarodden lze dosáhnout jen celodenní pěší túrou napříč tundrou, případně k němu připlout ve člunu. Jasné vysvětlení. Zhruba 200 kilometrů před Nordkapem se radikálně mění krajina – pustina, občas stromek, jinak mechy a lišejník. Značek pozor sob jsme viděli už spoustu, leč živočicha tohoto pouze jediného, a sice nohama vzhůru v příkopu. Chudák, to musela být rána!

17:40 – objevují se první kapky a pohled vzhůru (i do mobilní aplikace) prozrazuje, že lepší to v dohledné době nebude. Když chvilku neprší, zastavíme, abychom se protáhli a proskočili. Nordkap 98 km – neprší. Což by se nemohl radar jednou jedinkrát mýlit? Aspoň trošku, nemusí se udělat úplně jasno a slunečno… Jenže sotva dokončím odvážnou myšlenku, na trávu, mech, šutry a ojedinělý keřík už zase něco drobného padá. Nordkap 79 km – mrholí, to vlhko padá k zemi a v té pustině potkáváme Káčko. U nás po republice auto s karlovarskou značkou nepotkáš, jak je rok dlouhý, a tady…

19:40 – vjíždíme podvodním tunelem na ostrov MAGEROYA a musím konstatovat, že opravdu chčije. Čím víc se blížíme k cíli, tím horší je počasí a tím víc cyklistů předjíždíme. Chudáci, ujede mi. Michal mě okřikne, že to nejsou žádní chudáci, ale úplní blázni, že je k tomu nikdo nenutí. Asi si chtějí sáhnout na dno nebo je láká vidina ušetřených 285 NOK (pěší či cyklisté mají vstup gratis). My si rádi zaplatíme tento dražší lístek, protože opravňuje k prohlídnutí všech atrakcí a platí 24 hodin.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Alta Alta už se blížíme tunel před Nordkapp Nordkapp
Cestou prohlížíme odpočívadla či parkovišťátka, která by připadala v úvahu pro bivak, ale nenacházíme ani jedno. Tajně doufáme, že bychom mohli přespat tam, a když ne, nějak to budeme muset vyřešit. Za ten pocit, že jsme tu byli, trošku nepohodlí stojí. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, tušíme útes vysoký 308 metrů, vytápěnou halu, panoramatické kino či suvenýršop.

20:40 – přijíždíme za stálého bubnování deště k okýnku. Objednávám dva dospělé a jednu dětskou na 24 hodin. Odkud jste? Přiznám barvu a pokladní se směje: „Tam je pivo levnější než voda.“ Tak nás vidí svět:-). Michalka štěká, paní se ptá, jestli jsme nezapomněli nahlásit psa. Slečna má očividně smysl pro humor. Paní se ptá, kde bydlíme, jmenuje nejbližší kempy, a když vidí, jak zaraženě koukám, pochopí: „In your car?“ Yes, tos, holka, trefila. Vysvětluje, že buď můžeme odjet a vrátit se, nebo spát přímo tady. V duchu se zaraduju. Chvilku nás ještě potrápí zvlhlá karta a navlhlý platební terminál.

Konečně jde závora nahoru a my se dočkali! Sice nevidíme na krok a chčije, ale s tím se počítalo. Michalka nutně musí čůrat, nevydrží těch pár metrů do budovy (sice ji nevidíme, ale musí být blizoučko podle mapy), pud sebezáchovy nám pomůže tuto situaci zvládnout. V jednu v noci by mělo přestat pršet, usteleme tedy až potom. Míša dostává pláštěnku a holínky, na přezutí jí s sebou bereme sandálky. Sbalíme večeři a všechny plánované věci a hurá do akce.

Hala je plná lidí, všude visí nebo plápolají bundy a pláštěnky, ze kterých crčí voda. Urveme si stoleček a říkáme si, že tady budeme tak dlouho, dokud neuschneme. Na střídačku si dojdeme na toalety. Super, tady by se dalo i umýt, kdyby tu nebyly ty davy. Navečeříme se a Michalka si v šopu vyhlédne sněžítko, taťka magnetek a mně přisoudí ponožky, když mám furt studený nohy. Ovšem, mám si je jít vybrat. Na recepci jdu zjistit, zda na panoramafilm, který dávají každou půlhodinu, musíme mít rezervaci. Netřeba. Koupíme ještě dva pohledy (jeden pošleme, jeden si necháme).

Po večeři rozdělíme, jaký pohled půjde komu, a pustíme se do psaní. Na Pecovi máme adresu, nebo to dopadne jako ve Francii? (viz Tour de Europe 2017, den jedenáctý). Napíšeme, najdeme schránku a zaplouváme do šopu. Dvoje černé ponožky s barevnými soby za 79 NOK, magnet a sněžítko. Razítko u pokladny mají, ale smí ho použít pouze na zakoupené certifikáty. Nu což! Michalka se vyfotí s trolly, po razítku se ptám na recepci. Mají ovšem pouze na pohlednice. Chápu, jak to myslí, ale dělám blbou a vracím se se zde zakoupeným pohledem. Pán se směje, že jsem ho špatně pochopila (kdybys věděl, chlapče!), že se jedná o poštovní razítko. Tak si ho od někoho budeme muset oskenovat!

V půl dvanácté jdeme do kina – panoramatický film o tom, jak se Nordkap mění během roku. Mimochodem, film lze shlédnout na youtube. Pak zavítáme do magické jeskyně světel, projdeme si exponáty v muzeum a vyrážíme do mlhy ulovit foto s globusem. Naštěstí už neprší, jen silně fouká. Stejně kecají, žádný útes tu není (neb ho nevidíme) a zajisté ani žádné moře. A ten film, to byla umělecká mystifikace, jak jinak. Všechno jsme zvládli, vyčůrat a spát.

Ale taťka zavelí: pojďme ještě do kina! A tak jdeme na promítání v 0:30. Pak teprve záchod a zaplout do postele. Michalka je hodně unavená, ale bude muset ještě chvilku vydržet, než se ustele. Otevřeme auto a… překvápko!! Taťka předstíral, že chodí fotit, a přitom šel připravit ložnici, ten je ale hodný! Honem zahučet do spacáků a chrupkat. Ráno je obchod otevřen od 7 do 8 a pak až od 10, to by mohly být v provozu i toalety, což by se hodilo.



Sobota 6. 7. 2019, den osmý - 483 km
mapa 8.etapy (kliknutím zvětšíte) 6:40 zvoní mobilní budík, super je, že neprší. Přestavujeme ložnici, vedle nás v osobáku taky spali (nebo spí) a karavanů je tu také hafo. Venku je 6 °C, v autě 11, na dvanáctku jsme to už vyfunět nedokázali. Je to určitě tím, že jsme do postele ulehli až k jedné hodině.

S Michalkou máme velký úkol, převléct se a ideálně i umýt. Oproti včerejšku je na toaletách pusto, ale provoz není úplně nulový, vhodný okamžik musíme vyčíhat. Náhle přes dveře slyším taťku: „Máš sešit na razítka?“ „Ne, je v autě v batůžku.“ „Doběhnu pro něj, paní razítkuje certifikáty, tak jestli to zkusíš ukecat.“

Mise „razítko z Nordkapu“ nečekaně pokračuje. Bohužel, paní je neoblomná, to razítko se smí použít pouze na certifikát. A když si certifikát teda koupíme, bylo by možné, aby…? Paní se naprosto zoufale usmívá, asi ji trošku vydíráme. Sahá po razítku, zkouší ho na balicí papír, otiskne do sešitu, ale zapřísahá nás, že tohle dělat nesmí, tak ať to nikde nevykládáme. A kdybychom byli svině, certifikát nekoupíme a paní se bude cítit podvedená. Prachy máme, certifikát píšeme na Michalku. To je asi naše nejdražší razítko, dali jsme za něj 70 NOK. Certifikát balí do papíru, na který razítko zkoušela, nejdřív to vypadalo na žádné razítko a nakonec máme tři!

Ještě máme peníze, zbyde nám, i když v Rema koupíme chleba a jogurty, a tak si Michalka v obchodě vybere ještě teplé ponožky a taťka samolepku na auto s globusem (bude Fandovi vedle toho soba slušet). A hurá do auta. „Pojďte ještě jednou do kina, na rozloučenou,“ žadoní tatínek. Na promítání v 7:30 jsme téměř sami a pak už opravdu do auta a v 8:30 se s tímto ikonickým místem loučíme. Nejsevernější bod, nejzápadnější i nejjižnější už jsme zdolali, takže nám chybí už jen expedice na východ (a na tu se necítíme).

Zastavíme cestou u obchoďáku Rema, koupíme dva chleby a jogurty a krokem si projedeme vesničku SKARSVAG (8:50 – 9:00), a protože Michalka potajmu ujídá suchý chleba (teda veku podle našeho), stavujeme se ještě pro jeden. Všimneme si záchodů, zastávka se zde tedy prodlouží a teprve v 10:35 opouštíme obec HONNINGSVAG. Nejprve se ploužíme cestou zamrholenou a pustou, kterou známe od včerejška, a tak, když nemáme v plánu (nebo mimo něj) zrovna fotozastávku, íčko nebo pozorování pasoucích se sobů (ano, dočkali jsme se!!), nenapadá mě jiná činnost než dospávání.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Nordkapp Nordkapp nocování Nordkapp Skarsvag
12:15 – 12:30 strávíme na IC v OLDERFJORD, paní nejdřív nemůže najít razítko, pak hledá nějakou satisfakci, najde samolepku s nordkapským globusem, chce ji ale rovnou nalepit. Ukazuji tedy neporazítkovanou rubovou stranu (razítkujeme jednostranně, kvůli propíjení), aby samolepka nenarušovala design razítek?? a jsme spokojeni. Prohlížíme i suvenýry, ale nic už nás nenadchne.

13:20 – 13:30 se zdržujeme s razítkovým úspěchem ve STABURNES v návštěvnickém centru zdejšího národního parku a ve 13:50 se po dobu deseti minut marně dobýváme do zavřeného IC v LAKSELV. Zkoušíme vedlejší muzeum, ale marně, dostaneme pouze samolepku, na které je pouze žluté M na zeleném podkladu.

V 15:15 prozkoumáme KARASJOK, nejde nám ani tak o zdejší Laponský parlament, ale narazíme na Laponské muzeum, kde dostaneme úřední razítko a nakonec zastavíme u Laponského parku (Sápmi park) – kupujeme jeden magnetek, ač kreslený, vypadá roztomile a je přímo s Laponcem, objevíme luxusní toalety a získáme krásné razítko se sobem. Na parkovišti se pak i stihneme najíst, kde budeme zase hledat odpočívadlo?

