home
alias Sněhurka
Vítám Vás na Fujtajblíkových stránkách v nové sekci cestopisy. Nutné min.rozlišení 1280x1024 pixelů!!! Návrat do základního menu tlačítkem home (vlevo nahoře). ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1.den 2.den 3.den 4.den 5.den 6.den 7.den 8.den 9.den 10.den 11.den 12.den 13.den 14.den 15.den
TOUR DE SKANDINAVIA 2023
Úvodem
celková mapa (kliknutím zvětšíte) Úvodem snad jen pár slov – myslíme si, že nás už nemůže nic překvapit, a stejně nás spousta věcí překvapí. Věříme, že se všechno obejde bez problémů, a stejně se všechno bez problémů neobejde. Doufáme, že se vrátíme domů živí a zdraví se spoustou krásných zážitků, a aspoň tohle nám vyšlo.

Přijměte pozvání, ponořte se mezi následující řádky a autentické fotografie a určitě zjistíte, zda se přece jen nenašlo něco, co nás během cesty dokázalo rozhodit.


Sobota 1. 7. 2023, den první - 1026 km
mapa 1.etapy (kliknutím zvětšíte) Máme všechno? Co nemáme, nepotřebujeme. A co budeme potřebovat, koupíme. Anebo zjistíme, že to lze něčím nahradit, jako všechno a všechny. Před Mělníkem se hledá Michalova ledvinka, abychom mohli natankovat, nakonec zvládáme obé. 120 kilometrů před Magdeburkem si skočíme na WC a bez zbytečných zdržovaček se ubíráme dál.

V 9:55 učiníme poblíž centra MAGDEBURKU rychlý výsadek, jen doběhneme na IC pro razítko, Míša zůstává hlídat auto, ale pro jistotu těch 20 centů parkovného zaplatíme. Po pěti minutách ještě startujeme a popojíždíme zhruba 10 minut.

Parkujeme před místem, kde se chceme rozptýlit, ale jsme spíš rozhození – sice parkujeme zdarma, ale moc nás tu není a hledáme něco jako vstup, pokladnu nebo cokoliv, co by nasvědčovalo, že se dostaneme do Elbauenparku. Chodíme, hledáme, ale marně. Pak konečně Míša objeví mapu a letí pro mobil, aby ceduli vyfotila a abych mohla přeložit a nemusela přes celé parkoviště. Než se vrátí, všimneme si i my, že vchod do parku je 120 metrů za rohem. Jedna nula pro Míšu.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Magdeburg Magdeburg Magdeburg Magdeburg Magdeburg
U pokladny koupíme rodinnou vstupenku za 18 euro, jak jsme plánovali podle internetu, razítko ale nemají. Identifikujeme si pro sebe, co chceme vidět, a vytyčíme trasu. Chodníčky přes vodu jsou v areálu vodního jeviště, tudíž nepřístupné, a Míša pro zlepšení mé nálady vymýšlí první rodinnou výzvu – kdo přejde řetězovou lávku přes potok bez držení. Obstojí všichni.

Cesta vede kolem bludiště, Míša navrhuje druhou rodinnou výzvu – každý půjde jinou cestou a sejdeme se na konci na vyhlídce. Jenže to bychom nejspíš už nikam nejeli, Michalka tedy vyrazí s taťkou a já se svým orientačním nesmyslem (vždycky se nakonec chytím, ale vždycky mám nejvíc kroků, aniž by to vždycky byl záměr) lezu do jiné uličky. Když se po dvou minutách vracím k výchozímu bodu, vyrážím uličkou, v níž zmizel zbytek. Když se poté ocitnu znovu u vchodu, chce se mi řvát. Vyšlapanou cestičkou v trávě vyběhnu na svah, který se táhne podél celého bludiště, a neomylně mířím na vyhlídku.

Když sbíhám zpět dolů, akorát z útrob bludiště vyběhne Michalka a zklamaně říká: „Mamka už je tady!“ Takový výkon ode mě nikdo nečekal, přiznám se, a Míša utrousí: „Podvádí.“ Obhajuju se, že spát tady přece nechceme. Uklidňuje mě šeptem: „Taťka taky podvádí, koukal se do mapy.“ Druhá rodinná výzva taky nemá vítěze – tentokrát neobstál nikdo.

Přes růžovou zahradu dorazíme k oborám s daňky a jinou podobnou zvěří, pak na chvilku zabloudíme, aniž bychom byli v bludišti, a konečně přicházíme k motýlímu domu. Dovnitř nás pouští turnikety, Míša je nadšená, já taky (nebudu letos muset do brněnské Papilonie), Michal už tolik ne – nedobrovolně se stává atrakcí pro všechny, když si jeho červené triko vybere motýl a nechce se za žádnou cenu vzdálit. Sedím na lavičce u východu, Michalka ještě zvládne druhé kolečko a taťka bojuje (humánně samozřejmě) s křídlatým tvorem. Jakmile se motýla zbaví, zavelíme rychle pryč… Než doběhneme ke dveřím, osedlá si Michala ten samý, jako by se bál, že mu červené tričko zmizí. Nakonec se z motýlího sevření vymaníme a zamíříme na zastávku místního expresu. Přijede, ale nemá pro nás místo, další by měl jet asi za 15 minut, v mezičase Míša otestuje houpačky, já lehátko a Michal toalety.

Dalším spojem se dostaneme ke Věži tisíciletí (Jahrtausendturm), což je jedna z nejvyšších dřevěných věží na světě, a uvnitř jsou umístěna interaktivní stanoviště o vývoji vědy. Nám jde především o rozhled, vnitřkem se dostaneme nahoru – a letecky omrkneme některé exponáty, po venkovním ochoze scházíme dolů. Poslední atrakcí je skluzavková věž – sjedu s Míšou ze tří různých a pak sebou fláknu na plastové lehátko. Míša běhá pořád dokola a dokáže na pár sjezdů vytáhnout i taťku a pomalu se přesouváme k parkovišti. V půl druhé odjíždíme.

Po deseti minutách ještě zastavíme u Kauflandu, koupíme něco málo do ledničky, velký nákup uděláme až cestou z dovolené. Netrefíme sice parkoviště, ale i tady v ulici lze stát. Dokonce u zdi bereme opuštěný nákupní vozík. Divně na nás civí trojice pochybných existencí toho typu, který se schází u nás na autobusáku. Možná jsme jim vozík čórli, na jednom povaleném na bok paní uprostřed skupiny majetnicky sedí.

Michal jde s nákupem napřed k autu, s Míšou se zdržíme na toaletě a pak jen koukáme, že se skupinka poněkud zvětšila. Když po chodníku někdo jde, dva ze skupinky vždy ustoupí tak, že se nám téměř nalepí na Bobika. Jen aby nám tím piercingem nepoškrábali lak! To jsou holt ty věčné předsudky, říkám si, dokud mě jízda neukolébá.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Magdeburg Magdeburg Nord-Ostsee-Kanal Nord-Ostsee-Kanal nocoviště
V 19:00 zastavujeme na dálničním odpočívadle v katastru obce BORNHOLT, abychom se protáhli a udělali pár kroků k vyhlídce na Nord-Ostsee-Kanal. Pozorujeme velkou loď, dokud se úspěšně neproplaví pod dálničním mostem, a po dvaceti minutách opět startujeme. Další zastávka už je pouze tankovací, a sice ve tři čtvrtě na devět a pak už jen (22:30) zastavíme na parkovišti v ESBJERGU.

Dneska bez pohádky a bez křupání, ať si trochu odpočinem (teda především Michal), procházku do přístavu k rozhledně a na druhou stranu k ornitologické pozorovatelně podnikneme až zítra. Teď už stejně není vidět. Velmi opatrně musíme otevírat dveře, protože fouká jako sviňa, možná ještě víc. Projdeme se jen pár kroků k obrovské soše Men at Sea, ale lépe si ji prohlédneme zítra. Snad na nás nespadne žádný strom.



Neděle 2. 7. 2023, den druhý - 386 km
mapa 2.etapy (kliknutím zvětšíte) Připadám si, jako bychom nocovali na Větrné hůrce, ale větví do střechy jsme nedostali. Nemáme kam spěchat, tak se převalujeme a převalujeme, a teprve před půl osmou se hrabeme z pelechu. Pravidlo otevřených jediných dveří stále platí, vítr se tu stále prohání. Domlouváme se, že nejprve zrealizujeme procházku k rozhledně do přístavu, teprve pak se nasnídáme.

Při pohledu na oblohu si obouváme zavřené boty, natahujeme dlouhé kalhoty a rovnou oblékáme Meka v pytli (bundu Mac in Sac, kterou nejprve Michal otestoval ve sprchovém koutě a pak objednal i mně a Michalce). Dle radaru přijde největší slejvák v devět, tak nestát, nelelkovat a vyrazit.

Vytáhnu mapu, jsou to moje rozhledny, a svižným tempem vyrážíme. Během jediné minuty se vystřídá mrholení se slunečním svitem. Ještě jsme na dohled od auta a mrholení přidává na intenzitě. Fouká do zad, během několika kroků máme všichni kalhoty durch. Až půjdeme zpátky, asi nám vítr urve kapuce… očividně nás čeká třetí rodinná výzva – ždímací?

Mikiny se ale stále drží v suchu, bundy prostě plní svou funkci, aniž bych za reklamu dostala jediný halíř. Po dalších pár minutách se dohodneme, že takováto výprava rozhodně nemá cenu, a vracíme se k autu.

Nohy mají v suchu bohužel jen dva z nás – já a Michal. Jak to, že Michalčiny nepromokavé boty promokly? Pravda, nejde o Meky v pytli, ale pouze o Sportissimo. To mám ale i já. Těžko říct, testovali jsme je pouze v našich suchých klimatických podmínkách a do sprcháče nebo do vany se boty určitě nedávaly… V děravých botách ale asi Miška dovolenou nepřežije… V Norsku budou extra drahé, nezbývá nám, než se pokusit sehnat nějaký obchoďák ještě v Dánsku a modlit se, aby měli v neděli otevřeno. Momentálně sice téměř neprší, ale černo se na obloze převaluje hrozivě, stavujeme se pouze u mužů u moře, Michalka včera tu sochu neviděla.

U auta se převlékáme do suchého, Míša vydoluje dlouhé legíny z tašky a opět se rozprší. Zavření v autě, chránění proti větru i dešti, se aspoň nasnídáme, mezitím vyleze Oskar a přestává pršet. Věšíme mokré oblečení, kde se dá, postávám a bundu roztaženou nad hlavou nechávám vlát ve větru. Čtvrtá rodinná výzva odstartovala, tentokrát sušící.

Na pláži posbíráme pár mušliček, a když se vracíme na parkoviště, potkáme přesně našeho Bobika. Akorát z Prahy. Posádka nechápavě kouká na naše grimasy a opatrně nám je vrací, a jede se dál. Vlastně nejede, ještě si je třeba vyčistit chrup, dál se jede teprve v 9:40. Přesouváme se do centra ESBJERGU, mám poznamenáno, že IC sídlí v knihovně, ale neuvádím otevírací dobu. Zakotvíme kousek od knihovny, íčko značené není, ale knihovna otevírá v 10. Michal se vrací do auta, a já čekám s dalšími nedočkavci. Oběhnu ještě celý barák, abych se ujistila, že informační centrum nedisponuje nějakým speciálním vchodem. Když na mě dopadnou první kapky, stihnu se schovat do podloubí. Čtenáři se rozprchnou mezi regály, jen já postávám docela nejistě u jakéhosi pultu. Ptám se po turistických informacích, paní se usměje, prý spíš turistické inspirace, ale razítko knihovny mi do sešitu otiskne. Ptám se na místo, kde by se daly teď koupit turistické boty, posílá mě ulicí pořád rovně a ukazuje. Adresu z ní nedostanu, pouze jméno ócéčka. Born (nebo tak nějak).

Michal mě sledoval z povzdálí a ptá se, kam ukazovala. Mávnu rukou tím samým směrem, ale Michal oponuje: „Tam nic není, jen nádraží.“ Pokrčím rameny. Vždycky, když mi řekne někdo něco nepřesně špatně nebo mi nepodá žádnou informaci, je to moje chyba, nikoliv té druhé strany.

Zachrání mě mapy, které nějaké shopping centrum u nádraží ukazují. Jediný obchod, který by nám mohl pomoct, je Deichman. Sice tudle značku úplně nemusím, ale nemáme moc na výběr. Rovnou se ptám prodavačky child, waterproof. Paní ukazuje, jaká visačka označuje vodě odolné boty, přivede nás k regálu a omlouvá se, že waterproof nemá moc velký výběr. To je v Dánsku za takového počasí hodně divné. Míša si jedny vybere a pro jistotu si žádáme i impregnační sprej. To je asi poprvé, co při koupi bot prodavačce netvrdím, že impregnaci máme doma (ačkoli máme). A nejednu. Zaplatíme 349 dánských korun a doufáme, že Míša bude v suchu. I když… takový slejvák, jako nás navštívil ráno, by asi ani tyhle boty nezvládly.

Další zastávka je nedaleké městečko VARDE. V 11:00 zajíždíme na parkoviště a hele: parkuje tady Bobíkův brácha z rána. Jeho posádku akorát mineme, ta už se z prohlídky vrací. IC je zavřené, ale otevřené najdeme dle plánu muzeum. Místo razítka nabízí samolepku, tak ji necháme nalepit Míše. Vyfotíme dva domky s pomalovanou fasádou, do kostela se kvůli mši nedostaneme, a tak se vracíme k autu.

Ve 12:25, tedy po hodině jízdy, zajíždíme k majáku LYNVIG FYR. Zdejší krajina je samý kopeček porostlý travinami, občas cestička, občas nějaký keřík. Jsou to přírodní útvary, nebo uměle nakupené? Těžko říct… Potřebuju čůrat, nevím, zda jsou toalety k dispozici, a tak z parkoviště letím cestičkou za první roh a přidřepnu mezi keříky a Michalka se po mně opičí. Sotva natáhnu kalhoty a udělám dva kroky, srazím se se dvěma rybáři v protisměru. To bylo fousový!

Vstupné do majáku neplatíme, ale vydáme se na samé pobřeží. Na fičák si asi budeme muset zvyknout, na žádné dlouhé procházky takové klima nevypadá. Nacvakáme pár fotek a vracíme se k autu. V suvenýrech nečekaně dostaneme razítko, aspoň úřední, a ve 12:50 odjíždíme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Esbjerg Varde Lynvig Fyr Severní moře Hjorring-nocoviště
Ve 13:10 nás přivítá městečko RINGKOBING. Automaticky si oblékám bundu, i když právě neprší, počasí se mění tak rychle, že se změny ani nedají okamžitě zaregistrovat. Michalku necháváme v autě, tady máme plánovaný pouze razítkovací rychlovýsadek, který nepřesáhne pět minut. Informační centrum ovšem nenajdeme, tak aspoň nakoukneme do kostela. Jakmile za sebou zabouchnu dveře od auta, rozprší se.

Sušárna na palubní desce jede na plné obrátky, Michalce dosušuji legíny, pak přihazuju moje i její ponožky a v mezičase klimbám. Čeká nás rozhledna, možná by se mi do lesa hodily ponožky. Ale kam jsem je dala? Vyházím oba příruční vaky na záda i batoh, ale po ponožkách ani vidu, ani slechu, dokonce ani čuchu. Michal se směje a já se vztekám, že jsem takhle blbá.

Ve 14:00 navigace ohlašuje cíl na parkovišti v lese u obce KRUNDERUP. Nazouváme zavřené boty, já musím z hadrové tašky vydolovat další ponožky a vydáváme se na túru v délce 140 metrů. Místo rozhledny vidíme spíš posed, ale když už jsme tady, tak na něj vylezeme. Další zdolaná rozhledna do sbírky zabrala se vším všudy 10 minut.

V následujícím městě jsme si stanovili další výzvy: razítko z IC, koupit něco v uzavíratelné dóze (abychom mohli někam zavřít mušličky) a vybrat peníze z bankomatu, nemáme totiž ani jednu dánskou korunu třeba do parkovacího automatu. V 16:05 se ocitáme ve městě AALBORG. Informační centrum nenajdeme (a stejně by bylo zavřené), a protože nikam nespěcháme a protože zrovna chvilku neprší, projdeme si město. Víc než kilometr ale nedáme. Zvládneme ale na tak malém prostoru (časovém i místním) vybrat z bankomatu a objevit bramborový salát s kari v Rema1000.

V 17:30 před přístavem HIRTSHALS se rovnou se zařadíme do fronty. Check-in otevírají až v 18:15, mezitím zjistíme, že dánský bramborový salát fakt nechceš – brambory s asi majonézou a tunou kari. Žádná cibulka, žádný hrášek, natož šunka. Statečně s Michalem onu mňamku sníme, pak někde misku vymyju a mušle přestěhuju a neprodyšně uzavřu.

Relativně rychle, když se okýnko otevře, se dostáváme na řadu… A je to tady: „Because it is too windy, your ferry was canceled.“ Nejede, tlumočím Michalovi, chceme jet zítra ve 12.15? Co nám asi zbývá jiného? Pak pán začne cosi o „your email.“… asi chce na lístek napsat náš mail? ptá se Michal a já jsem tak rozhozená, že to odkývu. Obsluha ale zmateně zírá na lístek, který jí podáváme. Teprve pak pochopím – nepotřebuje náš email, páč už nám oznámení o přebookování poslali. Fufulík nám ukazuje směr exit, jasně, že bychom radši jeli jinam, ale zase lepší toto, než zítra číst o ztroskotání trajektu Color Line.

Na nejbližší možnosti auto odstavíme a řešíme, co s načatým večerem. Určitě nespat tady u pobřeží, to bychom nejspíš odletěli. A co za program zítra ráno? V mapě nás zaujme město Hjorring a po chvíli Michal nachází na park4night pěkné nocoviště se záchody. Plán zajet do centra Hirtshalsu a najít IC, že bychom se tam ráno stavili, ale nerealizujeme, protože se dočítáme na webu, že otevírá až ve 12. To už budeme sedět v trajektu a pomalu zvedat kotvy. Aspoň doufáme.

V 19:10 se upíchneme u parku Svanelunden ve městě HJORRING. Hřiště je pod nánosem vody nepoužitelné. Uvaříme uvnitř na stolečku, navečeříme se a pak teprve usteleme. Večer ale nemělo být ani kino, ani křupání, měli jsme teprve po půlnoci dorazit do cíle, ale teď si určitě křupneme a pak nám nebudou stačit zásoby… Hm… Tady za rohem je přece Lidl a má do devíti, tak se ještě projdeme. Pak si v kině objednáme ZOOtropii. Michal si ještě vyčistí zuby, ale mně se nechce, až ráno.