16:22 překračujeme hranice finského státu, kam naše nohy dosud nedošláply. Vlastně nás čekají 4 cestovatelské premiéry v následujících pár dnech. Prvním sídlem je KARIGSNIEMI. Hele, íčko, co nejdřív by to chtělo sehnat finské razítko, ať máme jistotu, že nějaké máme. Podle papírů mají otevřeno do 17, to je super. Ale proč tedy mají zavřeno? Jasně, Finsko, není 16:24, ale už 17:24, časový posun, takže logicky už zavřeli.

Tentokrát se mi usnout nedaří, pořád koukám, jak je silnice před námi neskutečně rovná (co do zatáček) a zároveň zvlněná, všude kolem jen les. Jedeme, jedeme a všimneme si na ceduli značeného něčeho zajímavého. Čas máme, parkujeme v 17:35 u cedule SULAOJAN LUONTOPOLKU (to druhé slovo znamená naučnou stezku) a jdeme se projít. Kolem říčky lesem (kudy jinudy ve Finsku, že?) přes mostek a chodníček, do kopce a na druhém břehu vidíme hodně schodů. Tam asi bude nějaká vyhlídka nebo rozhledna, to musíme vidět. Vracíme se zpět a na rozcestníku vezmeme druhou cestičku, zdoláme schody a jsme opět na lesní cestě. Kráčíme po zalesněném hřebeni a očividně nás hodně dlouho nečeká žádný výhled, to nemá cenu. Obracíme se a jdeme k autu. Musíme jít svižně, nebo nás ty mrchy komáří sežerou. Ano, jsou tu, ale podle líčení stopařů jsme to čekali ještě horší. Přísnou přírodní rezervaci KEVO (Kevon luonnonpuisto) opouštíme v 18:00 a na cestu zakusujeme tatranky. Když zrovna není kolem dokola les, vyloupne se jezero, za kterým už ale les stojí. A když zrovna nemáme štěstí na jezero, tak jedeme kolem řeky nebo přes ni. To je typická finská krajina. Má samozřejmě svoje kouzlo (to má ve své podstatě i hromada odpadků v Neapoli), ale ty lesy, jako by nás svazovaly, tísnily nebo dusily. Nevím, jak jinak náš finský pocit popsat, ale norská krajina je světlejší, otevřenější. Třeba mě některý čtenář pochopí.

Doplníme Fandovi ve městě IVALO zásoby nafty (20:00 – 20:10) a ve 20:45 přijíždíme k opuštěnému skiareálu (nejspíš) KAUNISPÄÄ. Tady jsme sice původně měli nocovat, ale povětrnostní podmínky nepřejí ani stlaní ani přípravě večeře. V tuto chvíli dokážeme pouze dvě věci, pokud zde zůstaneme – umrznout a pak uletět. Vlastně tři věci – ještě vylézt na rozhlednu Kaunispää torni. Pokocháme se mlhavým výhledem a pět minut před devátou vyrážíme hledat nocležiště.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Karasjok Sulaojan pozor sob Kaunispaa nocoviště
Sjedeme jen o kousek níž k městu SAARISELKÄ a ve 21:00 parkujeme na prvním vhodném místě. Zvládneme ustlat i uvařit, ale když se pustíme do jídla (jen párky, ať je uvařeno co nejrychleji), začíná mrholit. Michalku, která během večerního stěhovacího a kuchařského rituálu v holínkách skáče přes kaluže, aby se zahřála, okamžitě zaháníme do auta. Když umývám nádobí, obávám se, že mi umrznou prsty, nefouká zrovna teplý fén. Extrémně dlouho pak čekáme, než se uvaří voda na čaj, mezitím se Michalka převleče a vzápětí lezeme do kina, začátek promítání je ve 22:30.


Neděle 7. 7. 2019, den devátý - 197 km
mapa 9.etapy (kliknutím zvětšíte) Budíček zvoní v 7:30, ale nic se neděje, tak co bych aktivně vstávala? V 8:30 se Michal pouští do akce, tak se mu přizpůsobíme a zahájíme devátý den, který by se měl nést ve znamení přírodních krás. Uvařený čaj se hodí, v ložnici máme 14 stupňů, ale venku je 7 °C. Co bychom za to dali, až někdy budeme doma skuhrat ve 30 stupních, že nemůžeme usnout. Pobalíme saky paky, rovnou se nasnídáme a v 9:40 odjíždíme.

První zastávka je v 10:10 parkoviště v obci TANKAVAARA na okraji národního parku Urho Kekkonen. Máme naplánovanou procházku k rozhledně, sídlí zde taky nějaké informační centrum. Velmi brzy zjišťujeme, že íčko je zrušeno, tak musíme oželet razítko. Aspoň zdoláme půlkilometrovou cestu k vyhlídkové věžičce, ze které není skoro nic vidět. Zapózujeme na stylovém selfíčku s moskytiérami a zapátráme po avizovaném muzeu zlata. Musíme se koukat do mapy na mobilu, jinak by se nám podařilo bezvadně zabloudit. Kultamuseo sice najdeme, okoukneme venkovní areálek a v pokladně nepochodíme – ani ucházející pohledy, ani razítko. A tak se vracíme k autu a odjíždíme v 11:20.

Krajinou plnou jezer projíždíme a kocháme se. Mezi vytipovanými ptačími pozorovatelny, jimiž je zdejší oblast doslova poseta, vybíráme jednu, ke které vede dřevěný chodníček bažinami a rašeliništěm. Dorazíme k ní ve 12:15. ILLMAKKIAAPA je taková větší a přehlednější Chalupská slať – míň stromů, větší viditelnost. Adrenalin nám dopřejí houpající se, potápějící se či prohnilé části chodníčků, ale i s vyhlídkou zvládneme vše za 35 minut. Odměníme se tatrankou a musíme si, ač neradi, přiznat, že čas luxusních toalet skončil. Finská odpočívadla jimi buď vůbec nedisponují, nebo jsou – jako tady – turecké. Do těch se Míše nechce, což chápem, takže jí nezbývá, než nastavit prdýlku komárům a ve 12:55 rychle pryč.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Tankavaara Tankavaara Illmakkiaapa Sondakylä sob
U cesty opět pozorujeme soby, což je výhoda Finska (na rozdíl od záchodů). Ve 13:20 strávíme deset minut v obci SONDAKYLÄ, hledáme informační centrum, to najdeme zavřené a pak se chce Michalka zvěčnit se sochou severského paroháče a pokračujeme do místa LUOSTO, které se nachází na území národního parku Pyhä-Luosto. Ten je zajímavý nejen po stránce floristické a geologické, ale také po stránce formální. Je zároveň nejstarším i nejmladším národním parkem ve Finsku. Vysvětlení je prosté – vznikl v roce 2005 spojením území Luosto a nejstaršího národního parku Pyhätunturi, založeného v roce 1938.

Ve 14:15 vypustíme před hotelovým komplexem dítě na hřiště a jdeme shánět první finské razítko. V muzeu ametystů nemají, to je takový problém sehnat razítko? Aspoň jedno z Finska a co možná nejdřív, nebo dopadneme jako v Monaku či Andoře. Chca nechca se dávám na žebráckou výpravu do hotelové recepce, kde získám aspoň úřední, bingo! Vyzvednu Michalku na hřišti, využijeme (když hotelové, tak nemůžou být úplný humáč) toalety, něco na zdejším parkovišti pojíme a přesunujeme se o kousek dál za pěší turistikou.

15:50 – lezeme do návštěvnického centra výše zmíněného národního parku ve městečku PYHÄTUNTURI. Prohlížíme si vycpaná zvířátka, modely jejich úkrytů ve sněhu. Michalka zakotví v koutku s plyšáky a přechází opakovaně po cvičné lávce nad virtuální bažinou. Potomek má zábavu, teplo tu je, záchody a wifina a výjimečně nikam nespěcháme. A taky máme první finské krásné neúřední razítko, heč! Co budeme dělat, když se z túry vrátíme brzy? Tady má Miška jiné možnosti zábavy než v autě. Odsouhlasíme si, že zdejší parkoviště se nám natolik líbí, že už dneska dál nejedeme, jen přeparkujeme dozadu, ať nestojíme před vchodem. Před čtvrtou dolujeme Michalku od plyšových kamarádů, zdlábneme sváču, sbalíme turistický batůžek a v 16:20 vyrážíme do terénu. Musíme se ovšem vracet, protože mi nějak nedocvakne, že si Michalka na nejdelší výšlap celé dovolené nazula gumáky, a schytám to, neb jsem nezodpovědná matka a neuvědomuju si, že v holínkách se jí půjde blbě. Mea culpa, mea culpa, mea máxima culpa.

Nebýt komárů, bylo by počasí jako stvořené na krátký rukáv. Cesta vede lesem, lišícím se od našich lesů sytější zelení, vlhkostí vzduchu, čistotou a v neposlední řadě těmi bodavými sviněmi. U rozcestníku vytahuji a používám repelent a dostává se nám od protijdoucích úžasné rady: „Nezastavujte se, nebo vás sežerou.“ Kde všude člověk na Čecha narazí! Jdeme po chodníčku, který náhle končí, a rozhledna, cíl (jak by řekla navigace mezicíl), je přímo před námi. To máme jako plavat, když zde nefunguje přívoz? Ne, musíme se vrátit k rozcestníku a odbočit doprava, ta slepá je vyhlídka na rašeliniště. Kocháme se krajinou, a když slézáme z rozhledny, máme v nohách 4 kilometry a ještě dlouho cestu před sebou. Chceme nakouknout do kaňonu Isokuru.

Od rozhledny pokračujeme po chodníčku v mokřadu (Tunturiaapa natur trail), pak jdeme docela dlouho lesem do kopečka, z kopečka, do kopečka, z kopečka, po schodech i cestičkách, až kolem jezírka dorazíme do údolí, jehož svahy jsou samý šutr. Nacházíme se v nejhlubší rokli (220 m) ve Finsku a ušlapáno máme 7 kilometrů nejednotvárným terénem. Michalka začíná být unavená, ale musí se překonat. Ještěže na nohou nemá ty gumáky!

Zdoláme s naprostým odporem nechutně dlouhé schody (asi fakt nejhlubší finská rokle) nahoru, zdržíme se u přístřešku – domeček, dřevo nachystané, pánev připravená k použití, tady by se vážně dalo přespat, záchody hned vedle. Čekám sultánovu pomstu, ale to by snad dveře nezdobilo logo vozíčkářů. Fakt, uprostřed lesa moderní toaleta, jakou jsme ještě neviděli ani u finské hlavní silnice. A navíc se zde píše: „Ahoj, jsem vakuová toaleta, ráda tě poznávám. Zpracuji toaletní papír i to, cos mi sem přinesl, ale nedokážu strávit pytlíky, krabice, plechovky a jiné odpadky. Děkuji za pochopení.“ To mě rozseká, opravdu se bavím. Ale spát tady nebudeme, chyběly by nám do oken sítě proti hmyzu.

Vyrážíme na poslední necelé tři kilometry, projdeme opuštěným skiareálem, seběhneme kousek po silnici a jsme šťastně (a Michalka vyflusaně) u auta. Jakmile si všimne, že vedle auta je hřiště, okamžitě zapomene na únavu a bolavé nohy, střídavě si hraje na hřišti a jezdí po parkovišti na koloběžce. My se zatím pouštíme do přípravy ložnice a kina a večeře. Stlaní probíhá bez problémů, ale vaření se změní v docela tvrdý ořech. Vařič, ač jede naplno, oheň šlehá jen z několika málo trysek. Nefouká tolik, že by problém mohl být zapříčiněn větrem, a navíc Michal vytvořil závětří z opodál se válícího kusu ulomené reklamní desky.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Tunturiaapa natur trail Isokuru Isokuru nocování
Dneska asi nebude teplé jídlo a dalších 6 dnů jakbysmet. Že by se stalo něco, co nás rozhází? No jo, vařič není nejmladší, kolik mu je? Deset let? Rozhodně je starší než teflonový ešus s bytelným plastovým příborem, první rok nebo dva jsme vařili v malém zeleném smaltovaném kastrůlku s pomačkanou hliníkovou pokličkou. Možná vařiči nesvědčí přemíra vlka…

Michal popadne nůž, oškrábe celý vařič ze všech stran, vyklepe z něj všechno, co se vyklepat dá a po spuštění se celá situace zdá být mnohem příznivější. Ferda Mravenec, práce všeho druhu, zachránil teplé jídlo. Kousek od nás stojí dva německé karavany, na vedlejším parkovišti v lesíku jich stojí spousty.

Usteleme a procházek dneska výjimečně bylo dost, tak zalezeme do kina. Zjišťujeme, že naši sousedé odjeli a parkují támhle za sinicí. Proč? Zvědavý tatínek vyráží na výzvědy – asi tam mají elektrickou přípojku. Michal najde neobsazenou přípojku, zkusí to, ovšem přípojka není pod proudem. Nenašel jediné místo, které by se dalo nazvat recepcí, komu tedy ti lidi za elektřinu platí? Nemusíme vědět všechno. Vůbec nehlídám čas, netuším tedy, v kolik hodin končí kino a kdy jdeme spát, ale odhaduji, že kolem půlnoci.



Pondělí 8. 7. 2019, den desátý - 371 km
mapa 10.etapy (kliknutím zvětšíte) V 7:00 si dáváme budíček, venku 10 stupňů, v ložnici máme dokonce o 4 stupně víc. Bez dalšího otálení balíme, Míša mezitím stihne rychlovku na hřišti, a v 7:50 míříme na jih k Severnímu polárnímu kruhu a k jednomu překvapení pro Michalku.

Konstruktivně nekonstruktivně stále řešíme s Michalem, zda nejprve park nebo vesnici (obé v katastru města ROVANIEMI). Asi 3x zopakuji, co je co (už v zavedených šifrách, aby překvapení bylo překvápkem až do poslední minuty), jasně zazní, že vesnice. Ale když v 9:45 u vesnice připomínám, že tady máme zastavit, je zle. Snad je logické, rozčiluje se Michal, že prvně jdeme tam, kde se platí, abychom si to užili bez lidí, a pak se sem vrátíme. Bráním se vysvětlením, že jsme jasně řekli, že prvně vesnice, protože tady je jen IC, polární kruh a pošta, zatímco tam je víc věcí. Bla, bla, bla… říkala jsem si, že někdy musí přijít krize z ponorky. Zůstáváme ve vesnici, ačkoli Michal jasně dává najevo, jak je mu tento plán proti srsti.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
typická finská krajina severní polární kruh vesnice Santa Clause Santapark ledová jeskyně
Začíná překvápko pro Michalku, uvidí Santu Clause. Sedí ve své kanceláři a čeká na návštěvu, ale Míša za a) se bojí, za b) k němu nechce, protože za c) žádný Santa neexistuje a je to jen převlečený chlap. Místo překvápka to tedy vypadá na totální propadák. V suvenýršopu koupíme pohled a zbývá najít poštu a íčko. Na poště necháš adresu a k Vánocům na ni doručí pozdrav od samotného Santy. Za 8,90 euro obětujeme Šéfovu adresu, ať je nějaká sranda. A může se tady poslat klasický pohled za standardní poštovné, ale doručí ho až na Vánoce se speciální známkou a speciálním razítkem. Tak vyberte nějaký pohled pro Mamču, já jdu do fronty. Miška je extrémně neposedná, opakovaně ji napomínáme, ať v klidu stojí a chvilku počká. Michal zaplatí, já vytahuju sešit a ptám se na razítko. Paní ale kouká naprosto vyděšeně jinam. Nějaký chlap dá pohlavek dítěti, pak zacinká stojan se suvenýry a chlap šlápne dítěti na nohu. Stojan naštěstí nepadá. Á jé, Miška zase tátovi šlápla na kuří oko. Paní kouká s otevřenou pusou na výjev a se mnou komunikuje docela koktavě – razítko mi dá, když si koupím známku a ještě zaplatím 50 centů. Ani se na mě nepodívá. Peníze má u sebe Michal, děkuju a odcházím. Míša bulí, Michal bručí a lidi čumí, to je situace.

Venku na lavičce napíšeme pohled babičce, vhodím ho pak do speciální schránky s nápisem „next Christmas“, ale ani mě nenapadá, lézt paní pokladní na oči a chtít razítko… Když jsme tady, tak si areál prolezeme, trvá na svém tatínek, tak třeba farma nebo husky park. Jenže když tam dojdeme, zjistíme, že do každé atrakce se tady platí vstupné, to by fakt nemělo cenu. Aspoň že hřiště je zadarmo, tam Mišku odložíme a jdeme zkoumat plyšáčky. Cestou si v jakémsi obchodě všimneme razítka „překročení polárního kruhu“ za jedno euro. V dalším obchodě by se nám líbil světlý sobík, ovšem kdyby byl ve hnědé variantě, ty jsou všechny něčím divné. Uvidíme v parku, třeba tam budou mít větší výběr.

Vyfotíme si ho, abychom měli porovnání. Ale až se paní nebude koukat na nás. Ta se kouká naprosto nepřítomně do monitoru, tak Michal jde na věc. Najednou slyšíme: „Nou fotos, plís.“ Ajaj, jako by té ostudy dneska už nebylo dost. Nekompromisně s nasupeným výrazem se paní přibližuje, donutí Michala, aby fotku smazal, a teprve poté si všimnu, že nám přímo nad hlavami visí cedule se zákazem fotografování a přímo na nás je namířena kamera.

Stavíme se ještě na íčku, razítko o překročení polárního kruhu dostáváme zadarmo, takže nám ani nevadí, že nemůžeme obchůdek, kde razítko prodávali, najít. Nevracíme se pro razítko ani na poštu, to zase odmítám já, dokud se nevymění služby u pokladny. Vyfotíme se ještě s na zemi zakreslenou významnou rovnoběžkou a v 10:30 mizíme

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
ledová jeskyně Santapark u Santa Clause Elfí škola Elfí škola
10:35 parkujeme u toho pravého překvápka – Santaparku. Vstupné se zaplatí, s tím se počítá. Na poslední chvíli jsme doma kontrolovali itinerář a zjistili jsme, že v neděli je park zavřený, a v itineráři nám vyšel zrovna na neděli, tak se narychlo překopával program. Být tady dle plánu včera, bylo by to opravdové překvápko. Naštěstí nepociťujeme na vlastní kůži to, co Griswoldovci, když dorazili do Walley worldu, a v pokladně nám na ruku lepí proužky a dostáváme razítko s nápisem Santapark. To si teda mohli s designem dát víc práce.

Nejprve vlezeme do ledové jeskyně, vyfasujeme před vchodem erární kabáty, a při prohlížení ledových soch v místnosti, kde je teplota -10 °C (přece jen nám na letní dovolené skutečně mrzlo!) nás pár Čechů poprosí o fotku. My je na oplátku taky, ale paní (nebo slečna) má připomínky – on vám ten foťák neostří, neostří a neostří… Michal mávne rukou a já si rýpnu: „Včera vařič, dneska foťák, zítra auto?“ Kuš, ožene se po mně drahá polovička a já pro jistotu přestávám vtipkovat.

Shlédneme baletní představení a vlezeme do kanceláře Santy Clause. Pozve nás dál, chce si povídat, tak s ním prohodím pár slov, v mezičase jsme asi třikrát vyblejsknutí, a když lezeme ven, musíme přes fotoobchůdek. Copak tak těsně u prodavače můžeme říct, že fotku nechceme? Už nejsme, co jsme bývali, vyměkli jsme, a proto vybíráme tu, která se nám zdá nejlepší, a necháme za ni 24 éček. Rekord, máme nejdražší rodinnou fotku v albu a ještě je na ní navíc nějaký vousatý děda. Co jsme chtěli, to máme, Michalka se do Santovy pracovny opravdu necpala…

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Santapark Santapark Rovaniemi Oulu Oulu
Nenecháme si ujít ani Elfí školu, sedíme pěkně vzadu, kdyby po nás náhodou někdo něco chtěl… Ale studiem si prolezeme docela statečně. Když školu opouštíme, rozdávají se certifikáty o absolvování „školení“ a vánoční čepičky s nápisem Santapark. Kolik zaplatíme za tenhle špás? Jsou zdarma! Michalka musí prozkoumat hřiště v patře nad restaurací, my sedíme dole a relaxujeme. Poté se svezeme vláčkem skrz zimní pohádkový les nebo dílničky, kde Santa se svými spolupracovníky vyrábí a chystá vánoční dárky.

Následně si dopřejeme rodinný souboj v házení míčem na terč, Michalka si v dílničce namaluje obrázek (Santu Clause si nevyrobí, protože to vypadá, že by ho musela nechat na zdejší výstavce, což by nepřenesla přes srdce). Pak se ještě vrací na hřiště a my využíváme wifinu. Ještě jednou se vmísíme do davu v Elfí škole, zajdeme na taneční show, svezeme se vláčkem (ještě dvakrát) a na rozloučenou se jdeme vychladit do jeskyně. Předtím ale vybereme v obchůdku sobíka, Michalka vybírá hnědého hebkého, do výběru jí nekecáme. Při placení na „poště“ prosím o razítko, jde o nápis hyveää joulua, což s pomocí překladače identifikuju jako šťastné Vánoce. No, aspoň tak. Musíme sebou mrsknout, chceme-li stihnout informačku ve městě ROVANIEMI, odjíždíme v 16:30.

V 16:40 parkujeme v centru, doběhneme na íčko, omrkneme hlavní pěší zónu a v 17:00 pokračujeme, teď už „jen“ přejezdem bez cílů. Michalka usíná jako špalek, já o něco později taky, ještě zaregistruju, kterak tankujeme v LOVE (?) naftu (18:00-18:05).