Pondělí 3. 7. 2023, den třetí - 33 km
mapa 3.etapy (kliknutím zvětšíte) Tentokrát nikam nespěcháme, což je na naší dovolené docela nezvyklá situace. Když se konečně odhodláme opustit vyhřátý pelíšek, rozprší se. Nakonec ale zvládáme jak sbalit, tak i vyčistit zuby, snídani si necháme až do přístavu. Počasí je na vlas stejné jako včera, tak mlčky přemýšlíme, co budeme dělat, pokud dnes zase loď nepopluje. Zítřejší trajekty jsou vyprodané, stejně by nás tedy neměli kam hodit. Týden tady asi zůstat nemůžeme a ani nechceme. Člověk si přál trochu toho adrenalinu, ale tohle je fakt moc. A to absolutně netušíme, co nás čeká v srpnu…

Měli bychom v přístavu být s dostatečným předstihem, možná mají třeba pár míst na zítra, tak abychom dostali šanci cestovat. Jako náhradu za včerejší nezdolané rozhledny nacházíme v mapě další dánský přírůstek do rozhlednové sbírky. Stojí u silnice, po které máme jet, dokonce stojí ještě blíž parkovišti než ten včerejší posed, vlastně stačí natáhnout ruku z okýnka a už rozhlednu máme lapenou. Na rozdíl od posedu je rozhledna BELLEVUE UDSIGTARN vysoká i hezká, tedy opravdová rozhledna, kterou zdoláme, vyfotíme a v půl deváté opouštíme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Hjorring-Bellevue Udsigtstarn Hirtshals-přístav čekání na trajekt konečně odplouváme směr Kristiansand
V 8:50 přijíždíme do přístavu, brána je stále zavřená. Včera jsme tady neudělali žádnou fotku, dneska tedy musíme udělat dvě, každou z jiného úhlu. Nebo rovnou tři, aby bylo i na zítřek? Bránu zkoumají nějací nedočkavci, dva za námi v lajně to otáčejí a mizí – opakuje se včerejší scénář? Otevíráme email, žádná hláška o zrušení nepřišla (ale včera taky nee…). 9:17 – od brány se vracejí dvě turistky a ukazují jakési zkřížené ruce, tedy jasné gesto zamítnutí. Jakože šlus, takže zase nic. Každopádně vyčkáme, třeba poplujeme aspoň zítra… Brzy otevírají check-in, sledujeme, co se děje před námi. To je divný, proč to auto jelo rovně a ne na exit jako včera? Že by? Ne, ne, už se otáčí… ach jo. Do poslední vteřiny opravdu nevíme, co se děje a co nás čeká. „Passports please,“ vyhrkne paní u přepážky… To nevypadá, že by nás rovnou přebookovala… a pak už slyším jenom: „A little bit late.“ Ty vole, jedem, jen trošku zpoždění, to máme opravdu velkou radost!

Otázkou je, co znamená trošku zpoždění, snad ne odjezd zítra ve 12:15. V lajně 31 jsme druzí, takže máme přehled, vynášíme odpadky, zvládnu umýt dózu na mušle a chytáme lelky. Michal mi najednou strká mobil - když už je jasné, že dneska poplujeme, tak jim zkus napsat mail, že nám zrušili trajekt, že plujeme až teď a jestli by mohli rezervačku ze 3.7. 16.00 přesunout na 4. 7. 16.00. Když neodpoví, asi zarezervujeme a zaplatíme holt znovu, co už se dá dělat. Co to přesouváme? Uvidíte… Michal rozhodne, že pojedeme přesně podle itineráře, jen holt budeme o den posunutí a odpustíme si zajížďku do Trondheimu.

V 10 hodin si namažeme chleba s paštikou a nakrájíme okurku. Protože v autě máme docela zafuněno, jdeme se proskočit po přístavu. Parkoviště je narvané k prasknutí, identifikujeme dvě cílové destinace: (L) Larvik a (K) Kristiansand. Podaří se mi vygooglit na stránkách společnosti, že do Kristiansandu pluje loď ve 14:15 (už ráno vyplouvala z K. v 10 místo v 8) a do Larviku je taktéž o dvě hodiny posunutá, odplouvá ve 14:45. Michal už počítá a spekuluje, to by za chvíli naše loď mohla být vidět. Zvědavci se lepí na zábradlí, které lemuje nájezd nahoru, fotí si loď a všeobecně se odhaduje, že za 20 minut by mohla zakotvit. Dokonce si někteří z nich vlezli až za závoru, na které by si slepý všimnul obrovského zákazu vstupu. Po chvilce se objeví fufulík, natáhne lanko přes všechny lajny, žene nás do aut a zvědavci mají po zábavě. Z lodi, která ještě ani nedoplula k našemu terminálu, vyjíždějí auta… Není pochyb, tahle loď není naše, ale ta, co má odplouvat půl hodiny po nás. To je přinejmenším matoucí a zarážející.

Ve 13:45 se vrací mí dva vyzvědači z pochůzky se zaručenou zprávou, že viděli další loď, nejspíš tu naši. Než připluje, zakotví, než se vyprázdní, než se naloží, to rozhodně nemůžou stihnout během 30 minut. Ale co, spěcháme někam? Na místo noclehu jsme měli přijet až po půlnoci, takže jestli přijedeme v pět, půl jedenáctý nebo v původně plánovaný čas, nás nemusí vůbec tížit. Hodíme kontrolní pohled do mailu a na tu dnešní bídu máme důvod k radosti – objednaný program přesunuli. Všechno zlé prý je k něčemu dobré, třeba to posunutí trajektu – ještě dneska má hrozně pršet, ale zítřek by měl být bez deště.

Michal objevil na ceduli frekvenci přístavištního vysílání, nelení a naladí ho. Pořád dokola hlásí, že začalo naloďování do Larviku. Ve 14:55 spatříme popelářské auto, které opouští náš trajekt, znamená to tedy, že už se konečně dočkáme? Ano, ano, už je to tak, jako první najíždějí cyklisté, po nich motorkáři. V 15:07 nás rozesměje hlášení, že naloďování do Kristiansandu s odjezdem ve 12:15 začíná, a nejen kvůli tomu, že už deset minut probíhá. V 15:15 i my dostáváme pokyn a pomalu se suneme v lajně. V momentě nájezdu na loď se Michal začne smát: „Jéé, hele, někomu uletěla houbička!“ Podvědomě sáhnu do dveří, kde je celou dobu uskladněná ta naše. Teda byla uskladněná… Barvu má stejnou, tak vyhrknu: „To bude nejspíš naše.“ Michal nelení, a jak ve frontě zastavil, aby netrápil spojku do kopce, vyběhne a mycí potřebu přinese. No jo, ještě voní novotou, ta je určitě naše. Jak se dostala ven, nám ovšem neprozradí, i když jí vyhrožujme tělesným trestem. Nejspíš ze dveří vypadla, schovala se za kolo, takže jsme si jí nevšimli, a když jsme se rozjeli, vítr ji unesl, naštěstí směrem na loď. Svoje cajzlíky ze včerejška jsme nikde neobjevili, zato jsme našli červeného Bobika z Brna a jeho bratrance z Liberce.

Fufulík naviguje Michala, aby zaparkoval tak, že ani neotevře svoje dveře – jo, musíme být nacpaní, možná až nad limit, jen aby nás nestihl osud Titaniku. Michal se musí vysoukat přes moje sedadlo, protáhnout se úzkou dveřní škvírou a mezi auty se snažíme prosmýknout, abychom chytli nějaké místo k sezení. V 15:45 konečně odplouváme a doufáme, že jsme si smůlu už vybrali. Zničehonic Michal u stolečku položí zásadní otázku: „Kde máme auto?“ Nikdo z nás si v honbě za volnou židlí nevšiml poschodí či písmenka. Trošku brutální, teda pokud si Michal nedělá legraci. Každopádně, Bobik na pevnině nezůstal, dřív nebo později ho najdeme. Na řešení situace máme tři hodiny.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
na lodi Flekkeroy Flekkeroy Flekkeroy nocoviště
Rozděleni vždy na jednoho hlídače a dva zkoumače zjišťujeme, že na palubě úděsně fičí a všude lítá slaná voda, že na recepci prodávají samolepky sobíků, které jsme chtěli koupit. S Michalkou zkoumáme i nižší patro ve snaze objevit něco, co by nám přiblížilo pozici Bobika. Jediné, co si pamatujeme, je fakt, že když jsme lezli z Bobika, viděli jsme vepředu nahoře modré nebe, takže Bobik stojí na patře, které není celé kryté. Michal potvrdí poté, že buď deck 5 nebo 6, nic jiného. Samolepky sobíků kupujeme úspěšně, horší už je to s poptáváním razítka. No tak nebude z každého trajektu, co se dá dělat.

Michalka si vybere prazvláštní suvenýr z lodi – hranolky. Tatarku i kečup si nandá sama a večer se asi poděláme všichni, protože jí musíme pomoct s likvidací. Přibližuje se pevnina, naposledy si odskočíme a ozve se jakési hlášení. Kolem je ale takový šum a hluk, že bych nerozuměla, ani kdyby mluvili česky. Buď budeme kotvit, nebo oznamují technický problém. Když se ozve další hlášení a velká tlupa se zvedne, zvedáme se taky a cpeme se ke dveřím. Zarazí nás netrpělivý dav, který ucpal schodiště k desku 6, kam se ještě nepouští. Michal se po otevření dveří nacpe mezi prvními, udělá pár kroků, hodí oko a usoudí, že tady Bobik není. Sejdeme ještě jedno patro a zažijeme šťastné shledání. Jupí! Škoda, že nejsem pohotový kameraman a nenatočila jsem Michalův atleticko-spidermanovský výkon, kdy se mými dveřmi otevřenými pouze tak na dva prstíčky jeskyněk protlačil na sedadlo spolujezdce a odtud se dostal za volant, aniž by poškodil lednici či vytrhl jediný kabel z té spleti u mých nohou.

Já se do takové úzké mezery ani nesnažím nacpat a nastoupím si k Michalce. Má vzadu sice svoje království, ale na těch 15 kilometrů mi holt azyl poskytnout musí. Ve čtvrt na osm opouštíme přístav a sotva můžeme uvěřit, že jsme se dostali do Norska. V 19:35 parkujeme na vytipovaném parkovišti ve FLEKKEROY, spát tady nebudeme sami.

Usteleme, uvaříme, povečeříme a ve 20:20 vyrážíme na procházku. Chvilku jdeme po relativně upravené cestě, pak odbočíme na vedlejší. Místy je bahno, místy dřevěný chodníček, místy šutry. Terén vede nahoru a dolů, Michalka se chystá frfňat, ale připomeneme jí, že už ode dneška se rozhoduje o WOW-překvapení na zpáteční cestě. Upřímně řečeno, vstupenky jsou již koupeny, ale to zatím úzkostně tajíme. Stejně jako předmět onoho překvapení.

Ostrůvek Flekkeroy je prošpikován bunkry, kýžená vyhlídka se nachází na komplexu tří z nich. Cestou necestou kolem elektrického ohradníku a holek hovězích za ním se vracíme kousek cesty zpět, poté musíme překonat louku zarostlou trsy nejrůznějších travin, na které není cestička ani vyšlapaná, natož značená. Michal spoléhá na offline mapy, chvíli se po louce motáme jako můry pod lustrem, ale nakonec chytneme ten správný směr. Ještě hodnou chvíli nadáváme na terén, ale dočkáme se i lepší cesty, která nás vyplivne z druhé strany u Bobika. Jenom se napijeme, odložíme trekkingové hole a pokračujeme, teď už po silnici. Dojdeme ke kostelíku a vedle něj objevíme i prazvláštní hřbitov pod skalou, všechny pomníčky vypadají docela nově.

O šest kilometrů v nohou (ačkoli míle by byly dle známé písničky v nohách) bohatší se vracíme v půl jedenácté domů, pustíme si první díl chobotniček a v půl dvanácté si přejeme dobrou noc a rovnou i klidnější zítřejší den.



Úterý 4. 7. 2023, den čtvrtý - 196 km
mapa 4.etapy (kliknutím zvětšíte) V pět nula nula mě sice vzbudí déšť, ale po nervovém vyčerpání ze dní minulých to ještě zaspím. Co už před sedmou hodinou nezaspím, jsou kapky, dopadající co tři minuty na můj obličej. Reklamuju tento nedostatek svého lože, prý se voda asi tlačí přes káblík, který mezi plechy vede… A proč ho musím mít já na své straně? Michal odpovídá sérií dotazů: Na který straně jsou dveře? Na který straně je logicky markýza? A na který straně jedině může být káblík k markýze? Prostě pravá strana byla přidělena mně při prvním noclehu v autě před sedmnácti lety. Už si sice nepamatuju, jestli to náhodou nebyla stará červená stodvacítka, nebo už Fífa, ale na změnu stran to vliv nemá. V půl osmé se vyhrabeme z pelechu, zevnitř skládáme ložnici, pod zvednutým kufrem coby přístřeškem vyčistíme zuby, a když šéf výpravy zavelí, v 8:20 opouštíme nocležiště.

První dnešní zastávkou se stalo nejjižnější město Norska – MANDAL. Informační centrum sídlí v knihovně a otevírá za pár minut. Knihovnické razítko obohatí naši sbírku. Ukazuju na vyhlídkový altán Uranienborg na protějším kopci za řekou Mandalselva. Nejdřív nikdo nesdílí moje nadšení pro výšlap, pak Michal rozhodne, že se tam přiblížíme autem. Ale z mapy zjistí, že tamní parkoviště je podzemní, a s tím občas máme výškový problém. Takže vystupujeme z auta a procházka nás vede opět kolem knihovny. Nejprve narazíme na schody, pak se proplétáme cestičkami a nakonec staneme na vrcholu. Sice už neprší, ale šedo nad námi visí po celou hodinu, kterou v Mandalu trávíme (9:45 – 10:50).

Odpoledne by mělo snad i sluníčko vysvitnout, uvidíme. Dále nás čeká maják LYNDESNES FYR (11:40) Nachází se tady automat, abychom vůbec mohli vstoupit do areálu. Chceme? Nechceme? Máme tady asi hodinku… Rozseknu naše váhání a Michal v automatu platí poctivě vstupné. Poté zjišťujeme, že tady nikdo nekontroluje, ale ani nás to nemrzí. Dávno pryč jsou ty časy mladické nerozvážnosti, kdy nešlo ani tak o lakotu jako spíš o adrenalin, jestli nás někdo při neplacení načapá či nikoli. Zestárli jsme, i když lépe zní, že jsme dospěli či zmoudřeli. Šup tedy nahoru – kamenitý terén, v domečku výstavu vidět nepotřebujeme, ale na maják vylézt musíme. Bunkry a podzemní chodby, v nichž mizí turisté, ale neprozkoumávám, jednak čelovka zůstala v autě a jednak v chodbách stojí voda. Děkuji, nemusím furt něco sušit. Uděláme pár vrcholových fotek, dostaneme krásné razítko, využijeme záchody a skončíme v kině. Michal se nakonec pokusí vzlétnout s dronem z parkoviště a já Michalku nutím ještě se vyškrábat na protější vyhlídkovou skalku. Máváme a těšíme se na letecký záběr, ovšem s dronem jsou problémy, prý nahoře příliš fouká. Líbilo se nám tu natolik, že původně plánovanou hodinu natahujeme na sto minut. Rychlý výsadek následuje v knihovně/íčku LYNGDAL (14:00 – 14:10).

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Uranienborg Mandal Lindesnes fyr Lindesnes fyr šlapací drezina
Na delší dobu vypínáme motor ve 14:50 u konce kolejí ve městě FLEKKEFJORD. U konce kolejí? Konečně se dostáváme k tomu, co se nám podařilo přebookovat. A všechno zlé je k něčemu dobré. Čeká nás jízda na drezínách, včera bychom byli bývali museli drandit v pláštěnkách, zatímco dneska se udělalo opravdu azůro.

Jdeme prozkoumat co a jak, vlezeme do kutlochu obsluhy a teprve po chvíli si naší rezervičky v ruce někdo všimne. Dostaneme mapku a povídání, vyplníme nacionále a podepíšeme proškolení. Kde prý parkujeme? Hned támhle. Bude lepší, pokud najedeme na rampu. Michal zaparkuje na levé straně hned na začátku rampy, za námi okamžitě vyjede další auto a parkuje vedle nás. O co mu jde? Jak teď můžou najíždět další auta? Po chvíli si Michal uvědomí, že se vlastně parkuje vpravo a měl by přeparkovat on, ale na rampě už šašil tak dlouho, že radši sjede dolů a zabere místo, které před chvílí uvolnil jiný řidič. S klidným srdcem se můžeme věnovat jízdě na drezíně a nemusíme se bát, že by nás na rampě chybným parkováním zablokoval nějaký McKvák (když Rampa, tak jedině on).

Vracíme se dovnitř nafasovat gumicuky na přidělání zavazadla, helmy a vesty. Nechci se prohřešit proti jakýmkoliv pravidlům, tak stojím a čekám, ale když mě Michal upozorní, že ostatní si berou vše sami, tak se taky pustíme do výběru. Michalka uzme helmu s princeznami a Michal musí překonat svůj odpor k čemukoliv nasazenému na hlavu.

Hrneme se k fufulíkovi, který kurtuje zavazadla (v našem případě batoh a brašnu s foťákem), vysvětluje nám, jak se drezína ovládá a cosi… Víš, co říkal? Na Michalův dotaz musím odpovědět záporně, neboť jsme zrovna řešily něco s Michalkou. „Hm, tak to jsem na Tebe zvědav,“ protáhne ksicht a já si říkám, co by na tom mohlo být složitého – šlapeš jako na kole a brzdí se nejspíš tímhle žlutým pedálem (a velmi rychle si ověřím, že se nepletu). A pak tu drezínu musíš nějak otočit a to určitě nebudeme dělat sami, tak to okoukáme.

Jakmile je vozítko před námi v dostatečné vzdálenosti, jsme vypuštěni na trasu také my. Paráda, nádherné počasí a navíc nejprve jedem z kopce. Nutně musí následovat stoupání a já oceňuji oproti kolu jednu výhodu – na kole neumím jezdit bez držení. Další výhodou je, že nemůžeš píchnout (a moje kolo a můj servisman Michal ví, o čem mluvím). Na druhou stranu drezína příšerně, ale opravdu příšerně skřípe, vrže… rachotí je ten přesný výraz.