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Oulu Oulus Hupisaarset Islands Hupisaarset Islands nocoviště
Ve 20:15 parkujeme ve městě OULU u parku Hupisaarset Islands. Tady má mít Michalka hřiště, protože na konečné už nic takového nejspíš nebude. Užije si skluzavku a objevíme novou, dosud na žádném evropském hřišti nepoznanou atrakci „výtah“ – z horního patra sestavy naskočí na plošinku, ta ji sveze dolů a pak zase vyjede pro dalšího pasažéra. Michal v mezičase dojde vyfotit místní vodotrysky a ve 20:55 ještě na posledních 10 minut startujeme.

Pět minut po deváté končí Fanda dnešní krasojízdu na parkovišti kousek od pláže, aniž bychom opustili katastr města OULU. Klasický večerní scénář – připravíme ložnici, uvaříme, v půl jedenácté dáváme Michalce koloběžku a zamíříme společně k majáku. Cestou narážíme na místa, na nichž se to komáry jen hemží, vyhlídka bohužel patří k nim, tak se rozhledem příliš dlouho nekocháme. Už teď mám na lýtkách 47 štípanců, na rukou pouze 3, na obličeji 2 a ještě jeden na krku. Michalka, o kterou jsme se dle minulých zkušeností tak báli, má asi 3 na obličeji, 5 na rukou a 6 na nohou, je tedy naprosto v pohodě a tatínek jich taky pár schytal, ale počítat je nechce. Ještě nějaké kino a spát.



Úterý 9. 7. 2019, den jedenáctý - 588 km
mapa 11.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík zvoní v 5:45, máme před sebou dlouhou štreku (ha, ha, ha, kdy ne?). 10 stupňů venku, 12 v autě. Na nic nečekáme, sbalíme, vyčistíme zuby a v 6:35 frčíme na jih. První zastávka je u jakési přehradní nádrže ULJUANTEKOJÖRVI (7:45 – 8:10), resp. na odpočívadle u ní. Nasnídáme se poté, co vyběhneme pár schodů a vyfotíme vodu a opět se suneme dál. Neprší, dokonce je nezvyklé teplo, jen ten vítr nám dnešní den kazí.

V 10:10 zastavujeme ve VIITASAARI s cílem zdolat zdejší rozhlednu SAVIVUOREN NÄKÖTORNI. Platíme 5 eura za vstupné, nedostaneme ani vstupenky, ani razítko, v nabídce zdejšího bistra v přízemí jsou pouze kafe a sušenky, které nechceme. Nahoře fučí a auto frčí v 10:25 zase dál.

V 11:50 parkujeme ve městě JYVÄSKYLÄ, popoběhneme si k íčku, kdyby náhodou měli polední pauzu a šli o pět minut dřív na dlabanec, razítko ovšem nemáme, pouze samolepku, trochu se rozkoukáme po městě. Podaří se mi sehnat razítko ve zdejším muzeu a v plánu máme (teda mám, do bodů zájmu jsem to přihodila já) ještě vyhlídkový kopec PALJASPÄÄ, na jehož vrchol má vést asi kilometrová procházka. Jedeme lesem, Michal brblá, že tam stejně bude prd vidět, že to je v lese a že to bude turistický propadák, všude dokola samé lesy, když jsme přijížděli, ale když řeknu, že tam jet nemusíme, tak tam stejně jede. Jako u blbejch na dvorku.

Jenže na nás houká, ať se nezdržujeme, ať se necouráme, že bychom ještě mohli na konečné prozkoumat největší finské vodotrysky. V duchu si říkám, že furt chce někde chodit (ale ne jen tak, takový obyčejný les u nás máme taky, jako bych ho slyšela). A taky se obhajuji, že zatím vše, co jsem vyhledala, bylo víc než dobré, tak mám nárok na úlet a vzpomínám na Michalovy dvě rozhledny (viz. tour de Britain 2018, den druhý). Nejkratší cesta na vrchol je 385 metrů, neobcházíme tedy celou procházkovou trasu. Na Finsko opravdu nic extra, je vidět les a voda. Michal udělá jednu fotku (no, kdyby to byl úplný propadák, neudělal by ostentativně ani tu. Vše stíháme a ve 12:55 odjíždíme k další, Michalce zatajené atrakci.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
snídaně Savivuoren Näkötorni na rozhledně výhled z rozhledny Jyväskylä
Parkujeme ve 13:30 u zábavního parku NOKKAKIVI. Nejprve se nasvačíme a Michalka je nějaká zaražená. Necháváme ji žít v přesvědčení, že jsme zde zaparkovali jen kvůli jídlu a odpočinku. Celodenní vstupné tady rozhodně platit nechceme, uvažovali jsme o jednotlivých jízdách. Jasně, že by Michalka chtěla na horskou dráhu, to se jí ani ptát nemusíme. Mně na webu zaujala zmínka o strašidelném lese a razítkovací hře o odměnu. Nejprve ale nějak nemůžeme najít pokladnu, až si všimneme, že lístky se prodávají ve stánku s občerstvením. Koupíme 4 jízdenky a mapku strašidelného lesa a jdeme na průzkum. Ostatní atrakce jsou podle nás „pro prťata“, žádný originální prvek, který by nebyl při pouti na Gothardě, a Michalka rozhoduje, že jednou pojedu na horské dráze já s ní a podruhé tatínek. Ten se této výzvy vzdává, aniž by hnul brvou. Tak pojedu já dvakrát, co už nadělám. Jízdu si užíváme, to je fakt, ale Michalce musím vysvětlit, že druhé kolo rozhodně nejsem schopna jet bezprostředně po první. A tak projdeme les. Počítala jsem s razítky do sešitku, ovšem razítka mají formu děrovačky, a dělat díry do takové vzácné knihy si nemůžu dovolit. Smůla. Zastavíme se také u ovčí farmy (dvě ovečky v malém výběhu, ale i tak se s nimi Miška baví docela dlouho). Na třikrát se musíme ptát, kde se vyzvedávají odměny, ale nakonec ten správný stánek najdeme a Michalka bez zaváhání sáhne po růžové „diskokouli“ jako přívěsku na klíče. Je to její odměna, nic neříkáme a máme spolu s ní radost. Zjišťujeme, že na horskou dráhu by Michalka mohla sama, nejdřív se bojí, ale pak mě další jízdy ušetří. Jen podám u nástupu jízdenku a Míša frčí. Protože chce sedět úplně vepředu, chvilku počkáme, ale své místo si vybojuje. Míše se sice moc nechce, ale co naplat, v 15:15 zavelí tatínek k odjezdu.

V 17:30 zastavujeme na parkovišti u silnice mezi dvěma jezery (nebo nad jedním) v obci ASIKKALA. Příšerně fouká, ale přesto zvládneme dojít k majáku, který je zavřený. No co, jedna rozhledna už dneska byla. Mohl by být ještě skokanský můstek v Lahti, ale museli by nám přizpůsobit otevírací dobu. Za 15 minut jsme profoukaní skrz naskrz, a tak opět zalézáme do našeho osobního karavanu. Michal má vyhlídnuté parkoviště poblíž lyžařského muzea a poblíž největších finských vodotrysků, v parku by mohlo být i hřiště, ale realita představám neodpovídá. V LAHTI široko daleko u lyžařského muzea je totiž parkování v noci zakázáno.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Nokkakivi Nokkakivi Asikkala Lahti nocoviště
Michal zadá navigaci záložní souřadnice, Michalka má hlad a my se nějak nemůžeme trefit na nocležiště, kudy se tam jako zajíždí?! Nakonec dorazíme do cíle (18:30), nocležiště schválíme a jdeme omrknout okolí. Michalka zapomíná na hlad, protože takové obrovské hřiště snad ještě neměla (ano, vím, že jsme to v minulosti říkala možná i víckrát). Obrovská skluzavka, vyšší než některé stavby, kterým se říká rozhledna, maxi prolézací domek, a dokonce celý hradní areál, kde se dá běhat po hradbách a lézt do věží. Ovšem cestou k tomuto areálu jsme potkali ještě tři různá hřiště. Od auta je to ovšem dost daleko, Miška tady sama zůstat nemůže.

Michal tedy odchází stlát a pak pro nás přijde, nebo prozvoní. Na skluzavku poprvé musím s Michalkou, potřebuje v neznámém prostředí pomoc, přístup nahoře je docela nešikovně řešený. Párkrát se sklouzneme a pak nás žízeň a hlad donutí jít do auta. Ložnice je připravená a právě se rozdělává konzerva.

Vzpomínka na dětství, lančmít (jak to, že za socíků mohlo být něco s angličtinou?). Nejdřív jsem ho milovala, ale pak už se mi „ojedl“. Někdy ve 20 jsem si lančmít koupila na kolej a ani pozřít jsem ho nemohla, že by špatná úprava? Jsem zvědavá, co mu řekne žaludek dnes, po dalších skoro dvaceti letech v okamžiku extrémního hladu. Mezitím tatínek hlásí malér – ztratil Michalce jednu matičku do postele, zrovna z těch dvou, které náhradní nemáme. No, snad nebude mít divoké sny a snad se v noci postel nerozpadne, musíme ji pořádně podložit. Hlásí se ale ještě jeden problém, o poznání horší – vařič opět stávkuje. Chvilku hoří, pak většina trysek přestane, plyn utíká a zamořuje ovzduší, ale oheň už se nezvětší. Docela dlouho vypadá situace zoufale, ale první kolečko masného výrobku je osmaženo (pravda zlehka), samo sebou ho dostane hladové dítě. Premiérově si pošmakuje. Postupně se dostane na mě i na Michala, dovedu si sice představit propečenější steak, ale toho bychom docílili pouze s plně funkčním vařičem. A dovedu si taky představit větší porci, příště tedy minimálně dvě konzervy na jeden chod.

Taťka se rozhodne, že ještě zkusí udělat gulášovku pytlíkačku, proč zrovna tady je napsáno vařte deset minut? Vždyť to ten vařič nedokáže! Příště se vezmou pro případ nouze čínské polévky. Jenže to by se musela aspoň uvařit voda, což se nám v jednu chvíli zdá nemožné. Musíme hned po návratu domů objednat nový vařič.

Vše se v dobré obrátí, polévka nás zahřeje (a s chlebem) i zasytí, umývám nádobí a ještě vyrážíme na hřiště. Nikam nespěcháme, proč bychom dítěti nedopřáli? Ale rozhodně už nebude dvouhodinové kino, dáme tři krátké večerníčky a hajdy do spacáku.