Do neosvětlených tunelů, ve kterých občas prší, si Michal pořídil čelovku, co svítí skoro jako pouliční lampa. Zdá se, že udělal dobře. Kolik měří trať? Dvacet tam a dvacet zpátky? Tak nějak to bylo… Asi tady bídně zahyneme, protože dle mých chytrých hodinek máme za sebou pouze šest kilometrů a já už nemůžu. Radši se budu poctivě držet řídítek a budu riskovat další díru v duši, než zažít ten pocit naprosté bezmoci a vyčerpanosti. Když ženská nemůže, ještě třikrát může, říkávala naše babička… Ale já už fakt nemůžu, v okamžiku, kdy mi na hodinkách naskočí 7,5 km už tu větu říkám potřetí.

Koukám na Michalku, která si lebedí na bočním sedátku: „Líbí?“ Šťastně se směje. „To se Ti to směje, když se jen vezeš, ale šlapat, to bys tady nedala.“ Dívá se na mě a v makovičce jí něco šrotuje. Můžeme si udělat cestou piknik, stačí sundat drezínu z kolejí, ale Michal nechce. Máme-li 20 km stihnout za dvě hodiny, není prostor pro žádné zastávky.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Flekkefjord Flekkefjord Flekkefjord Jossingfjord nocoviště
Na desátém kilometru před námi drezína zastaví a jedna už je odstavená mimo trať. A hele, jakási zábrana na kolejích… Že bychom už dosáhli cíle? Podle mapky opravdu dál nepojedeme, kámen mi spadne ze srdce. Sotva s drezínou hneme, ale nějak ji z kolejí dostat musíme! Konkurz na instruktory drezín bychom stoprocentně nevyhráli, za ladnost taky medaili nedostaneme, ale zvládneme vše, co je třeba. Rozděláme sušenky, doplníme tekutiny a jen tak existujeme. První dorazil kdosi od obsluhy a teď začíná dopravu řídit. Zavelí k odjezdu, jedni vyrážejí, tak se taky vyhoupneme do sedel. Popojedeme pár metrů a Michalka mi chce dokázat, že není žádná bábovka. Vyhazuje mě od řídítek a posadí mě na postranní sedátko. Jenže než stačí pořádně šlápnout do pedálů, fufulík frontu zastavuje, dokonce nás tlačí zpět.

Ještě dojížděli opozdilci… Nechápeme, nerozumíme, ale jsme ze zážitku nadšeni. Cesta zpět ubíhá krásně, většinou mírně klesáme, takže Michalce se opravdu dobře šlape?. Před posledním avizovaným stoupáním se nechá vystřídat a drezínu i vybavení předáváme nepoškozené. Znovu si opakujeme, že ten zrušený trajekt přinesl moc dobrou změnu – užili jsme si nádherné výhledy na fjord, projeli jsme se tmavými tunely a udělali jsme něco pro své zdraví. V minimuzeu za pokladnou najdeme krom fotek historie také toalety a v 18:30 se vydáváme k nocovišti. Upíchneme se v JOSSINGFJORDU na silničním odpočívadle v 19:15. Sice je dost obsazeno, ale nic jiného tady poblíž nenajdeme. Večeři zlikvidujeme u erárního stolečku, vyčistíme zuby a jsme přesvědčeni, že ty osobáky brzo odjedou.

Vypravíme se kousek na procházku, ale moc daleko nedojdeme, zastaví nás tunel. Jenže když do něj můžou cyklisté, tak proč ne pěšáci? Neleníme, nakoukneme a nestačíme se divit. V tunelu jsou zavěšené hamaky, rozbité stany, vesele se suší prádlo a vaří večeře… co to je??? Pak nacházím informační leták s instrukcemi, jak zaplatit, a ceníkem. Tunelstuo (Tunelová chatka) je neobvyklé místo k přenocování, umístěné v klidném tunelu. 100 NOK za nocleh na zemi a dalších 100 NOK, když si zavěsíš hamaku. Hamaky visí třeba přes celou šířku silnice, chudáci cyklisti, kteří tudy chtějí jen projet. Jsem skutečně ráda, že platím 0 NOK za noc v Bobikovi. Spát jdeme před jedenáctou, zítra bude brzký ranní budíček.



středa 5. 7. 2023, den pátý - 218 km
mapa 5.etapy (kliknutím zvětšíte) Brzký ranní budíček znamená, jako kdybychom šli do práce, tedy v 6:05. Sklidíme bivak, dojdeme si na záchod, nabalíme věci potřebné na túru a v 6:30 jsme schopni vydat se na cestu, která končí po 45 minutách na parkovišti u skalního útvaru TROLLPIKKEN. Protože vše máme připraveno, nahodíme batohy na záda (s Michalem), naštelujeme hůlky (s Michalkou) a vydáváme se v 7:30 objevovat krásu přírody a specifické skály, která se jmenuje Trolí penis.

Nejprve si to štrádujeme po zpevněné cestě, samozřejmě do kopce, pak se ale dostáváme naprosto mimo civilizaci – mezi šutry zelená tráva či mech, občas je travnatý či naopak skalnatý kus země kolem nás. Nikde ani noha, krom našich šesti. K orientaci mají sloužit modré značky, ale pro jistotu Michal ověřuje cestu v mapě a snaží se nás vést tak, abychom neťapali zbytečně do mechu nacucaného vodou či skrytého potůčku. Nikam se neženeme, užíváme si neuvěřitelné pohody, nekonečného klidu a nádherné přírody široko daleko. Michalka už už chce fňukat, ale připomeneme wow-překvapení a je klid. A varujeme ji, že teprve zítra to bude záhul. Všechno někdy končí, s touto filozofií se ocitáme u cíle.

Jsme tu úplně sami, nejspíš jsme první dnešní turisté, pokud tedy někdo nešel před námi a nepokračoval jiným směrem. Z videa, které jsem doma zkoumala, bylo jasně vidět, že se dá vylézt i nahoru, to musím objevit. Nejdřív vylezu kamsi, moc vysoko, opatrně se musím vracet. Nevidím však žádnou jinou možnost než příšerně úzkou skulinu mezi skalami, na jejímž dně je obrovská kaluž. Jsem přesvědčena, že tam se nedostanu, ale touha po originální fotce (a kdy se sem dostanu znovu?) mě nakopne. Skulinou se přímo protáhnu a na třetí pokus se vyškrábnu nahoru.

Haló, tady jsem! Michal chce okamžitě za mnou, tak ho naviguju a zvládne to taky. Michalka nám udělá společnou fotku a chce taky nahoru. Michal si není jistý, že to zvládne, a rozmlouvá jí plánovaný kaskadérský výkon, ale já Michalku chápu a sklouznu dolů, abych navigovala zespoda, Michal ji jistí nahoře a natahuje pomocnou ruku, já ji jistím zespoda, aby nezahučela do ďoury. Naší pozornosti neuniknou stopy po opravě – v roce 2017 skálu kdosi prý úmyslně navrtal a způsobil zřícení penisu. Okamžitě byla vyhlášena sbírka a během několika měsíců se podařilo penis znovu vztyčit. Nebojíme se, že se zřítí zrovna teď, dovnitř byly navrtány ocelové tyče.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
okolí Eigersundu Trollpikken cestou zpět Kvassheim Fyr koupačka
Všimneme si, že blíží další turisté, slezeme dolů, odměníme se tatrankou, a zavelíme k odchodu. Michal volí jinou cestu, tvrdí, že záměrně, abychom si pořádně prohlédli úžasnou krajinu. Kolem skály uděláme kolečko podle modrých značek a napojujeme se na stejnou cestu, po níž jsme přišli. Musím si vyfotit ceduli na brance, na níž se píše: „Zavírejte dveře bez ohledu na to, co vám říkají ovečky.“ Zas taková hrůza to nebyla, napadá mě, když se vracíme na poslední zpevněný úsek cesty. Na parkovišti přibylo pár aut, mezi nimi i české, už nevládne liduprázdno.

Turistický vrchol dnešního dne máme za sebou, a to je teprve 9:50. Nikam nespěcháme, sundáme botasky a natáhneme se na lavičky u stolečku. Nejvyšší čas se nasnídat, oznamuje Michalce bříško, ať žije paštika! Mezitím Češi vyráží na túru a my v 10:15 skoro začínáme program dne. Po deseti minutách zastavujeme v EGERSUNDU na IC, kde dostanu krásné razítko s motivem kostela, a zase se přemisťujeme dle naplánované trasy. V 11:05 přijíždíme k majáku KVASSHEIM FYR, střeženého stádem krav. Tak úhledný jako ten poslední sice není, ale i tak prolezme vnitřní expozici a rozhlédneme se z kukaně, dokonce toalety máme k dispozici. Nakonec si v kavárně řeknu o razítko a dostanu zajímavý čtvereček se symbolem vln bez nápisu.

V 11:40 startujeme a ve 12:05 opět parkujeme, tentokrát na jednom z odpočívadel vybudovaných v rámci projektu Norské vyhlídkové silnice. Tento projekt byl zahájen v roce 1994 k využití některých silnic a krajiny kolem nich k posílení cestovního ruchu. Vznikly zajímavé objekty – odpočívadla, vyhlídkové rampy, sociální zařízení… Za to jsme vděční, skutečně neskutečně.

Na parkovišti ORRESTRANDA nacházíme kavárnu, informační minicentrum, sociální zařízení a cestičku vedoucí krásně prohřátým pískem k nejdelší písečné pláži Norska. Razítko mi nabídnou stejné, jako jsme získali na předchozí zastávce. Když už jsme si do písku vyzuli boty, nic mi nezabrání, abych nezkusila moře. Voda je ovšem příšerně ledová. Michalka si na studenotu (o teplotě se opravdu mluvit nedá – pozn. aut.) vody rychle zvyká a vyvstává obrovský problém – dostat ji do auta. U sprchy si umyjeme nohy a ve 12:35 se podaří místo opustit, abychom po deseti minutách jízdy zastavili na dalším podobném.

Návštěvu parkoviště BORESTRANDA zavrhuji v domnění, že bude velmi podobné tomu minulému, ale nakonec se směrem k vodě přece jen vydáme. Tentokrát se kocháme nezvyklým pohledem na písečné duny obehnané špagátem se značkou „reconstruction“. Michalka opět leze do vody, já se ledového zážitku dobrovolně vzdávám. K mušli ukořistěné před chvílí se nám další přidat nepodaří, ale Michal vede: v písku našel padesáticent. Automaticky zamíříme ke sprše, kde se cákají další děti, k nimž se Míša odmítá přidat, pak zase neumí sprchu pustit. Pomůže jí maminka některého z dětí. Když asistuju Míše ve sprše, upadne mi ručník a vyválí se v kaluži. Sušička na palubní desce si moc dlouho neodpočinula, naštěstí je slunečno a ona funguje. Ve 13:20 už se zase suneme dál a ve dvě hodiny podnikneme pětiminutovou tankovací přestávku ve městě SOLA.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Feistein fyr Orrestranden Mosvannet Stavanger Stavanger
Ve 14:20 se pokoušíme navštívit návštěvnické centrum jakýchsi mokřadů kus od centra Stavangeru u jezera MOSVANNET. Parkovat bohužel není kde, tak zakotvíme na protější benzínce a přes zajímavý kruhový most přejdeme rušnou a velkou křižovatku. Razítko nemají, na záchodech se stavíme cestou zpět. Představuju si, že se po břehu vodní plochy projdeme, ale Michala lokalita nijak neuchvátí: cesta lesem, na vodu ani vidět není, tak co tady? K jedné hodně slabé vyhlídce dojdeme, ani na fotku to nedá. Tak ještě čůrat a asi rovnou jdeme do auta ani nemá cenu se vracet.

Jenže lidi se kdoví proč a kdoví odkud berou pořád dokola, co tady hledají, když tu nic není? Hurá, za parkovištěm je nějaké křoví, zamíříme tam, ale když si Michalka sundává kalhoty, jako by ze země vyrostly, objevují se dvě babky a znechuceně nás pozorují. V patách na nás pokřikuje Michal, co jako furt nacvičujeme, ať jdeme na benzínku, jestli potřebujeme, anebo do auta, abychom mohli jet dál. Michalka benzínky nesnáší, ale na mou radu se ani nezatváří kysele a jdeme. Ona naštvaná kvůli absenci přírodního WC, já kvůli nepodniknuté procházce a Michal kvůli kdoví čemu. To už je poslední den dovolené? Ve 14:40 pokračujeme dál, ovšem ne na dlouho. Přesun trvá celých 10 minut.

Ve 14:50 parkujeme ve STAVANGERU v podzemní garáži, tady nic jiného nevymyslíme. Kamera snímá SPZ a než parkoviště opustíš, naťukáš SPZ a podle doby zde strávené zaplatíš. To je chytrý způsob, žádné lístky, které by zničila magnetka (viz Tour de Scandinavia 2019, den patnáctý).

Nezdržujeme se hledáním východu a garáže opouštíme vjezdem pro auta, na informačním centru získáme krásné razítko s katedrálou. Tu najdeme při procházce městem bohužel pod lešením a zavřenou. V mezičase se Michal prohrabuje suvenýry podél chodníku tak dlouho, až si vybere bundu, kvalitní, funkční, teplou, ale nikoliv těžkou. Nemám s tím problém, ovšem pod podmínkou, že jednu ze starých bund, co visí ve skříni, aniž by si jí posledních pár let všimnul, vyhodí. Na informačním centru se Michalka zamiluje do fialovorůžového sobíka, podle mě je to taková divná příšerka. Má ale smůlu. Michal mě vybízí, ať si taky pořídím nějakou bundu, ale žádná, která by se mi líbila, mi nesedí, tak si pořídím magnetku na lednici.

Procházíme centrem k vyhlídce Valbergettarnet (rozhledna je zavřená) a docela dlouho se zdržujeme na prostranství před areálem Norského muzea ropy. Je zde umístěno množství prapodivných uměleckých děl, např. robot, vyrobených z nejrůznějších strojů či součástí, které nejspíš sloužily v ropném průmyslu. Hodně zvláštní hřiště, na kterém se chvilku zdržíme, a pak se kolem informačního centra vracíme zpět. Táta má bundu, máma magnet a Míša furt nic. Tak se obohatíme o tu příšerku, která má být sobíkem. Spokojenost nás ovšem záhy opouští. Pokoušíme se zadat SPZ do parkovacího automatu, ale ať přepneme do jakéhokoli jazyka, objevuje se hláška: SPZ nerozpoznána. Co budeme dělat? Po několika minutách a několika pokusech si všimnu dodatkové cedule psané už jen norsky. Dá se zaplatit později (do 48 hodin) na nějakých www stránkách. Tak to zkusíme později, teď nemáme na hádky s automatem sílu. Hlavně, že je závora zvednutá a dostaneme se po dvou hodinách ven. Ještě se ani nenapojíme na hlavní silnici a Michal už odstavuje auto, nezaplacené parkovné tíží jeho svědomí. Proč to tak hrotí? Když nerozpoznali naši SPZ, tak nás logicky s pokutou nemůžou dohledat, ne? Hm. Nejspíš to tak bude. Jak byly ty stránky?

Najdu fotku, zadáme SPZ a objeví se hláška NEROZPOZNÁNO. To jsme dlouho neviděli… Všimnu si ovšem jakéhosi tlačítka, s pomocí překladače zjistíme, že můžeme potvrdit SPZ. Aha, třeba… Možná to tlačítko bylo i na automatu, jen jsme si ho nevšimli. Vyzvou nás k zadání emailové adresy, to učiníme, jedeme dál a čekáme, co se bude dít. Později opravdu dorazí email se sumou a odkazem k zaplacení, takže nás z registru dlužníků musí vymazat. Spokojenost se k nám navrací.


kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Valbergtarnet Stavanger-Hundvag Vennskapshytta Hollesli nocoviště
V 17:15 mě Michal budí v části Stavangeru zvané LUNDE. Jsem zmatená jako Goro před Tokiem, a tak jen krčím rameny, když se mě Michal ptá, co jsme tady chtěli dělat či vidět. V papírech mám jen poznámku: procházka s výhledem na vodu. No, jestli to bude jako to jezero dneska, tak rovnou navrhuju zastávku zrušit. Nevybavuju si, co konkrétně v mapě jsem měla na mysli, ale jestli máme jít, tak bych nabrala směr voda. Michal kouká do mapy a po chvíli objeví jakousi cestičku ve tvaru kolečka, která vede po moři (dle mapy). Těším se, mám trošku jinou představu, než se vzápětí ukáže. Vnitřek kolečka není vyplněn vodou jako na mapě, ale pevninou, možná uměle nasypanou. Přestože počasí není moc příjemné, kolečko v délce dvou a půl kilometrů obcházíme, cestou okukujeme jakousi chajdaloupku. Vstupte, ale zujte se… Vennskapshytta. Kamna na dřevo, když si přinesete, můžete se zahřát, ovšem nezůstávejte přes noc. Nevadí, stejně bychom tady nezůstali, ještě máme na seznamu Hollesli. Co tam? Ptám se, když deset minut po šesté odjíždíme.

V 18:55 dorazíme na odpočívadlo HOLLESLI s vyhlídkou na skalách, uděláme dvě fotky – jednu s fjordem a jednu s mostem přes fjord a po deseti minutách vyrážíme na nocležiště. Tam, kde jsme měli spát, bohužel nemůžeme, parkoviště se zavírá ve 22.00. Jedeme dál, dneska velký špatný. U silnice si všimneme jakéhosi necivilizovaného plácku, zajedeme tam, ale nikdo zde neparkuje. Nechceme být úplně nápadní. Všimnu si cedulky a překladač mi vysvětlí, že je na ní napsáno: placeno přes Vipps. Pokouším se načíst QR kód, ale jde to hrozně pomalu. Čekat tady na něco, co nevíme, jak dopadne, je zbytečné, potřebujeme jít spát. V JORPELANDU Michal zastavuje a rozklikává mapy a nocovací aplikaci, mně se konečně načtou informace z kódu: Vaše aplikace VIPPS je zastaralá, aktualizujte ji prosím. Navrhuju zajet se podívat na parkoviště u fotbalového hřiště. Bez reakce. Na Michalův pokyn aktualizuju, což pro člověka, jenž nemá zřízený účet, nejdříve znamená registraci. Stahuju, instaluju a chce to po mně zadat číslo občanky. Chápu, platební aplikace asi musí člověka nějak ztotožnit, ale do toho odmítám jít.