Středa 10. 7. 2019, den dvanáctý - 253 km
mapa 12.etapy (kliknutím zvětšíte) Budíček nás nutí k aktivitě už v 5:45, venkovní teplota je 12, interiérová 14 stupňů. Pobalíme a připravíme se na pěší tour de Helsinky. Cíl dnešního dne je check-in ve 12:30, trajekt odplouvá ve 13:30. Připadám si trochu jako Willy Fog, až na to, že nás snad nikdo se zlými úmysly nepronásleduje. V 6:20 začíná naše „honička“ trajektu, ale klidně s Michalkou spíme až do osmi, kdy se ocitáme ve finské metropoli.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Helsinki Helsinki Helsinki Helsinki Helsinki
Michal objevil v rámci poctivých příprav v HELSINKÁCH neplacené parkoviště a po dlouhé době nás přišlo pozdravit sluníčko. Nejprve se pokocháme vyhlídkou z parku, kde si Michalka na chvilku osedlá houpacího koníka. Dorazíme na Senátní náměstí, kde omrkneme evangelickou katedrálu (Helsingin tuomiokirkko), s razítkem nepochodím. Neponechám nic náhodě a honbu za razítkem z Helsinek beru hned od začátku vážně. Koukáme do mapy a vymetám všechna muzea, na která cestou narazíme. Jenže úspěchu je mé počínání daleko – buď mají zavřeno, nebo nemají razítko. Mezitím jsme taktéž odmítnuti na íčku, které najdeme až na druhý pokus – nejprve vlezeme do centrální knihovny k infopointu, ale ty pravé informace pak nalezneme ve vstupní hale nádraží. Neříkej mi, že nebudeme mít razítko z Helsinek! A proč po něm tak toužíme, vždyť z Finska už jich máme… S jídlem prý roste chuť. U nádraží v malé samoobsluze koupíme pivo a chleba a dojdeme i k druhé helsinské katedrále (Uspenski katedraali), která je největší ortodoxní stavbou mimo území Ruska.

Hurá, razítko pán nabízí jako samozřejmost. Jenže… zkušební otisk na papírek ukazuje, že bude asi problém. It is broken. Kaputt. Z celého čtvercového razítka s krásně a detailně propracovanou katedrálou se otiskne pouze zlomek, prostředek. Mám chuť vraždit a ta se zvětšuje s každým dalším pokusným otiskem. Po rychlé konzultaci s Michalem prosím i o otisk, na kterém není nic poznat – podrobný průzkum odhaluje tři postranní věžičky… Tak to je teda úspěch, jediné razítko v celých Helsinkách! Plazíme se k autu, máme devátý kilometr a rádi objevujeme parkoviště s Fandou. Nasedáme a v 11:30 vyrážíme směr přístav.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Helsinki Helsinki Helsinki čekání na trajekt už se blíží
Přístav je hned za rohem, myslíme si, ale navigace nás vyvádí z omylu, terminál 2 se nachází o kus dál. Po deseti minutách jízdy dorazíme do areálu, chvilku váháme a motáme se, ale pak se někam ve směru šipky check-in zařadíme a dáme si oběd. Filozofujeme, jestli lajna tři nebo čtyři a nakonec usoudíme, že když budeme stát špatně, tak nám to nejspíš obsluha řekne a snad nám i poradí, jak to vyřešit. Zatím jsme měli v přístavu problém jen jednou jedinkrát (tour de Britain 2018, den dvanáctý). Okamžiku kontroly a pak i nalodění se zde dočkáme bez větších potíží.

Máme docela problém najít místo k sezení, co by nepatřilo k hospodě či bufetu. Nakonec usedneme u okýnek. Michal s Miškou jdou hledat palubu, já bráním dvě bundami a zavazadly obložená místa. Tlupa dětí, chtivá vidět odplutí, si ale na místa klekne bundy nebundy. Mít v kapse třeba mobil… Uchráním aspoň jednou místo. Jak tak různě na střídačku odcházíme (já na recepci pro razítko a na palubu), sedá si tam někdo jiný, a když se vrátíme, zase ochotně vstává.

Michalku upíchneme do dětského koutku, Michal v šopu vybere sérii magnetek: Tallinn + loď + Helsinky, když z finské metropole nemáme nic, ale doslova nic. Michalce koupíme tričko s Tlapkovou patrolou, chtěli jsme malého huskyho, po kterém touží, ale mají jen velkého a zbytečně drahého. Budeme se muset kouknout na aliexpres. Povinně na záchod a dvě hodiny jsou v čudu a lezeme do sektoru B3, kde jsme odstavili Fandu, a v 15:40 opouštíme loď.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
pá pá Helsinky blížíme se k Tallinnu Tallinn Tallinn Tallinn
Po deseti minutách seženeme parkovací místo poblíž centra TALLINNU, tentokrát se procházka vejde do tří kilometrů (pokud nebudu lítat kvůli razítku). Na první dobrou po schodech vylezeme na vyhlídkový kopec Toompea (kdo nebyl zde, nebyl v Tallinnu), kolem budovy estonského parlamentu dojdeme k chrámu svatého Alexandra Něvského. Při jakékoliv příležitosti (v muzeu Neitsitorn a muzeu Niguliste) sbírám razítka (podstatně úspěšněji než v Helsinkách), na IC dostanu dokonce tři razítka (jedno stejné ve třech barvách), dorazíme na Radniční náměstí. V plánu jsem měla výstup na radniční věž a ten taky uskutečníme. Výhled je krásný, o tom žádná, na trhu na náměstí koupíme suvenýr – dřevěnou obracečku s vyřezaným nápisem Tallinn. A hned v neděli si uděláme palačinky! Zamíříme k autu a v 17:30 se přesouváme.

17:40 – parkujeme u parku KADRIOG, kde má být zámeček a hřiště. Najdeme obojí, Michalka se vyblbne a my mezitím dojdeme k zámečku (další razítko). V 18:30 se potřebujeme ještě kus přesunout.

20:30 – dorazíme do PÄRNU, chvilku hledáme vjezd na parkoviště, první písčité odmítáme, usadíme se na trávník, v karavanu tu bivakují sousedi. Steleme a v mezičase hrajem s Michalkou fotbal i házenou. Sklízíme a blíží se k nám návštěva. Jejda, dlouho nás nikdo nevyhazoval z nocoviště. „Dobrý den,“ pozdraví a mně se uleví, „obhlížíme místo, parkujeme vedle na písku a moc se nám tam nelíbí…“ Vyměníme pár vět a chvíli poté vedle nás zaparkuje karavan z Vysočiny. Tak už chybí potkat jen Pardubice a Liberec.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Tallinn Tallinn Pärnu Pärnu nocoviště
Michalce dáme koloběžku a vypravíme se na procházku po 600 metrů dlouhém dřevěném chodníčku (Pärnu rannaniidu matkarada), který byl pro turisty zbudován v přírodní rezervaci pobřežních luk. Musíme se bohužel notně polít repelentem a stejně používáme ruce coby plácačky, jinak se to v tomhle místě nad bažinou prostě nedá. To, že potkáváme škodovky, nás nepřekvapuje, ale musíme si vyfotit reklamu na bojlery z Dražic, to správného patriota opravdu potěší. Když slezeme z chodníčku, jehož součástí je i rozhlednička, bere Michal do auta koloběžku a já s Michalkou se vracíme po pláži (centrální pláži města Pärnu, která se táhne v délce několika kilometrů a drží evropskou Modrou vlajku, což znamená, že patří mezi nejlepší a nejkvalitnější). Zujeme sandále, vyhrneme kalhoty a hledáme mušličky. Nacházíme samé malé, ale to Michalce naprosto nevadí, stejně jako to, že mušličky jsou samý písek. Odmítám si je skládat do kapsy, to bych si pak v noci připadala jako na pláži, a tak jednu Michalčinu ponožku použiju jako pytlíček na úlovky. Z tohoto řešení je Miška snad ještě víc nadšená než z toho, že běhá po pláži a sbírá.

Dnešní večer byl opravdu nabitý zážitky a aktivitami, až jsem zapomněla zmínit, že jsme nezůstali hladem. Než se uvařilo (vařič je pořád jakýsi marodný, už to vypadá opravdu na konečnou), stihly jsme s Michalkou další sportovní aktivity, už proto, že bez pohybu by nás asi ukousali komáři nebo muchničky, nebo co to tady je za nepříjemné existence. Na úplný závěr samozřejmě nesmí chybět kino.



Čtvrtek 11. 7. 2019, den třináctý - 326 km
mapa 13.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík nařízený na 6:30 ani nepotřebujeme, budíme se pět minut po šesté sami od sebe. Místo bezúčelného válení se tedy vstaneme. Michalka má sice trošku problém, ale překoná se. Pohodová teplota je na 14. stupni. Nemůžeme odjet, aniž bychom zdolali rozhlednu kousek od auta. Už na první pohled je úplně na dvě věci – a ani jedna z nich není rozhled, ale rozcvička po ránu nemůže chybět. Schody jsou žebříkovitě příkré, Michalce doporučujeme zůstat dole, ale ona si vyleze aspoň do mezipatra. Výhled shora je nulový a jedinou zajímavostí, kterou vidíme, je Fanda z ptačí perspektivy. Místo opouštíme v 6:40.

V 7:15 odstavujeme auto v lokalitě RANNAMETSA a vydáváme se na výšlap – opět za rozhlednou a opět do bažiny. Rozhledna RANNAMETSA VAATETORN není jen obyčejná ptačí pozorovatelna, ale opravdová rozhledna, při jejímž zdolávání se zapotíme a která poskytuje opravdu krásný rozhled. Cesta pokračuje lesem po schodech. Chodníček nás zavede také k bažinnému jezírku. Procházka ale trvá neplánovaně dlouho, neboť cestou od rozhledny narazíme na modře osypaný borůvkový porost, kterému prostě nelze odolat. Jak je možné, že je tady nikdo neorval? Taková kvanta. To by se vyplatilo přijet sem s přepravkami, litr prodat za 60 korun (to jsou ty nejlevnější), to je výnosnější než pašovat prázdné plechovky do chorvatského Kauflandu!

V 8:50 se vracíme k autu a zahajujeme další přesun. Zdržení neřešíme, jednak máme čas a jednak přineslo výhodu – nikterak nespěcháme na snídani, neb jsme nacpaní tak, že nám borůvky lezou i ušima. 9:10 – plynule přejíždíme z Estonska do Lotyšska a potkáváme autobus s pardubickou značkou. Tak už nám chybí jen ten Liberec, máme na to poslední tři dny.

O hodinu později zastavujeme v SAULKRASTI (10:10-10:35), dojdeme na íčko, kde dostanu hned dvě razítka – úřední a hezké, které se váže na putování po pobřeží Lotyšska a Estonska. Dostanu i mapu, takže až natrénujeme pěšky svatojakubskou, víme, co je naším dalším cílem. Navštívíme smíšené zboží, kde pořídíme pečivo a jogurty. Vyjedeme za město a tam se během čtvrt hodiny (10:45-11:00) nasnídáme, protože borůvky se strávily nějak rychle.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Rannametsa Vaatetorn na borůvkách Rannametsa Gutmannská jeskyně Sigulda
11:35 – zastavujeme ve městečku KRIMULDA u stanice lanovky přes údolí, projdeme se k areálu (odhaduji) slunečních lázní, ale spíš než toto místo se nám do paměti vryje událost. Zaparkujeme a najednou z přední části auta slyšíme divný šramot. Jejda, chudáku, jak ty ses tam dostal, pomyslím si – za přední maskou je uvězněn nějaký malý opeřenec, asi vrabčák. Tatínek mu samozřejmě pomůže ven a hned má na svém kontě dobrý skutek. S úderem poledne opět měníme stanoviště.

Ve 12:05 si vynutím přibrždění před íčkem obce TURAIDA, které je po trase. K zámečku se nedostaneme, protože se jedná o uzamčený areál, ale v pokladně dostávám krásné razítko s hradní siluetou i nápisem. Vystoupíme a projdeme si stánky se suvenýry. Typickým zdejším artiklem je zahnutá turistická hůl zdobená různě barevnými ornamenty, nejsou dvě totožné hole vedle sebe. Vybavíme si klacky, které Miška všude sbírá a pořád se o ně opírá, vybavíme si i ty dva, které vezeme v kufru, a naší turistce nabízíme obchod: vybere si tady hůlku za 6 euro a jeden ze dvou klacků vyhodí. Asi zní naše nabídka dobře, protože ve 12:17 odjíždíme zase s dalším „krámem“ (ale bez klacku).

12:20 – sotva jsme se rozjeli, opět děláme zastávku, tentokrát u návštěvnického centra národního parku GUAJA, který – aniž bychom to tušili – je největším a zároveň nejstarším lotyšským národním parkem. Vlastně ani netušíme, že se v nějakém národním parku nacházíme, našla jsem toto místo jako informační centrum Gutmannské jeskyně, která je největší jeskyní v Pobaltí. Jen mě zaráží, že je volně a zdarma přístupná. Dostanu prapodivné razítko, S s vykřičníkem, asi nějaké místní logo, protože je všude – na prospektech, mapách i suvenýrech.

Když dorazíme k jeskyni, rýpne si Michal: „Za co bys tady chtěla vybírat?“ – jedná se o obyčejnou ďouru o rozměrech 10x12x19 metrů. Asi má Michal pravdu, ale já čekala nějaké krápníky a podzemní komplex, tohle je takový holobyt a jeskynní garsonka. Přijeďte do Moravského krasu a tenhle výklenek nechte plavat…

Ve 12:55 opět popojedeme a ve 13:00 už zase vypínáme motor, a sice ve městě SIGULDA. Projdeme se do areálu Nového zámku, kde sídlí samé suvenýry a kavárna, v pokladně dostanu další dvě razítka, beru si mapku a zaujme mě na ní park turistických holí. Konečně díky mapce zjišťuji, proč se to tu jimi všude hemží. Prý se už v 19. století v průvodcích doporučovalo turistům, aby si do lesů a roklí v okolí Siguldy nějakou hůl pořídili, a nejstarší turistická hůl na světě byla vyrobena právě zde. Stavíme se ještě ve zdejším íčku, ale razítka vidím a všechna 3 už máme, tak se nemusíme zdržovat ve frontě. Ve 13:45 odjíždíme a ve 14:00 opouštíme také benzínku, kde bylo potřeba doplnit Fandovi nádrž.

Jakmile najdeme aspoň trochu vhodné místo (parkoviště v rámci obce INČUKALNS, 14:10-14:25), poobědváme také my a v 15:25 už nás vítá lotyšská metropole RIGA. Naplánovaná procházka nebude příliš dlouhá a náročná, moc bodů zájmu jsme nevybrali. Prohlédneme si Dům Černohlavců, ačkoli si podle mapy myslím, že to je budova pod lešením. Zpětně se ale dopátrám poznání, že to, co jsem považovala za radnici, je právě výše zmíněný symbol Rigy a pod lešením je muzeum okupace, což mi až tak nevadí.

Míříme ke katedrále a já mám snad halucinace, co tady dělá socha, která nápadně připomíná Brémské muzikanty? Ano, je u toho napsáno Brémští muzikanti… že by zvířátka cestou do Brém zabloudila až do Rigy? Takovou variantu pohádky jsem ještě neslyšela. Nedá mi to spát a při zpracovávání cestopisu vygooglím ten pravý důvod – socha v Rize stojí na počest partnerství obou měst. Do katedrály bez vstupného nemůžeme ani nakouknout, ale aspoň dostanu razítko s nápisem Rigas dom. Informační centrum nemůžeme minout (a taky získáme štempl) a nakonec se postranními opuštěnými uličkami dostáváme k bodu, kde dlouho zkoumáme, co to vlastně je. Kvůli pouličnímu muzikantovi a přihlížejícímu zájezdu sem určitě nejdeme.

Rižský špalíček, historické domy Tři bratři v ulici Maza pils iela. Č.p. 17 z přelomu 15. a 16. století je nejstarší dochovanou obytnou stavbou ve městě a my u něj a dalších dvou bratrů končíme prohlídkovou trasu a vracíme se kolem kostela Máří Magdalény k autu, které nás v 16:30 unáší vstříc dalším cestovatelským zážitkům.

V papírech s body zájmu jsem navrhovala také tři parky s dětským hřištěm, ale vzhledem k tomu, že ještě jedna podobná atrakce je o kus dál a ještě bychom mohli stihnout procházku národním parkem Kemeru (kvůli němu jsme se nakonec rozhodli vynechat Kaunas), nevybíráme si ani jeden. Ještě ráno jsme do cíle měli dorazit v jednu hodinu a divili jsme se. Ovšem Turaida, Sigulda, jeskyně, a hlavně ten pocit, že nikam nespěcháme, a jemu odpovídající vycházkové tempo, nechaly čas příjezdu docela nakynout.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Riga Riga hřiště Jürmala nocoviště
Teď nás ovšem čeká JURMALA. Město vzniklo v polovině 19. století spojením 16 obcí, komplex se táhne v délce 32 kilometrů podél pobřeží. Nezajímá nás prezidentská rezidence, vila Leonida Brežněva ani vyhlášené lázeňské služby, hledáme lesní park Dzintaru mežaparks s různými aktivitami a vysokou rozhlednou.

Víme samozřejmě o tom, že vjezd do města je zpoplatněn, dvě eura na den nás nepoloží. Sice na internetu píšou, že zaplatit se dá třeba na íčku, ale my chceme mít jistotu. Proč ta navigace tady blbne a táhne mě ze silnice a hned pak zase na silnici zpět, ptá se Michal spíš sám sebe než svého spolujezdce. Třeba kvůli mýtnici, odpovídám otázkou a Michal prudce dupne na brzdy na malé odstavné ploše, kde už stojí karavan. Sakra! To mi jako chceš říct, že jsme projeli mýtnici?

Se zapnutými varovnými těch pár desítek metrů zacouváme zpět a lístek v automatu pořídíme. Zahlédneme market (17:05) a podnikneme dvacetiminutový nákup pečiva, ať na to zítra nemusíme nikde myslet. V půl šesté najdeme parkovací místo před parkem, jenže začíná mrholit. Jen tak drobně, jenže než se sbalíme, rozprší se víc. Deset minut čekáme a radar tvrdí, že přestane až v šest. Tak si mezitím dojedeme na íčko. Najdeme ho přestěhované do muzea a podle pracovní doby uvedené na ceduli, už je zavřené. Místo IC navštívíme WC. Hlídací paní nevybírá peníze a po každém jde zkontrolovat, zda je čisto.

Zpáteční cesta k parku je díky jednosměrkám poněkud komplikovanější, na místo trefíme v 18:10. Radar měl pravdu, už neprší. Lanové atrakce, které by Míša chtěla (a podle infotabulí by i mohla), patří ovšem k placenému lanovému parku. Copak tady nikde není obyčejné hřiště? V mapě jsou další „hřišťové“ ikony, tak snad… Vylezeme na rozhlednu, která se docela kymácí, nic pro slabé povahy, z výšky omrkneme terén a zjistíme, že ta tři v mapě zakreslená hřiště jsou na volejbal. Ach jo. Pohrdli jsme hřišti v Rize, tohle je trest. Jdeme ještě o kus dál a Michalka se přece jen dočká houpací sítě, minilanovky, kolotoče a lanového „mostu“.

Když v 19:20 odjíždíme, je nám jasné, že procházka nejspíš nebude. Od Tallinnu se totiž, věřte nevěřte, večer stmívá tak, že není vidět. Kdybychom mohli na tamním parkovišti nocovat, ještě by se akce stihnout dala, nejsme přece padavky a cimprlíni.

Po půlhodině dojedeme na místo určení, parkoviště se platí obsluze, která tady už není. Nacházíme se v srdci NP, kde je zakázáno nocovat, dělat oheň atd. Michalovi se místo pro spánek nezamlouvá, má divný pocit a na to po zkušenostech už docela dáme. Sice mi situace přijde téměř totožná jako v Portugalsku (tour de Pyreneje 2016, den dvanáctý) a kolikrát už jsme nocovali u cedule „no camping“, ale nehádám se. I kdybychom tady zůstali, musíme ještě uvařit a pouštějte se těsně před setměním na neosvětlený chodníček bažinou. Jsme akční, ale rozhodně ne blbí:-) Procházka (Kemeru purva laipa) tedy nebude.

Dobře, vrátíme se, ale musíme přespat někde v katastru Jurmaly, abychom ráno nemuseli znovu platit za průjezd. V mapě sice nacházíme několik parkovišť u zelené plochy, např. kousek od kempu, ale vše je mimo vytyčený areál. Nakonec bereme zavděk parkovacími místy oddělenými od pláže úzkým lesíkem, očividně paří k tomuto domu, aniž by to zde bylo výslovně napsáno. Dům je – odhadujeme – tvořen apartmány, z větší části neobsazenými.

Parkoviště je oblíbeným místem dostaveníček, přijedou kámošky s pytlíky z KFC, povečeří, poklábosí, odjedu, támhle zase v autě sedí dva maníci a popíjejí z plechovek… Oni se neostýchají, tak my taky ne, v rohu na zídce uvaříme, najíme se a pak bez ohledu na okolní dění steleme. Projdeme se ještě po pláži, vydolujeme z písku pár malinkých mušliček, ale sběr si nikterak neužíváme díky povětrnostním vlivům. Ale za místo k přespání i za to, že v noci už nejezdí žádní pařmeni, jsme samozřejmě vděční. Já dokonce i za blízké záchody, opět zdarma s obsluhou. Nejdřív běžím sama a do patnácti minut přiběhnu s Michalkou a kvůli ní to do zavíračky ve 23:00 stíhám ještě jednou. Paní si mě zkoumavě prohlíží, asi jsem tady nějak často, ale když musíš, tak holt musíš.



Pátek 12. 7. 2019, den čtrnáctý - 694 km
mapa 14.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík nás tahá do práce v 5:00 místního času, tatínek mezi balením stihne udělat i pár záběrů vycházejícího Slunce. Dnešní den s ránem ještě o stupeň teplejším než včera (a zítřejší tuplem), bude spíše tranzitní, ale přece jen něco málo zastávek v plánu máme. V dohledné době ale nečekáme nic jiného než průjezd, a tak brzy po startu (5:30) s Michalkou usínáme a nemáme tušení, co se cestou děje.