Nakonec v 19:30 zakončíme pátrání po místě k přespání na P+R u autobusového terminálu SOLBAKK. Sice tady asi bude rušněji, ale najdeme zde otevřené toalety. A rozhodně tady nebudeme nocovat sami. Než usteleme, nachystáme turistické batohy na zítřejší den, a protože docela dost fouká, vaříme uvnitř auta. Mezitím sedím u jednoho ze stolů a hlídám místo, večeři sníme venku, nádobí zajdu umýt na wecko. Začíná pršet, rychle zkoukneme jeden film, vypadneme ještě vyčistit zuby a cestou na záchod trénujeme sambu v kapkách deště. Spát jdeme lehce po desáté, zítra se brzo vstává a čeká nás náročný den. Příliš brzo a příliš náročný. Tedy pokud se úplně nezblázní počasí.



Čtvrtek 6. 7. 2023, den šestý - 308 km
mapa 6.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík zvoní ve 4:45, to je druhý extrém. A dřív než přání hezkého dne padne od Michala dotaz: „Jdeme?“ Odpovídám taky otázkou: „Prší? Je mlha?“ Michal řekne dvakrát NE, tak co tady jako řešíme? Dokonce i předpověď počasí upravili, nemělo by pršet nijak dlouhodobě a nijak moc, jen kolem osmé malá přeháňka, takže zdolání Kazatelny nestojí nic v cestě.

Popojedeme 20 minut na oficiální nejbližší parkoviště, cestou potkáváme karavany a já se ptám, proč jsme večer tak vyšilovali a hledali, když se dalo spát tady na nějakém záchytném parkovišti. No, protože 250NOK se platí na den, tedy od půlnoci do půlnoci, nikoliv na 24 hodin. Sice jsem nebyla nikdy nejlepší v matematice, ale tohle rychle a dokonale chápu.

Píše se, že výstup není pro člověka s průměrnou fyzičkou nic extra náročného, ale po bitvě je každý generálem. Nám stačila informace, že 4 kilometry se budeme drápat do kopce o převýšení asi 340 metrů, to zní dost slušně. Ale co, jednou jsme se rozhodli.

V 5:30 parkujeme na téměř liduprázdném parkovišti (a to přes den bývá plně obsazené a zbytek musí parkovat níž a dál od vysněného cíle), pro jistotu bereme i pláštěnky, ačkoli máme dánskou průtrží prověřené Meky v pytlích. Batohy jsou sbalené už ze včerejška – zbytek sušenek, pytlík bonbónů na průběžnou motivaci, tatranky coby vrcholové prémie a každý dvě lahve vody. Stačí nastavit hůlky, zapnout pěší turistiku na hodinkách a vyrazit.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Vatne-výchozí bod Revsvatnet cesta na Preikestolen Tjodnane pohled na fjord
Hned začátek cesty je téměř vražedný, půl kilometru prudce vzhůru, ještě jsme neopustili ani asfaltovou cestu a mě už bolí lýtka. To je zase volovina, letí mi hlavou, když se i očima přitahuju k dalšímu mezníku, které jsou rozesety někdy po padesáti, jindy po sto metrech. Po prvním půl kilometru dostane Michalka dva Haribo medvídky a uzavřeme dohodu, že každých 500 metrů přijdou další coby motivace.

Cesta je všelijaká, po nočním dešti především mokrá, nejhorší jsou asi kamenné, nestejně vysoké schody, takový Obří důl ve větším. Místy cesta ubíhá přes mokřad po dřevěném chodníčku, párkrát musíme prudce dolů, abychom poté ještě prudčeji museli nahoru, občas i rovně přes kamenné plácky. Teče ze mě jak z vola, vlasy i triko na ždímání, a to v batohu táhnu ještě jedny kalhoty a termotriko (co já vím, jak bude nahoře ne/foukat?). Občas mám chuť trekkingové hole fláknout daleko od sebe, zejména když se zapíchnou do bahna nebo uvíznou mezi šutry, ale velkou část cesty mi pomáhá o něco se opřít. Pravda, velká část cesty jde do pěkného kopce. Několikrát mám pocit, že už nemůžu, ale přesvědčuju se, že je to jenom zdání. Michalka má obdobné pocity, možná nemá tolik síly uvěřit tomu, že vyčerpaná není.

Kousek za půlkou se před námi otevře planina, konečně zase rovný úsek, můžeme vydechnout. U jezera Tjodnane si všimneme stanu, á, tady někdo chtěl vidět východ Slunce… Cestou nepotkáváme nikoho, kdo by se z túry vracel, pár turistů už nás stihlo předběhnout, ale v klidu si držíme svoje tempo, nikomu se nemusíme vyhýbat a přizpůsobovat. Na konci „placky“ musíme ještě slézt kousek dolů a čeká nás poslední výstup, nikoliv ten úplně nejhorší. Další dvě hodiny bych asi jít už nechtěla, říkám si, když míjíme mezník avizujících posledních 100 metrů.

Nahoře musíme přejít po dřevěném chodníčku přilepeném ke skále a opatřeném zábradlím, pak ještě úsek, který zabezpečený není. Konečně ji vidíme, plošinu, jež se stává cílem i tisíce lidí denně. Nahoře se pohybuje asi dvanáct lidí, takže se bez problémů vystřídáme, každý si zaranžuje fotky přesně takové, jaké chce, není problém si nelézt do záběrů. Nic se nedomlouvá, automaticky se utvoří had a posunuje se. Je krátce po osmé, dost turistů asi právě teď vychází z parkoviště, ale nedovedeme si představit, jaké mraveniště tady bude v době oběda. Ano, řídili jsme se instrukcemi zkušených cestovatelů, a dokonce nás i bez nich napadlo, že by bylo fajn přivstat si.

Vyrobíme si i fotku na samospoušť, Michal obětavě táhl stativ, nemáme kam spěchat. Posnídáme, abychom odlehčili batohy na sestup do základního tábora. Nikdo z nás se neodváží sednout si na samotný okraj a komíhat nohama jako někteří jiní, ale i tak jsme na sebe náležitě hrdí. Tak se aspoň vyfotíme, jak se plazíme k okraji a koukáme do propasti hluboké 600 metrů. Výstup z komfortní zóny se vyplatí, neopakovatelný zážitek.

Během dvou minut se přiženou mraky a náhle není vidět ani hladina Lysefjordu pod námi ani nebe nad námi ani skály kolem nás. Předpověď se naplňuje, začíná mírně mrholit. Všichni si užívají neopakovatelný pocit, takže nikoho nepobuřuje, že si sundávám propocené triko a oblékám si jen mikinu, která sice taky neodolala mému potu, nicméně stačila téměř úplně uschnout. Po dvaceti minutách usoudíme, že tady nebudeme čekat, až se předpověď zmýlí a začne nějak moc pršet, a vydáme se na zpáteční cestu.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Preikestolen Preikestolen Preikestolen trajekt směr Nesvik Eidaholmen
Sestup probíhá rychle, ovšem potkáváme čím dál více lidí a mnohem častěji musíme své tempo zpomalit, abychom se vyhnuli lidem v protisměru. Nejprve aspoň ustává mrholení, pak ale zase zesiluje. Každopádně mohlo by být hůř (a každopádně by mohlo být líp). Když se blížíme k poslednímu prudkému úseku nad parkovištěm, voda z nebes už nepadá. Potkáváme kvantum Čechů, asi zájezd. Jedna paní si mě zděšeně prohlíží a prohlašuje směrem k jiné paní: „Hele, vono snad nahoře prší.“ Usměju se a hrdě odpovím: „To je pot.“ Další dotaz, který nám je položen, mě rozesměje: „Vy už jste byli nahoře?“ Ne asi! Asi jsme se vlekli jen do půlky, napadá mě, ale slušně a popravdě odpovím. „A v kolik jste vyráželi?“ Hrdě vypnu hruď a odpovím, že před šestou.

Konečně stojíme u Bobika, málem jsme ho na nacvaknutém parkovišti nenašli. Svačina opravdu bodne, Michalka zůstává zcela vyčerpaná v autě, já se vydávám na lov razítka. Prolezu bohužel úplně všechno, IC, obchod se suvenýry, turistickou kavárnu, hotel Preikestolen Fjellstue i chatu Preikestolhytta. Všechno marné, razítko prostě nebude. Načepujeme do lahví pitnou vodu, vyhodíme odpadky, které se nám nahromadily cestou, a po nedávných špatných zkušenostem se jdeme domluvit s parkovacím automatem na SPZ. Když tak stiskneme potvrdit SPZ, abychom nemuseli pak zase čekat na email. Tentokrát systém funguje na výbornou, naši značku identifikoval a v 11:20 s pocitem vítězství nad leností, s nádherným pohledem, který nám nikdo z mysli nevymaže, a s pořádně protaženými svaly odjíždíme.

Po hodině jízdy se ocitáme v přístavu HJELMELAND. Moc dlouho naštěstí nečekáme, ve 12:36 vypínáme motor na palubě. Přijde k nám obsluha a chce zaplatit. Michal přiloží kartu, následně nám pán pod nos strká k načtení QR kód. Asi to platbu nevzalo… Michal se marně snaží otevřít čtečku, tak vytahuje druhou kartu. Zase jsme za blbce – platba proběhla a kód byl pro případ, že chceme účtenku. K čemu by nám byla? Ve 12:53 sjíždíme z trajektu v přístavu NESVIK, zastavíme vzápětí na vyhlídce u silnice, cvakneme dvě fotky, posbíráme pár borůvek a ve 13:45 dorazíme do města SAND. Informačku na popsaném místě nenajdeme a navíc začíná pršet. Most pro pěší procházku je zavřený, íčko nikde jinde nenacházíme, tak co naděláme. Asi teda nemá cenu nikam už zajíždět, prská Michal a já se statečně držím, abych s ním nesouhlasila. Myslet si můžu cokoliv. Michal v autě sprdne navigaci, aby se mu ulevilo. Na vyzvání se dívám do mapy, jestli jedeme dobře. Jo, mapa ukazuje 10 km… tak proč navigace uvádí 40? To netuším, ale držíme se mapy. Bublina splaskne a vracíme se k původnímu itineráři, jako by se nic nestalo.

Tahle vyhlídka teda není LOVRA? Diví se Michal, protože zmatené navigaci nerozumí. Ne, není, Lovra je o pár kilometrů dál, ale asi bude stejný neohromující výhled, tak navrhuji ani nezastavovat. Nakonec ve 14:30 přece jen zastavíme, ale ještě v téže minutě odjíždíme, ten pohled už jsme totiž viděli. Navlas, nachlup a úplně totožný. Další zastávka je pouze o čtyři minuty delší – na odpočívadle (z projektu, viz výše) OSTASTEIDN RASTEPLASS navštívíme architektonicky zajímavé toalety, jukneme z vyhlídky a jedeme dál, kopírujeme jednu z národních turistických tras.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Svandalsfossen Roldalsvatnet Latefossen nocoviště pohled z ložnice
Deset minut před půl čtvrtou parkujeme u vodopádu SVANDALSFOSSEN, u kterého zkoumáme také mapu dalších projektových míst. Hele, kde je ta rozhledna? Podle mapy zjistíme, že tam stejně jedeme, takže máme o zastávku víc. Michalka odmítá už dneska chodit, obzvláště do kopce, protože už má vystoupáno přes 70 podlaží. To bys mohla dneska dát stovku, ještě na to prostor máme, škádlíme ji. Společně vystoupáme k vodopádu, vyfotíme ho a Míša kategoricky prohlašuje, že támhle nahoru už ji nedostaneme. Jenže všichni ostatní tam chodí, přece nezůstaneme tady jako bábovky… Ani se nemusíme moc namáhat a zdolali jsme všech zdejších 540 schodů.

V 16:00 projíždíme městem SAUDA, těsně kolem IC, tak zastavíme a já zkouším razítko. Turisté přede mnou se vykecávají, nechávají si ukazovat spoustu věcí v mapě, tak aspoň vezmu z misky dvě malé reklamní čokoládky pro návštěvníky. S razítkem bohužel nepochodím. Michalka nabízenou čokošku za děkuju sbalí, Michal se ptá, kde má čokoládu mamka. Mamka? Ta si přece nezaslouží, když nesehnala razítko a minule ani nenašla íčko, odpovídám. Tak se se mnou aspoň šábne na půl.

V 16:10 dojedeme k odpočívadlu z mapy ALLMANNAJUVET, využijeme toalety, projdeme se kousek údolíčkem, z rozhledny se vyklubala kavárna, tam opravdu nemusíme, a tak po čtvrt hodině pokračujeme v cestě a zastavujeme až u ověřeného vodopádu LATEFOSSEN. Kiosek je dneska otevřený, ale razítko nemají. Minule nám tady pršelo, tak si pohled na valící se vodu vychutnáváme bez deště celých dvacet minut.

V sedm hodin šťastně dorazíme do cíle dnešního dne – HEREIANE. Budeme si připadat jako doma, usteleme si pod borovicí a strom jako strom, ne? Nádherné místo jsme si vybrali, krásný výhled, záchody, teplá voda. Už dva dny skuhrám, že bych si potřebovala umýt hlavu, Michalce bych to taky doporučila. Je teplo, máme dost času, očistnou akci provádíme hned po příjezdu.

U erárního stolečku s nádherným výhledem uvaříme, v klidu a pohodě se navečeříme a ještě se vydáváme na procházku dolů k vodě. Znamená to slézt po šutrech a zase vyběhnout nahoru, ale nevadí. Užíváme si, že téměř nefouká, že je zkrátka krásně a vládne nám pohodička. Nesmí chybět povinné večerní kino a spát jdeme tradičně před půlnocí. Zítra už se snad trochu můžeme vyspat.



Pátek 7. 7. 2023, den sedmý - 213 km
mapa 7.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík nastavený na sedmou nelítostně zvoní. Rychle se probereme, po včerejším výkonu se spalo jedna báseň. Co máme jako první? Je to Kvam? Michal vrtí hlavou, stačí říct a zastávku dodáváme do itineráře. Ale ze všeho nejdřív se zařadíme do fronty k trajektu v JONDAL. Na palubě vystupujeme z auta, vypadá to dnes na slunečný den. Po dvacetiminutové plavbě nás trajekt vyplivne v přístavišti TORVIKBYGD.

Pět minut potřebujeme na přesun na odpočívadlo KVAMRASTEPLASS, opět jedno projektové. Zde bychom měli najít jakési šest tisíc let staré skalní rytiny. No, takhle volně přístupné, to asi nebude žádný zázrak. Po instalovaném chodníčku po pár krocích dojdeme ke skále, vedle ní umístěná cedule ukazuje, co bychom měli vidět. Ať se snažíme sebevíc, najdeme jen část, ale asi nám to ke štěstí stačí, stejně jako deset minut na zdejší zastávku.

Další stopku nám mezi 9:15 a 9:40 vystaví starý známý vodopád STEINDALSFOSSEN. Když jsme tady byli naposled, infobudka zde stoprocentně nestála, ale bohužel otevírá až v 11. Nečekáme, ale v suvenýrech si pořídím jedny sobíkové ponožky, ty naposledy opatřené už mi dosloužily. V deset jen mrkneme z vyhlídky STEINSTOBERGET RASTEPLASS a delší chvilku strávíme v ALVIKU na odpočívadle TYRVEFJORA. Do itineráře se dostalo kvůli tomu, že patří k národní turistické trase a že zdejší záchody mají tvar hub. Vevnitř vypadají ale úplně normálně… S Miškou si opláchneme nohy ve fjordu a mezitím taťka nachystá něco k jídlu. Po necelých třiceti minutách zase zvedáme kotvy.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Hereiane-probuzení Steindalsfossen záchody na odpočívadle Skjervsfossen Skjervsfossen
Ve 12:20 parkujeme ve VOSSAVANGENU v místech, kde navigace ukazuje obchodní řetězec Kiwi. Ale kde je? Podle mapy za rohem. A íčko? To podle mapy je vzdáleno 726 metrů. To přece dojdeme! Jenže Michalovi dělá starosti parkovné. To je furt něco, jak nám bylo fajn, když jsme nebyli tak moc poctiví! Někdy si říkám, že je škoda, že člověk zmoudří, dospěje nebo prostě jen dozraje k poznání, že se bude vyhýbat konfliktům… Před obchodem je pár parkovacích míst, ale taky s automatem. Zmáčkneme start, zadáme SPZ a automat požaduje kartu. Kde a jak si navolíme, na jak dlouho chceme parkovat? Třeba to funguje jako na některých benzínkách – dáš kartu, vyjmeš a pak tankuješ a teprve pak probíhá placení. Teorie je to hezká, ale bohužel ji v praxi neověříme, neboť automat naši kartu neakceptuje. Tak holt půjdeme koupit chleba, aniž bychom platili parkovné, na íčko se radši vykašleme a pojedeme dál, navrhuje Michal. Mlčím, ale mám pocit, že zrovna s takovou chvilkou tady bychom se nemuseli vůbec zatěžovat.

Navrhuju, že na íčko doběhnu a on počká u auta, jak to praktikujeme v mnohých jiných případech. Jenže Michal opět situaci přehodnotí – snažil se platit parkovné, že se nezadařilo, není tak úplně jeho vina, na íčko se tedy vydáváme všichni. Po pár krocích ale plány zase mění – jdeme samy, protože zahlédl benzínku s volným parkovacím místem, kam s čistým svědomím Bobika, pro kterého se musel vrátit, umístí. Aspoň že s razítkem uspěju, to by zase bylo keců, co to stálo vymýšlení! Hned po nás si o razítko říkají další turisté. Sice nepozoruju, zda mají sešit, ale když promluví mezi sebou, zaslechnu důvěrně známou řeč a z obsahu i tónu mám pocit, že právě začali razítka sbírat. Neplánovaně nás napadne, že bychom mohli zkusit u vody nadrobit starý chleba ptactvu. Na racky zabírá a já se vydávám omrknout kostel na hřbitově. I přes moment na zabití u parkovacího automatu jsme všichni spokojení a v pohodě a ještě dotankujeme pohonné hmoty. Aniž by čas odpovídal itineráři, odjíždíme ve 13:20.