Další opěrný bod na časové ose z mého pohledu nastává v 9:30, kdy nám tatínek oznamuje: „Teda holky, před hodinou a půl jste zaspaly hranice mezi Lotyšskem a Litvou (překročeno 7:05). Upřímně řečeno, došlo tímto k nějaké tragédii? V 9:45 už spát nesmíme, protože se ocitáme v geografickém středu Evropy. Na vysvětlení použiju článek ze 100+1 z 28.9.2014 (omlouvám se, že se nezdržuji přesným bibliografickým údajem, ale kdyžtak ozvěte, zájemcům dodám). Na „srdce“ Evropy si dělají nárok desítky míst. Jenže najít skutečný střed našeho kontinentu mezi všemi kandidáty je zapeklitý problém. Jen jediný bod má ale své výsadní postavení „posvěceno“ zápisem v Guinnessově knize rekordů. Jde o vrch Bernotai u obce PUMUŠKES ležící 26 km od litevského Vilniusu. Místo, jehož souřadnice jsou 25° 19’ východní délky a 54° 54’ severní šířky, prosadili v roce 1989 odborníci z Francouzského geografického institutu: spočítali jednoduše plochu kontinentu včetně všech ostrovů a určili její těžiště. Každé měření ale závisí na zvolené metodě a vstupních podmínkách. Může tak jít třeba o těžiště desky ve tvaru Evropy, ale i o místo, které má nejblíže ke všem mořím omývajícím její břehy. Podstatné je, jestli ke starému kontinentu připočteme ostrovy či Rusko a zda vezmeme v potaz mořský příliv a odliv. Třeba jen v Česku si na střed Evropy hraje minimálně 12 bodů.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
geografický střed Evropy Vilnius Vilnius Vilnius
Trvala jsem na návštěvě toho místa, protože se zde nachází informační centrum se speciálním razítkem. Když se do sytosti vyblbneme u pamětní desky, kamene i pomníku a když se ujistíme, že mezi vlajkami visí i ta naše, bereme v íčku za kliku a nestačíme se divit. Domeček je úplně vybydlený, očividně už delší dobu nefunguje. Přes okno nahlížíme dovnitř a vidíme opuštěný počítač, vypojený, samý kabel a žádný nábytek. Razítko ani certifikát sice nemáme, ale byli jsme tady! A co víc, u hnědé cedule Europos centras jsme se dokonce nasnídali.

11:10 – přistáváme v litevské metropoli, VILNIUS nás vítá příjemnou teplotou a místy na nás jukne i sluníčko. Jako první památku fotíme na kopci se tyčící Gediminiův palác a kolem Litevského národního muzea míříme ke katedrále svatého Stanislava. Jenže na náměstí u katedrály je nějaký podezřelý cvrkot – policie, vojáci, spousta kamer a velkoplošná obrazovka, z níž mluví jakýsi papaláš s obrovským těžkým řetězem na krku, skoro jako když Zeman nastupoval do úřadu.

U vstupu do katedrály stojí trojčlenná ochranka a každého, kdo vstupuje, měří pohledem od hlavy až po paty. Necítím se pohodlně, ale vlezu dovnitř, rychle proběhnu a je mi jasné, že tady mají jiné starosti než dávat razítko. Nechám to plavat a zkusím se zeptat v pokladně v blízké zvonici. Tam dostanu rovnou tři, skvělé.

Přiblížíme se k prezidentskému paláci, do 18 hodin na střídání stráží tady čekat nebudeme, ale zábrany a hrstka netrpělivých lidí, živý orchestr, přenosové vozy a červený koberec jasně ukazují, že se něco se zdejším prezidentem děje. Že by měl narozeniny? Státní svátek dneska není. Pořád mi to vrtá v hlavě, obětuji data a hledám a hledám, prostě na příčinu musím přijít, ideálně teď hned, nebo budu tak dlouho surfovat, dokud mi data nedojdou.

Dostanu se na anglickou wikipedii na stránku o litevských vládcích, a když se dívám na současnost, mám to! Řádek Gitanas Nauseda sloupec “took office“ (tedy nastoupil do úřadu) a dnešní datum: 12 July 2019. Kdo tady říkal, že to vypadá jako inaugurace prezidenta? Ha, asi bych se svou politickou intuicí měla začít nějak výrazněji operovat. Ještěže akt před prezidentským palácem či v katedrále začne až v odpoledních hodinách, to bychom se Vilniusem neprocházeli, ale prodírali.

Kolem univerzitního kostela sv. Jana se dostaneme na informační centrum, kde pořídím další dvě razítka a sklidím obdiv nad otiskem s postavou archanděla Michaela. S úsměvem jí prozradím, že to jsem dostala ve zdejší zvonici, a s pocitem úspěchu kráčíme dál. Tatínek se kouká po stáncích se suvenýry a nostalgicky vzpomíná, že jako dítě měl malou matrjošku. Míše musíme vysvětlit, co taková matrjoška je, a samozřejmě po ní zatouží taky.

V blízkosti kostela sv. Paraskelvy vybereme takovou hezkou, Michalce ale vadí, že není růžová. Odhadujeme, že tři ve skládačce budou, za 6 euro ji kupujeme, a Michalce za jedno éčku kupujeme její vlastní. Miniaturní, sice atrapu, protože jako matrjoška vypadá, ale otevřít se nedá. Jde ovšem o přívěšek na klíče. Ne že bychom dceru chtěli ošidit, ale tahle jediná je laděna do růžova. Tam nahoře (rozuměj u paláce, na který už jsme koukali) musí být opravdu skvělý výhled. Michalce jsou její protesty pendrek platné a po schodech míříme na vrchol. Sice sem jezdí lanovka, ale podle recenzí věčně nefunguje, po svých to bude jistější. Z posledních sil a se slzami na krajíčku Michalka nelidský úkol plní, a než vyzunkne svůj zbytek pití, už ji zase ženeme dolů. Ve 13:45, aniž bychom tušili, kde se nacházíme, odstavíme auto při první příležitosti, a něco málo poobědváme, a to přesně čtvrt hodiny poté, co jsme doplnili potravu Fandovi.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Vilnius Vilnius naučná stezka Varniku pažintinis takas Trakai
Ve 14:15 parkujeme v katastru obce VARNIKAI u naučné stezky Varniku pažintinis takas. Tento cíl se dostal na soupisku až podle mapy během posledních hodin, když jsme se dohodli, že Kaunas vynecháme a zajedeme na Trakai. Okruh má necelé čtyři kilometry, chodníček vede převážně lesem, ale narazíme i na vodní plochu, cestou ochutnáme pár borůvek, ale ty estonské byly šťavnatější a bylo jich mnohem víc. V žádném ohledu není tato procházka mezi těmi nejpohlednějšími, ale její absolvování se počítá. Za pět půl čtvrté se posunujeme dál.

A hned po pěti minutách opětovně parkujeme, tentokrát v TRAKAI. Místo doporučují cestovatelé i recenze a my díky předešlé procházce nezajíždíme až do centra, ale parkujeme tak, abychom se k jedné z nejvýznamnějších památek Litvy prošli přes celkem čtyři mosty. Trasa tam a zpět neměří víc než 3 kilometry. Okraje jezer jsou posety lekníny, na hladině se prohání spousta kačen, Michalka pozoruje také ryby a turisty na lodičkách. Musíme uznat, že místo má opravdu specifickou atmosféru, k panoramatu vodního hradu s množstvím věžiček patří velké množství turistů. V informačním centru získáme pěkné razítko, vstupenky do hradu si ale nekupujeme, stačí nám strčit hlavu do vstupní brány a omrknout nádvoří a pomalým vycházkovým tempem se vracíme k autu, které v 16:45 mizí místním z dohledu. Vyhýbáme se kaliningradskému kousku Ruska, který nám stojí v cestě a pro jehož překročení nemáme patřičné povolení, a v 19:25 se překročením hranice mezi Litvou a Polskem vracíme do našeho časového pásma. Jedině tak je možné, že následující zastávka odstartuje v 18:55, tedy o půlhodiny dřív, než se stala událost předcházející.

O zastávce ale ještě netušíme, že bude dobrodružná až adrenalinová. Jdeme se úplně normálně podívat na turistickou atrakci v lokalitě WIŻAJNY. Jedná se o Trojmezí Polska, Litvy a Ruska. Jdeme od parkoviště k patníku a rozhlížíme se. Na místě samotném opomeneme pořádně přečíst ceduli, Michal obchází sloup a samozřejmě pořizuje foto a videodokumentaci.

Najednou všichni tři leknutím nadskočíme. Zničehonic ten přírodní klid prořízne přísný řízný hlas: „Ty nesmieš fotiť!“ Otřepu se dodatečně, když si uvědomím, že jsem přemýšlela, že se tady v klidu a pohodě dojdu vyčůrat. Všimneme si teprve pak na informační tabuli jasného pokynu – na ruském teritoriu jsou přeškrtnuté ťapičky i fotoaparát, nešlapat, nefotit. Z každého státu je na místo nasměrována jedna kamera. A předpokládám, že v teplém kanclu někdo sedí a kouká… Ačkoli se ještě chvíli zdržíme, dalšího výkřiku nebo přímo protišpionážní eskorty se však nedočkáme. V 19:25 odjíždíme (ha ha, už jsme dnes v 19:25 překračovali hranice).

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Trakai Trakai Trakai trojmezí nocoviště
Ve 20:50 neplánovaně zakončíme dnešní den, když na konci obci BUDRY zahlédneme pohodlné odpočívadlo se stolečkem. Uvaříme si tady? A proč bychom tady nemohli spát? Je to sice u silnice, ale provoz je únosný. Navíc na komíně sousední fabriky je čapí hnízdo i s osazenstvem. Pravda, ve zdejší oblasti je raritou spíš komín nebo sloup, na kterém hnízdo chybí.

V našem hnízdě je opravdu živo, oba rodiče se věnují potomkovi, a když si všimnou, že je sledujeme, začne ta pravá přehlídka – pravděpodobně táta naším směrem výhružně klape zobákem, prochází se po okraji hnízda a proklepává si křídla. Vydrží mu to docela dlouho, my jsme první, kdo tuto vzájemnou hru ukončí.

Věnujeme se radši přípravě ložnice a večeře, poté konzumaci posledního vařeného jídla na této dovolené (sláva, vařič vydržel, ale do Chorvatska už bude nový!) Michalka si po dlouhé době kreslí u erárního stolečku. Občas na nás kouká jako na exoty ten, kdo se prochází nebo projíždí po cyklostezce, ale všechno, včetně tradičního předspánkového promítání, zvládáme v naprostém klidu a stoprocentní pohodě.