Ve 13:45 zastavujeme u starého známého vodopádu TVINDEFOSSEN. V suvenýrech si od minula razítko vyrobit nenechali, tak si aspoň pořizuju ještě dvoje sobíkové ponožky. Na cenu se pořád držím, ale Míša mě upozorňuje, že na kusy mám suvenýrů nejvíc. Dobře, ty první ponožky jsou zbytečně moc teplé, tak jestli bude hodná, můžu jí je přenechat. Řešíme, co podnikneme dál. Zajedeme se podívat na ten vodopád, jak se tam jelo jedním směrem tunelem a zpátky po silnici, navrhuje Michal. Vzpomínky se mi vybavují, Míša měla zrovna rýmu, teklo jí z nosu, v hotelu měli tři razítka a naproti hotelu byl malý volně přístupný skanzen. Proč ne.

Jenže odbočka na Stalheimskleivi je zavřená, takže máme smůlu. Navíc se mírně pozmění plán, neboť jezera, která jsou napsaná v itineráři, leží úplně mimo trasu. Michal už ani nedokáže vysvětlit, kde se tam vzala, proč tam zůstala, ale může mi zaručit, že tam určitě nepojedeme. A tak vzniká prostor kousek zajet do městečka BAKKA na břehu NAEROYFJORDU.

Ve 14:40 nás na silničce zastaví stádo koz, Michal se rozhodne vzlétnout s dronem, tak se taky zabavím po svém – sbalím ručník a scházím k vodě smočit dolní končetiny. Objevíme pár lesních jahod a ještě popojedeme ke kostelíčku (hřbitovnímu). Kvůli tomu nejhezčímu záběru vycházím ze hřbitova brankou naproti vchodu, a když se vracím, nesu Michalce plnou hrst sladkých jahůdek. Asi je u hřbitovní zdi nikdo nesbírá, zatímco nám to nevadí – vždyť Češi prý na Olšanech sbírají houby… Ale nemáme tam ani půjčovnu elektrokol ani kavárnu jako ve Vídni. Hřbitovní kavárnu mají dle mapy v Oslu, třeba si na hřbitovní kafe skočím tam.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Vossevangen Tvindefossen Naeroyfjord Aurlandsfjorden nocoviště
Přesně za hodinu a deset minut od posledního vypnutí motoru zase parkujeme. Destinací je město FLAM, sice to tady známe, ale Michalka nemá své vlastní razítko. Mince z edice Unesco existují dle googlu i v Norsku, dokonce by na jedné z nich měla být Flámská železnice. Tu musíme sehnat. Projdeme obchod se suvenýry, Vánoce se blíží, ovšem nic nám do oka nepadne a minci neobjevíme.

V železniční pokladně minci taky nemají, ale seženeme ji v pokladně muzea, kam na jistotu jdeme pro razítko. Když prodavač Michalovi podává účtenku po platbě kartou, s úsměvem říká: „Tady je jeden suvenýr pro Vás, prosím.“ Česky naprosto překvapeně poděkujeme a Michalka vzpomíná, jak jsme loni potkali českou prodavačku v Anglii. Vždyť to už i Josef Kajetán věděl: „…a když něco pukne a udělá se díra, vezme pánbůh pokaždé nějakého Čecha a takovou díru jím zalepí, aby stavení nezhrklo. Proto máte po světě tolik Čechů.“

Zkoumám ještě mince z edice Norwegian heritage. Existuje s motivem Preikestolen, to by mě zajímalo, kde ji asi tak prodávali! Vydali také Nordkapp a v Oslu by měly být k dispozici 4 z různých muzeí a jedna s Operou. Tu aspoň bychom sehnat mohli. Pětiminutovou pauzičku v 17:05 uděláme ještě na vyhlídce STEGASTEIN, propleteme se mezi turisty a po pár minutách dojedeme k cílovému bodu.

Malé parkoviště je téměř plné, hodně osobáků, k nimž se nejspíš turisté ještě vrátí. Plac nedisponuje toaletami ani odpaďákem, ale teče tudy potůček. I my se nejdřív vydáváme na značenou vyhlídku na Aurlandsfjord. Přestože Michalka původně deklarovala velikost svého hladu, sedíme na vyhlídce a docela dlouho čekáme, než odstartuje německý paraglidista. Zdrží nás sice od večeře, ale Míša mu za ten přímý přenos startu odpustí.

V sedm hodin rozděláme stoleček, v půl osmé se servíruje večeře a deset minut před osmou umývám nádobí v potůčku. Se záchodem to tady bude trošku složitější, musíme se vydat kousek po silnici, a jakmile zmizíme z dohledu parkoviště, sejdeme pár kroků ze svahu, takže jsme skrytí i před auty, která se stále na silnici objevují. Ke spánku se po skončení kina ukládáme tradičně kolem půl dvanácté.



Sobota 8. 7. 2023, den osmý - 310 km
mapa 8.etapy (kliknutím zvětšíte) Tradice velí nastavit budík na sedmou, ale nechce se nám vylézt okamžitě. Abychom nebudili některého z mnoha sousedů, bez zbytečných obstrukcí parkoviště opouštíme, ale dřív než v půl osmé to nestihneme.

Dnešní den by se měl nést v duchu vyhlídek a spousty kochacích zastávek, první jen fotografická se uskuteční u jezera Hornsvatnet. Celou hodinu strávíme na odpočívadle FLOTANE. V 7:58 poprvé vstoupí naše nohy na sníh. Na lavičce s krásným výhledem se nasnídáme. Po třech kilometrech zastavujeme na dalším z národních turistických parkovišť VEDAHAUGANE. Všimneme si betonové cestičky, která vede do útrob kopce, a samozřejmě se po ní vydáváme. Končíme v jeskyni u provokativního uměleckého díla – medvěd spící na hromadě předmětů, reprezentujících vývoj norské společnosti, dole věci z doby Vikingů, nahoře ty nejmodernější. Kdo je silnější? Příroda symbolizovaná medvědem, nebo člověk, který bere medvědovi jeho prostor?

Místo složité filozofické otázky zodpoví Michal mou přízemní: „To jako letos nepojedeme tunelem?“ Mám na mysli nejdelší silniční na světě, Laerdalský. „No tak asi můžem, no,“ souhlasí Michal téměř nezúčastněně. Usmívám se nad vzpomínkou, jak moc se těšil, když jsme sem měli namířeno poprvé (viz Tour de Scandinavia 2011, den čtvrtý). Mé druhé prosbě už ale nikdo nevyhoví, a sice vrátit se zase vrchem. Takže přejedeme po kochací silnici, poté vjedeme do tunelu. V prvním relaxačním prostoru uděláme zastávku, za tunelem se otočíme na kruháku a zase tunelem zpátky.

Ano, jsem spokojená, takže můžeme pokračovat v cestě. Vzhledem k tomu, že naše oblíbené odpočívadlo a nocoviště je pro rekonstrukci mimo provoz a itinerář s ním pořád operuje, musíme se nyní od plánů odchýlit. Ona odchylka je promyšlená, náhradní nocleh je vymyšlen, jen se to už nechtělo nikomu přepisovat.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Hornsvatnet Sognefjellsvegen NP Breheimen NP Jotunheimen NP Breheimen
V OVRE ARDALU se v 11:00 stavíme v Kiwi pro pečivo, džus a nektarinky, což zabere patnáct minut, poté se smýkáme úzkými serpentinami k mýtnici pro použití soukromé cesty Tindevegen. Ano, i tady to známe, ale rádi si po několikáté zaplatíme, opravdu se tu dá zažít a vidět vždy něco nového. Dnes například dopřáváme Bobikovi pravou a nefalšovanou norskou myčku. Totiž, zastavili jsme u stáda oveček a ty se na Bobika doslova nalepí a nadšeně ho olizují. Nechápeme, co jim na Bobikovi tak chutná. Prach a bláto? Sůl od moře? Stará dešťová voda? Holky se nám snaží podat vysvětlení, ale nic krom béé, béé, béé nerozumíme. Stejně tak ony nerozumí tomu, že autíčko potřebuje umýt také střechu a podvozek. Zastavujeme, kde se nám zlíbí, nic nás nenutí spěchat. První větší průzkum vyhlídkového místa je sice nádherný, ale nabereme si pořádně do bot. Ještěže jsem Mišce navrhla, ať si sundá fusekle a jde jen v crocsech.

Nohy i boty opláchneme, ručník už je preventivně umístěn v palubní sušičce, takže problémy nastat nemohou. Michal je na tom bohužel poněkud hůř: na jeho pravém lýtku si pochutnal šedivák, ovád, chcete-li hovado za…né. Jestli mu dolní končetina opuchne tak jako kdysi v jižních Čechách, dojde k narušení itineráře v důsledku mé vlastní neschopnosti. Michalka plaší, že se nedostaneme domů, že tady budeme muset zůstat. No a? Vždyť je tady krásně a do zimy ta noha určitě splaskne. Doběhneme k autu, vydolujeme z lékárničky Fenistil a doufáme.

Za TURTAGREM najíždíme na krásnou a oblíbenou silnici Sognefjellvegen vedoucí mezi dech beroucími panoramaty NP Jotunhiemen (vpravo) a NP Breheimen (vlevo). Kde jsme přerušili tradici výzev? Musím to napravit – kdo dokáže chvilku postát v jezírku, které vzniká táním sněhu? Po chvilce mě nohy začínají pálit a rozhodně to není teplem. A když jsme zvládly (s Michalkou, tatínek se takových kravin neúčastní) jezírko, projdeme se bosky i v tom sněhu, ne? Když máme pocit, že už nikdy nohy od kotníku dolů nerozhýbeme, jedeme dál. Ovšem opět ne na dlouho. Hned na další odstavné ploše vyhlašuji dokonce běh sněhem do kopce, ale igelitku na sjezd dolů po zadku jsem z auta nevzala, já hlupák, hlava děravá!

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Storafonni NP Jotunheimen NP Jotunheimen Sognefjellhytta NP Jotunheimen
Na místě zvaném STORAFONNI se Michalovi zalíbí hup hup silnice, rovná, leč zvlněná, a dostane nápad: vzlétne s dronem, nechá ho na jednom místě a natočí Bobika, jak se vlní nahoru a dolů v nádherných horách. Tam na konci se otočíme a vrátíme se zpátky. Takové krásné video budeme ukazovat babičce a šéfovi.

Vše jde jako po másle, zničehonic displej mobilu zčerná a objeví se hláška o ztrátě signálu. Poté naskočí strnulý černobílý obraz. Není se kde otočit okamžitě, musíme dojet až za „skokánky“ a uháníme zpět. Dron ale na místě, kde ho Michal poslal do výšky, nenajdeme. Relaxují zde nějací piknikáři v doprovodu huskyho a mávají na nás. Ukazují, že dron ze silnice přenesli na bezpečné místo. Jdu jim poděkovat a omluvně vysvětluju, že manžel zkoušel experimenty. Na druhý pokus už dron neopouštíme, Michal mi svěří ovládání, ukazuje, jak nahoru a dolů, doprava a doleva, ale já budu jen držet a nehnu se ani o milimetr, abych něco nepohnojila. Michal projede zvolený úsek silnice, vrací se a s dronem si přistává sám. Jen aby ty záběry odpovídaly jeho umělecké představě, jinak si zase něco vyslechnu!

Ve 14:35 nemůžeme nezastavit u chaty SOGNEFJELLHYTTA. Ohřát se sice letos nepotřebujeme, ale koukáme, že se tady objevila nová lávka přes jezírko, to musíme prozkoumat. Za mnou! Pro jistotu s Michalkou v gumové obuvi a bez ponožek, což se ukáže jako dobrý nápad, za mostem vyšlapaná cestička prochází sněhovým polem. Za ním vylezeme ještě na kopec a rozhlídneme se po krásném okolí. Úžasné, nádherné, neopakovatelné, prostě norské!

Míša se chce vrátit po sněhu, ale Michal razantně odmítá. Je rád, že si nenabral do sandálů a rád by, aby to tak zůstalo, prý půjde po silnici. OK, já ale jdu s Michalkou. Ani jsme Michala nepřemlouvaly a koukám, že se nakonec vrací s námi.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
NP Jotunheimen Lom Donfoss nocoviště výhled z ložnice
V 16:20 parkujeme v LOMU, už jsem avizovala, že bych se ráda mrkla do zdejšího roubeného kostela, jednoho z největších svého druhu v Norsku. Michalka dovnitř nechce a Michal nemusí, tak si jdu pěkně sama. Paní pokladní se ptá na jazyk, s pochybnostmi odpovídám czech a s úsměvem mi podává českou A4 s informacemi. Chvilku zápasím s klikou, ale dovnitř se nakonec dostanu. Ocitám se v jiném světě – vyřezávané dřevo už na první pohled opotřebované stále ještě drží svou fasádu. Nejdřív si sednu do zadní lavice a čtu si o historii, poté projdu a vyfotím kostel, nasaju tu hodně zvláštní atmosféru a lezu ven, do extrémního tepla. Máme zde 26 °C. Psali v informacích, že Lom je jedním z nejsušších a nejteplejších míst Norska, tak co bychom chtěli. Vrátím zalaminovaný text, obejdu kostel stojící uprostřed hřbitova, a na parkovišti se připojím ke zbytku rodiny. Uděláme malé kolečko přes most kolem vody a ještě dotankujeme, než se v 17:10 rozjedeme za dalším dobrodružstvím.

V mapě jsem podél cesty objevila vodopád DONFOSS, zkusíme u něj zastavit, žádnou zajížďku to neznamená. První parkoviště patří kempu, zastavíme tedy u silnice. Na prohlídku nám stačí 25 minut, procházíme mezi nízkými borovicemi na vysokém břehu, místo není nikterak zabezpečené…

Cestou na nocoviště ještě silnice křižuje vodopád Pollfossen, ale toho si ani nevšímáme. Park4Night nás zavede kousek od hlavní silnice nad vesničku BILLINGEN, na první pohled nádherné nocoviště, kde v 18:15 zakotvíme. Nejprve roztáhneme a ukotvíme markýzu, ne proti dešti, ani proti slunci, ale nejspíš protože na ni ještě nedošlo. Rozložíme stoleček, uvaříme. V mezičase se vrací sousedi z holandského karavanu, paní se u nás staví na pokec. Její ségra byla v Tatrách, my musíme být na takové nádherné kopce zvyklí. Trošku její představu poopravuju, i když pro ně by byl kopec i náš Gothard.

Ve čtvrt na devět se vydáváme na procházku z kopce dolů, Holanďanka povídala nadšeně, že tak krásnou čistou vodu hodně dlouho neviděla, i nám se tady moc líbí. Dojdeme až dolů k bezejmennému vodopádu, na parkovišti vyhodíme odpadky, které jsme s sebou vzali, a v devět hodin se ocitáme zpět u Bobika. Michal se pustí do výměny žárovky, vzpomněl si, že nesvítila. Tradičně večer otevírá kino a v půl desáté nemám jinou možnost, než vyzkoušet budky na okraji parkoviště. Za prvními dveřmi je pytel na odpadky, druhé skrývají nefalšovanou kadibudku. Tu už jsem nepoužila ani nepamatuju. Když musíš, tak musíš, nic naplat. Když usínám se šuměním nedalekého vodopádu, napadá mě, že Norové asi neznají slovo „šetřit“ – lustr nezhasínají celou noc a vodu taky nechávají týct naplno…



Neděle 9. 7. 2023, den devátý - 283 km
mapa 9.etapy (kliknutím zvětšíte) Vstáváme s budíkem v sedm hodin, vylezeme z auta a Michalovi se tady tak líbí, že ještě startuje s dronem. Od odjezdu auta v 8:00 uplyne sotva pět minut, když zaslechneme divné syčení a Michalka vysvětluje, že teče flaška. Michal okamžitě zabrzdí a vyskakujeme kvůli prasklé flašce pití. Máme ji do čeho přelít? „Ještě jedna tady teče,“ volá Michalka.

To je ta ekologie, lidlovský flašky, který obsahujou o 60 % míň plastu, pak nic nevydrží. Takže preventivně přelívat, abychom se nedočkali potopy? Nejspíš jsme vzbudili ty chudáky z obytňáku, zabrzdili jsme těsně vedle nich. Možná se lekli, že po nich někdo jde, proto jsou tak vyvoraní. No, to známe moc dobře… Ale letos nic, zatím. V 8:55 vykonáme dvacetiminutovou návštěvu vyhlídky FLYDALSJUVET, pokocháme se výhledem na Geirangerfjord z obou vyhlídkových míst, vystojíme si i chvilkovou frontu na Královninu židli (Queens chair).

Zastavujeme taky na dalším vyhlídkovém místě ORNESVINGEN (9:35). I tady to známe, ale ještě nikdy jsme nelezli támhle na vyhlídku. Šup, pro jistotu si bereme zavřené boty, nevíme, jaký nás čeká terén. Místy úzká pěšinka, občas šutry, občas výmoly, občas bahno, ale když se prodereme až k potoku, za kterým mapa ukazuje vyhlídkové místo, Michal velí k návratu. Netuší totiž, zda k oné vyhlídce vede spodní nebo vrchní pěšinka a brodit se přes potok 4x v případě, že netrefíme správnou cestu napoprvé, se mu nezamlouvá, potok je šutrovitý, očividně klouže a my začínáme myslet na vlastní bezpečí, když už jsme přežili až do dnešního dne bez úhony.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Geiranger Geirangerfjord ??????????? Volda trajekt Hareid-Sulesund
Vracíme se tedy na tu první vyhlídku, kterou jsme nejprve míjeli, neboť byla pod naši úroveň, příliš blízko parkovišti ?. Michal jako překvapení vytáhne dron, létá s ním nad jedním z nejkrásnějších norských fjordů. Když se nabaží nádherných záběrů, chce vyměnit dron za foťák, ovšem ejhle! „Tady jsem ho přece musel položit!“ Rozhrnujeme křovíčka, kam by se mohl schovat, zapadnout či být zahozen. Přece ho nesebrali ti dva, co se tu chvíli kochali výhledem, když si Michal hleděl dronu. Když Michalka něco hledá, taťka se vždycky ptá: „A kdes to měla naposled?“ Položíme taťkovi stejnou otázku a on sebejistě volá: „Tady!“ Určitě? Asi určitě…

Kdyby foťák Michalovi spadl z krku, musel by si toho všimnout, kdyby ho někde odložil, asi by to věděl, ale… Bral jsi ho z auta? A kde by jinde byl než v brašně na něj určené? Rozdělíme se, Michal běží do auta, jestli náhodou, a my s Míšou se vydáváme směr potok, úzkou pěšinou, občas šutry, občas výmoly, občas bahno… zoufalé ženy dělají zoufalé věci, a tak se ptám protější dvojice, jestli někde neviděli opuštěný foťák. Vrtí hlavou, a tak pokračujeme v cestě.

Po třiceti minutách od vyhlášení pátrání po foťáku mi zvoní telefon – foťák se našel v autě a Michal si dokonce vybavil, jak k tomu došlo. Sraz na vyhlídce, kde jsme létali s dronem. Dobíháme ty, jichž jsme se ptali na foťák, zvědavě se zajímají, jestli ho máme. Usměju se, že zůstal v autě, že jsme na procházku vzali prázdnou brašnu, tak se zasmějí a nechci vědět, co si myslí.

Už prosím žádný šoky, říkám si, když parkujeme (12:45) ve FOSNES u návštěvnického centra NP Jostedalsbreen. Není to nějakej ten ledovec? Největší ledovec pevninské Evropy, říká strýček Google, jeho průzkum si zase necháme na příště. Navštívíme obchůdek se suvenýry a dostaneme razítko. Nejvíc času strávíme na toaletách a deset minut po jedné se přemisťujeme dál.

Ve 13:30 brzdíme u IC ve městě STRYN, ale jak očekáváme, je zavřené. Nedaleko stojí Kiwi, stavíme se pro chleba. Objevíme slevový koutek u pečiva, zkoušíme skořicové šneky a nějaké buchty. V chlaďáku nás zaujme téměř půlkulová kapsa (opravdu nemůžu říct kapsička) jogurtu. V autě Michalka zjišťuje, že buchty jsou skořicové a dobré, tak se s Michalem otáčíme, protože se v poličce válelo ještě jedno balení. To už ale v mezičase sbalil někdo jiný. Škoda, ale Kiwi začínáme mít ještě radši, než jsme ho měli doteď. A stačilo hloupých dvacet minut ve Strynu. Ve 14:50 jen tak ze cviku zastavíme ve městě VOLDA. O existenci případného informačního centra nemáme žádnou zprávu, Michalka táhne Michala rovnou k vodě, já se rozhodnu pro hřbitov s kostelem. Po čtvrt hodině se sejdeme u auta a spěcháme do přístavu. Se spěchem to není zas tak žhavé, máme dobrý čas.

Do přístavu HAREID dorazíme s rezervou 15 minut. Nikdo tady nechodí a nevybírá, asi se platí zase na lodi. Vyplouváme přesně na čas v 16:00, s Michalkou zajdeme na záchod, ale peníze nechce nikdo ani po mně, ani po Michalovi, který se zdržuje na palubě. Že by se i trajekty platily jako mýto – buď předem, nebo pak zpětně? Nejspíš nám to přičtou k tomu nezaplacenému tunelu. Uvidíme. Rozhodně jsme ale nejeli načerno záměrně a úmyslně.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Alesund Alesund Norvoya pohled z Rundskue nocoviště
Po dvacetiminutové plavbě opouštíme přístav SULESUND, před sebou máme de facto poslední přesun dnešního dne. V 17:00 Michal opravdu s milimetrovou přesností zaparkuje, dokonce ho tři páry cizích očí napjatě sledují. Uf, dal to. Sotva uděláme několik málo kroků, opouští jiné auto větší parkovací flek. Michal mě posílá hlídat a sám se vrací pro Bobika, aby přeparkoval. Stavíme se na informace, projdeme si přístav, dostaneme se až ke kostelu a poté nás navigace vede jakousi asi nepoužívanou, zarostlou i smradlavou stezkou kolem oprýskaných garáží až k majáku, který slouží jako líbánkový apartmán. Tahle cesta určitě v žádném průvodci nebude, člověk musí cizí kraje poznávat sám, se vším všude. Nejsme orientovaní jen na ten lesk, i odvrácených tváří jsme viděli desítky.

V šest sedáme do auta a po pěti minutách přijíždíme na konečnou. Hezké parkoviště nad městem, ovšem s cedulí, která dovoluje parkovat max. 4 hodiny. Riskovat nebo ne? Zkoušíme popojet, ale všude narážíme na tentýž problém. Zahlédneme takový volnější plácek, tady žádná cedule není, tak asi hurá. Jenže než se otočíme, zajede na vyhlídnuté místo hajzlík osobák. Počítáme s tím, že by mohl někdy odjet, nakonec auto zaparkujeme trochu níž a zůstaneme tady. I kdyby osobák neodjel, nám vadit nebude. Na stlaní či vaření je zatím příliš rušno, nejspíš bude vyhlídka AKSLA něco jako Mekka místních obyvatel.

V 18:30 už zase sledujeme cestičky a šlapeme, abychom si zasloužili večeři. Přes vyhlídkový bod AKSLA a upravenou skalní vyhlídku KNIVEN dojdeme až k placené rozhledně FJELLSTUA, tedy přesněji k vyhlídkové terase stejnojmenné restaurace. Automat, který se krmí mincemi, je mimo provoz, a turnikety lze volně projít. Shlížíme dolů na místa, kde jsme ještě před chvílí courali, a vracíme se k autu.

Míša trénuje na venkovní posilovně, já zapisuji a hlídám stoleček s výhledem a v 19:40 se servíruje večeře. Klasický scénář se odehrává dnes v trochu jiném pořadí – umýt nádobí, nachystat pelech a ještě se vydáváme na rozhlednu. Zkoušíme překonat strach a lezeme (taťka musí mít čelovku) do jeskyně, již jsme míjeli cestou na vyhlídkovou terasu, vyklube se z ní obyčejný bunkr.

Rozhlédli jsme se v bunkru, rozhlédneme se i z rozhledny, teda pokud mapa nemá na mysli ten nepřístupný vysílač. Ne, v pořádku, bude to jiná stavba. Když k ní dojdeme, zrovna nadšením nezáříme, ale co už. Kruhová kamenná věžička, na kterou vede asi dvacet schodů, není nijak ohromující, ale lepší než drátem do voka. Do sbírky zdolaných rozhleden ji započítat musíme, stejně jako kouknout na pohádku, vyčistit zuby a kolem půlnoci jít spát.



Pondělí 10. 7. 2023, den desátý - 467 km
mapa 10.etapy (kliknutím zvětšíte) Budík nás tahá z říše snů tentokrát už v 6:30, protože Michalka se rozhodla po ránu cvičit. Takové bohulibé rozhodnutí musím samozřejmě podporovat, a tak jdu provětrat blízkou venkovní posilovnu s ní. A Michal, místo, aby nás podpořil, když jako jsme ten tým, oxiduje tady s kamerou a foťákem a ještě má hloupé kecy. Radši své snažení ukončíme a v 7:30 se z nás stávají zase pecky sedící v autě.

V 7:55 navštívíme benzinku ve VALLE a jako velká voda vtrhneme do zdejšího Kiwi. Nic nepotřebujeme, jen chceme probrat výprodejový koutek, ovšem po ránu zeje prázdnotou. Logicky. A tak máme po deseti minutách vyřízeno. Ve VALLDALLU by mělo být IC, ještě je zavřené a navíc sídlí v hotelu, takže ani nezastavujeme a na otevíračku nečekáme.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
ranní rozcvička přiblížení k Trolí stezce Trollstigen Trollstigen Trollstigen
V 9:40 zastavujeme tam, kde to taky už známe, na parkovišti TROLLSTIGEN. Až příště pojedeme do Norska, asi těžko budeme plánovat trasu po místech, která jsme ještě nenavštívili, možná jsme dokonce jeli po silnicích, které ani nelze nijak objet, ale na druhou stranu, rozhodně jsme neviděli všechno. A opakování je matka moudrosti, ne?

Vydáváme se na procházku k vyhlídkové plošině. Nějak se neorientuju a dožaduju se ještě třetí vyhlídky zdoláváním jakési skály. Někdo tam leze, ale oficiální vyhlídky jsou jen dvě. To jako od naší poslední návštěvy nic nepřistavěli? Tak vezmeme zavděk tím, co tady mají. Michalka si pak usmyslí, že bychom se mohly brouzdat támhle, jak je přístup do vody. Můžou tam psi, tak proč ne lidi?

Skočím do auta pro ručník a chceme smočit prsty, nárty, maximálně po kotníky. Nakonec máme vodu po kolena a čekáme, až nám nohy zmodrají, zfialoví, nebo dokonce upadnou. Nesnažíme se trhat rekordy, tak Míša cvakne dvě fotky na mobil, tatínek s foťákem teď dokumentuje zajímavější objekty, než jsme my dvě. Sraz se koná v suvenýršopu, chci Michalce otisknout krásné razítko s datumovkou, které odsud máme, ale dostala pouze jakési úřední. Přestože ne všechny změny jsou k lepšímu, strávíme zde docela dost času, odjíždíme až v 11:00.

Zastavujeme ještě na fotku dole pod vodopádem a pak zajíždíme do velkého obchodu se suvenýry s návštěvnickým centrem TROLLVEGGEN (11:25 – 11:40). Už několikrát jsem hledala rozdíl mezi vegen a stigen, ale zase to nevím. OK, Trollstigen, Trolí stezku (Cestu Trollů) známe, to je silnice, po které jsme sem přijeli. Trollvegen oproti tomu je Trolí stěna, nejdelší kolmá stěna v Evropě. Tu jsme ještě neviděli, třeba příště – lze k ní dojít i pěšky, asi 10 kilometrů, převýšení 800 metrů, ale terén není nebezpečný, pouze mírně náročný a vhodný pro děti. No, asi záleží na tom, kdo trek hodnotí.

Když tak v autě vedeme plané tlachy, prohodí Michal něco o tom, že nás bude za chvíli čekat poslední trajekt. „Už zase loď?“ oponuje Míša. Nechápu, co má proti trajektům, hlavně když jsou zadarmo. „Neboj, přijde faktura,“ uklidňuje mě Michal. Chci mu dokázat, že se orientuju i v jiných věcech než v těch, co mám vyhledané na papíře, tak doplňuji, že nám ještě započítají ten jeden tunel. Tato poznámka Michala upřímně pobaví a na vysvětlenou dodává: „Kdyby jen jeden tunel. A taky mýto, začínáme Kristiansand, Stavanger, prostě všude.“ To mě trochu překvapí a vůbec si nevybavuju, jestli nám kdy zpětně nějaká faktura za mýto vůbec přišla… Vzpomínám na to, jak jsme se snažili platit na benzínkách, na mapě jsme ukazovali, kudy jsme projeli, a ne vždycky se nám zadařilo.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Trollstigen trajekt před Molde Straumsholmen Atlanterhavsvegen Atlanterhavsvegen
Ve 12:15 přijíždíme na staveniště v AFFARNES, ani bych neřekla, že přístav může být funkční, ale je. Na světelné tabuli se ukazuje, že trajekt odplouvá za deset minut, přijeli jsme zkrátka v dobrém čase. Plavba trvá deset minut. Ještě včera jsme váhali, zda zajíždět na Atlantskou cestu, předpověď počasí nebyla příznivá. Mělo by nám být zima a pršet, ale zatím na nebi ani na radaru nepozorujeme žádnou katastrofu.

ATLANTERHAVSVEGEN, tedy Atlantská cesta, je popisována jako nejkrásnější silnice na světě. Měří asi osm kilometrů a běží přes ostrůvky s vyhlídkovými místy a odpočívadly. Ve 13:40 zastavujeme hned na prvním ostrůvku STRAUMSHOLMEN. Chodíme po plochých balvanech, takhle nádherně jsme tady naposled neměli (viz Tour de Scandinavia 2015, den desátý). Další zastávku máme před vyklenutým mostem STORSEISUNDBRUA, který musíme nutně vyfotit ze všech možných i nemožných úhlů a přejdeme i po rybářské lávce u mostu MYRBAERHOLMBRUA na vyhlídku. Na ploškách mostních pilířů pozorujeme hnízdící racky a především jejich hladová mláďátka.

Na ostrůvku Lyngholmen je vybudovaná kolem budovy se záchody, kavárnou a neosobním íčkem vycházková cestička, tu necháme když tak na návrat, abychom za sucha zvládli ještě další zastávku GEITOYA, kde lezeme zase do kopce, abychom si užili vyhlídku. Je čtvrt na tři a v jednu měly začít padat trakaře. Na obloze nepozorujeme ani náznaky jakéhokoliv špatného počasí, ale jednak se tady může hodně rychle změnit a jednak je možné, že jsme mu ujeli (a že se do něj vrátíme).

Poslední atlantský čas věnujeme LYNGHOLMENU, stezku obcházíme, vylezeme i na vrchol kopce, razítko nedostaneme, ale navštívíme záchody. Zároveň dostaneme nápad – dokud je hezky, najíme se, abychom vydrželi dýl pro případ, že večeři budeme muset z důvodů deště odložit. V půl čtvrté se vydáváme na další cestu a po deseti minutách si uvědomujeme, že Oskar zalezl a mrholí. Mrholení občas přechází v zuřivý déšť, občas se zmírňuje a v 16:25 se probudím v jakési koloně. Co je? Žádný semafor, ale fronta na trajekt. Neříkal Michla poslední? Michalka se ale nikterak nebrání, pochopila, že zrovna v této zemi dokážou trajekty ušetřit hodně času. Domlouváme se, že si doma sedneme k mapě a omrkneme projetou trasu.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Geitoya Lyngholmen Atlanterhavsvegen překonání Halsafjorden nocoviště
Trajekt z KANESTRAUM do HALSA pluje dvacet minut a my pak uháníme dál, vstříc Trondheimu. Nějaké parkoviště má Michal v merku, ale uvidíme, jak bude vypadat realita. Aspoň počasí nás potěší, lehce po sedmé hodině přestává pršet. Přijíždíme na parkoviště u skokanských můstků GRANASEN, nejbližší vesnička se jmenuje SMISTAD. Z půlky se zde rozkládá staveniště a moc se nám tu nelíbí. Asi 5 minut odtud se nabízí ještě jedno parkoviště, v lese, a na něm v 19:30 zakotvíme.

Na procházku tady není kam, jedině 4 kilometry k rozhledně, ale to dneska už nedáme, uvidíme, třeba ráno. Badminton už dneska vytáhnout nemůžeme, včera jsme totiž využili chvilky, kdy nefoukalo (blbej nápad, brát badminton do Norska!) a hráli jsme tak urputně, že křuply oba dva košíčky. No, když člověk vyhraje v soutěži, musí počítat s tím, že nejspíš nedostane to nejlepší daného druhu na trhu. Michalka pozoruje čmeláčky na kytičkách, obchází parkoviště, aby si určila místo, kam si skočí na záchod, okukujeme i velký kontejner. Norskou ceduli si ale nepřečteme.

Roztáhneme markýzu, poskládáme stoleček, podíváme se na body zájmu v Trondheimu a na zítřejší plán. Samozřejmostí je teplá večeře a mytí nádobí (20:50). V průběhu večera přijíždějí sousedé, Brňáci se dvěma holčičkami. Ta menší se sotva batolí a oblíbí si Michalku a neustále jí nosí dárečky – kytky, dřívka, kamínky. Chci ji odměnit a dostává ode mě totéž, s Míšou se snažíme najít kytky, které ještě darovacím řízením neproběhly, ale brzy vyčerpáme možnosti okolní přírody.

Holčička si přitáhne karimatku, kufřík s omalovánkami a dělá nám společnost. Dospěláci si s námi povídají, předáváme si cestovatelské tipy, a ačkoli se nejdřív bráníme, nakonec do nás nalejou panáka domácí slivovice. Michalka z toho má srandu, a pak si vybuduje utkvělou představu. Na dalších nocovištích bude používat větu: „Doufám, že nepřijedou žádní Češi, abyste zase nemuseli chlastat.“

Na rozdíl od nás mají na Norsko tři měsíce. V mezičase se on bude vracet domů na dva týdny a ona s holkama tady zůstane sama. Do toho já bych nešla. Už proto, že být dva týdny na jednom parkovišti, na kterém se smí parkovat maximálně 48 hodin, by nebylo zcela košer. Zatímco nám kino už skončilo, zuby vyčištěny a ukládáme se k spánku, sousedi ještě šmrdlají kolem auta, osazenstvo tohoto parkoviště nakonec ještě doplnily dvě posádky z Polska.



Úterý 11. 7. 2023, den jedenáctý - 449 km
mapa 11.etapy (kliknutím zvětšíte) Vstáváme docela brzo, dohoda zněla: pokud se vzbudíme v šest, půjdeme na rozhlednu. Sice úplně v šest se nebudíme, ale Michal se nechá ukecat a Michalka je potom v menšině. Nevíme, do čeho jdeme, takže zavřené boty, dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv taky sneseme. Vydáváme se po cestě, nejdřív je pěkná, zpevněná, chvíli jdeme dokonce po značené a blížíme se k jezeru Stor-Leirsjoen a půda začíná měknout pod nohama. První krásnou fotku pořídíme v sedm hodin a jednu minutu.

Nevíme, jakou cestu dle mapy zvolit, červená vede objížďkou, a tak se vydáme aspoň tím správným směrem. Vyhýbáme se loužím, občas nás ale ani pohled vpřed nevaruje a noha se proboří v místě, které se zdálo být pevné. Jak zacházíme hlouběji do lesa, cesta skoro mizí, objevují se vyšší kopřivy, ostružiníky a různá jiná džungle. Už ani na GPS v tomto terénu není spoleh a Michal jasně dává najevo, co si myslí. Asi ani nemůžu přiznat, že mě tento výlet baví, cestičku nám nikdo neprošlapal, a pokud ano, tak to už bude dávno, nestačí jen bezmyšlenkovitě jít podle značek, musíme se soustředit téměř na každý krok.

Ano, boty budou mokré a kalhoty špinavé, ale to přece není to nejhorší na světě. Spálí mě kopřiva, odřu se, ale potkat mě můžou i podstatně horší věci a nemusí to být tady v lese. Rozhlednu nenacházíme, protože absolutně nevíme kudy, a za stálého Michalova nadávání, že k rozhledně už se mnou nikdy nepůjde, nepovede-li k ní značená cesta, hledáme cestu zpátky.