Sobota 13. 7. 2019, den patnáctý - 886 km
mapa 14.etapy (kliknutím zvětšíte) Spalo se nám opravdu dobře, žádná bouřka nás nerušila, takže v 6:20 už můžeme v klidu odjet z místa posledního odpočinku. Michalka spí a spí (já mám zrovna co povídat) a snídani si poručí teprve v Budík nás vytáhne v 6:00 do rána o teplotě 16 °C, čápi mají ještě půlnoc. Poslední autonoc proběhla bez komplikací stejně jako všechny předchozí, nikdo nás nenapadl, nestěhoval, dokonce ani neokukoval. Jo, to je ten liberální sever. Jisté obavy z neznámého Pobaltí jsme sice asi podvědomě měli, ale teď jsou zapomenuty a v 6:50 se vydáváme na poslední cestu ku domovu.

Město WĘGORZEWO nám nabízí první dnešní zastávku u marketu Biedronka (7:05-7:20), kde pořizujeme balík nedávno objevené oranžády, pečivo a jogurty ke snídani. Podrobněji budeme nakupovat až později v Auchanu. Snídani si dopřejeme ve městě GIŻYCKO (7:45) na lavičce u otočného mostu (most obrotowy). Pozorování mostu v provozu a proplouvajících lodí nás zabaví na půl hodiny a v 8:15 už se zase vezeme.

Další plánovanou přestávkou v transitu devíti set kilometrů je GIERLOŻ, kde stál Vůdcův hlavní stan s kódovým označením Vlčí doupě. V 9:00 dorazíme na parkoviště, chvilku přemýšlíme, a nakonec kupujeme vstupenky. Opakované nabídky průvodců odmítáme, v recepci hotelu dostaneme pěkné razítko a na průzkum areálu se pouštíme sami s pomocí mapy v mobilu. Vybereme ty nejzajímavější budovy (byt Adolfa Hitlera, Göringův byt i bunkr nebo kasino). Do budovy stenografek lezeme zadním vchodem, prohlížíme si stalaktity, které se na zdech a stropě už tvoří. Za jak dlouhou dobu vzniká krápník? Je pravda, že zde jejich vývoj nikdo nenarušuje přes 70 let, tak už podle toho můžou vypadat. Vylezeme z objektu přímo vedle cedule se zákazem vstupu. Sorry jako. Místo opouštíme deset minut po desáté.

Pět minut potřebujeme na získání turistického razítka ve městě KĘTRZYN (10:20), v 10:40 odstavujeme dopravní prostředek v obci ŚWIĘTA LIPKA a jdeme rychle nakouknout do zdejšího poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Lidí je tady požehnaně, přes všechny ty posvátně naladěné bábinky a dědoušky se snažím procpat k pokladně v prodejně suvenýrů. Nezvládnu sice předběhnout úplně všechny, ale zdobného razítka se dočkám a po dvaceti minutách zase pokračuje návrat ztracených turistů.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Gierlož Vlčí doupě Vlčí doupě Vlčí doupě Świeta Lipka
V 11:45 nás donutí zastavit ve městě PIECKI přímo u silnice rychlé občerstvení avizující kebab. Nahlídneme, schválíme, koupíme, kousek poodjedeme a odstavení na parkovišti se naobědváme, ve 12:15 pokračuje spanilá jízda ku domovu. Přestávám sledovat cestu a nechám si zdát (samozřejmě si nepamatuju co).

15:30 – parkujeme v podzemní garáži v centru VARŠAVY. Projdeme se starým městem, Michalka se zabaví spolu s dalšími dětmi u pouličního prodavače velkých bublifuků, prohání holuby. Omrkneme Královský palác, na íčku otiskneme poslední razítko a chceme odjet z garáže. Platíme parkovné, startujeme a u závory, která nás má pustit ven, se dějou věci.

Závora nereaguje a displej vydává pokyn k otočení karty. Michal zkouší několikrát, ale marně a začíná chytat nerva. Michal běží zpět k automatu, ale vrací se naprosto bezradný, protože žádný lístek tam nezapomněl. „Můžeš mi poradit, co mám dělat?“ ptá se Michal asi mě. „Nemůžu, protože o auta se přece staráš ty…“ Krize už je tady zas?

V tu chvíli mi něco, snad prozřetelnost, poradí otevřít odkladnou plochu a prohrábnout věci. „Nemůžeš potřebovat třeba tohle?“ podávám Michalovi parkovací lístek a místo očekávaných díků mi je vyčteno, že dělám scény, že kradu u automatu lístky a buď je schválně schovávám, nebo – což by byla horší varianta, vůbec netuším, že jsou ještě potřeba. Michal mi v 16:40 odmítá věřit, že jsem o parkovacím lístku v odkladné ploše až do poslední chvíle neměla ani tušení a že vůbec nevím, jak se dostal do mých věcí.

„Já už s tebou k automatu radši ani nepůjdu, ať zase není průser,“ komentuju další parkovací místo po 15 minutách jízdy. Opět nemáme jinou možnost, než zajet do podzemní garáže. Vymyslela jsem si totiž, že chci vidět polskou metropoli z ptačí perspektivy, což umožňuje Palác kultury a vědy. Výdaj 15 zlotých na osobu mi „rodinná rozpočtová komise“ schválila, teď už jen se dostat k pokladně a použít výtah do 30. patra.

Jsme ovšem poněkud bezradní, kterým směrem máme vykročit, abychom se dostali tam, kam chceme. Rozhlížíme se a naprosto zmateně koukáme na směrovky. Bratr Slovan, ale v jeho lexiku aby se prase vyznalo! Wyjście, to je východ nebo výjezd? Našich rozpaků si všimne zdejší obsluha, postarší snaživý pán. Can I help you? Ptá se, a tak spustím: we want to go... Ani nedopovím větu a je mi jasné, že jeho znalosti angličtiny končí tou bravurně naučenou frází. Abych mu nekřivdila, možná bude znát dny v týdnu, barvy a číslovky do dvaceti.

Jednoduše heslovitě vybafnu: Palac kultury i nauki – tam či tam? Nač se zdržovat zdvořilostními slůvky či slovesy... Posílá nás příjezdem pro auta, je to nejkratší, ale zatímco já se vykecávám, Michal jakožto muž činu východ z parkoviště objevil. Ve výtahu si všimnu jakési cedule „zapamiętaj kod z drzwi wejściowych ” a čtyřmístné číslo. To si opisuju do mobilu a když lezeme z výtahu, všimnu si, že u dveří je zabezpečovací zařízení s číselnou klávesnicí. Aha, nemít kód, byl by jako další problém?

Sotva vkročíme do cílové stavby, spadne nám čelist. Čekali jsme, že tady nebudeme sami, ale frontu minimálně na hodinu jsme teda neplánovali. Bez mrknutí oka svůj požadavek na jízdu výtahem beru zpět, Michalce vysvětlíme, že tady čekat nemůžeme, přesněji řečeno můžeme, ale nechceme, a vracíme se do garáže. Asi okamžitě nevidíme vchod pro pěší, nezdržujeme se jeho hledáním a cpeme se pod zem vjezdem pro auta. Pokud nám fufulík doporučoval vyjít tudy, nemůže nás teď sprdnout za to, že se tudy vracíme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Varšava Varšava Varšava Varšava Varšava
Stojíme u parkovacího automatu. Ano, porušila jsem svůj slib, že se k němu ani nepřiblížím, protože mě dneska parkovací automaty nějak nemají rády, a nejspíš i to je důvod, proč se místo sumy na displeji objeví hláška „bilet uszkodzony”. Ty vole, co je zase todle? Asi opravdu moje negativní magie, jiné vysvětlení mě nenapadá, když se tato hláška opakuje tolikrát, kolikrát se Michal snaží do automatu vložit různě otočený a přetočený bilet. Jednou parkovací lístek ztratíme, podruhé - aniž bych tušila jak – ho pro změnu poškodíme. Nezbývá mi než se vydat za starým dobrým kámošem, se kterým se tak dobře kecá.

Nemusím, protože se nám na pomoc vydává sám od sebe. Koukne na displej, vytáhne lístek, mávne rukou a usměje se (řekla bych, že si myslí: blbouni). Vezme lístek, v prstech otočí, vsune, ale automat si dál trvá na svém. Fufulíkův obličej se mírně zakaboní a odchází ke kukani. Otočí se na nás a rukou ukazuje: pojďte... Aha, asi nám dá nějaký náhradní či erární lístek, a tak vykročíme k němu. Pohled, který nám věnuje, vyjadřuje naprosté zděšení a zoufalství, kroutí hlavou a dlaněmi sevře imaginární volant, zatočí s ním a nám teprve teď dochází, že původně ukazoval, že máme vyjet autem a on nám asi tu závoru zvedne manuálně. Když mu při výjezdu Michal podává nachystanou minci, jen mávne rukou. Živě si ho představuju, jak několik následujících dní bude dávat k dobru neuvěřitelnou historku všem svým známým: na parkoviště mi přijeli nějací Češi, chlap, ženská a dítě. Všiml jsem si jich, protože nedokázali najít východ, dobře, to se může stát. Hledali palác kultury, ale neuběhlo ani pět minut a měl jsem je zpátky. Asi si nevšimli, že si mají zapamatovat kód, protože dovnitř přišli vjezdem. Ke všemu dokázali zničit parkovací lístek, a když jsme jim ukazoval, že je pustím, tak se sebrali a chtěli mi tam svoje auto nechat, to museli být neskuteční magoři. Jedna blbá čtvrthodina a textu je o ní jako jindy za půl dne... A propos, víte, kdo zničil parkovací lístek? Michal ho vložil do ledvinky těsně vedle magnetu, který kupoval v centru.

Ještěže u obchodního řetězce Auchan mají normální parkoviště, být tady garáže, jsem přesvědčena, že už bychom se ven nedostali. Takhle si koupíme zásoby kákových jogurtů na pití, nějaké pečivo, protože doma nic není, a pár dalších drobností v naprostém klidu (17:40-18:35) a teď už opravdu uháníme domů. Ve 22:45 v obci DOBROMIERZ uděláme poslední čůrací pauzu a Michalka si pouští pohádku na dobrou noc. Ve 23:45 v TRUTNOVĚ dobereme naftu a naše poklidná tour (teda až na polské garáže) končí 25 minut po půlnoci.



Více fotografií najdete ZDE.


Závěrečná statistika
Finance
položkaEuraNOKDKKZlcelkem v Kč
jídlo+zmrzka+kebab30,52123048,481 445
suvenýry47,761711883 402
pohonné hmoty214,691675,11150,20012 364
parkování73505312
mýto+trajekty289558009 223
vstupné786650304 063
pohledy+známky14,521504992
ostatní8,95000239
celkem32 040


Celkově jsme za 15 dní najeli 8 216 km při spotřebě 4,38 l/100km nafty. V přepočtu 1 km vyšel na 1,50 Kč.