Rozhlednu jsme nenašli, ale mně se líbila příroda, svěží vzduch naplněný lesní vůní, a kdyby v mé blízkosti furt někdo nebrblal, mohla bych říct i krásné ticho. Vracíme se kolem hráze přehradního jezera a v 8:20 už sušíme boty na předním skle a kalhoty a ponožky rozvěšené na otevřených dveřích Bobika. Můžeme se aspoň nasnídat, třeba oděv a obuv vyschnou a vysmrádnou… Snažím se vysvětlit celé naší posádce, že kolem jezera to přece bylo hezké, Michalovi leží v hlavě ta nenalezená rozhledna. Rozklikne jakousi fotku a vyčítavě ukazuje: „Kdybych býval tušil, kam mě to táhneš, tak jsme si mohli ušetřit bahno a kopřivy!“ Ukazuje mi obrázek kovového sedátka přidělaného ke kmeni stromu. Nahoru se leze po žebříku. V květnu letošního roku někdo přidal fotku, na níž je místo sedátka kolem stromu upevněn posed. Nakonec jsem ráda, že jsme rozhlednu nenašli, to bych si vyslechla asi ještě víc průpovídek. Takto ale mlčíme a v 8:45 odjíždíme.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Stor-Leirsjoen Trondheim Trondheim Trondheim Nidarosdomen
V 8:55 nejprve v TRONDHEIMU natankujeme a v 9:20 opouštíme Bobika na parkovišti. Procházíme po mole podél vody, poté přes Starý most a parkem Bybrparken dorazíme k Nidaroskému dómu. V informačním centru, které slouží jako pokladna, otisknu razítko Michalce (my máme z minula) a po domluvě si kupuju i vstupenku. Nemůžu si přece nechat ujít návštěvu největšího gotického chrámu v celé Skandinávii, nota bene, když dole v kryptě jsou pohřbeni norští králové Magnusové a Olafové, včetně svatého Olafa.

Vcházím dovnitř a naplňuje mě pokora a mírnost, kéž by mi to vydrželo i poté, co vylezu ven. Kryptu plnou náhrobních kamenů projdu opravdu pečlivě a vyfotím snad všechny, u kterých se někdo z turistů zastavil, ale jestli si dobře vybavuju nastudované informace, Olaf tady někde leží, ale nikdo neví kde přesně. Prohlížím zvědavě oltáře, obrovskou rozetu v průčelí a nemůžu se nabažit klidu a míru. Venku ještě oběhnu stavbu, abych našla nejlepší místo pro fotky, odskočíme si a pokračujeme v cestě. Na ulici Kogens gate by mělo být klasické infocentrum, jdeme rovnou za nosem, ulici najdeme, ale po íčku ani vidu ani slechu ani památky. Jediné, co najdeme, je jakási pidicedulka, která ukazuje kamsi do útrob obřího nákupního centra, a s takovými íčky moc dobré zkušenosti nemáme, máváme rukou a jdeme dál. Užíváme si průchod deštníkovou a květinovou ulicí a po pěti kilometrech se vracíme spokojeni k autu.

Pro dnešní den toho moc v plánu není, a tak koukáme do mapy, kam zajíždět a kam ne, prostě nic extra jsme nenašli ani při plánování a nenacházíme ani teď. Ale sedět v autě taky furt nemůžeme. A pro Nelču nic nemáme, možná jsme zaváhali s tím penálem…

Ve 14:00 parkujeme v centru DOMBASu (to a má nad sebou kolečko, aby se název náhodou nepletl, při takto zadaném mě mapy automaticky posílají do Donbasu, a tam teď rozhodně nechci). Kousíček od sebe se nachází Kiwi, suvenýry a IC v knihovně. Vezmeme to postupně, Nelče vezmeme kytičkovanou tašku skoro jako kabelku, ale ne tak úplně, v Kiwi uděláme nákup za 40 NOK a razítko z knihovny taky seženeme, takže půlhodinku využíváme stoprocentně.

Dalších deset minut na protažení a záchod využíváme na dálničním odpočívadle KREKKE RASTEPLASS, kde zastavujeme v 16:05. Přemýšlíme a marně vzpomínáme, co bylo v centru Lillehammeru zajímavého, ale vůbec nic si nevybavujeme. Se hřbitovem otravovat nebudu, ten si nechám na zítřek. V mapě si všimnu značeného dřevěného kostela, kolem dokola nějaký park a jezírko, tam bychom zvládli procházku, shodou okolností se nachází vedle Norského olympijského muzea, to by mohlo stačit.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Nokkakivi Lillehammer Lillehammer Skumsjoen nocoviště
Nejprve ale přibrzdíme u nádraží, tam sídlilo informační centrum, Michalka nemá razítko, tak jí jedno musíme opatřit a v 16:50 parkujeme u poštovního vlaku vystaveného právě u Olympijského muzea. Do muzea už nás nepustí a kostelík stojí bohužel za plotem, neboť je součástí skanzenu, stejně jako jezírka a cestičky, na které jsme se chystali. Aspoň uděláme fotku přes plot. Holt skanzen. A když skanzen, tak zamíříme ještě do jednoho.

Nejdřív ale vyzkoušíme pomocí navigace najít nějaké Kiwi… protože nemáme už nic v plánu, zastavujeme postupně ve třech pobočkách, ale v této oblasti si na slevový koutek asi nehrajou. Nebo po něm jdou místní ještě s větším úsilím než my. Ať tak či tak, ani v jednom se nám nezvýší výdaje. A teď už asi ten skanzen. Sice se píše SKANSEN, leží u jezera, spadá pod město Gjovik a jedná se o obydlené území, nikoli muzeum.

V 18:50 přijíždíme na parkoviště, zastrčené v lese, má dokonce tvar točny, nemá asfaltový povrch, takže se na něm udělalo pár kaluží, tráva je taky ještě mokrá, ale místo si najdeme. Občas spadne pár kapek, roztahujeme tedy markýzu, abychom mohli v suchu ustlat, postavit stoleček, ohřát párky a nadlábnout se. Před osmou umyju nádobí a ještě se vydáme na procházku k jezeru Skumjoen. V potoce pod mostem se pěkně valí voda a na vodní hladině pozorujeme kachnu s mláďátky. Nemáme jim co nabídnout, tak se rozhodneme skočit do auta pro nějaké drobky. Pohání nás dešťové kapky, jejichž síla a intenzita nás nakonec uzavřou doma. Když přestane pršet a když se vydáme hledat kachní rodinku, už jsou holky pořádně zalezlý a na drobky kašlou. Jo, kdo zaváhá, nekrmí.



Středa 12. 7. 2023, den dvanáctý - 406 km
mapa 12.etapy (kliknutím zvětšíte) Ranní rituál probíhá jako obvykle, až na drobný detail – chystáme si batohy, abychom nezapomněli nic, co budeme potřebovat během dopolední tour de Oslo. Vyčistíme zuby a v 7:45 se vydáváme na cestu, během níž s Michalkou ještě můžeme dostatečně dlouho klimbat.

V 9:50 zastavujeme na parkovišti vedle Oslo-nádražéa parku v OSLU, zdržuje nás domluva s parkovacím automatem, a když se vracíme vítězoslavně k autu, už tam obchází hlídka a zkoumá SPZ. Nezbývá mi, než na ně zavolat a vysvětlit jim, že jsme parkovné právě zaplatili. Snad to vzali v potaz a nezastihne nás doma nějaká složenka.

Procházíme parkem plným nahatých soch, občas napodobujeme nějakou schůdnou a nenáročnou pózu, ale nesvlékáme se, abychom byli přesvědčiví, stačí nám parodie. Naše kroky míří dále kolem Královského paláce, který hlídají norští Bobíci. Před palácem si připadám trošku jako v Praze, jen na koni tady nesedí Václav ale Karel Jan. Nehádáme, který z nich má hezčího koně, a pokračujeme dál.

Po pár minutách chůze potkáme posledního norského krále, který byl korunován – Haakon VII. Má sochu kousek od Národního divadla. No jo, v Oslu jako doma, napadá mě, když míjíme zdejší radnici. Už minule mi připomínala nádraží v Hradci Králové. A kdybych se tady zase někdy objevila, hradecké nádraží si vybavím opětovně. Nemohu se rozhodnout, která z budov je hezčí, stejně jako před chvílí na „Hradním náměstí“ ohledně dvou koňů.

Zato bez přemýšlení rozhoduju o nasazení kapuce a roztáhnutí deštníků, předpověď se naplňuje. Přesto vyběhneme na vyhlídku nad přístavem a směřujeme dále s mincovním posláním. Uděláme zastávku v návštěvnickém centru, které sídlí v opevnění zámku Askerhus. Zde má být vojenské muzeum i hrobky několika osobností, včetně Haakona. Napadá mě, že nesmím zapomenout na hřbitov… pošmourno je k jeho návštěvě ideální. Ideální pro nás je fakt, že v opevnění se nacházejí záchody a Operu máme na dohled. S razítkem situace ideální není.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Oslo-Vigeland park Královský palác Oslo-radnice Opera Oslo-nádraží
Jakmile se Opera dostane místo na dohled na dosah, zrychluji, mířím do nitra a pokusím se získat minci. Zas tak rychlá nejsem, neboť mě vzápětí zbytek výpravy dohání, a pozoruje tak mou neschopnost získat razítko a schopnost vytrousit pláštěnku na batoh. Ptám se po turistické minci, tokenu či medaili, zkouším všechny názvy, které se na internetu používají, paní se usměje, máchne rukou kamsi ke dveřím a povídá: „Next to the battles.“ Koukám jak jojo a hledám, kde je umístěn nějaký pomník nějaké bitvy. Nebo říkala „doors“?

Michal nevěřícně zírá, co to doma má za mamlase (ale nic neřekne, sám by totiž nedopadl o moc líp)… nebo že by „bottles“? Tak nějaké lahve asi… představuju si u vchodu takové ty barely, ze kterých si můžeš načepovat, ale očividně hledám něco, co neexistuje.

Ano, je čas přiznat porážku a vracím se k pultu se suvenýry… Paní na mě mává čímsi oranžovým, prý jestli je to moje… Jak mám vědět, jestli je to moje, když nevidím ani, co to je?!?! Jéé, pláštěnka na batoh, kde ta se tady vzala? Asi vypadla, když jsem vyndávala sešit na razítko. Skoro se stydím, když ze sebe soukám, že jsem ty mince nenašla.

Paní jde se mnou a zastavuje se u třetího „stolku“ se suvenýry… a hned na protějším jsou vystaveny hliníkové lahve. Jasně, tydle bottles… Soudruzi, dělníci elektrárenští, slepý jsem, - nevidím. Ale hlavně, že jsem sehnala minci! Norskou! S operou! Konečně můžeme nahoru na střechu. Michalka posvačila už cestou kapsičku, teď si všichni společně dáváme tatranku a samozřejmě se na nás nalepí racek, přeochotně zapózuje, jen když mu necháme nějaký ten drobek. A to my zase necháme.

Michal se musí podívat na hlavní nádraží (když já musím na ten hřbitov), navíc tady sídlí ještě jedno informační centrum. Nejspíš nějaké dopravní, něco jako ČD centrum. Ruter je norský dopravní podnik, na razítku je pouze název, ale Oslo si určitě budeme pamatovat. Bonusem je otištěné datum a přepážka č.5. Michalku vyfotíme s obrovským tygrem, ale je potřeba trošku přidat do kroku.

U katedrály se mě Michal zeptá, kolik mám baterky na mobilu. „Třicet šest, ke hřbitovu to zvládnu.“ „No, já myslel celý k autu.“ „Ty už seš vybitej?“ „To ne, ale kvůli parkovnýmu, že bys na hřbitov šla sama.“ Michalka samozřejmě nechce delší trasu, prý se radši projde ještě mezi těma nestydatýma sochama v parku. OK, jasně, přece to nevzdám. Ideálně, kdybych to stihla do jedný, což bych stihnout mohla, pokud se nebudu courat a pokud nepolezu do katedrály…

Ne, katedrál bylo dost, ale pohřbený Ibsen je jen jeden. A Munch taky. Jiné osobnosti jsem při přípravě neznala. Na první světelný doprava, pak jen rovně a za dvacet minut budu na hřbitově, plánuju si. Dokonce jsem o tři minuty rychlejší, raduju se, když ve 12:22 cvakám první fotku s pomníky. Průzkum kavárny ruším, protože hřbitovní kavárna se nachází na opačném konci, a mně tak dobře vychází trasa – nejkratší cesta k Henrikovi vede kolem Edvarda, pár zajímavých (nikoli VIP) náhrobků si v poklusu vyfotím a s celkovým pohledem jsem taky spokojená. Deset minut mi na hřbitov (na kousíček hřbitova) stačilo.

Jestli se budu courat tak, jak hlásí mapa, budou na mě muset čekat, bleskne mi hlavou a snažím se jít na maximum, ale rozhodně ne běžet. Vždycky jsem rychlejší než mapy, ale marně se snažím vzpomenout si, o kolik minut na kilometru. Třeba by mě to číslo ještě víc popohánělo. Doufám, že se při přecházení silnice rozhlížím, když vedle mě nestojí nikdo, kým bych se mohla bezmyšlenkovitě řídit, nejspíš budu muset volat, že přijdu o pět minut později.

Nemusím volat, neboť volá Michal a ptá se, jestli stíhám nebo jestli má připlatit parkovné. Jestli stačí,když místo ve 13:00 přijdu ve 13:05, tak to stíhám. Sice ze mě leje (a rozhodně to není už déšť), ale jsem na sebe hrdá: sama v cizím městě se neztratím, hroby podle mapy najdu a ještě trhnu rekord v rychlosti chůze, to je nějak moc dobrých věcí naráz. Vyzuju turistickou obuv, hupsnu do crocsů a ve 13:10 opouštíme další zastávku. Michalka dostává pochvalu (a já ne?) a řešíme, že bychom tedy měli s taťkou objednat ty vstupenky na wow-překvapení, že si to holka jedna zaslouží. Jen aby ještě bylo volno… Po dvaceti minutách zastavíme u benzinky, natankujme a skočíme ještě do Kiwi. Původní euforie ze slevového koutku je ale pryč, protože nic nenacházíme.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Drobak hraniční most N/S Gorrviken Tjällholmen nocoviště
Ve 14:30 si dopřejeme dvacetiminutovou přestávku ve městě DROBAK. Na informačním centru nepochodíme, tak si pochodíme aspoň kousek po mole. Vyfotíme velmi zajímavou sochu – tři malé mořské víly bez šatů ve víru asi tance. Hledáme, co ještě bychom mohli navštívit, vidět a udělat během dalších kilometrů, ale ani v Mossu ani ve Fredrikstadu nic nevygooglíme, krom hřbitova a kostela, ty tam budou určitě. V pět hodin překročíme hranice téměř nepozorovaně, ale nestane se nic, co by stálo za zmínku.

Na rozdíl od nocoviště, kam dorazíme v 18:30. Nacházíme se v obci UDDEVALLA, v části SAXENHOF nedaleko přírodního koupaliště. Vykoupat se sice nestíháme, ale na procházku se vydáváme ještě před večeří – nejprve k pláži, která sestává z balvanů ve vodě, na nichž stojí dřevěné molo se schůdky do vody i skokanským můstkem a travnatého posekaného břehu. Ten je místy poněkud podmáčený, ale v bahně nikdo z nás naštěstí neuvízne.

Prozkoumáme také cestičku vedoucí na druhou stranu, projdeme lesíkem a kolem domků, ale zdejší břeh není tak dobře přístupný jako veřejná pláž, přes kterou vede modrá turistická značka. Ta se očividně těší přízni místních. Pejskaři ani nordic walkeři nejsou jevem ojedinělým, přijíždí sem tatínek s prďolou na večerní cykloprojížďku, míjejí nás i na první pohled vytunění bikeři a turisté.

Jeden z nich z nás tahá rozumy, odkud jsme, kde jsme byli a co máme v plánu. Těžko říct, jestli nás má za hrdiny nebo za vyvrhele, ale de facto na tom nezáleží. Povečeříme, a než si pustíme kino, ještě pár kroků uděláme.



Čtvrtek 13. 7. 2023, den třináctý - 523 km
mapa 13.etapy (kliknutím zvětšíte) Čeká nás opět delší přejezd, proto necháváme zvonit budíka jako do práce, pobalíme a v 6:30 jsme schopni opustit příjemné klidné místo. Míříme rovnou do druhého největšího švédského města. V GÖTEBORGU máme v plánu dvě zastávky, začínáme poblíž pevnosti SKANSEN KRONAN. V 7:30 se Michalovi podaří zaparkovat v ulici mezi místními a vyrážíme na zteč.

Vysupíme do kopce, ověříme si, že zkratky bývají zrádné a kluzké, ale od pevnosti se naskýtá opravdu krásný výhled na část velkoměsta. Kolečko sice není nikterak dlouhé (asi kilometr a půl), ale také nepředstavuje jediný plánovaný pohyb dnešního dne. Po půlhodině na čerstvém vzduchu strávíme deset minut v autě a zase vystupujeme, tentokrát u parku SLOTTSSKOGEN.

Čekáme spíše domácí zvířátka nebo nějaká běžná, volně žijící, ale první bazén, na který narazíme, obývají tuleni. Pozorováním se neplánovaně zdržíme, ale co bychom pro potěchu oka neudělali. Neseme s sebou vybavení proti dešti, ale tajně doufáme, že ho nebudeme muset použít. Kolem vodopádu vystoupáme (už zase?!) do kopce, na němž jsou umístěny výběhy daňků, jelenů, muflonů, a narazíme taky na soby (ano, podle fotek ověřeno, že šlo opravdu o soby, nikoli losy).

Pokračujeme kolem bazénu plného tučňáků a hledáme dvě rozhledny. Divím se, že mi je po nedávné zkušenosti Michal nezakázal, vede k nim cesta v mapách, ale nikoliv značená turistická. Sice postupně najdeme a zdoláme obě dvě, ale ani v jednom případě žádná sláva. První rozhledna, ta lepší, má podobu dřevěné ornitologické pozorovatelny, druhá je mírně bizarní – kamenné schodiště, které nikam nevede a najednou končí. Divím se, že mi nikdo nic nevyčítá, asi je schodiště s pozorovatelnou lepší než posed. Proti gustu… Od rozhleden míříme nejkratší cestou k autu. Tam se rozhodneme posvačit, nebo spíš posnídat, Michalka nahází něco málo všudypřítomným holubům, kačenám a jinému neidentifikovatelnému ptactvu a v 9:45 se opět vydáváme na jih.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Göteborg Göteborg Slottsskogen Slottsskogen Helsingborg
Plánujeme se zdržet kromě mostů ještě v HELSINGBORGU, kde se nám naposledy hodně moc líbilo. U přístavu najdeme volné parkovací místo ve 12:40. Žádná velká túra už nás dnes nečeká, spíše jdeme jen protáhnout svaly k překrásné budově radnice. Narazíme ale na spoustu stánků a mnoho různých vůní, koná se zde totiž mezinárodní jídelní festival.

Procházíme, hledáme, stánek s českou vlajkou však nenacházíme. Vymýšlím, co bych si tak koupila, od Langre, přes trdelník až po fish and chips. Michalka si vybírá taky, návštěva festivalu však skončí fiaskem. Samozřejmě moje blbost, přiznávám. Jak jsem žertovala se vším, co si koupím k jídlu, zamiluju se do barevných kostiček pod vlajkou Velké Británie. U stánku spousta lidí, kostičky si jednoduše naházíš do sáčku, paní hodí na váhu a jdeš.

Protože už těch průserů za letošní dovolenou mám na kontě víc než dost, odmítám se v bonbónové kauze podrobně pitvat. Jen se člověk pak nad váhou diví, když si myslí, že ceny jsou v dánských korunách a ony jsou v eurech. Když se Michal ptal, kolik za tu srandu chtějí, řekla jsem takovou alibistickou větu: „Jestli dobře chápu…“ tak 37 DKK za kilo. To je fajn… Jenže místo 120 korun za kilo jsme se vyšplhali na devět stovek. Omlouvá mě snad jen to, že si beru na starosti poctivé postupné rozdělování laskomin, které trvá až do podzimu… Člověk přišel přece v životě už o víc (a v tuto chvíli netuším, že velmi brzy o víc přijdeme a že kvůli tomu budu zaúkolována sepsat i druhý cestopis 2023).

Nevím, zda se mám smát tomu, jaký jsem pako, nebo jestli nad tím mám brečet. A tak dělám, že tady nejsem, hlavně nenápadně, jsouc přesvědčena, že už nikdy v životě nevezmu do úst britský máslový karamel (fudge) a dávám si předsevzetí už nikdy nic nenavrhovat, nechtít, neplánovat, nežádat a vůbec. Jenže, nikdy neříkej nikdy, že? Tak tomu rozhodnutí s karamelem opravdu věřím, když ve 13:30 opouštíme město sladkých suvenýrů s hořkou pachutí.

Abychom nepřepínali své sedací svaly, zastavujeme v MALMÖ na parkovišti u restaurace Luftkastelet v těsné blízkosti Oresundského mostu. Projdeme se po náspu ve tvaru nudle, který vybíhá do moře, uděláme desítky záběrů, prozkoumáme i cestičku podél pobřeží a za jistým účelem se zašijeme do křoví. Nakonec vystoupáme po schodišti na vyhlídkovou terasu restaurace. Po třiceti minutách oddychu zase kopneme do vrtule.

Původně jsme měli v plánu navštívit Malou mořskou vílu, ale jednak je Kodaň docela zasekaná a jednak si všude všímáme cedulí s jakýmsi omezením, jakási zóna… a protože nejsem schopna vygooglit, co to znamená a jestli do centra můžeme nebo ne, pošleme víle pozdrav po větru a ani nehledáme parkoviště. Razítko máme, malou mořskou jsme už viděli, dokonce jsem tady někde házela ponožky do odpaďáku, nebo se pletu? Opravdu si nemusíme vyčítat, že jsme se na Kodaň tentokrát vykašlali.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Helsingborg Helsingborg Oresund nocoviště Storebalt
V 18:00 řešíme místo ke spaní kousek od mýtnice Storebaeltského mostu, u kruhového objezdu ve městě HALSSKOV. Těsně u parkoviště na travnatém prostoru stojí jakési pódium. Tak snad tady do noci nebude probíhat koncert! Prostor obehnaný páskou, židličky seštosované, pódium zakryté, nejspíš dneska nic nebude, to už by se asi konaly přípravy.

Parkoviště je docela frekventované, vždycky někdo přijede, domníváme se, že tady s námi zůstane, ale on pak zase zmizí. V 19:45 vyrážíme na večerní procházku po pláži, nad mostem se uskupují mráčky, mezi nimi občas prosvítá sluníčko, dneska těch krásných záběrů s motivem mostu bude víc než v jakýkoliv jiný den.

Z parkoviště koukáme na nějakou zakotvenou loď, očividně už nepluje. Přeběhneme trávník, seběhneme po schodech a ocitáme se u lodi s nápisem Broen. V mapě je zakreslená coby technická památka. Na internetu se dočítám, že se jedná o trajekt z roku 1951, který jezdil mezi ostrovem Sjaelland, na kterém se nacházíme, a ostrovem Fynn, na který máme namířeno. Po stavbě mostu byl zakotven a plánovalo se využití pro kulturní účely, ale odhadované náklady na restaurování se stále zvyšují a nikdo nedokáže požadované prostředky najít. Člověk občas nachází neplánovaná zajímavá místa a ještě zajímavější objekty, zároveň se ale občas stane, že plánovaný objekt nenajde. Na noční procházku na vyhlídkové molo vzdálenější od auta se vydávají jen Michal a Míša, ačkoli ta již na sobě má pyžamo a v západu Slunce pózuje s maskou na spaní. Já se jen tak válím, přemýšlím nad zítřkem a sepisuju poznámky, abych měla z čeho tvořit tento cestopis.



Pátek 14. 7. 2024, den čtrnáctý - 212 km
mapa 14.etapy (kliknutím zvětšíte) Tak dneska je ten den slibovaného wow-překvapení. Michalka dospat nemůže a pořád se vyptává, neoblomně a tvrdošíjně mlčím a navrhuju, ať kouká cestou z okna a sleduje cedule u silnice, třeba bude něco značeného.

Bez zdržování v 7:30 vyrážíme, jako bychom byli vlak, co nikde nestaví. Už jsem si cedule všimla, ale nejsou tam obrázky, jen a pouze nápis, a písmenka Míša rozluštit nestíhá. Do poslední chvíle tedy netuší, co ji čeká, pouze ví, že mamka a taťka si myslí, že by se jí tady mohlo a mělo líbit. Ukazatel navigující na parkoviště už jí ale připomenout musím, poté po ní hodím tričko, aby se převlékla. Proč? No, co to je za tričko? Přesně, to s nápisem Legoland?.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Legoland Billund Legoland Legoland Legoland Legoland
V 9:30 parkujeme v BILLUNDU a Michalka lapá po dechu, jako by se o ni pokoušely infarkt s mrtvicí a ještě nějaký nespecifikovatelný záchvat, v očích se jí zalesknou slzy, ale dělá, že nee. „Mami, tati, to jako já půjdu dovnitř?!“, nedokáže zpracovat obrovskou dávku maxi-mega-radosti. Domnívali jsme se, že bud mít radost, ale ne v takové míře.

Předem online zakoupené vstupenky nás opravňují vyhnout se frontě u pokladen, a tak se stavíme do začínající fronty těch, kteří mají zakoupené online vstupenky. Na minutu přesně v deset otevírají vstupní brány.

Ještě než se pustíme do víru zábavy, čekají nás dvě drobné výzvy – za prvé najít výdejní místo bezedného hrnku a za druhé naučit se do něj doplňovat tekutiny. Kelímek s víčkem a brčkem získáme docela rychle a podle mapy najdeme i nápojový automat a Michalovi chvíli (ale opravdu jen chvíli) zabere, než poprvé natankuje.

První atrakcí je Legotop – věž s prosklenou místností, nastoupíte, posadíte se, otáčíte se a jedete nahoru. Užijete si krásný výhled 360° a pomalu sjedete dolů na pevnou zem. Takže rozhledna do sbírky. Nestíhám si zafixovat do paměti, v jakém pořadí a kolikrát se na které atrakci projedeme, ale nejdřív jsme brali ty, na kterých očekáváme největší nábuch.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Legoland Legoland Legoland Legoland Legoland
Když s Michalkou sedím na polární horské dráze, nestačím v zatáčkách ani ječet. Nečekané překvapení mě ale dostane těsně před koncem, vjíždíme do tmavé „místnosti“, před námi běží na velké obrazovce nějaká pohádka, zavřou se za námi dveře. Asi po filmu přijedeme na výstupní místo. Ejhle, naprosto bez varování se otevře podlaha a volným pádem se vláček řítí pár sekund dolů. Pak zastaví, popojede a jsme v cíli. Poprvé šok, ale když ve vozíku sedím podruhé, potřetí, už s tím počítám a zvládám pád docela dobře. Postupně navštívíme ještě další dvě horské dráhy, ale vracíme se k této.

Všichni tři se společně usadíme do kánoe a proplouváme lego-krajinou, potkáváme zvířátka z lega: papoušky, krokodýla, buvola, soba, želvy… Plujeme kolem ostrova, na kterém volá o pomoc trosečník, a dostáváme se i do jeskyně, kde mají piráti schovaný poklad a pořádají party. Vrcholem této vodní dráhy je výtah a následující sjezd, který kánoe zdolává samospádem, dole žuchne do vody a jsme dost ohození. Ale co, sluníčko se na nás docela dívá, tak snad brzy uschneme.

Vyzkoušíme i letadýlka – kolotoč, na područkách máte křídla a čím víc jimi máváte, tím víc se s vámi sedačka naklání a převrací, no, podruhé už tam nejdu, poté lodní kolotoč. Nejvíc (hned po polárná horské dráze) si Michalka zamiluje Hello Kitty, věž, která vás vyveze nahoru a nechá padat dolů a zase zvedá, výš či níž. Sem se vracíme opakovaně.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Legoland Legoland Legoland Legoland Legoland
Dvakrát si během dne dáme i rafty, s nimiž si pohrává divoká voda, a s Michalkou si vystojíme i docela dlouhou frontu na něco, co do poslední chvíle nevíme, co je – vyklube se z toho 3D kino, nejen s brýlemi, ale s pohyblivou sedačkou. Ta s námi parádně hází a já si neodpouštím opakované komentáře au a sakra a podobně, především v okamžiku, kdy letíme kolem nějakého předmětu, domu, stromu a nestačím uhnout. Když vytahujeme tatranky ke svačině, dobrovolně se zdržuju konzumace, nejsem si totiž jista, zda je v tuto chvíli můj žaludek schopen správně fungovat.

Následuje návštěva leteckého simulátoru, kde není moc velká fronta, a když se dereme dovnitř, zeptá se nás obsluha, zda víme, oč jde. Vrtíme hlavou a on, asi po zkušenostech, nás posílá za síť, abychom se nejdřív podívaly, a pak se rozhodly. Pěkně to s námi bude házet, ale když už jsme sem chtěly, tak to přece nevzdáme. Pořád netušíme, co máme dělat, když nám pán podává jakousi kartičku. Koukáme, co s ní, posuneme se k volnému monitoru, přiložíme kartu a objeví se jakási tabulka. Velmi rychle pochopím, že si máme vybrat úroveň a postupně jednotlivé cviky, které s námi letadlo bude dělat. Nevím, co je co, a tak napoprvé volím prostřední úroveň, u jednotlivých „cviků“ pak zůstávám v nižších úrovních. Když máme naprogramovanou sestavu, zařadíme se do fronty a koukáme na jednotlivé „koule“. Těžko říct, jak se budeme vrtět my, ale u poloviny sestav si říkám, že tohle bych nezvládla. Před nástupem na atrakci musím do košíku odložit brýle a pak už jen doufám, že nebudu první, kdo se tady pobleje.

Když se vypotácím na čerstvý vzduch, cítím, že pro mě návštěva atrakcí musí skončit, nechci-li se sama stát atrakcí, na kterou si ostatní návštěvníci budou ukazovat. Ani sladké přemlouvání, psí oči škemrání Michalky mě nepřesvědčí, abych se posadila na horskou dráhu. Ani na Kitty. Nikam. Rozhodně ne dnes. Proč by Míša nemohla sama? Znamenají tady ty metry, že pokud jsi v zelené zóně, můžeš jít bez doprovodu, ve žluté s doprovodem a v červené na danou atrakci nesmíš? Logicky by to tak být mělo. Míša se zařadí, a když na ni přijde řada, ukáže obsluze jeden prst (jako že jede sama), ta ji usadí, zabezpečí a Míša se rozjede. Nadšená natolik, že chce ještě jednou. Už mě nepřemlouvá, nechce na jinou atrakci, a jak se blíží devatenáctá hodina, ubývá lidí ve frontě a Míša, sotva vystoupí, rozběhne se, jak nejrychleji umí, aby stihla ještě jednu jízdu. A ještě jednu. A ještě jednu… S úderem sedmé zaměstnanci nastaví zábranu a atrakce zavírají.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Legoland Legoland Legoland Legoland nocoviště
Park má ale otevřeno až do osmi, ještě napustíme poslední pití (kolik litrů jsme tady vyžbrunili?) a přesouváme se do úvodní části, kde stojí úžasné modely. Než tam ale dorazíme, zdržujeme u hradu, na jehož věži probíhá nějaké akrobatické představení složené ze synchronizovaných skoků do vody. V zemi modelů městem jezdí vláček, letiště je také téměř funkční, lodě, sanitky, auta… obdivujeme zmenšeniny památek, holandských větrných mlýnů, zámku Neuschwanstein, Eiffelovky, Tadž Mahalu, Tower bridge, Kolosea, Sochy Svobody, Big Benu a poznáváme i stavbu, o které jsme ještě před dvěma týdny nic nevěděli – sochu Men at Sea.

Škoda, strávili jsme zde celý den, od otevíračky do zavíračky, a stejně jsme dost atrakcí ani nevyzkoušeli – především ty méně adrenalinové, krátké vláčky a lodičky, určené pro malé děti či slabší povahy. Důležité však je, že jsme se výběrem překvapení pro potomka trefili a užili jsme si všichni.

Co na tom, že jsme původně měli v plánu tak ve čtyři vypadnout, přesně nás slyším, jak jsme si říkali: Co bychom tam až do osmi dělali? A kdyby se nezavíralo, klidně tady budeme ještě dýl. Poslední fotky, poslední dozvuky nezapomenutelného dne (tak ten výšlap na Kazatelnu za tudle odměnu opravdu stál!) a ve 20:20 míříme pokud možno někam ne moc daleko. Michal naštěstí pomocí aplikace najde nějaké místo, a kdyby to tam nešlo… tahle věta dneska nepřipadá v úvahu. Sice jsme nenajeli mnoho kilometrů, ale spát jako zabití budeme všichni.

Miška a já dokonce usínáme ještě dřív, než na místo dorazíme, což je dvacet minut po deváté. Nacházíme se ve městě KOLDING u botanické zahrady a městečka, které vystavěli milovníci miniatur. Rychle připravíme postel, dokud ještě trochu vidíme, smontujeme stoleček a chystáme večeři. Jak se nám hodí ledkový světelný pásek, který Michal přidělal na markýzu. Nadávala jsem, že budeme jako cirkusáci, ale teď jsem ráda, že si u večeře nemusíme svítit baterkou. Večerka se trošku protáhne, protože máme velký hlad a tradičně nám přebývá pár konzerv, tak si dopřejeme. Zítra už vařit nebudeme.



Sobota 15. 7. 2023, den patnáctý - 972 km
mapa 14.etapy (kliknutím zvětšíte) Po fyzicky náročném včerejšku nás čeká sedavě náročný dnešek. Spíme, dokud se neprobereme, nasnídáme se, vyčistíme zuby a v 7:40 vyrážíme na asi tisícikilometrový přesun. Za hodinu a deset minut překračujeme hranice mezi Dánskem a Německem a hned v prvním městě – FLENSBURG – strávíme deset minut tankováním.
kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Lübeck Lübeck Lübeck Lübeck Lübeck
V 11:20 nacházíme fousově gratis parkovací místo nedaleko centra v LÜBECKU. Přejdeme přes dva mosty, zchladíme se uvnitř kostela sv. Jakuba, stejně tak u svaté Marie. Na boční zdi kostela sedí malý bronzový čert. Čert u kostela? Moc dlouho tu není, teprve od roku 1999. Posadili ho sem na základě pověsti, která se povídala dávno před tím: Když se stavěl kostel, šel kolem čert a vyzvídal, co to tam budují. Odpověděli mu, že tam bude stát veliká vinárna. A protože alkoholu čerti fandí, rozhodl se jim pomoct. Když ale pochopil, že nestaví vinárnu, ale boží stánek, chtěl své dosavadní dílo zbořit hozením obrovského balvanu na rozestavěnou budovu. Jeden občan čerta ale ukecal, že když kostel nezboří, postaví hned vedle kostela čertovský podnik. Krátce poté, co byl kostel dostavěn, vystavěli kousek od kostela také vinný sklep, dnešní Radniční sklep.

Přes náměstí, na němž se dotyčný sklep nachází, se posuneme dále ke kostelu sv. Petra. Láká mě jeho věž, ale mému doprovodu se v takovém teple po schodech nechce. Tak že bych si výstup dala sama? Ne, nemusím mít všechno… Když si u pokladny žádám razítko, všimnu si, že nahoru jezdí výtah. Jedině díky tomuto faktu se výhledem na krásné město kocháme nakonec všichni společně.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
Lübeck Lübeck Lübeck Lübeck Lübeck
Teplo je ale natolik neúnosné, že k největšímu zdejšímu kostelu, k Lübeckému dómu, už svoje kroky nesměřuji. Stejně jsou si všechny kostely v tomto německém městě velice podobné – červenohnědé cihly, bílé ozdobné motivy a zelené špičaté střechy. Dóm se určitě nebude svým stylem příliš odlišovat. Nemůžeme vynechat Holstentor (Holštýnskou bránu), kousek od ní ještě informační centrum a poté už nejkratší cestou míříme k autu. Těch téměř pět kilometrů zabralo hodinu a půl, ve 12:50 zvedáme kotvy.

Pak už nás čeká jen více než hodinová nákupní zastávka ve SCHWERINU v Kauflandu, kde si dopřejeme i teplé jídlo v podobě kebabu (14:05 – 15:25), dle potřeby děláme krátké přestávky a poslední pětiminutovou učiníme ve 23:25 na benzínce v JIČÍNĚ. Ve 23:55 se dostáváme domů. Živí, zdraví, v pořádku a obohaceni o spousty skvělých zážitků.






Závěrečná statistika
Finance
položkaEuraNOKSEKDKKcelkem v Kč
jídlo0602,30226,42 012
suvenýry261 75305286 058
pohonné hmoty185,343178,280365,0214 170
parkování0,2640,521601 592
mýto+trajekty17344807607 670
vstupné1892009285 434
celkem36 936


Celkově jsme za 15 dní najeli 6 002 km při spotřebě 6,26 l/100km nafty. V přepočtu 1 km vyšel na 2,36 Kč.